Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2025 року Справа№200/1570/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення від 21.01.2025 № 916030187288 про відмову у здійсненні перерахунку та виплати пенсії;
зобов`язати провести перерахунок та виплату пенсії з 21.01.2025 на підставі довідки від 16.05.2000 №10-12/№485 про заробітну плату, одержаної за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 30.05.1986 по 12.10.1986 та архівної довідки від 30.11.2012 про заробітну плату за період роботи за жовтень 1986 року відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 та Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому протиправно відмовлено в перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ на підставі наданих ним довідок про заробітну плату за період з травня по жовтень 1986 року. Посилаючись на правові позиції Верховного суду позивач зауважив, що, самі по собі сумніви пенсійного органу щодо обґрунтованості видачі довідок не можуть вважатися обґрунтованою підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом навів у наданому до суду відзиві. У наданому до суду відзиві відповідач зазначив, що згідно з положеннями ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку № 22-1 передумовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Оскільки позивачем не надано завірених в установленому порядку первинних документів, на підставі яких видано довідку №10-12/№485 від 16.05.2000 за період роботи з травня по жовтень 1986 року, то відмова у проведенні перерахунку пенсії з наведених у рішенні від 21.01.2025 № 916030187288 підстав є обґрунтованою, а, відповідно рішення, є правомірним та підстави для його скасування відсутні.
Третьою особою без самостійних вимог на предмет спору надані пояснення у справі, відповідно до яких позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до частини 3 статті 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Посилаючись на розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та необізнаності щодо підстав та умов прийняття останнім оскаржуваного позивачем рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області зазначено про відсутність можливості надати обґрунтовані пояснення на позовну заяву.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, що є третьою особою без самостійних вимог на предмет спору. Згідно з наданими поясненнями третьої особи позивач з 2019 року отримує пенсію по 2 групі інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до частини 3 статті 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
21.01.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою (зареєстровано за №473) про перерахунок пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII з урахуванням довідки від 16.05.2000 №10-12/№485.
За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, що є відповідачем у справі. За наслідком розгляду заяви відповідачем 21.01.2025 прийнято рішенням № 916030187288 про відмову у перерахунку пенсії з урахуванням довідки ВАТ «Полтавське автотранспортне підприємство 15354» від 16.05.2000 № 10-12/№ 485 про заробітну плату через ненадання завірених в установленому порядку копій первинних документів, на підставі яких цю довідку сформовано.
Згідно з доданою до позову копією довідки ВАТ «Полтавське автотранспортне підприємство 15354» від 16.05.2000 № 10-12/№ 485 за роботу у населених пунктах воєнних зорів в зоні відчуження за період з 30.05.1986 по 12.10.1986 за місцем роботи у ВАТ «Полтавське АТП № 15354» ОСОБА_1 згідно з відомостями особового рахунку від 10.11.1986 б/н отримав заробітну плату 2619,29 крб. з урахуванням коефіцієнту 2,5 відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 16.06.1986 № 207-7.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Згідно ізстаттею 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», далі за текстом рішення Законом № 796.
Статтею 60-2 Закону № 796 встановлено, що призначення пенсій провадиться відповідно до законодавства, чинного на час звернення особи за призначенням пенсії. Перерахунок пенсій проводиться відповідно до законодавства, чинного на час проведення перерахунку пенсії.
Рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийняте уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, може бути оскаржено в адміністративному порядку до керівника цього органу Пенсійного фонду України, а в разі відмови у задоволенні скарги - до органу Пенсійного фонду України вищого рівня та/або в судовому порядку.
Згідно зі ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другоїстатті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.
Для обчислення пенсії по інвалідності відповідно достатті 54цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначенихстаттею 10цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно достатті 54цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при обчисленні пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа військовослужбовців, у тому числі військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт під час проходження військової служби (військових зборів), внаслідок чого стали особами з інвалідністю, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата визначається виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210).
У відповідності до п.1 Порядку № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно п. 2 Порядку № 1210, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Пунктом 3 Порядку № 1210 передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв`язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
У разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за фактично відпрацьований час (п. 5 Порядку № 1210).
В усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1987 № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленої заробітної плати (обчисленого доходу) (п. 6 Порядку № 1210).
За положеннями пункту 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим) від фактично одержаної суми у зазначений період.
В свою чергу, відповідно достатті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону № 1058врегульовано Порядком № 22-1.
