Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/6403/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Грабової Т.П., представника позивача Березовського Д.М., представника відповідача Польщіної Т.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провад`ження справу за позовною заявою Визирської сільської ради Одеського району Одеської області до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) про визнання протиправними дій, скасування припису та вимоги,
ВСТАНОВИВ:
Визирська сільська рада Одеського району Одеської області звернулося до суду з позовом до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), в якому просить:
- Визнати протиправними дії Державної Екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) щодо проведення планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих їй повноважень органу виконавчої влади № 54.
- Скасувати Припис №50 від 04 грудня 2024 р. Державної Екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) та Вимогу щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих рішень №5997/2.1 від 04 грудня 2024 р., складених за результатом проведення планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих їй повноважень органу виконавчої влади № 54.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
27 листопада 2024 р. Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) складено Акт за результатами проведення планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органу виконавчої влади № 54.
Згідно висновків Акта від 27 листопада 2024 року № 54, Інспекцією визначено перелік порушень, які мають бути усунені згідно вимог Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
Однак, Визирська сільська рада Одеського району Одеської області вважає протиправними дії Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) при проведенні планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органу виконавчої влади.
Позивач вказує, що дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства, зокрема, щодо порядку проведення перевірки, в тому числі, але не виключно, щодо порушення строків проведення перевірки, порядку їх продовження, завчасного повідомлення у належний спосіб про строки її проведення та продовження; порушення предмету перевірки, в частині перевірки здійснення повноважень, які згідно вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» взагалі не відносяться до делегованих повноважень виконавчих органів Визирської сільської ради.
Стосовно винесеного припису Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 04.12.2024 року № 50 позивач вказав, що зі змісту оскаржуваного припису від 04.12.2024 року № 50 вбачається, що пункти 3-4 містять вимоги, спрямовані виключно на надання інформації.
Так, вказані пункти припису містять вимоги про надання на розгляд до Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області):
- інформацію на які об`єкти оброблення відходів (MBB, полігони) ТОВ «ЧАСТЮЛЯ» здійснює вивезення побутових відходів , зібраних на території населених пунктів Визирської сільської територіальної громади, з долученням копій відповідних документів;
- надати Інспекції посади і ПІБ відповідальних за виконання кожного з пунктів припису.
Проте, суть припису, відповідно до п.15 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, що затверджений Постановою КМ України від 09.03.1999 року № 339, це письмова вимога щодо усунення конкретних порушень вимог законодавства. Таким чином, включення до змісту припису вимог щодо надання інформації та копій документів, які не спрямовані на усунення конкретних виявлених порушень законодавства, а мають загальний характер, суперечить суті та меті припису як розпорядчого документа, що складається за результатами заходу державного нагляду.
При цьому, під час здійснення планового заходу Інспекція мала усі права та підстави отримувати необхідні для проведення перевірки документи, однак, таким правом не скористалася, змінивши реалізацію свого права на отримання інформації під час перевірки на вимогу у приписі.
Щодо вимог пунктів 1-2 припису № 50, позивач зазначає, що вказані у цих пунктах повноваження не є делегованими Визирській сільській раді повноваженнями органів виконавчої влади, визначеними статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а отже, відповідно до норм статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» не могли бути предметом державного нагляду (контролю) Інспекції відносно Визирської сільської ради та, відповідно, бути відображеними у приписі, як порушення.
Так, щодо пункту 2 вказаного припису позивач вказав, що відповідно до ст.6-1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад набувають установлених законом повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю і реалізують функцію державного контролю за використанням та охороною земель через державних інспекторів з державного контролю за використанням та охороною земель відповідних рад, кваліфікаційні вимоги до яких визначені статтею 10 цього Закону.
У разі якщо сільські, селищні, міські ради не прийняли рішення про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель та не забезпечили призначення державних інспекторів відповідних рад, повноваження рад у зазначеній сфері виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, до прийняття радами в установленому цим Законом порядку рішення про виконання радами повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Враховуючи вищезазначене, Визирська сільська рада не приймала рішення про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, а отже не набула установлених законом делегованих повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Також відповідно до пункту «а» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження щодо управління відходами, виявлення відходів, власника яких не встановлено, забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів не відносяться до делегованих повноважень Визирської сільської ради, а отже не могли бути предметом державного нагляду (контролю) Інспекції відносно Визирської сільської ради та, відповідно, бути відображеними у приписі, як порушення.
Визирська сільська рада також зазначає, що заходи щодо усунення виявлених порушень, що містяться в оскаржуваному приписі, є нечіткими, неконкретизованими, містять загальні формулювання, зі змісту яких незрозуміло, яким чином має діяти Визирська сільська рада.
Отже, позивач вважає неприпустимим винесення припису з вказівкою на дотримання загальних норм чинного законодавства, проте, як більшість з перелічених пунктів припису не містять зазначення конкретного усунення порушення, а інші мають вказівку виключно на надання інформації. Необхідність надання документів та інформації, зафіксована безпосередньо в самому приписі, не узгоджується з вимогами законодавства щодо суті та мети припису як обов`язкового до виконання документа, направленого на усунення виявлених порушень вимог законодавства у певній сфері.
Враховуючи викладене, позивач вважає, що спірний припис не містить у собі категоричної вимоги, що полягає у вчиненні підконтрольним суб`єктом конкретних дій для усунення конкретних порушень законодавства, тому цей припис є протиправним і підлягає скасуванню.
