Рішення № 128965006, 03.07.2025, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
03.07.2025
Номер справи
916/410/25
Номер документу
128965006
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

_____________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" липня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/410/25

Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А.

при секретарі судового засідання Кастровій М.С.

розглянувши справу за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28Б, код ЄДРПОУ 00131713) до Фізичної особи - підприємця Мойсеєвої Інни Іванівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )

про стягнення 115 440,25 грн., з якої 87 528,12 грн. - заборгованість за недовраховану електричну енергію, 14 609,00 грн. - витрати на проведення експертизи лічильника, 2 428,36 грн. - 3 % річних, 10 874,77 грн. - інфляційні втрати

Представники:

Від позивача - Албул В.С. (адвокат, довіреність від 04.03.2024 № 35/2023);

Від відповідача - Березінь С.Л. (ордер від 03.03.2025 серія АН № 1636253);

Від третьої особи - не з`явився.

Суть спору:

Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до Фізичної особи - підприємця Мойсеєвої Інни Іванівни (далі - Відповідач) про стягнення 115 440,25 грн., з якої 87 528,12 грн. - заборгованість за недовраховану електричну енергію, 14 609,00 грн. - витрати на проведення експертизи лічильника, 2 428,36 грн. - 3 % річних, 10 874,77 грн. - інфляційні втрати.

Рух справи, заяви, клопотання, інші процесуальні дії.

Ухвалою суду від 10.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати її за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 та призначено підготовче засідання на 10.03.2025.

Протокольною ухвалою від 10.03.2025 відкладено підготовче засідання на 07.04.2025.

Протокольною ухвалою від 07.04.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 30.04.2025.

Протокольною ухвалою від 30.04.2025 оголошено перерву в судовому засіданні до 14.05.2025.

У судовому засіданні 14.05.2025 судом досліджено mp4 файл, що містились в додатках до позовної заяви, а саме файл 2-2-2246d2e0-e3b4-11ef-8511-bd2625b3b5b3 тривалість якого 02:05 хвилин та файл 2-2-75fa8360-00c3-11f0-ac42-db076161cfb1, тривалість якого 00:34 який знаходиться в додатках до відповіді на відзив, про що складено протокол вчинення окремої процесуальної дії.

Протокольною ухвалою від 14.05.2025 оголошено перерву в судовому засіданні до 04.06.2025.

В судовому засіданні 04.06.2025 було допитано судового експерта Пампуху Геннадія Геннадійовича.

Протокольною ухвалою від 04.06.2025 оголошено перерву в судовому засіданні до 11.06.2025.

Ухвалою суду від 11.06.2025 відмовлено в задоволенні клопотання АТ "ДТЕК Одеські електромережі" від 10.06.2025 (вх. № 18407/25) в частині повернення до стадії підготовчого провадження. Клопотання АТ "ДТЕК Одеські електромережі" від 10.06.2025 (вх. № 18407/25) в частині призначення комплексної судової електротехнічної та трасологічної експертизи - залишено без розгляду.

Протокольною ухвалою від 11.06.2025 призначено засідання суду на 23.06.2025 для проголошення рішення.

У зв`язку із тим, що головуючого суддю викликали до ВККС України справа № 916/410/25, яка була призначена на 23.06.2025 знята з розгляду.

Ухвалою суду від 27.06.2025 призначено судове засідання на 03.07.2025.

03.07.2025 проголошено скорочене рішення (вступна та резолютивна частини).

Заяви по суті. Пояснення та аргументи учасників справи.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позов.

Позовні вимоги із посиланням на статті 625, 629, 714 Цивільного кодексу України, статті 193, 220 Господарського кодексу України, пунктами 5.5.5, 8.2.5, 8.2.6, 8.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, обґрунтовані порушенням правил роздрібного ринку електричної енергії, згідно Акту про порушення № 8020876 та витрат понесених АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" у зв`язку із проведенням експертного дослідження лічильника ФОП Мойсеєвої І.І.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог та просив суд відмовити повністю.