Відповідно до п. 2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п.2.10 Порядку).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженогопостановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1(Порядок № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до ч. 3ст. 44 Закону № 1058органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Спірним питанням в межах цієї справи є правомірність рішення відповідача від 21.01.2025 № 916030187288 про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії з наведених в цьому рішенні підстав ненадання копій первинних документів, на підставі яких складено довідки. При цьому, у рішенні йдеться про відмову в перерахунку пенсії позивача на підставі матеріалів пенсійної справи та довідки від 16.05.2000 № 10-12/№ 485, довідка від 30.11.2012 №16-0107-17/1063 у рішенні не згадується.
Враховуючи положення ст. 15 Закону № 796 та Порядку № 1210 пенсія по інвалідності відповідно достатті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» може обчислюватись виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження за бажанням особи, тобто безпосереднім волевиявленням особи. При цьому, відомості про заробітну плату одержану за роботу у зоні відчуження за бажанням особи зазначаються у довідці, які видаються підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
З аналізу вказаних норм виходить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до відомостей, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 року у справі № 358/1179/17, від 17.04.2018 року у справі № 376/2559/17, від 25.09.2018 року у справі № 539/1386/17, від 10.07.2019 року у справі № 539/2726/16-а та від 05.03.2020 року у справі № 539/3234/16-а.
У свою чергу предметом доказування у цій справі є встановлення, зокрема, того, чи діяв відповідач під час розгляду заяви позивача обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Судом досліджено довідку ВАТ «Полтавське автотранспортне підприємство 15354» від 16.05.2000 №10-12/№485 згідно з якою за роботу у населених пунктах воєнних зборів зони відчуження за період з 30.05.1986 по 12.10.1986 за місцем роботи позивачу виплачено заробітну плату в сумі 2619 крб 29 коп з урахуванням коефіцієнту 2,5 відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 16.06.1986 № 207-7. У довідці зазначено про її видачу на підставі відомостей особового рахунку від 10.11.1986 без номеру. Зазначенадовідкавідображає суми заробітної плати позивача, будь-яких належних доказів невідповідності змісту довідки, доказів її недостовірності відповідач не надав. довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.
В силу приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи пенсійного фонду України мають повноваження перевірки обґрунтованості видачі виданих підприємствами документів для оформлення пенсії та достовірність поданих відомостей про особу, нездійснення цьогообов`язку або неотримання інформації з причин, які не залежать від волі пенсіонера, не є належною підставою для неврахування як стажу роботи за спірні періоди, так і заробітної плати (доходу), отриманої за періоди такої роботи.
Суд вказує, що позивач не може бути позбавлений свого права на пенсійне забезпечення, через те, відповідач не має можливості провести перевірку довідки про періоди роботи позивача.
Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 21.02.2020 у справі № 291/99/17, від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17.
Тобто, нездійснення відповідачем перевірки обґрунтованості видачі документів підприємствами, установами та організаціями не може бути підставою для неврахування зазначених документів при призначенні та виплаті пенсії. Виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не виникнення сумнівів і проведення перевірки, є підставою для неврахування поданих особою документів.
Згідно ч. 5ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене вище, суд вважає наведені відповідачем у рішенні від 21.01.2025 № 916030187288 підстави відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача необґрунтованими, з огляду на що вимоги позивача про визнання протиправним та скасування зазначеного рішення підлягають задоволенню.
Враховуючи невстановлення інших підстав для відмови у перерахунку пенсії вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з дня подання заяви про перерахунок - 21.01.2025 на підставі довідки від 16.05.2000 №10-12/№485 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 30.05.1986 по 12.10.1986 відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 та Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011 також є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, суд зауважує на відсутності підстав для зобов`язання здійснити перерахунок пенсії позивача із врахуванням архівної довідки Виконкому Полтавської міської ради від 30.11.2012 № 16-010-17/1063, копія якої наявна в матеріалах справи, оскільки в матеріалах справи відсутні документи, які б надавали можливість встановити наявність цієї довідки в відповідача під час розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 21.01.2025.
Щодо вимог про зобов`язання виплатити пенсію після перерахунку, то зазначені вимоги не підлягають задоволенню через їх передчасність. Виплату пенсії після перерахунку здійснюється пенсійним фондом за місцем перебування особи на обліку Головним управлінням пенсійного фонду України в Полтавській області, що є третьою особою у справі та після проведення перерахунку пенсії.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати удового збору підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Законів України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -- задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.01.2025 № 916030187288 про відмову у здійсненні перерахунку та виплати пенсії;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії з 21.01.2025 із врахуванням довідки від 16.05.2000 №10-12/№485 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 30.05.1986 по 12.10.1986 відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 та Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач), адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач), юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (третя особа без самостійних вимог на предмет спору): 36000, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Гоголя, буд. 34, ЄДРПОУ 13967927
Суддя А.С. Михайлик