Стосовно пункту 1 Вимоги Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих рішень №5997/2.1 від 04.12.2024, Визирська сільська рада зазначає, що відповідно до рішення Визирської сільської ради від 20.01.2023 №927/ХХХ-VIII «Про затвердження проекту «Внесення змін у генеральний план с.Кордон, поєднаний з детальним планом території для розміщення підприємства із штучного розведення, утримання та вирощування об`єктів аквакультури, загальною площею орієнтовно 4,0 га, розташованої на території села Кордон біля вул. Набережна Визирської сільської ради Одеського району Одеської області» розміри прибережної захисної смуги визначені в межах, передбачених чинним законодавством України.
Щодо водоохоронної зони позивач вказав, що відповідно до ст.87 Водного кодексу України для створення сприятливого режиму водних об`єктів, попередження їх забруднення, засмічення і вичерпання, знищення навколоводних рослин і тварин, а також зменшення коливань стоку вздовж річок, морів та навколо озер, водосховищ і інших водойм встановлюються водоохоронні зони. Водоохоронна зона є природоохоронною територією господарської діяльності, що регулюється. Зовнішні межі водоохоронних зон визначаються за спеціально розробленими проектами. Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1996 р. № 486 був затверджений Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них. Відповідно до пункту 1 цього Порядку, цей Порядок встановлює єдиний правовий механізм визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них. Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що межі водоохоронних зон визначаються згідно з проектами землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів, крім випадків, встановлених Законом України Про регулювання містобудівної діяльності, та/або комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад, та/або генеральними планами населених пунктів, які розробляються в порядку, визначеному Земельним кодексом України, Законами України Про землеустрій і Про регулювання містобудівної діяльності, зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівні.
Враховуючи вищезазначене, чинним законодавством України передбачені альтернативні способи визначення меж водоохоронної зони.
Те саме стосується і пункту 4 Вимоги, в якому вимагається привести у відповідність із законодавством прийняте Визирською сільською радою рішення від 26.03.2024 №1347/LI-VІІІ «Про затвердження проекту документу державного планування «Генеральний план та план зонування території села Міщанка Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області», в частині встановлення водоохоронної зони ставка.
Також, відповідно до ст.88 Водного кодексу України в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Отже, визначені Генеральним планом с.Кордон та Генеральним планом села Міщанка прибережні захисні смуги і є також територією відповідної водоохоронної зони.
Визирська сільська рада зазначає, що у відповідності до ч.10 ст. 16-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектні рішення майбутнього комплексного плану просторового розвитку території Визирської сільської територіальної громади, рішення про розроблення якого було прийняте Визирською сільською радою 17.02.2022 року №730/ХХ-VIII, будуть включати відомості, зокрема, про межі та правові режими всіх режимоутворюючих об`єктів та всіх обмежень у використанні земель (у тому числі обмежень у використанні земель у сфері забудови), встановлених до або під час розроблення проекту комплексного плану (у тому числі межі та правові режими територій і об`єктів природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду, прибережних захисних смуг, водоохоронних зон, пляжних зон, інших охоронних зон).
Щодо пункту 3 оскаржуваної Вимоги позивач зазначив, що відповідно до ст.88 Водного кодексу України прибережні захисні смуги в межах населених пунктів встановлюються згідно з комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, а в разі їх відсутності або якщо зазначеною містобудівною документацією межі таких смуг не встановлені, вони визначаються шириною 100 метрів від урізу води морів, морських заток і лиманів, а для інших водних об`єктів - згідно з частиною другою цієї статті. Так, рішенням Визирської сільської ради від 04.06.2015 р. №822-VI був затверджений Генеральний план села Визирка, згідно якого встановлена прибережна захисна смуга ставка в розмірі, передбаченому ч.2 ст. 88 Водного кодексу України. Саме ці дані є підставою для розроблення комплексного плану просторового розвитку території Визирської сільської територіальної громади, оскільки прибережні захисні смуги в межах населених пунктів не встановлюються детальними планами територій.
Враховуючи вищезазначене, Визирська сільська рада вважає, що виявлені, на думку Інспекції, порушення відсутні, крім того внесення змін до відповідних рішень Визирської сільської ради, є неефективним а також фінансово недоцільним, оскільки зазначений спосіб лише призведе до неефективного та недоречного витрачання бюджетних коштів, з урахуванням замовленого комплексного плану просторового розвитку території Визирської сільської територіальної громади, який на даний час перебуває на стадії розробки, оскільки була проведена відповідна публічна закупівля та 14 листопада 2024 року було підписано між Визирською сільською радою та переможцем - КОНСОРЦІУМ «ЗЕМЛЕВПОРЯДНІ ТА ГЕОДЕЗИЧНІ РІШЕННЯ» договір №107 про закупівлю. Відповідно до п.1 вказаного договору Виконавець бере на себе зобов`язання надати Замовникові послуги: Виготовлення містобудівної документації, а саме: Виготовлення із застосуванням геоінформаційних технологій у цифровій формі топографічної основи Визирської сільської територіальної громади масштабу 1:2000 та масштабу 1:10000, розроблення із застосуванням геоінформаційних технологій комплексного плану просторового розвитку території Визирської територіальної громади як документації із землеустрою та містобудівної документації на місцевому рівні з подальшою можливістю розміщення (імпорту) матеріалів у геоінфомаційній системі). Показник національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» 71410000-5 - Послуги у сфері містобудування (надалі - Послуги), а Замовник зобов`язується прийняти належним чином надані Послуги і своєчасно оплатити-їх на умовах та в порядку, передбаченому цим Договором.
Щодо пункту 2 оскаржуваної Вимоги. Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» етапами стратегічної екологічної оцінки є, зокрема, визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки. Згідно ч.3 ст. 10 вказаного Закону заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки повинна містити інформацію, зокрема, про те, якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об`єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів). Натомість затверджена рішенням Визирської сільської ради Стратегія розвитку не містить інформації щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів, що унеможливлює визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки та здійснення подальших її етапів і свідчить про те, що вказаний документ розробляється перед впровадженням іншої діяльності, що може підпадати під визначення «планованої» у розумінні цього Закону та Закону «Про оцінку впливу на довкілля».
За викладених обставин, позивач просив позовну заяву задовольнити повністю.
05.05.2025 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив таке.
На підставі наказу Державної екологічної інспекції України від 05.12.2023 за № 159 "Про затвердження Переліку центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, які плануються перевірити у 2024 році", наказу Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 07.05.2024 року № 513, Інспекцією видано направлення на проведення планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органу виконавчої влади від 07.05.2024 № 33пр у термін з 07.05.2024 по 13.05.2024.
За результатами проведеного планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органу виконавчої влади, Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) винесено акт № 54 від 27.11.2024 року.
На підставі висновків акта № 54 від 27.11.2024 року з метою усунення виявлених в процесі проведеної перевірки Визирської сільської ради Одеського району Одеської області порушень, ДЕІ видано припис № 50 від 04.12.2024.
Також з метою приведення у відповідність із законодавством прийнятих Визирською сільською радою Одеського району Одеської області рішень ДЕІ видано вимогу від 04.12.2024 № 5997/2.1
Не відповідає вимогам Закону посилання Позивача на той факт, що Порядок контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 1999 р. № 339 не зареєстрований в Міністерстві Юстиції України, що суперечить Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992 року № 493/92 та Положенню про державну реєстрацію нормативноправових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 р. № 731.
Так Позивачем не враховано, що відповідно до п. 1 Указу Президента України від 9 березня 1999 р. № 339 визначено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
У той же час, п. 2 Указу Президента України № 339 чітко визначено перелік нормативно-правові акти яких саме органів підлягають державній реєстрації. Серед зазначеного переліку відсутні нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які позивач мабуть ототожнює з актами міністерств та інших органами виконавчої влади.
Підтвердженням зазначеного є Лист Міністерства Юстиції України від 08.07.2008 за №5928-0-33-08-34 про набрання чинності нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України набрання чинності актами Кабінету Міністрів України врегульовано ст. 55 Закону України «Про кабінет Міністрів України» від 16 травня 2008 року №279 якою визначено, що постанови Кабінету Міністрів України крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами не раніше дня їх опублікування.
Посилання позивача, що Інспекцією під час перевірки було застосовано аналогію Закону та проведено захід контролю відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» спростовується листом Міністерства економіки України від 13.06.2025 року за №3632, в якому зазначено, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Визирською сільською радою не забезпечується виконання делегованих повноважень зі здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, за технічним станом, використанням та утриманням інших об`єктів нерухомого майна усіх форм власності; інших вимог законодавства, визначених підпунктом 2 пункту «б» частини першої статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а висновки Позивача що це є власними повноваженнями не ґрунтуються на нормах права.
Отже, з врахуванням наведеного пунктом 1 Припису Інспекції Визирській сільській раді Одеського району Одеської області з посиланням на ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 10, 44 заходи контролю за використанням та охороною підземних вод, Водного кодексу України, Правовий режим зон санітарної охорони водних об`єктів, затверджений ПКМУ від 18.12.1998 № 2024 приписано вжити відповідно до законодавства заходи контролю за використанням та охороною підземних вод. Забезпечити контроль за належною експлуатацією, технічним станом, використанням та утриманням артезіанських свердловин, які розташовані на території Визирської сільської територіальної громади та знаходяться на балансі Визирської сільської ради в КП «Визирське джерело», а саме, щодо: винесення в натуру та утримання в належному стані зон санітарної охорони підземних джерел водопостачання; проведення повірки та опломбування лічильників добутої води.
Інспекція зазначає, що пункт 2 припису Інспекції від 04.12.2024 за №50 повністю відповідає Висновкам пункту 1 Акту №54 від 27.11.2024 року, яким встановлено, що відповідно до частини третьої статті 46 Закону України «Про охорону земель» забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини.
На момент здійснення планового заходу контролю на території населених пунктів Визирської сільської ТГ існує 3 сміттєзвалища, які виявлені державними інспекторами:
- 10.07.2024 біля с. Калинівка (в межах населеного пункту) несанкціоноване сміттєзвалище побутових відходів за просторовими координатами місця розташування 46.88740,31.02643;
- 24.10.2024 в межах с. Кінне виявлено несанкціоноване сміттєзвалище побутових відходів за просторовими координатами місця розміщення 46.761787,30.913097;
- 24.10.2024 за межами с. Кінне виявлено несанкціоноване сміттєзвалище побутових відходів за просторовими координатами місця розміщення 46.770434,30.910070.
Разом з тим, відповідно до листа Визирської сільської ради від 26.07.2024 № 1531/03.1-08/1672 КП «Визирське джерело» Визирської сільської ради здійснює виявлення та ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ на території громади, шляхом виділення коштів згідно комплексної цільової Програми розвитку та фінансової підтримки комунального підприємства «Визирське джерело» Визирської сільської ради на 2021 - 2023 роки», яка затверджена рішенням Визирської сільської ради від 19.11.2020 № 719/XХІІ-VII, зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням Визирської сільської ради від 14.12.2023 № 1230/XLVІ-VIII.
Пунктом 2 Припису Інспекції Визирській сільській раді Одеського району Одеської області з посиланням на ст.ст. 12, 26 Закону України «Про управління відходами», ст.ст. 12, 46 Закону України «Про охорону земель», ст.ст. 30, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» приписано: забезпечити захист земель від забруднення та засмічення, а саме, в межах наданих повноважень, вжити усі заходи направлені на ліквідацію та недопущення повторного утворення несанкціонованих сміттєзвалищ:
- в межах с. Калинівка, за просторовими координатами місця розташування 46.88740,31.02643;
- в межах с. Кінне за просторовими координатами місця розміщення 46.761787,30.913097;
- за межами с. Кінне за просторовими координатами місця розміщення 46.770434,30.910070.
Стосовно посилання Позивача, що ліквідація несанкціанованих сміттєзвалищ відноситься до власних повноважень, Інспекція зазначає, що Визирською сільською радою не забезпечено виконання усіх заходів, в межах наданих повноважень, які попередили б утворення вищезазначених несанкціонованих сміттєзвалищ та забезпечили їх ліквідацію задля охорони земель від засмічення та забруднення, що свідчить про відсутніть контролю в частині делегованих повноважень, визначених підпунктом 1 пункту «б» частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Інспекцією зазначений термін вжито притягнення до відповідальності осіб, якими в порушення наданих повноважень (укладених договорів) не ліквідовано (допущено утворення) сміттєзвалищ, що повністю відповідає делегованим повноваженням визначеним п.п 1, 71, 12 п. б. ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування».
Так, пункт 3 припису Інспекції від 04.12.2024 за №50 повністю відповідає Висновкам пункту 1.2 Акту №54 від 27.11.2024 року, яким встановлено, що з метою реалізації Програми «Чисті села» Визирською сільською радою було проведено процедуру відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі «Послуги у сферах поводження зі стічними водами та сміттям, послуги у сферах санітарії та охорони довкілля, а саме: Послуги з вивезення твердих побутових відходів».
Після визначення переможцем ТОВ «ЧАСТЮЛЯ» здійснює на території населених пунктів Визирської сільської ТГ операції із збирання та перевезення побутових відходів від населення.
Згідно п. 3.2. розділу 3 «Права та обов`язки», укладеного Договору про закупівлю № 7 від 12.03.2024, виконавець ТОВ «ЧАСТЮЛЯ», зобов`язується мати укладені договори із суб`єктами господарювання, що надають послуги з захоронення побутових відходів, та перевозити побутові відходи тільки в спеціально відведені місця чи на об`єкти поводження з побутовими відходами.
Так, Інспекцією листом від 21.10.2024 №5220/2.3 звернулось до позивача з проханням надати інформацію на які саме об`єкти оброблення відходів (МВВ, полігони) ТОВ «ЧАСТЮЛЯ» здійснює вивезення побутових відходів з території населених пунктів Визирськоі сільської територіальної громади та надати копії підтверджуючих документів, відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про управління відходами», згідно якої виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори з суб`єктами господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів. Якщо виконавцем послуги з управління побутовими відходами є адміністратор, він також укладає договори з суб`єктами господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів.
Листом від 30.10.2024 № 7207 Визирською сільською радою інформацію з цього питання та копії документів не надано, що підтверджує не здійснення врегульованого документального контролю за діяльністю суб`єкта господарювання, на який покладено обов`язки з вивезення твердих побутових відходів з території на невстановлені об`єкти оброблення відходів (МВВ, полігони) відповідної території, в частині не здійснення делегованих повноважень, визначених підпунктом 71 пункту «б» частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Отже, з врахуванням наведеного пунктом 3 Припису Інспекції Визирській сільській раді Одеського району Одеської області з посиланням на ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 33 Закону України «Про управління відходами» приписано забезпечити здійснення контролю за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами. Надати на адресу Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) інформацію на які об`єкти оброблення відходів (МВВ, полігони) ТОВ «ЧАСТЮЛЯ» здійснює вивезення побутових відходів, зібраних на території населених пунктів Визирської сільської територіальної громади, з долученням копій відповідних договорів.
Стосовно пункту 4 Припису від 04.12.2024 року №50 Інспекція зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільський, селищний, міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади.
З огляду на викладене пунктом 4 Припису Інспекція з посиланням на ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» приписала Визирській сільській раді Одеського району Одеської області надати відповідальних осіб для вирішення питання щодо притягнення до відповідальності.
Ухвалою від 26.03.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
07.04.2025 року представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.
Ухвалою від 09.04.2025 року ухвалено здійснювати подальший розгляд даної адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Викликано сторони у судове засідання на 21 квітня 2025 року на 11:00 год.