03.03.2025 на адресу суду надійшов Відзив на позовну заяву (вх. № 6987/25) в якому Відповідач просив суд відмовити у повному обсязі АТ «ДТЕК Одеські електромережі» у задоволенні позовних вимог про стягнення з ФОП Мойсеєвої Інни Іванівни заборгованості за необліковану електроенергію у розмірі 115 440,25 грн., з яких 87 528,12 грн. - заборгованість за недовраховану електричну енергію, 14 609,00 грн. - витрати на проведення експертизи лічильника, 2 428,36 грн. - 3 % річних, 10 874,77 грн. - інфляційних втрат.

Відповідач зазначає, що Позивач як на першу підставу позовних вимог вказує про наявність з боку Відповідача порушення у формі: «пошкодження пломб, пломби мають сліди клею, які встановлені на ЗКО та клемній кришці». При цьому, наданим самим же Позивачем Висновком № 10275 така інформація спростовується.

ФОП Мойсеєєва І.І. зазначає, що не мала можливості здійснити втручання в роботу лічильника, оскільки таке втручання неможливо здійснити без пошкодження пломб.

14.03.2025 на адресу суду надійшла Відповідь на відзив від 14.03.2025 (вх. № 8488/25) в якій Позивач зазначає, що на момент встановлення, лічильник № 10435648 працював коректно, претензій щодо його працездатності ані у представників ОСР, ані у споживача не було. Остання повірка лічильника, згідно атку, була зроблена у третьому кварталі 2019 року.

Позивач зазначає, що ним було надано до суду належні та допустимі докази встановлення та передачі на баланс споживача лічильника № 10435648 (акт № 1053465 від 05.10.2020), докази встановлення факту неправильної роботи приладу обліку та встановлення наявності порушення (шунтування), що і призвело до некоректної роботи лічильника (акт про порушення 8029876 від 14.07.2022, відеофіксація порушення, висновок експерта № 10275 від 08.01.2024).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши представників Позивача та Відповідача, суд

в с т а н о в и в :

11.09.2020 АТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00131713) змінило найменування на Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (код ЄДРПОУ 00131713). АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» є правонаступником майна, прав та обов`язків АТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО».

09.04.2008 між Позивачем та Відповідачем було укладено договір про постачання електричної енергії № 498 (далі - Договір).

Умовами вищезазначеного Договору передбачено, що Компанія продає електричну енергію Відповідачу для забезпечення потреб електроустановок останнього з приєднаною потужністю, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Відповідно до п. 9.4 Договору, цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк в один рік. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої із Сторін у порядку, визначеному законодавством України. Сторони зобов`язуються письмово повідомляти про зміну реквізитів (місцезнаходження, найменування, організаційно-правової форми, банківських реквізитів тощо) не пізніше ніж через 10 днів після настання таких змін.

Згідно із додатками 2, 10 до Договору, об`єктом споживача є: магазин за адресою с. Великий Дальник, вул. Тираспольська, 46.

01.01.2019 Відповідач приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 498 на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії за №498, що підтверджується заявою-приєднання від 22.11.2018.

Як зазначено у заяві-приєднання а також додатках 2, 3 до договору, об`єкт Споживача знаходиться за адресою: Одеська обл., Одеський р-н., с. Великий Дальник, вул. Тираспольська, 46 (ЕІС-код 62Z8355381314862).

Згідно із актом технічної перевірки збереження пломб вузла обліку № 1053465 від 05.10.2020 на відповідному об`єкті встановлено та знаходиться на балансі Відповідача електролічильник № 10435648 разом із встановленими пломбами та індикаторами магнітного впливу, перелік яких вказано у зазначеному документі.

19.04.2022 на відповідному об`єкті Відповідача, персоналом АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» було здійснено зняття показань розрахункового лічильника електричної енергії. Станом на день зняття показань жодних порушень ПРРЕЕ з боку Споживача виявлено не було.

14.07.2022 персоналом АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» при проведенні перевірки на предмет дотримання Відповідачем ПРРЕЕ на об`єкті магазин за адресою: Одеська обл., Одеський р-н., с. Великий Дальник, вул. Тираспольська, 46 (ЕІС-код 62Z8355381314862) було виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме згідно до змісту акту: «п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, п. 5.16.18, 5.16.19, п. 6.4.2 Кодексу комерційного обліку (далі - ККО), що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - пошкодження пломб, пломби мають сліди клею, які встановлені на ЗКО та клемній кришці. Порушення п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушена схема підключення засобу обліку електричної енергії, шляхом встановлення перемички, яка шунтує струмові кола засобу обліку на клемах лічильника, внаслідок чого спожита електрична енергія недовраховується. Порушення продемонстровано Споживачу».

На зазначений об`єкт уповноважених представників Компанії допустила та надала доступ до об`єкта Споживача - представник Споживача, гр. Комлєва Г.Г. Так зі слів відповідної громадянки вона знімає вказаний об`єкт в оренду у Споживача ФОП Мойсеєвої І.І. Додатково, в телефонній розмові між Позивачем та Споживачем, ФОП Мойсеєва І.І. підтвердила, що здає відповідний магазин у суборенду громадянці Комлєвій Г.Г.

Факт виявлення порушення ПРРЕЕ було зафіксовано в Акті про порушення № 8020876 від 14.07.2022.

Відповідно до п. 9, 10 акту про порушення № 8020876 та акту тех. перевірки № 1358315 від 14.07.2022 р., лічильник №10435648 було вилучено у Споживача та укладено у сейф пакет, який було опломбовано.

Згідно протоколу №366/4 від 16.08.2022 р. на засіданні комісією по розгляду акту про порушення № 8020876 від 14.07.2022 р. було прийнято рішення щодо необхідності направлення засобу обліку №10435648, вилученого під час складання акта про порушення у Споживача та упакованого в сейф пакет № 0226331, на проведення експертного дослідження.

На вирішення експертного дослідження АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» було поставлено наступні питання:

1. Чи не порушена цілісність сейф-пакету з номером № 0226331 та чи відсутній доступ до вмісту матеріалів, речовин тощо, що знаходяться всередині зазначеного сейф-пакету?

2. Чи містяться всередині корпусу приладу обліку типу NIK 2303 ARP6 зав. № 10435648, на клемних затискачах приладу обліку пристрої або предмети незаводського походження або сліди від сторонніх пристроїв чт предметів, сліди нефабричної пайки, залишки дротів та інші ознаки втручання в роботу приладу обліку?

3. Чи порушена цілісність пломб з реквізитами № 29916807, 29916808 та чи проводилось їх повторне опломбування (перепломбування) та чи наявні сліди впливу стороннім предметом?

Як наслідок, на адресу АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» надійшов висновок експертів за результатами проведення електротехнічного та трасологічного дослідження № 10275 від 08.01.2024 р. (далі- висновок експертів № 10275).

Норми права які підлягають застосуванню та оцінка аргументів учасників справи.

Згідно із п. 2.3.4 ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача.

Згідно із п. 5.5.1 Кодексу комерційного обліку (далі - ККО), затвердженого постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018 р. власники (користувачі) електроустановок, об`єктів або окремих елементів об`єкта, території (приміщення), де встановлені засоби комерційного обліку (ЗКО), пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).

Відповідно до п. 6.4.2. ККО, у разі виявлення факту втручання в роботу ЗКО та/або обладнання вузла обліку та/або інших ознак розкрадання електричної енергії (зовнішнього пошкодження, несправності або відсутності ЗКО, зриву, відсутності або пошкодження пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, спрацювання індикаторів, порушення форми магнітної суспензії індикаторів, виявлення позаоблікових підключень або підключень, які можуть призвести до викривлення результатів вимірювання та/або комерційного обліку електричної енергії тощо) особа, яка це виявила, має негайно повідомити про це оператора системи та ВТКО, а також, у разі потреби, Національну поліцію України (у разі виявлення фактів розкрадання електричної енергії, крадіжки або пошкодження ЗКО або іншого обладнання вузлів обліку тощо) у порядку, встановленому законодавством.

