Рішення № 128978608, 21.07.2025, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2025
Номер справи
520/29476/24
Номер документу
128978608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 липня 2025 р. №520/29476/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасечнік О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Департаменту реєстрації Харківської міської ради (далі - відповідач 1), Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради (далі - відповідач 2), в якому просив: визнати протиправною бездіяльності державного реєстратора Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" при здійсненні державної реєстрації об`єкта нерухомого майна: нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96; 2-го поверху № 32, 34-40 в нежитловій будівлі літ. «А-9» по проспекту Леніна, 38 у м. Харкові, загальною площею 1408,3 кв.м, реєстраційний номер майна:38781683; зобов`язати Департамент реєстрації Харківської міської ради закрити розділ Державного реєстру прав, реєстраційну справу та скасувати реєстраційний номер майна 29591705 на нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 75б, 76-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-94, 94а, 95-98, 101, 2-го поверху № 26-32, 34-40, загальною площею 960,5 кв.м в нежитловій будівлі літ «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову позивачем вказано, що про існування саме актуального запису 29591705 про право власності ОСОБА_1 на об`єкт: нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 75б, 76-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-94, 94а, 95-98, 101; 2-го поверху № 26-32, 34-40, загальною площею 960,5 кв.м, в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , позивач дізнався з відповіді Департаменту реєстрації ХМР № 2840/0/20-24 від 16.10.2024 року. З невідомих ОСОБА_1 причин, реєстраторами при здійсненні оформлення об`єкта нерухомості площею 1408,3 кв.м. в 2012 році (27.12.2012 року), що по суті включив в себе приміщення площею 960,5 кв.м. та при переході прав власності на вказаний об`єкт ТОВ «СК-ПРОЕКТ» в 2013 році (23.09.2013 року), - інформацію щодо його права власності на об`єкт в 960,5 кв.м. та в 1408,3 кв.м. в Реєстрі речових прав на нерухоме майно не виключено/не скасовано/не переміщено/не погашено та фактично одному ж й тому ж об`єкту нерухомості, всупереч приписам ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в чинній на той час редакції) присвоєно нові реєстраційні номери об`єкта нерухомого, що спричинило некоректне відображення даних (дублювання інформації про одні й ті ж самі приміщення) в реєстрі речових прав на нерухоме майно. Разом з тим, Позивач вважає, що погашення запису № 29591705 в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (невід`ємній архівній складовій частині Державного реєстру прав) не буде відновленням його порушених прав, адже внаслідок помилкових діянь державного реєстратора в 2012 році Позивач опинився в ситуації за якої ГУ ДПС України в Харківській області (за відомої інформації на час подання даного позову) за період часу з 2018 року до 2021 року щорічно нараховувала йому податкові зобов`язання за об`єкт нерухомого майна, який фактично в його власності відсутній, і при цьому контролюючий орган керувався наявною в його розпорядженні інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. А отже погашення запису не буде виключенням даних щодо права власності у період часу з 2012 по 2024 роки, тому позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі за вказаним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року заяву представника позивача про поновлення строку звернення до суду - залишено без задоволення та адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без розгляду.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2024 по справі № 520/29476/24 скасовано. Справу № 520/29476/24 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, направлено до Харківського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 прийнято до розгляду адміністративну справу №520/29476/24 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Від відповідача 1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства

Від відповідача 2 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Положеннями ст. 21 Закону не передбачено такої підстави для закриття розділу та скасування реєстраційного запису реконструкція об`єкта нерухомого майна. Таким чином твердження позивача, що державним реєстратором КП «БТІ» не дотримано положень ст. 21 Закону та п. 60 Порядку 1141 є безпідставними та необгрунтованими.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій зазначив, що 27.12.2012 під час державної реєстрації за ним права власності на реконструйований об`єкт: нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96, 2-го поверху № 32, 34-40, в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , площа 1408,3 кв.м., реєстраційний номер майна: 38781683, державний реєстратор КП «Харківського міського бюро технічної інвентаризації» ХМР, не дотримався в першу чергу приписів Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та не закрив відкритий розділ Державного реєстру прав, реєстраційну справу та не скасував реєстраційний номер майна: 29591705, що спричинило некоректне відображення інформації про право власності ОСОБА_1 на об`єкт нерухомості нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96, 2-го поверху № 32, 34-40,загальною площею 1408,3 кв.м. (до грудня 2012 року: «нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 75б, 76-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-94, 94а, 95-98, 101; 2-го поверху № 26-32, 34-40, загальною площею 960,5 кв.м в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 ». Тобто спричинила існування двох записів в Державному реєстрі речових прав на один і той же об`єкт нерухомого майна.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

У власності ОСОБА_1 перебував об`єкт нерухомості: нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 75б, 76-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-94, 94а, 95-98, 101; 2-го поверху № 26-32, 34-40, загальною площею 960,5 кв.м, в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 (Реєстраційний номер майна: 29591705) (а.с. 42).