Ухвалою від 21.05.2025 року продовжено Визирській сільській раді Одеського району Одеської області строк для надання відповіді на відзив до 27 травня 2025 року.
У судове засідання, призначене на 08.07.2025 року об 11 год. 00 хв., з`явилися представник позивача та представник відповідача.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що наказом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 07.05.2024 року № 513 «Про проведення планового заходу контролю за додержанням органом місцевого самоврядування вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих йому повноважень органу виконавчої влади» було наказано провести плановий захід контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих йому повноважень органу виконавчої влади у термін з 07.05.2024 по 13.05.2024 (а.с.64-65).
Зазначений наказ видано на підставі статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 № 339, з урахуванням листів Міністерства економіки України від 28.11.2023 № 3632-06/64656-03 та Державної регуляторної служби України від 14.11.2023 № 4509/20-23, наказу Державної екологічної інспекції України від 05.12.2023 № 159 «Про затвердження переліку центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, які планується перевірити у 2024 році», Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, Положення про Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (нова редакція, ідентифікаційний код 43879780), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 33 від 20.02.2023.
На проведення зазначеного планового заходу відповідачем видано направлення № 33пр від 07.05.2024 на уповноважених посадових осіб Держекоінспекції ОСОБА_1 , Зайцеву Т.О., Городецьку К.В., Корольову Н.М., Церна А.С., Клімову І.В., Шарапову Т.П., Вінніченка А.І.
В подальшому строки проведення планового заходу продовжувалися наказами Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) № 545 від 13.05.2024, №766 від 11.06.2024, № 983 від 12.07.2024, № 1246 від 12.08.2024, № 1509 від 23.09.2024, № 1773 від 25.10.2024, № 1866 від 11.11.2024 «Про продовження строків проведення планового заходу контролю за додержанням органом місцевого самоврядування вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих йому повноважень органу виконавчої влади», та направлень Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) № 33пр від 07.05.2024, № 39пр від 14.05.2024, № 56пр від 12.06.2024, № 72пр від 12.07.2024, № 94пр від 19.08.2024, № 116пр від 23.09.2023, № 130пр від 28.10.2024, № 132 пр від 11.11.2024.
За результатами проведеного планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органу виконавчої влади, Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) складено Акт № 54 від 27.11.2024 року (а.с. 28-48, т. 1).
Згідно вказаного Акта № 54, Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) встановлено наступне:
1. Щодо реалізації виконавчими органами Визирської сільської ради делегованих повноважень зі здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення; здійснення контролю за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами; наданих підпунктами 1, 7 і пункту «б» частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зазначено наступне.
1.1. Відповідно до частини третьої статті 46 Закону України «Про охорону земель» забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших, населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини.
На момент здійснення планового заходу контролю на території населених пунктів Визирської сільської ТГ існує 3 сміттєзвалища, які виявлені державними інспекторами:
- 10.07.2024 біля с. Калинівка (в межах населеного пункту) несанкціоноване сміттєзвалище побутових відходів за просторовими координатами місця розташування 46.88740,31.02643;
- 24.10.2024 в межах с. Кінне виявлено несанкціоноване сміттєзвалище побутових відходів за просторовими координатами місця розміщення 46.761787,30.913097;
- 24.10.2024 за межами с. Кінне виявлено несанкціоноване сміттєзвалище побутових відходів за просторовими координатами місця розміщення 46.770434,30.910070.
Визирською сільською радою не забезпечено виконання усіх заходів, в межах наданих повноважень, які попередили б утворення вищезазначених несанкціонованих сміттєзвалищ та забезпечили їх ліквідацію задля охорони земель від засмічення та забруднення.
1.2. З метою реалізації Програми «Чисті села» Визирською сільською радою було проведено процедуру відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі «Послуги у сферах поводження зі стічними водами та сміттям, послуги у сферах санітарії та охорони довкілля, а саме: Послуги з вивезення твердих побутових відходів».
Після визначення переможцем ТОВ «ЧАСТЮЛЯ» здійснює на території населених пунктів Визирської сільської ТГ операції із збирання та перевезення побутових відходів від населення.
Згідно п. 3.2. розділу 3 «Права та обов`язки», укладеного Договору про закупівлю № 7 від 12.03.2024, виконавець - ТОВ «ЧАСТЮЛЯ», зобов`язується мати укладені договори із суб`єктами господарювання, що надають послуги з захоронення побутових відходів, та перевозити побутові відходи тільки в спеціально відведені місця чи на об`єкти поводження з побутовими відходами.
Однак, на лист-запит Інспекції № 5220/2.3 від 21.10.2024, своїм листом-відповіддю № 239/03.1-08/2498 від 29.10.2024 Визирська сільська рада не надала інформацію на які об`єкти оброблення відходів (MBB, полігони) ТОВ «ЧАСТЮЛЯ» здійснює вивезення побутових відходів, зібраних на території населених пунктів громади, та не надано відповідні копії договорів.
1.3. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2022 року, зобов`язано Визирську сільську раду Лиманського району Одеської області утриматися від вчинення дій, пов`язаних з експлуатацією полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалища), що знаходиться у с. Першотравневе Лиманського району Одеської області (с. Степанівка, паспорт НОМЕР_1 ) до усунення зазначених у рішенні суду порушень норм права у сфері охорони навколишнього середовища, шляхом розробки, погодження та затвердження проекту, що включає розроблення матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище, відповідно до Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 435 від 01.12.2010; ДБН В.2.4.-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування».