Згідно із п. 6.4.1 ККО, учасники ринку та споживачі несуть відповідальність відповідно до законодавства за використання електричної енергії без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов`язкове) або вплив на роботу ЗКО, пошкодження ЗКО, пошкодження або зрив установлених на них пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, порушення схеми комерційного обліку чи в будь-який інший спосіб, що має явні або підтверджені результатами експертизи ознаки втручання в роботу ЗКО.

Відповідно до пп. 6 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України.

Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» (в редакції чинній на момент виявлення порушення) визначена відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії. Відповідно до ч.1 ст.77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. За ч.2 ст.77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема:

- недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

- крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку;

- пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку;

- пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо Відповідно до п.8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення (п.8.2.5 ПРРЕЕ).

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

До акта про порушення додається фотофіксація виявленого порушення.

В Акті про порушення № 8020876 від 14.07.2022 р. зазначений зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил та його форма та зміст відповідає вимогам ПРРЕЕ.

Як вбачається з п. 11 акту про порушення від 14.07.2022 № 8020876 представник Споживача - гр. Комлєва Г.Г. відмовилася від підписання акта.

Факт відмови від підпису акта було зафіксовано відеозйомкою, яка додається в якості доказу до позовної заяви.

Отже, з огляду на зазначене, Акт № 8020876 від 14.07.2022 р. складено у відповідності до вимог ПРРЕЕ (в редакції чинній на момент складання Акту) та є дійсним.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання (п.8.2.6 ПРРЕЕ).

В Акті про порушення № 8020876 від 14.07.2022 р. зазначено, що засідання комісії по розгляду акту про порушення відбудеться 16.08.2022 р. за адресою: м. Одеса, вул. Краснова, 2-а, каб. 101.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

16.08.2022 відбулось засідання комісії по розгляду актів про порушення, яке пройшло без участі уповноважених представників споживача ФОП Мойсеєвої І.І.

Відповідно до п. 8.4.4. ПРРЕЕ, факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства. До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

Згідно абз. 2 п. 8.4.4. ПРРЕЕ, для забезпечення проведення експертизи оператор системи має зняти, упакувати, опломбувати та направити на експертизу пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності).

Відповідно до п.6.2.5 ККО, адміністратор комерційного обліку та будь-яка заінтересована сторона, у разі обґрунтованого сумніву у достовірності даних комерційного обліку (зокрема відмінності даних з основного та верифікаційного вузла обліку), правильній роботі вузла обліку, а також у тому, що ЗКО є справними та непошкодженими, мають право провести або ініціювати проведення оператором системи або ППКО позапланового контрольного огляду або технічної перевірки роботи вузлів обліку, ЗВТ (зокрема параметрів програмування) та схем їх підключення або, при необхідності, проведення експертизи ЗКО та інших складових вузла обліку відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно із п. 6.4.1 ККО, учасники ринку та споживачі несуть відповідальність відповідно до законодавства за використання електричної енергії без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов`язкове) або вплив на роботу ЗКО, пошкодження ЗКО, пошкодження або зрив установлених на них пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, порушення схеми комерційного обліку чи в будь-який інший спосіб, що має явні або підтверджені результатами експертизи ознаки втручання в роботу ЗКО.

Як вбачається з протоколу № 366/4 від 16.08.2022 на засіданні комісією по розгляду акту про порушення № 8020876 від 14.07.2022 було прийнято рішення щодо необхідності направлення засобу обліку №10435648, вилученого під час складання акта про порушення у Споживача та упакованого в сейф пакет № 0226331, на проведення експертного дослідження.

Також в у відповідному протоколі зазначено, що в разі, якщо експертним висновком буде підтверджено факт втручання Споживача в розрахунковий засіб обліку, витрати на проведення такої експертизи відшкодовуються Споживачем.

Додатково комісія вирішила, що після отримання результатів експертизи, буде проведено повторне засідання на яке буде запрошено Споживача.

Протокол № 366/4 від 16.08.2022 підписано членами комісії та копію протоколу разом із повідомленням було направлено на адресу Споживача ФОП Мойсеєвої І.І., яка зазначена в договорі про постачання електричної енергії № 498 від 09.04.2008, а саме: 67641, с. Троїцьке, вул. Дружби, буд. 49.

На виконання рішення комісії зазначений засіб обліку було направлено на експертизу до ТОВ «Незалежний Інститут Судових експертиз».

На вирішення експертного дослідження АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» було поставлено наступні питання:

1. Чи не порушена цілісність сейф-пакету з номером № 0226331 та чи відсутній доступ до вмісту матеріалів, речовин тощо, що знаходяться всередині зазначеного сейф-пакету?

2. Чи містяться всередині корпусу приладу обліку типу NIK 2303 ARP6 зав. № 10435648, на клемних затискачах приладу обліку пристрої або предмети незаводського походження або сліди від сторонніх пристроїв чт предметів, сліди нефабричної пайки, залишки дротів та інші ознаки втручання в роботу приладу обліку?

3. Чи порушена цілісність пломб з реквізитами № 29916807, 29916808 та чи проводилось їх повторне опломбування (перепломбування) та чи наявні сліди впливу стороннім предметом?

На адресу АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» надійшов висновок експертів за результатами проведення електротехнічного та трасологічного дослідження № 10275 від 08.01.2024 р. (далі- висновок експертів № 10275).

Згідно висновку експертів на вищезазначені питання було надано наступні відповіді:

1. На момент проведення огляду цілісність поліетиленового сейф-пакету № 0226331 не порушена, доступ до змісту матеріалів, речовин тощо, що знаходиться всередині зазначеного сейф-пакету відсутній.

2. При детальному дослідженні внутрішніх частин даного лічильника електротехнічної енергії типу NIK 2303 ARP6 зав. №10435648 у нижній частині корпусу гвинтових затискачів виявлені припаяні відрізки неізольваних багатожильних проводів, які впаяні не фабричним способом, і шунтують первинні обмотки трансформаторів струму.

3. У наданих на дослідження полімерних пломбах з реквізитами № 29916807 та № 29916808 сліди, які б свідчили про їх повторне опломбування (переопломбування) та сліди впливу стороннім предметом, відсутні.

За проведення відповідної експертизи ТОВ «Незалежний Інститут Судових експертиз» було виставлено рахунок-фактуру № 0111234 від 01.11.2023 р., згідно якого сума за проведення експертизи вказаного лічильника становить 14 609,00 грн.

АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» було сплачено відповідну суму за цим рахунком-фактурою, що підтверджується платіжною інструкцією № 3203379 від 09.11.2023.

Відповідно до п. 6.5.16 ККО, у разі проведення позачергових контрольного огляду, технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи та/або експертизи, а також ремонту або заміни ЗКО вартість робіт оплачується власником ЗКО чи стороною, що відповідає за технічний стан та/або збереження ЗКО, якщо виявлено порушення схеми комерційного обліку електричної енергії, умисне пошкодження або викрадення ЗКО його власником чи стороною, яка відповідає за технічний стан та/або збереження ЗКО.

Відповідно до абз. 12 п. 8.4.4 ПРРЕЕ (чина редакція на момент направлення лічильника на експертизу), якщо за результатами експертизи підтверджено факт пошкодження пломб, індикаторів, засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, витрати оператора системи на проведення експертизи спеціалізованою організацією (підприємством) відшкодовуються оператору системи стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб.

У зв`язку із отриманням Позивачем від ТОВ «Незалежний Інститут Судових експертиз» вищевказаного експертного висновку, 19.01.2024 р. на адресу Відповідача було направлено повідомлення із запрошенням на повторне засідання комісії, яке планувалося на 20.02.2024.

Засідання комісії по розгляду акту про порушення № 8020876 від 14.07.2022 відбулося в обумовлену дату без участі Відповідача або його уповноваженого представника.

