Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 560/4112/25
РІШЕННЯ
іменем України
25 липня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №220650006216 від 30.01.2025, зобов`язання зарахувати стаж державної служби, призначити та виплачувати пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993. В обґрунтування позову зазначає, що звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перехід на пенсію державного службовця згідно із Законом №3723-XII, на що отримала необґрунтоване рішення про відмову.
У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити у задоволенні позову. Відповідач послався на те, що довідки про розмір заробітної плати мають бути видані за останньою займаною посадою державної служби.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у відзиві також просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що при опрацюванні заяви позивачки про призначення пенсії було встановлено, що вона з 10.08.2022 по теперішній час працює у фінансовому відділі Смотрицької селищної ради на посаді, що відноситься до посад місцевого самоврядування, відтак надані нею довідки неможливо взяти до розрахунку.
У відповіді на відзив позивачка не погоджується з доводами відповідача.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що з 04.04.2024 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування .
ОСОБА_1 28.01.2025 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення/перерахунок пенсії за формою, затвердженою додатком 3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 №22-1 (зі змінами). У заяві позивачка просила Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести її на пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу".
До заяви позивач надала довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №39 від 23.01.2025 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №40 від 23.01.2025, видані Смотрицькою селищною радою, де вона працює з 10.08.2022 по теперішній час.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №220650006216 від 30.01.2025 позивачці відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". У рішенні зазначається, що проводити перерахунок або перехід з виду на вид пенсії з використанням вказаних довідок немає підстав, оскільки вони повинні бути видані за останньою займаною посадою державної служби.
Листом №2200-0306-8/16694 від 28.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що періоди роботи позивачки у органах місцевого самоврядування не зараховуються до періоду роботи на посадах державної служби.
Судом встановлено, що у трудовій книжці ОСОБА_1 від 03.10.1983 серії НОМЕР_1 містяться наступні записи про її роботу:
- 15.04.1985 - прийнята на посаду економіста в Дунаєвецьку районну відомчо-інформаційну державну статистику;
- 01.10.1987 - зарахована на посаду економіста;
- 03.02.1992 - переведена економістом 2 категорії;
- 26.02.1993 - переведена економістом 1 категорії;
- 10.04.1994 - присяга державного службовця;
- 01.02.1996 - звільнена з посади у зв`язку з переводом;
- 01.02.1996 - прийнята на посаду економіста управління економіки райдержадміністрації;
- 05.05.1996 - переведена на посаду старшого економіста;
- 01.02.1998 - присвоєно 13 ранг державної служби;
- 10.09.1998 - призначена на посаду заступника начальника управління економіки по переводу;
- 01.01.1999 - переведена на посаду заступника начальника управління з питань економіки та власності;
- 01.01.2001- присвоєно 12 ранг державної служби;
- 31.10.2005 - звільнена з посади у зв`язку з переходом на іншу роботу;
- 01.11.2005 - призначена на посаду начальнику відділу розвитку інфраструктури
Дунаєвецької районної державної адміністрації;
- 01.11.2007 - присвоєно 11 ранг державної служби;
- 29.07.2010 - звільнена з посади в порядку переведення;
- 30.07.2010 - призначена на посаду начальника управління економіки;
- 28.01.2013 - звільнена з посади по переводу;
- 29.01.2013 - призначена на посаду начальника економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури райдержадміністрації;
- 01.05.2016 - присвоєно 5 ранг державного службовця, присвоєно 4 ранг державного службовця;
- 30.01.2020 - звільнена з посади;
- 31.01.2020 - призначена на посаду начальника відділу житлово-комунального господарства, інфраструктури та захисту довкілля;
- 18.02.2021 - звільнена з посади;
- 10.08.2022 - призначена на посаду головного спеціаліста фінансового відділу Смотрицької селищної ради.
Відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" №889-VІІІз 01 травня 2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає такі умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця, як вік і страховий стаж.
Згідно із ч. 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку (60 років).
Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII. Отже, у цьому випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 №283 (далі - Порядок № 283) відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 в органах місцевого самоврядування встановлюються відповідні категорії посад.
Отже, періоди роботи позивачки з 15.04.1985 по 01.02.2021 та з 10.08.2022 по 31.12.2024 на посадах в органах місцевого самоврядування підлягають зарахуванню до стажу державної служби при вирішенні питання про призначення пенсії згідно з Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-XII, оскільки займані нею посади передбачені спеціальним законодавством як такі, робота на яких зараховується до періоду державної служби.
Відтак, стаж державної служби ОСОБА_1 відповідно до відомостей трудової книжки разом з тим, що зараховується за цим рішенням, становить понад 20 років.
З огляду на це, доводи про відсутність підстав для зарахування періодів роботи позивачки до стажу державної служби є необґрунтованими. Під час розгляду справи відповідачі не довели відсутність у позивачки права на отримання пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ"Про державну службу".
Що стосується довідок для нарахування пенсії, згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до частин 2, 3 статті 50 Закону №889-VІІІ заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; (...) 6) премії (у разі встановлення). За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать: 1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності; 2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу; 3) місячна або квартальна премія за належне виконання умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення). При цьому загальний розмір премій, передбачених пунктом 2 цієї частини, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу за рік.
Пунктом 1 Порядку №622 у редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому, у додатку 1 до вказаної Постанови №1-3 в примітці * довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) зазначено про таке: «Для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії)». Отже, нарахування пенсії державного службовця повинно здійснюватись із врахуванням даних, зазначених в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Надані відповідачу довідки відповідають вимогам Порядку №622, тому мають бути враховані при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідачами не надано доказів на підтвердження невідповідності вказаних довідок вимогам закону та підзаконних актів.
З огляду на це, слід зобов`язати відповідача зарахувати позивачці до стажу роботи на державній службі періоди її роботи у органах місцевого самоврядування з 15.04.1985 по 01.02.2021, з 10.08.2022 по 31.12.2024, призначити і здійснити нарахування та виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII з урахуванням заробітної плати, вказаної у довідках від 23.01.2025 №39 та №40, виданих Смотрицькою селищною радою.
Оскільки відповідачі не довели правомірність рішення і доводи позивачки належними доказами не спростували, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №22065000216 від 30.01.2025 щодо ОСОБА_1 , а також відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, оформлену листом №2200-0306-8/16694 від 28.02.2025.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на державній службі періоди роботи з 15.04.1985 по 01.02.2021, з 10.08.2022 по 31.12.2024, призначити з 28.01.2025 пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 23.01.2025 №30 та №40, виданих Смотрицькою селищною радою.
Стягнути на користь ОСОБА_1 484,48 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 484,48 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 25 липня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3,м. Слов`янськ,Донецька обл., Краматорський р-н,84122 , код ЄДРПОУ - 13486010)
Головуючий суддя І.С. Козачок