Відповідно до інформації, зазначеної у листі Визирської сільської ради № 239/03.1-08/2498 від 29.10.2024, за результатами конкурсу укладено договір від 29.11.2023 про передачу в строкове управління об`єкт державно-приватного партнерства комунальної власності - місце видалення відходів біля с. Степанівка (паспорт НОМЕР_1 від 12.02.2003) між Визирською сільською радою та ТОВ «Виробничо-комерційна компанія «Еко-Тайм» для реалізації проекту «Будівництво сміттєсортувального комплексу біля с. Степанівка Визирської сільської ради Одеського району Одеської області (кадастровий номер земельної ділянки 5122784200:01:002:1992). Дегазація місця видалення відходів. Часткова та поетапна рекультивація місця видалення відходів».
Разом з тим, державними інспекторами в період проведення заходу контролю, неодноразово зафіксовано факти завозу побутового, будівельного сміття, гілок дерев та ін. на полігон твердих побутових відходів біля с. Степанівка Одеського району Одеської області (Першотравневий старостинський округ Визирської сільської ТГ). Такі дії зафіксовані 18.09.2024, 15.10.2024, 16.10.2024, 22.10.2024.
Отже, Визирською сільською радою не забезпечено здійснення належним чином повноважень у сфері здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства та здійснення контролю за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами, визначених положеннями підпунктів 1, 71 пункту «б» частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
2. Щодо реалізації виконавчими органами Визирської сільської ради делегованих повноважень зі здійснення контролю за додержанням, юридичними та фізичними особами вимог у сфері управління відходами та розгляду справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про управління відходами, наданих підпунктом 12 пункту «б» частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зазначено наступне.
Визирською сільською радою створено Комунальне підприємство «Визирське джерело» Визирської сільської ради. У складі комунального підприємства діє структурний підрозділ «Визирська дружина», що сприяє дотриманню вимог законодавства про благоустрій населених пунктів та забезпеченню громадського порядку і громадської безпеки на території Визирської сільської ТГ.
Рішенням виконавчого комітету Визирської сільської ради від 25.02.2021 року №33, інспекторів структурного підрозділу «Визирська дружина» Комунального підприємства «Визирське джерело» Визирської сільської ради уповноважено на складання протоколів про адміністративні правопорушення при виявленні порушень за відповідними статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Іншими словами, структурному підрозділу «Визирська дружина» надано повноваження зі здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері управління відходами, що дозволяє їй здійснювати постійні рейди і перевірки у місцях постійного несанкціонованого скиду відходів, та притягувати правопорушників до адміністративної відповідальності.
Враховуючи наявність 3-х несанкціонованих сміттєзвалищ побутових відходів, Визирською сільською радою не забезпечено виконання усіх заходів, в межах наданих повноважень, які попередили б утворення несанкціонованих сміттєзвалищ.
Також, державними інспекторами 18.09.2024, 15.10.2024, 16.10.2024, 22.10.2024 зафіксовано факти завозу побутового, будівельного сміття, гілок дерев та ін. на полігон твердих побутових відходів біля с. Степанівка Одеського району Одеської області (паспорт НОМЕР_2 ), експлуатацію якого утримано Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2022 року.
Таким чином, Визирською сільською радою не забезпечується належне виконання делегованих повноважень у сфері здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог законодавства у сфері управління відходами, наданих підпунктом 12 пункту «б» частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
4. Щодо реалізації виконавчими органами Визирської сільської ради делегованих повноважень зі здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, за технічним станом, використанням та утриманням інших об`єктів нерухомого майна усіх форм власності; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об`єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства, наданих підпунктом 2 пункту «б» частини першої статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зазначено наступне.
На території Визирської сільської ТГ розташовані 33 артезіанські свердловини, які знаходяться на балансі сільської ради в КП «Визирське джерело» Визирської сільської ради.
В ході перевірки встановлено наступне:
- лічильники добутої води з підземних джерел не опломбовані;
- у межах першого поясу ЗСО відсутня охоронна сигналізація;
- є вільний доступ на територію першого поясу зони санітарної охорони;
- акти повірки лічильників відсутні (не надані), що є порушенням «Правового режиму зон санітарної охорони водних об`єктів» та «Правил охорони підземних вод», затверджених Наказом Міндовкілля від 11 травня 2023 року № 325, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 29 червня 2023 р. за № 1093/40149.
А отже, Визирською сільською радою не забезпечується виконання делегованих повноважень зі здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, за технічним станом, використанням та утриманням інших суб`єктів нерухомого майна усіх форм власності; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об`єктів у разі порушення екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства, наданих підпунктом 2 пункту «б» частини першої статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
5. Щодо реалізації виконавчими органами Визирською сільською радою делегованих повноважень зі здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення наданих підпунктом 1 пункту «б» частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зазначено наступне.
З метою оцінки стану водних об`єктів та розробки заходів щодо їх раціонального використання розробляються паспорти водних об`єктів. Надання водних об`єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об`єкта (абзац 5 статті 51 Водного кодексу України).
На території Визирської сільської ТГ розташовано 18 водних об`єктів.