Згідно протоколу № 16/5 від 20.02.2024 р., на підставі висновку експерта, на засіданні комісії було прийнято рішення про здійснення нарахувань по акту про порушення № 8020876 від 14.07.2022 р. у відповідності з пунктом п.8.4.2 пп. 3 п. 8.4.8 та за формулою № 4 п.8.4.10 ПРРЕЕ, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (зі змінами та доповненнями).

Потужність (згідно договору) - 16 кВт.

Тривалість роботи струмоприймачів протягом доби (згідно договору) - 24 год.

Період нарахування з 19.04.2022 р. (день останнього контролю) по 14.07.2022 р. (день виявлення порушення).

Сума нарахувань склала:

- за необліковану електричну активну енергію 87528,12 грн. за 17732 кВт*год;

- за проведення експертного дослідження - 14 609,00 грн.

Згідно з п.8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Відповідно до п. 8.4.2 визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до п.8.4.7 ПРРЕЕ, Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:

вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат- години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);

величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год);

кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).

Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Дi, день) у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил.

З врахуванням п.п 3 п.8.4.8 ПРРЕЕ, якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Згідно з п.8.4.10 ПРРЕЕ, У разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою:

W доб.с.п. = P * tдоб * Кв

де P - потужність (кВт), визначена як:

1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність) - згідно договору 16 кВТ.;

де t доб. - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). - згідно договору 24 год.;

де Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Як вже зазначалось, відповідно до протоколу № 16/5 від 20.02.2024 р., на підставі експертного висновку, комісією з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, без участі представника Відповідача, було розглянуто Акт про порушення №8020876 від 14.07.2022 р. та прийнято рішення провести розрахунок обсягу недоврахованої електроенергії з 19.04.2022 р. (дата контрольного огляду) по 14.07.2022 р. (дата виявлення порушення).

Розрахунок відповідачу здійснено за 87 днів.

W доб = P * t доб * Кв

230,4 кВТ = 16* 24 * 0,6

Так, за вказаний період відповідачем було спожито 17732 кВт, сума до сплати з врахуванням ПДВ склала 87528,12 грн.

Також за проведення експертизи, сума до сплати Відповідачем становить 14 609,00 грн.

На підставі вищевказаного протоколу було підготовлено рахунки № 8020876 та № 8020876/1 з терміном оплати суми боргу протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.

Копію протоколу №16/5 від 20.02.2024 р., розрахунок нарахування недоврахованої електричної енергії, та рахунки (в т.ч. за проведення експертизи) були направлені поштовим зв`язком на адресу Відповідача та отримані ним особисто 06.03.2024.

Відповідно до п. 8.2.7 Правил, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Позиція суду.

Позивач як на підставу позовних вимог вказує про наявність з боку Відповідача порушення у формі: «пошкодження пломб, пломби мають сліди клею, які встановлені на ЗКО та клемній кришці». При цьому, наданим самим же Позивачем Висновком № 10275 така інформація спростовується.

Згідно з Висновком № 10275 сліди, які б свідчили про повторне опломбування (переопломбування), та сліди впливу стороннім предметом на полімерних пломбах з реквізитами № 29916807 та № 29916808 - відсутні, що свідчить про відсутність порушень з боку Відповідача п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, п. 5.16.18, 5.16.19, п. 6.4.2 Кодексу комерційного обліку, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ (пошкодження пломб, пломби мають сліди клею, які встановлені на ЗКО та клемній кришці).

Також як на підставу позовних вимог Позивач вказує про наявність з боку Відповідача порушення у формі: «порушена схема підключення засобу обліку електричної енергії, шляхом встановлення перемички, яка шунтує струмові кола засобу обліку на клемах лічильника, внаслідок чого спожита електрична енергія недораховується».

Позивач вказує про наявність даного порушення ПРРЕЕ на підставі того, що у Висновку № 10275 зазначається, що при детальному дослідженні внутрішніх частин даного лічильника у нижній частині корпусу гвинтових затискачів виявлені припаяні відрізки неізольваних багатожильних проводів, які впаяні не фабричним способом, і шунтують первинні обмотки трансформаторів струму.

