Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про передачу справи до іншого адміністративного суду
15 липня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/8190/24
провадження № 2-ап/340/59/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО перевіривши матеріали у справі
за позовом: Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» (вул. Соборна, б. 19-а, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 03346822)
до відповідача: Національна комісія, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім`ї Бродських, б. 19, м. Київ, 03057, ЄДРПОУ 39369133)
про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо перегляду та встановлення економічно обґрунтованого тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення;
2) визнати протиправним та скасувати пункт 2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1025 від 28.05.2024 року «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград»;
3) стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» 521 922 669,96 грн. майнової шкоди, яка завдана Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Ухвалою від 31.12.2024 залишено без руху позовну заяву та встановлено строк для усунення виявлених недоліків.
Ухвалою від 20.01.2025 року суддя повернув позовну заяву.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.06.2025 року ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, справу 10.07.2025 року передано судді для розгляду.
Вирішуючи питання відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Предметом оскарження у цій справі є Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1025 від 28.05.2024 року «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград» в частині обмеження його застосування для населення.
Нормативно-правовий акт - це письмовий документ компетентного органу держави, уповноваженого нею органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта, в якому закріплено забезпечуване нею формально обов`язкове правило поведінки загального характеру (юридична норма). Такий акт приймається як шляхом безпосереднього волевиявлення народу, так і уповноваженим на це суб`єктом за встановленою процедурою.
Загальний характер юридичних норм, встановлених або санкціонованих державою у нормативно-правових актах, полягає у тому, що ці норми розраховані на регулювання групи (виду) кількісно невизначених суспільних відносин, адресовані кількісно невизначеному колу неперсоніфікованих суб`єктів, не вичерпують свою обов`язковість певною кількістю її застосувань, тобто юридично діють безперервно, а їх чинність скасовується за спеціальною процедурою чи припиняється через настання певної події або дати.
Натомість індивідуально-правові акти, як результати правозастосування адресовані конкретним особам, тобто є формально обов`язковими для персоніфікованих (чітко визначених) суб`єктів; вміщують індивідуальні приписи, в яких зафіксовані суб`єктивні права та/чи обов`язки адресатів цих актів; розраховані на врегулювання лише конкретної життєвої ситуації, а тому їх юридична чинність (формальна обов`язковість) вичерпується одноразовою реалізацією. Крім того, такі акти не можуть мати зворотної дії в часі, а свій зовнішній прояв можуть отримувати не лише у письмовій (документальній), але й в усній (вербальній) або ж фізично-діяльнісній (конклюдентній) формах.
З огляду на вказане нормативно-правовий акт містить загальнообов`язкові правила поведінки (юридичні норми), тоді як акт застосування норм права (індивідуальний акт) - індивідуально-конкретні приписи, що є результатом застосування норм права; вимоги нормативно-правового акту стосуються всіх суб`єктів, які опиняються у нормативно регламентованій ситуації, а акт застосування норм права адресується конкретним суб`єктам і створює права та/чи обов`язки лише для цих суб`єктів; нормативно-правовий акт регулює певний вид (групу) суспільних відносин, а акт застосування норм права - конкретну життєву ситуацію; нормативно-правовий акт діє впродовж тривалого часу та не вичерпує дію фактами його застосування, тоді як дія акта застосування норм права закінчується, вичерпується у зв`язку з його застосуванням до конкретних правовідносин.
Такі ж висновки міститься у постановах Верховного Суду від 01 серпня 2024 року у справі № 160/17561/20, від 14 грудня 2020 року у справі № 640/12695/19, від 23 грудня 2021 року № 640/1125/20 та постановах Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2018 року у справі № 9901/415/18 та від 18 грудня 2018 року у справі № 9901/657/18.
З матеріалів справи судом вбачається, що оскаржувана постанова встановлює нові тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, зокрема, установлено позивачу тарифи зі структурою, наведеною в додатку до цієї постанови.
Відповідно до статуту, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» засноване органом місцевого самоврядування в особі Кіровоградської обласної ради. Основне завдання підприємства - надання послуг з водопостачання та водовідведення для населення, організацій і підприємств області.
Отже, норми оскаржуваної постанови поширюються на всіх споживачів ОКВП «Дніпро-Кіровоград», тобто на невизначене коло осіб та розраховані на неодноразове застосування, що в свою чергу дає підстави вважати, що ця постанова за своєю юридичною природою є нормативно-правовим актом.
Крім цього, відповідно до статті 1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор) є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.
Таким чином, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є суб`єктом владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України.
Відповідно до частини 1 статті 27 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб`єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб`єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб`єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, та про скасування реєстрації політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Таким чином, з огляду на приписи статті 27 КАС України, ця справа повинна вирішуватись окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, яким станом на дату винесення цієї ухвали є Київський окружний адміністративний суд.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене, справу належить передати до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статей 27, 29, 241, 248 КАС України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу №340/8190/24 за позовом Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» (вул. Соборна, б. 19-а, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 03346822) до Національної комісії, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім`ї Бродських, б. 19, м. Київ, 03057, ЄДРПОУ 39369133) про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування рішення передати за предметною (виключною) підсудністю до Київського окружного адміністративного суду (бульвар Лесі Українки, 26a, Київ, 01133).
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Передачу адміністративної справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України та може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО