Постанова № 129076331, 24.07.2025, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
24.07.2025
Номер справи
366/2350/25
Номер документу
129076331
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 366/2350/25

Провадження № 3/366/1488/25

ПОСТАНОВА

24.07.2025 с-ще Іванків

Суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 3 Вишгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області (м. Чорнобиль) про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 46-1 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

24.07.2025 матеріали справи надійшли до суду.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Перевіривши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суддя приходить до висновку, що вони підлягають поверненню для належного оформлення з таких підстав.

Відповідно до положень ст. ст.254,255та256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом, який відповідним чином повинен бути оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченогоКУпАПта є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 1ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Положенняст. 256 КУпАПє імперативними в частині зазначення відомостей у протоколі про адміністративне правопорушення та підлягають виконанню всіма без виключення посадовими особами, які уповноваженні на складання протоколів про адміністративне правопорушення, що визначені уст. 255 КУпАП.

При цьому, положення цієї статті є бланкетними, оскільки вичерпно не відображають відомостей, які необхідно зазначати у протоколі про адміністративне правопорушення, для чого слід відсилатись до інших нормативно-правових актів з урахуванням конкретних обставин справи.

Відповідно до п. 9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 року, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема:

у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).

У графі протоколу «до протоколу додається» зазначено, що до нього додаються матеріали справи, при цьому не конкретизовано, які це саме матеріали, яких їх вид, дата та спосіб отримання.

Зазначення у відповідній графі протоколу переліку документів, які до нього додаються є гарантією забезпечення права особи на захисту під час судового розгляду, яка полягає в обізнаності особи про те, які докази компетентний орган надає суду на доведення винуватості і реалізації можливості підготовки своєї позиції захисту.

Викладене є невідповідністю положенням наведених нормативно-правових актів.

Також слід наголосити, що при доопрацюванні та належному оформлені матеріалів справи, слід дотриматись прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що визначені ст. 268 КУпАП.

Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюютьсястаттями 279-1-279-8цього Кодексу.

Протокол про адміністративне правопорушення вже складено та направлено до суду, а враховуючи, що він підлягає поверненню для усунення недоліків, з матеріалами цієї справи та зібраними в ході їх доопрацювання додатковими доказами слід ознайомити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, факт цього ознайомлення задокументувати (отримати розписку про ознайомлення з матеріалами справи, їх переліком та датою складення) і лише після цього всі матеріали в сукупності повторно направити до суду.

Саме такий спосіб, з урахуванням обставин справи є найбільш повним дотриманням прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в іншому ж випадку, права особи будуть проігноровані, а зібрані додаткові докази визнані недопустимими та не прийматимуться суддею до уваги.

Згідно з п. 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду кримінальних і цивільних справ від 17.10.2014 № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимогстатті 256цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Згідно зіст.129-1Конституції Українисуд ухвалюєрішення іменемУкраїни.Судове рішенняє обов`язковимдо виконання. Державазабезпечує виконаннясудового рішенняу визначеномузаконом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

З огляду на зазначене, керуючись ст.ст. 251, 256, 278 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Матеріали справипро адміністративнеправопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

повернути до відділення поліції № 3 Вишгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Київській області (07270, Київська область, м. Чорнобиль, вул. К. Маркса, 17) для належного оформлення та усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині цієї постанови.

Роз`яснити, що повторне повернення матеріалів справи без усунення недоліків чи з неповним їх усуненням розцінюватиметься як невиконання судового рішення та стане підставою для повторного повернення матеріалів справи для доопрацювання та належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Н.П. Слободян