На п`ять водних об`єктів розроблені та затверджені водогосподарські паспорти, термін дії яких закінчився у період 2010-2017 роках. Укладені договори оренди на чотири водні об`єкти, але у 2022 році термін дії їх закінчився.
Так, в ході перевірки Визирської сільської ради встановлено, що за просторовими координатами 46.66187,31.00505 існує водний об`єкт - став, на березі якого розташовані будинки для відпочинку та декілька помостів для рибної ловлі. Держінспекторами 04.09.2024 встановлено факт користування водного об`єкту з метою отримання прибутку (рибальство та відпочинок). Користувача водного об`єкту в ході перевірці встановити не вдалося.
Відповідно до листа № 5064 від 29.07.2024, наданого Визирською сільською радою Одеського району Одеської області, у п.3 зазначено: «Визирською сільською радою не укладалися договори оренди на водні об`єкти, оскільки триває робота з формування земельних ділянок під водними об`єктами».
Водночас, згідно рішення від 14.02.2023 р. №929/XXXI-VIII Визирської сільської ради у звіті «Про хід виконання програми охорони природного навколишнього середовища Визирської територіальної громади на 2020-2024 роки...» зазначено, що у 2021 р. фактично було витрачено на «паспортизацію водойм на території с. Визирка Одеського району Одеської області, в сумі 12 тис. грн».
Визирською сільською радою Одеського району Одеської області при укладенні договорів оренди землі з ТОВ «Корабел-2020», з ТОВ «Їстівна культура» та оформленні їм паспортів прив`язки тимчасових споруд Візирською сільською радою Одеського району Одеської області не враховано режим регіонального ландшафтного парку «Тилігульський», визначений Законом України «Про природно-заповідний фонд України» та Положенням про РЛП «Тилігульський», затвердженим рішенням Одеської обласної ради від 10.08.2020 № 1376-VII водоохоронної зони, прибережної захисної смуги і пляжної зони в межах вказаних земельних ділянок.
Цільове призначення вказаних земельних ділянок: (10.07) для рибогосподарських потреб, що розташована на території с. Кордон Визирська сільська рада Одеського району Одеської області.
За фактичним оглядом вказаної території 10.07.2024 державними інспекторами встановлено, що земельні ділянки використовується не за цільовим призначенням, а саме для розміщення готельного комплексу з відповідною інфраструктурою.
Зважаючи на вищевикладене, «Проект внесення змін у генеральний план с. Кордон, поєднаний з детальним планом території для розміщення підприємства зі штучного розведення, утримання та вирощування об`єктів аквакультури, загальною площею орієнтовно 4,0 га, розташованої на території села Кордон біля вул. Набережна Визирської сільської ради Одеського району Одеської області» не відповідає вимогам діючого законодавства України та підлягає скасуванню рішення про його прийняття.
Що стосується стратегічної екологічної оцінки.
Стратегічна екологічна оцінка - процедура визначення, опису та оцінювання наслідків виконання документів державного планування для довкілля, у тому числі для здоров`я населення, виправданих альтернатив, розроблення заходів із запобігання, зменшення та пом`якшення можливих негативних наслідків, яка включає визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки, складання звіту про стратегічну екологічну оцінку, проведення громадського обговорення та консультацій (за потреби транскордонних консультацій), врахування у документі державного планування звіту про стратегічну екологічну оцінку, результатів громадського обговорення та консультацій, інформування про затвердження документа державного планування та здійснюється у порядку, визначеному цим Законом.
Визирською сільською радою не здійснено стратегічну екологічну оцінку документу державного планування - «Стратегія розвитку Визирської сільської територіальної громади до 2030 року.
Визирською сільською радою не враховані, не надані аргументовані відповіді або не розглянуті взагалі зауваження до звітів про СЕО, перелічені у підпунктах 2.1, 2.2, 2.3 пункту 2 розділу V цього Акту, надані Міндовкіллям стосовно коригування ширини прибережної захисної смуги водних об`єктів, для приведення у відповідність зі статтею 88 Водного Кодексу України, збереження існуючої площі ставка з урахуванням вимог статті 95 Водного кодексу України та визначення меж ПЗС з урахуванням цієї існуючої площі.
Визирська сільська рада не оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті у мережі Інтернет, результати проведених один раз на рік моніторингу наслідків виконання документів державного планування для довкілля, у тому числі для здоров`я населення, перелічених у пункті 3 розділу V цього Акту.
Таким чином, Визирською сільською радою порушена процедура стратегічної екологічної оцінки, що є порушенням статті 9 розділу ІІІ Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» та відповідно до статей 18, 19 цього Закону є підставою для скасування рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування яро затвердження документів державного планування, визнання документів державного планування недійсними.