В грудні 2012 року вказаний об`єкт нерухомості було об`єднано, реконструйовано, переплановано, в результаті чого його площа стала складати 1408,3 кв.м, про що в Реєстрі прав власності на нерухоме майно вчинено відповідний запис. Тип майна визначено: нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96, 2-го поверху № 32, 34-40, в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 (стор. 25 Інформації з ДРРПННМ. Реєстраційний номер майна: 38781683) (а.с. 43).

У вересні 2013 року ОСОБА_1 передав право власності на вказані нежитлові приміщення площею 1408,3 кв.м ТОВ «СК-ПРОЕКТ», код ЄДРПОУ: 38775300 про що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно здійснено відповідний запис (стор.20-21 Інформації з ДРРПННМ. Реєстраційний номер майна: 165508363101) (а.с. 40-41).

У позовній заяві позивач зазначає, що з невідомих ОСОБА_1 причин, реєстраторами при здійсненні оформлення об`єкта нерухомості площею 1408,3 кв.м. в 2012 році (27.12.2012 року), що по суті включив в себе приміщення площею 960,5 кв.м. та при переході прав власності на вказаний об`єкт ТОВ «СК-ПРОЕКТ» в 2013 році (23.09.2013 року), - інформацію щодо його права власності на об`єкт в 960,5 кв.м. та в 1408,3 кв.м. в Реєстрі речових прав на нерухоме майно не виключено/не скасовано/не переміщено/не погашено та фактично одному ж й тому ж об`єкту нерухомості, всупереч приписам ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в чинній на той час редакції) присвоєно нові реєстраційні номери об`єкта нерухомого, що спричинило некоректне відображення даних (дублювання інформації про одні й ті ж самі приміщення) в реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Станом на даний час, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна щодо об?єкта нерухомого майна, відносно одного об`єкта речових прав нерухомого майна: «нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96, 2-го поверху № 32, 34-40, в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 » (до грудня 2012 року: «нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 75б, 76-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-94, 94а, 95-98, 101; 2-го поверху № 26-32, 34-40, загальною площею 960,5 кв.м, в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 ») міститься:

І. три реєстраційні номери об`єкта нерухомого майна:

1. 29591705 (стор. 23-24 Інформації з ДРРПННМ), власник: ОСОБА_1 ;

2. 38781683 (стор. 25 Інформації з ДРРПННМ) власник: ОСОБА_1 ;

3. 165508363101 (стор. 20-21 Інформації з ДРРПННМ) власник: ТОВ «СК-ПРОЕКТ», код ЄДРПОУ: 38775300.

У позовній заяві позивач зазначає, що незважаючи на фактичну відсутність у власності ОСОБА_1 нежитлових приміщень 1-го поверху № 66-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 75б, 76- 82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-94, 94а, 95-98, 101; 2-го поверху № 26-32, 34-40, загальною площею 960,5 кв.м, в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 » [реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 29591705], - ГУ ДПС у Харківській області, за відомою на даний час інформацією, у період: 2018 2021 роки нараховувало йому податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за вказаний об`єкт нерухомого майна.

Позивачу у жовтні 2024 року з відповіді Департаменту реєстрації ХМР № 2840/0/20-24 від 16.10.2024 стало відомо, що:

1) нежитлові приміщення розділ № 165508363101 зареєстровано за ТОВ «СК ПРОЕКТ» (код ЄДРПОУ 38775300) без погашення запису РПВН № 38781683.

2) в актуальному стані наявні записи у Реєстрі прав власності на нерухоме майно Державного реєстру прав щодо права власності ОСОБА_2 : - на нежитлові приміщення 1-го поверху № 66-74, 66а, 67а, 70а, 71а, 75б, 76-82, 76а, 79а, 80а, 81а, 85-94, 94а, 95-98, 101; 2-го поверху № 26-32, 34-40, загальною площею 960,5 кв.м в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , запис РПВН 29591705; - на нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96, 2-го поверху № 32, 34-40 в нежитловій будівлі літ «А-9» за адресою: Харків, проспект Науки, 38, запис РПВН 38781683.

3) позицією Департаменту реєстрації ХМР щодо рекомендованих дій для виправлення даної ситуації, є звернення ОСОБА_1 чи його уповноваженого представника з відповідною заявою та документом, який надасть можливість ідентифікувати зареєстрований у Державному реєстрі прав об`єкт нерухомого майна з відомостями, зазначеними у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, що підлягають погашенню, як до суб`єкта державної реєстрації прав Департаменту реєстрації ХМР, так і до будь-якого державного реєстратора, зокрема, нотаріуса. Відзначено, що у разі звернення відповідної особи із заявою та відповідними документами, державним реєстратором у законодавчо встановлений термін буде розглянуто заяву та прийнято рішення відповідно до вимог чинного законодавства України (а.с. 17-18).

Разом з тим, позивач вважає, що погашення запису № 29591705 в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (невід`ємній архівній складовій частині Державного реєстру прав) не буде відновленням його порушених прав, адже внаслідок помилкових діянь державного реєстратора в 2012 році позивач опинився в ситуації, за якої ГУ ДПС України в Харківській області (за відомої інформації на час подання даного позову) за період часу з 2018 року до 2021 року щорічно нараховувала йому податкові зобов`язання за об`єкт нерухомого майна, який фактично в його власності відсутній, і при цьому контролюючий орган керувався наявною в його розпорядженні інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. А отже погашення запису не буде виключенням даних щодо права власності у період часу з 2012 по 2024 роки.

Позивач, вважає, що внаслідок протиправної бездіяльності державного реєстратора БТІ в 2012 році при здійсненні державної реєстрації його прав на об`єкт нерухомості: нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-92, 94-96, 2-го поверху № 32, 34-40, в нежитловій будівлі літ. «А-9», адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , площею 1408,3 кв.м. не вчинено необхідних дій, а саме: не закрито розділ Державного реєстру прав та не скасовано реєстраційний номер № 29591705.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, щовідносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав, дія якого поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі державна реєстрація прав) офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі Державний реєстр прав) єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

Систему органів та суб`єктів, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав визначає стаття 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно норм якої організаційну систему державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України та його територіальні органи; суб`єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі державні реєстратори).

Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.

Згідно норм статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов`язання на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов`язання на майбутній об`єкт нерухомості (пункт 1 частини 1).

Відповідно до статті 12 даного Закону Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти нерухомості та їх обтяження, а також про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна і ціну (вартість) нерухомого майна, об`єкта незавершеного будівництва, майбутнього об`єкта нерухомості та речових прав на нього чи розмір плати за користування нерухомим майном за відповідними правочинами, відомості та електронні копії документів, подані у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, та відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав (частина 1).

Відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії (частина 2).

Структуру Державного реєстру прав визначає статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відповідно до норм якої Державний реєстр прав складається з розділів, спеціального розділу, бази даних заяв та реєстраційних справ в електронній формі. Невід`ємною архівною складовою частиною Державного реєстру прав є Реєстр прав власності на нерухоме майно, Єдиний реєстр заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та Державний реєстр іпотек (частина 1).

На кожний об`єкт нерухомого майна, об`єкт незавершеного будівництва під час проведення державної реєстрації права власності на них вперше та на кожний об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості під час проведення державної реєстрації спеціального майнового права на них вперше у Державному реєстрі прав відкривається новий розділ та формується реєстраційна справа, присвоюється реєстраційний номер відповідному об`єкту (частина 2).

Відповідно до ч.3 ст. 14 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі поділу об`єкта нерухомого майна, об`єкта незавершеного будівництва, майбутнього об`єкта нерухомості або виділу частки з об`єкта нерухомого майна, об`єкта незавершеного будівництва, майбутнього об`єкта нерухомості відповідний розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються, а реєстраційний номер цього об`єкта скасовується. На кожний новостворений об`єкт нерухомого майна, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості відкривається новий розділ Державного реєстру прав та формується нова реєстраційна справа, а також присвоюється новий реєстраційний номер кожному з таких об`єктів. Закритий розділ повинен містити посилання на діючий розділ відповідного об`єкта. Діючий розділ повинен містити посилання на закритий розділ відповідного об`єкта.

Абзацом 7 частини 1 статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що закритий розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа не підлягає поновленню. У разі скасування рішення державного реєстратора про закриття розділу Державного реєстру прав на об`єкт нерухомого майна, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості відкривається новий розділ та формується нова реєстраційна справа відповідно до цього Закону.

Стаття 21 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції 2012 року передбачала, що у разі поділу об`єкта нерухомого майна або виділу частки з об`єкта нерухомого майна відповідний розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються, реєстраційний номер цього об`єкта скасовується. Водночас для кожного з новостворених об`єктів нерухомого майна відкривається новий розділ Державного реєстру прав і нова реєстраційна справа, кожному з таких об`єктів присвоюється новий реєстраційний номер.

