Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 366/1601/25
Провадження № 3/366/1112/25
ПОСТАНОВА
Іменем УКРАЇНИ
24 червня 2025 року с-ще Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Корчков А.А., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, які надійшли від Відділення поліції № 1 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області щодо притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце роботи не повідомив, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 319662 від 04.05.2025:
«04.05.2025 о 02:42 на а/д Київ-Овруч 79 км 600 м на блокпості (Опора 2) ОСОБА_1 керував автомобілем Hyundai Accent днз НОМЕР_1 під час дії комендантської години не виконав вимогу поліцейського про повну зупинку жезлом з червоним світловідбивачем. Під час переслідування службовому автомобілем Renault Megane днз НОМЕР_2 на синьому фоні, з увімкненими спецсигналами синього та червоного кольору та поданого звукового сигналу, вказаний автомобіль був зупинено в смт. Іванків по вул. Київській, чим порушив п.2.4 ПДР, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст.122-2 КУпАП».
Протокол склав ст. інспектор ВП №1 Вишгородського РУП ГУНП в Київській обл. капітан поліції Богуш Л.В.
Відповідно про протоколу авторозподілу судової справи між суддями, головуючим суддею визначено суддю Корчкова А.А. Розгляд справи призначено на 24.06.2025.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про розгляд справи повідомлений вчасно, належним чином, шляхом надіслання судової повістки з рекомендованим поштовим повідомленням на адресу, зазначену в протоколі, яке повернулось до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Проте, під час перевірки статусу відстеження поштового відправлення на ім`я ОСОБА_1 за № 0610258406020 на офіційному сайті АТ «Укрпошта», судом встановлено, що причиною повернення даного поштового відправлення зазначено «одержувач відсутній за вказаною адресою».
Крім того, про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 повідомлявся шляхом направлення смс-повідомлення на особистий номер телефону, який зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення та текст якого доставлено 05.06.2025.
Також інформація щодо даного провадження розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України.
Практика Європейського суду з прав людини визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Зокрема у рішенні Європейського Суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України», зазначено, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Проте, ОСОБА_1 станом розгляду справи не цікавився, з клопотаннями про відкладення не звертався.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 слідує, зазначено, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП, під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
За вказаних обставин, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та враховуючи, що ОСОБА_1 про розгляд справи повідомлений належний чином, проте у судове засідання не з`явився, тобто добросовісно не виконав процесуальні обов`язки, суддя розцінює його неявку неповажною та вважає за можливе розглянути справу без його участі. за наявними у справі матеріалами.
Як зазначено у ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб`єктом правопорушення, всіх обов`язкових ознак складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд, з урахуванням вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У судовому засіданні досліджені наступні докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 319662 від 04.05.2025, в якому викладено місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, пункт ПДР, вимоги якого порушено, стаття КУпАП, якою передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення;
- оптичний диск із відеозаписом із нагрудної камери поліцейського (ID реєстратора 852797), відеозапис (export-zam42) на якому оглянуто в судовому засіданні, та на якому відображено переслідування ОСОБА_1 екіпажем поліції з увімкненими проблисковими маячками червоного та синього кольорів, а також зі звуковим сигналом та його зупинка. Із зазначеного відео також вбачається, що ОСОБА_1 втікав від поліцейських, не зупиняючись та не реагуючи на звукові сигнали. Після зупинки транспортного засобу, поліцейські повідомили останньому, що він зупинений під час дії комендантської години та у зв`язку з тим, що він, не зупинившись, проскочив блокпост на що ОСОБА_1 повідомив, що він спішив додому, оскільки комендантська година. При цьому, останній повідомив поліцейським, що у нього при собі відсутні документи, які посвідчують особу, в т.ч. і посвідчення водія, які він «забув». На прохання поліцейських назвати свою особу, ОСОБА_1 назвався ОСОБА_2 , проте у подальшому поліцейськими було встановлено особу водія, яким виявився « ОСОБА_1 »»
- матеріали, які підтверджують правомірність долучення до протоколу про адміністративне правопорушення оптичний диск із відеозаписом (рапорт поліцейського, доручення керівника ВП №1 Вишгородського РУП та лист про долучення доказів);
- копія протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 319650 від 04.05.2025, який складено 04.05.2025 о 02:45 в с-щі Іванків по вул. Київська відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП за порушення п.2.5 Правил дорожнього руху, а саме за відмову від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння.
За результатами дослідження наведених доказів в їх сукупності судом встановлено, що 04.05.2025 о 02:42 на а/д Київ-Овруч 79 км 600 м ОСОБА_1 керував автомобілем Hyundai Accent днз НОМЕР_1 під час дії комендантської години та не виконав вимогу поліцейського про повну зупинку жезлом з червоним світловідбивачем. Під час переслідування службовому автомобілем Renault Megane днз НОМЕР_2 на синьому фоні, з увімкненими спецсигналами синього та червоного кольору та поданого звукового сигналу, вказаний автомобіль було зупинено в смт Іванків по вул. Київській.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 319662 від 04.05.2025складений уповноваженою особою та відповідає вимогам КУпАП, підписаний поліцейським, який його склав, ОСОБА_1 під час складання адміністративного протоколу від підпису відмовився, а також відмовився від надання пояснень та отримання другого екземпляру вказаного протоколу.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши наявні у справах докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статтею 122-2 КУпАП передбачено відповідальність за невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу.
Стаття 14 Закону України "Про дорожній рух» зобов`язує учасників дорожнього руху знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, ПДР України та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Згідно з пунктом 1.1 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою КМУ «Про Правила дорожнього руху» від 10 жовтня 2001 року за № 1306, ці Правила, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Пунктами 1.3 та 1.9 ПДР встановлено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з пунктом 2.4 ПДР, на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи, застосовані норми права, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд вважає підтвердженою винуватість ОСОБА_1 у порушенні пункту 2.4 Правил дорожнього руху та наявний у його діях склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122-2 КУпАП, а саме: невиконання водіями вимог поліцейського про зупинку транспортного засобу.
У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі - Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Таким чином, враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, відсутність обставин, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, суд вважає за доцільне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності в межах санкції ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
Згідно зі статтею 24 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Отже,беручи доуваги доведеністьматеріалами справивини особиу вчиненніадміністративного правопорушенняу сферізабезпечення безпекидорожнього руху,суд вважаєза необхідне ОСОБА_1 визнати винуватиму вчиненніадміністративного правопорушення,передбаченого ч.1ст.122-2КУпАП танакласти нанього адміністративнестягнення умежах санкції інкримінованоїстатті,а самеу видіпозбавлення правакерування транспортними засобами на строк 3 (три) місяці.
Саме такий вид адміністративного стягнення на переконання судді буде достатнім та необхідним для виконання завдань КУпАП, зокрема він забезпечить запобігання вчинення правопорушником нових правопорушень, його виховання у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків та відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ч.9 ст.283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2025 році становить 3028, 00 грн.
У матеріалах справи відсутні документи, на підставі яких ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору згідно із Законом України «Про судовий збір», таким чином, з нього підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 гривень 60 коп. (3028 х 0,2). Керуючись ст.ст. 24, 27, 40-1, ч.1 ст. 122-2, 251, 266, 268, 283-285, 294, суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (посвідченняводія НОМЕР_3 ) визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122-2 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 3 (три) місяці.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (посвідчення водія НОМЕР_3 ) в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60грн. (шістсот п`ять грн., 60 коп.)
реквізити для оплати - отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 , код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Іванківський районний суд Київської області
Строк пред`явлення до виконання три місяці.
Текст постанови складено 21.07.2025.
Суддя Анатолій КОРЧКОВ