Рішення № 12903552, 16.12.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
16.12.2010
Номер справи
11/1954-10
Номер документу
12903552
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" грудня 2010 р.Справа № 11/1954-10 За позовом прокурора Кам'янець-Подільського району в інтересах Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації, м. Кам'янець-Подільський

до закритого акціонерного товариства "Агрофірма Авіс", с. Гуменці Кам'янець-Подільського району

про стягнення 24163,02 грн. шкоди заподіяної внаслідок зняття родючого шару ґрунту.

Суддя Радченя Д. І.

Представники сторін:

позивача: Березовський В. Б. за дов. № 948/02-17 від 09.08.2010 р. (в судовому засіданні 14.12.10р.);

відповідача: Філіппова О. О. за дов. від 06.11.2010 р. (в судовому засіданні 14.12.10р.);

від прокуратури: Павлишин В. І.прокурор відділу прокуратури області.

Рішення приймається 16.12.10р. оскільки в судовому засіданні 14.12.10р. оголошувалась перерва.

В судовому засіданні 16.12.10р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: Прокурор Кам'янець-Подільського району в інтересах Кам'янець-Подільський районної державної адміністрації, м. Кам'янець-Подільський звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача - закритого акціонерного товариства агрофірма "Авіс", м. Кам'янець-Подільський, 24163,02 грн. шкоди заподіяної внаслідок зняття родючого шару ґрунту.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідач на території Гуменецької сільської ради самовільно зняв верхній родючий шар грунту без спеціального дозволу. Внаслідок зазначених неправомірних дій відповідачем заподіяно шкоду в розмірі 24163,02 грн.

Прокурор відділу прокуратури Хмельницької області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні.

Відповідач проти наявності факту правопорушення не заперечує, письмового відзиву на позов не подав, чіткої позиції з приводу заявлених позовних вимог з документальним обґрунтуванням своїх доводів суду не повідомив.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Управліням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 16.09.2008р.

В ході перевірки встановлено порушення відповідачем земельного законодавства шляхом зняття верхнього родючого шару грунту без спеціального дозволу на земельній ділянці розташованій за межами с. Гуменці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Вказаним актом також встановлено, що зазначена земельна ділянка розташована на території Гуменецької с/ради та знаходиться у користуванні в закритого акціонерного товариства "Агрофірма Авіс", с. Гуменці Кам'янець-Подільського району. Згідно акту обстеження земельної ділянки від 03.10.2008р. № 9 площа на якій вчинено правопорушення складає 14.6385 га.

Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельної ділянки відповідачем, проведеного державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області від 13.02.2009р., розмір заподіяної шкоди протиправними діями закритого акціонерного товариства "Агрофірма Авіс", с. Гуменці Кам'янець-Подільського району становить 24163,02 грн.

Оскільки відповідачем станом на 01.11.2010р. не були усунені порушення земельного законодавства, прокурор в інтересах позивачів звернувся із позовом до суду про стягнення з закритого акціонерного товариства "Агрофірма Авіс" 24163,02 грн. шкоди заподіяної внаслідок зняття родючого шару ґрунту.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Відповідно до ст.ст. 2, 29 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.

Прокурор, згідно ст. 121 Конституції України самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

На органи прокуратури України покладаються повноваження щодо представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом та здійснення нагляду за додержанням законів.

Під представництвом інтересів держави в суді треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи повноваження щодо захисту інтересів держави, вчиняє в суді процесуальні дії, які включають звернення прокурора до суду з позовною заявою, участь у справах, порушених за його заявою, у разі коли це передбачено законом або за ініціативою прокурора, що цього вимагає захист інтересів держави.

Відповідно до ст.13 Конституції України, земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.

Згідно п. 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

За приписами ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Як випливає з актів від 03.10.2008р. № 9та від 16.09.2008р. перевірка проводилась земельної ділянки в розмірі 30,0 га, яка знаходиться у відповідача в користуванні.

Згідно ст. 168 Земельного кодексу України власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.

Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963” підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Оскільки факт самовільного зняття родючого шару ґрунту відповідачем є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.

Відповідно до розрахунків, проведених згідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, розмір заподіяної шкоди протиправними діями закритого акціонерного товариства "Агрофірма Авіс" становить 24163,02 грн.

Відповідно до п.2.1. вказаних рекомендацій шкода, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, повинна бути відшкодована державі та територіальній громаді.

Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.

У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1,2, 4, 29, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, СУД-

В И Р І Ш И В:

Позов прокурора Кам'янець-Подільського району в інтересах Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації, м. Кам'янець-Подільський до закритого акціонерного товариства "Агрофірма Авіс", с. Гуменці Кам'янець-Подільського району про стягнення шкоди, заподіяної зняттям грунтового покриву (родючого шару грунту) в сумі 24163,02 грн. задоволити.

Стягнути з закритого акціонерного товариства "Агрофірма Авіс", с. Гуменці, вул. Вербецьке шосе, 1, Кам'янець-Подільського району (код ЄДРПОУ 21332083) на користь Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації, м. Кам'янець-Подільський, вул. Троїцька, 4, 24163,02 грн. (двадцять чотири тисячі сто шістдесят три гривень 02 коп.)) шкоди, заподіяної внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару грунту).

Видати наказ.

Стягнути з закритого акціонерного товариства "Агрофірма Авіс", с. Гуменці, вул. Вербецьке шосе, 1, Кам'янець-Подільського району (код ЄДРПОУ 21332083) в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31112095700002, код 815013, ЗКПО 23565225, отримувач коштів: УДК м. Хмельницький, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) державне мито у розмірі 241,63 грн. (двісті сорок одну гривню 63 коп.) та в дохід Державного бюджету України на рахунок 31211264700002, одержувач- УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн. (двісті тридцять шість гривень).

Видати наказ.

Суддя

Повне рішення складено 20.12.2010 р.

Віддруковано 5 примірників:

1 до матеріалів справи,

2-3 - сторонам,

4-5 прокуратурі