Записи про речові права та їх обтяження щодо об`єкта, який поділяється, або при виділі частки із цього об`єкта переносяться до розділів Державного реєстру прав, що відкриті на кожний новостворений об`єкт. Якщо правочином або актом відповідного органу встановлено, що речові права та їх обтяження не поширюються на всі новостворені об`єкти нерухомого майна, записи про такі права та обтяження переносяться лише до розділів, відкритих для новостворених об`єктів, яких вони стосуються.

У разі об`єднання об`єктів нерухомого майна відповідні розділи Державного реєстру прав та реєстраційні справи закриваються, реєстраційні номери таких об`єктів скасовуються. Водночас для новоствореного об`єкта нерухомого майна відкривається новий розділ Державного реєстру прав і нова реєстраційна справа, такому об`єкту присвоюється новий реєстраційний номер.

З матеріалів справи вбачається, що нежитлові приміщення 1-го поверху № 85, 90-:-92, 94-:-96; 2-го поверху № 32, 34-:-40 загальною площею 1408,3 кв.м. по проспекту Науки, 38 у м. Харкові та подальшої державної реєстрації права власності на вказані приміщення об`єкт реконструкції нежитлова прибудова збудована шляхом реконструкції нежитлових приміщень 1-го та 2-го поверхів в нежитловій будівлі літ. «А-9» під приміщення громадського харчування по проспекту Леніна, 38 у м. Харкові, що не заперечується позивачем.

Положеннями ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не передбачено такої підстави для закриття розділу та скасування реєстраційного запису реконструкція об`єкта нерухомого майна.

Отже, твердження позивача, що державним реєстратором КП «БТІ» не дотримано положень ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, є необгрунтованими.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1141 від 26.10.2011 затверджено Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Порядок ведення).

Пунктом 40 Порядку ведення встановлено, що відомості невід`ємної архівної складової частини Державного реєстру прав використовуються державним реєстратором під час проведення державної реєстрації прав для встановлення наявності (відсутності) записів про державну реєстрацію прав, їх обтяжень, у тому числі з метою їх перенесення до Державного реєстру прав та погашення у випадках, передбачених цим Порядком.

Відповідно до п. 45 Порядку ведення у разі державної реєстрації прав, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 в архівній складовій частині Державного реєстру прав, після внесення до Державного реєстру прав відомостей, передбачених пунктами 41, 42 та 44 цього Порядку, державний реєстратор проставляє у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відмітку про погашення запису про об`єкт нерухомого майна, незавершеного будівництва (крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту), в Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та/або Державному реєстрі іпотек відмітку про погашення запису про обтяження речового права та/або запису про іпотеку.

Правила цього пункту в частині проставлення відмітки про погашення запису в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та/або Державному реєстрі іпотек застосовуються також у разі, коли така державна реєстрація вже проведена в Державному реєстрі прав без проставлення відповідної відмітки під час проведення наступних реєстраційних дій щодо відповідного об`єкта нерухомого майна за умови належної ідентифікації такого об`єкта у відповідних реєстрах або у разі відсутності необхідності проведення реєстраційних дій - за заявою про виправлення технічної помилки. Таку заяву може подати також особа, записи про яку в Реєстрі прав власності на нерухоме майно залишилися без проставлення відмітки про погашення, або її спадкоємці (правонаступники).

Згідно з п. 6 Порядку державної реєстрації прав та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1 127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.

Статтею 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що заява на проведення реєстраційних дій подається заявником у паперовій формі, а у випадках, передбачених законодавством, - в електронній формі разом з оригіналами документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, чи їх копіями, засвідченими державними органами, органами місцевого самоврядування (якщо оригінали таких документів відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування).

Заява на проведення реєстраційних дій у паперовій формі подається за умови встановлення особи заявника. Встановлення особи громадянина України здійснюється за паспортом громадянина України або за іншим документом, що посвідчує особу, передбаченим Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

У разі подання заяви уповноваженою на те особою державним реєстратором встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.

Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про особу, яка уповноважена діяти від імені юридичної особи. Дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, перевіряється за допомогою Єдиного реєстру довіреностей.

Відповідно до вимог ч. 6 ст.34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за подання заяви про виправлення технічної помилки справляється адміністративний збір у розмірі 0,04 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд зазначає, що з метою погашення запису в Реєстрі прав на нерухоме майно № 29591705 позивач має право звернутись із відповідною заявою та документом, який надасть можливість ідентифікувати зареєстрований у Державному реєстрі прав об`єкт нерухомого майна з відомостями, зазначеними у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, що підлягають погашенню.

Отже, ураховуючи викладене вище, відповідачі діяли в межах чинного законодавства та позовні вимоги не підлягають задоволенню.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв`язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 21.07.2025.

Суддя Пасечнік О.В.