Однак, у Висновку № 10275 наведено інформацію, яка вказує на неможливість вчинення Відповідачем зазначеного правопорушення. Зокрема, у Висновку № 10275 вказується, що для безпеки та міцності прозора кришка лічильника кріпиться до цокольної частини за допомогою зварних швів, фото № 31 (додаток до Висновку № 10275). Внаслідок цього унеможливлюється вільний доступ до вмісту корпусу лічильника та неможливість зняти прозору кришку лічильника без прикладання значного зовнішнього зусилля та із значним руйнуванням корпусу лічильника. На момент проведення огляду зварні шви на стику кришки та цокольної частини досліджуваного лічильника не пошкоджені.

Експерт у Висновку № 10275 зазначає, що «для подальшого дослідження було зрізано навішені пломби та викручено гвинти. Для зняття прозорої кришки було здійснено розрізання по лінії кришки та цокольної частини приладом кутовою шліфувальною машиною, по типу дриля, фото № 35 (додаток до Висновку) {…} Під час огляду внутрішніх поверхонь наданого на дослідження лічильника електричної енергії типу NIK 2303 ARP6.1002.MC.11 зав. № 10435648 у нижній частині корпусу гвинтових затискачів виявлено додатково припаяні відрізки неізольованих багатожильних проводів, які шунтують первинні обмотки трансформаторів струму, фото № 39 (додаток до Висновку)» (абз. 5-6 стор. 7 Висновку № 10275).

Отже, для виявлення зазначених втручань у роботу лічильника у вигляді «припаяних відрізків неізольованих багатожильних проводів» експерту довелося зрізати пломби та викрутити гвинти, а для зняття прозорої кришки використовувався спеціальний технічний засіб - шліфувальну машинку. Що доводить відсутність у Відповідача технічної можливості доступу та втручання до внутрішніх складових лічильника.

Тобто, Відповідач не мала можливості здійснити вищевказане втручання у роботу лічильника, оскільки таке втручання неможливо здійснити без пошкодження пломб, встановлених на ньому для захисту від несанкціонованого доступу до приладу, змін або маніпуляцій з його показниками, а також без прикладання значного зовнішнього зусилля та із значним руйнуванням корпусу лічильника. Наявність непошкодженої пломби та непошкодженого корпусу підтверджує цілісність пристрою та його правильне функціонування. І, як уже зазначалося вище, полімерні пломби з реквізитами № 29916807 та № 29916808, встановлені на лічильнику № 10435648, повторному опломбуванню не підлягали, зварні шви на стику кришки та цокольної частини досліджуваного лічильника не пошкоджені, що підтверджується Висновком № 10275, та поясненнями судового експерта наданими у судовому засіданні.

Отже, лічильник не має жодних пошкоджень, які свідчили б про зовнішнє втручання, тобто його вигляд відповідає вигляду фабричного зразку, а для зазначених втручань, як було з`ясовано у Висновку, необхідні серйозні зовнішні пошкодження, у тому числі за допомогою спеціальних технічних засобів. Тобто Відповідач не мала доступу до внутрішніх частин даного лічильника. Це свідчить про те, що вказане втручання у роботу лічильника є наслідком фабричного браку обладнання встановленого працівниками Позивача.

Отже, за наявності доказів, які спростовують втручання Відповідача у роботу лічильника, безпідставним є нарахування Позивачем заборгованості за необліковану енергію, та інфляційних втрат, 3 % річних, а також стягнення витрат на проведення експертизи лічильника.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову повністю.

При розподілі господарських витрат суд виходить з положень пункту 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України, згідно із якими судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. З огляду на відмову в задоволенні позову сума судового збору покладається на позивача.

Керуючись пунктами 8.2.5, 8.2.6 пункту 8.2, підпунктами 8.4.1, 8.4.2, 8.4.7, 8.4.8 пункту 8.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312, статтею 714 Цивільного кодексу України, статтею 77, пунктом 13 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 № 2019-VIII статтями 73, 74, 76-80, 86, 123, 124, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги в строк встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 21 липня 2025 р.

Суддя Ю.А. Шаратов