Отже, Визирською сільською радою не здійснюються заходи контролю за використанням і охороною поверхневих вод та відтворенням водних ресурсів, чим не забезпечується виконання делегованих повноважень зі здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів місцевого значення наданих підпунктом 1 пункту «б» частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
На підставі вищевикладених висновків Акту від 27.11.2024 року № 54 Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) 04.12.2024 року складено Припис № 50 (а.с. 50-52, т. 1), яким приписано Визирській сільській раді усунути такі порушення:
1) Вжити відповідно до законодавства заходи контролю за використанням та охороною підземних вод. Забезпечити контроль за належною експлуатацією, технічним станом, використанням та утриманням артезіанських свердловин, які розташовані на території Визирської сільської територіальної громади та знаходяться на балансі Визирської сільської ради в КП «Визирське джерело», а саме щодо: винесення в натуру та утримання в належному стані зон санітарної охорони підземних джерел водопостачання; проведення повірки та опломбування лічильників добутої води - до 04.03.2025 (ст.29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 10, 44 Водного кодексу України, Правовий режим зон санітарної охорони водних об`єктів, затверджений ПКМУ від 18.12.1998 № 2024);
2) Забезпечити захист земель від забруднення, а саме: в межах наданих повноважень вжити усі заходи направлені на ліквідацію та недопущення повторного утворення несанкціонованих сміттєзвалищ: в межах с. Калинівка за просторовими координатами місця розташування 46.88740,31.02643; в межах с. Кінне за просторовими координатами місця розміщення 46.761787,30.913097; за межами с. Кінне за просторовими координатами місця розміщення 46.770434,30.910070 - до 04.02.2025 (ст. 12, 26 Закону України «Про управління відходами», ст. 12, 46 Закону України «Про охорону земель», ст. 30, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»);
3) Забезпечити здійснення контролю за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами. Надати на адресу Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) інформацію, на які об`єкти оброблення відходів (МВВ, полігони) ТОВ «ЧИСТЮЛЯ» здійснює вивезення побутових відходів, зібраних на території населених пунктів Визирської сільської територіальної громади, з дорученням копій відповідних договорів - до 08.01.2025 (ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.33 Закону України «Про управління відходами»);
4) Голові Визирської сільської ради, у межах наданих повноважень, організувати роботу ради та її виконавчих органів і здійснити контроль за виконанням ними пунктів цього припису. Надати Інспекції посади, ПІБ відповідальних за виконанням кожного з пунктів припису, а в частині виконання пункту 2 цього припису відповідальних посадових осіб по кожному несанкціонованому сміттєзвалищу - до 20.12.2024 (ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Крім того, на підставі висновків Акту від 27.11.2024 року № 54 Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) 04.12.2024 року винесено Вимогу №5997/2.1 щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих рішень (а.с. 53-61, т. 1), якою Інспекція вимагає:
1. Привести у відповідність із законодавством прийняте Визирською сільською радою рішення від 20.01.2023 № 927/ХХХ-VIII «Про затвердження проекту «Внесення змін у генеральний план с. Кордон, поєднаний з детальним планом території для розміщення підприємства із штучного розведення, утримання та вирощування об`єктів аквакультури, загальною площею орієнтовно 4,0 га, розташованої на території села Кордон біля вул. Набережна Визирської сільської ради Одеського району Одеської області» в частині охорони навколишнього природного середовища, а саме: визначення розмірів прибережної захисної смуги (ПЗС) та водоохоронної зони (ВЗ) (статті 60, 61 Земельного кодексу України, статті 87, 88, 89 Водного кодексу України, статті 5, 15 Закону України «Про екологічну мережу України»).
2. Привести у відповідність із законодавством прийняте Визирською сільською радою рішення від 22.12.2022 № 908/ХХІХ-VIII «Про внесення змін та доповнень до рішення Визирської сільської ради від 23.09.2021 р. № 492/ХІV-VIII «Про затвердження Стратегії розвитку Визирської сільської територіальної громади до 2030 року» в частині охорони навколишнього природного середовища, а саме: забезпечити здійснення стратегічної екологічної оцінки проекту документа державного планування «Стратегія розвитку Визирської сільської територіальної громади до 2030 року» (стаття 2 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку»; абзац 2 пункту 10 частини третьої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»).
3. Привести у відповідність із законодавством прийняте Визирською сільською радою рішення від 05.09.2023 № 1139/ХLI-VIII «Про затвердження детального плану території для будівництва інженерних споруд, обслуговуючих приміщень та благоустрою території на земельній ділянці водного фонду (ставок) орієнтовною площею 22,00 га на території с. Визирка Визирської сільської ради Одеського району Одеської області», в частині охорони навколишнього природного середовища, а саме: коригування ширини ПЗС ставка (стаття 88 Водного кодексу України, Стаття 60 Земельного кодексу України, стаття 9 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 №486).
4. Привести у відповідність із законодавством прийняте Визирською сільською радою рішення від 26.03.2024 № 1347/LI-VIII «Про затвердження проекту документу державного планування «Генеральний план та план зонування території села Міщанка Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області», в частині охорони навколишнього природного середовища, а саме: встановлення водоохоронної зони ставка (Стаття 88 Водного кодексу України, стаття 60 Земельного кодексу України, стаття 9 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 № 486).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема, належить: а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу; про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу; щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; про збереження об`єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі; про природно-заповідний фонд; про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію; щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об`єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі; д) одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб; е) надання обов`язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням; і) внесення в установленому порядку до органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів.
Частинами 3, 4 статті 143 Конституції України передбачено, що органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об`єкти державної власності.
Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
У статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначено, що делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.
Частиною 2 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
За змістом ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.
Також, відповідно до пункту "б" частини 1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема: здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства; здійснення контролю за діяльністю суб`єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.
Відповідно до ст.71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом. У разі розгляду місцевою державною адміністрацією питань, які зачіпають інтереси місцевого самоврядування, вона повинна повідомити про це відповідні органи та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно з частиною другою ст.76 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
У відповідності до ст.34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначені завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища, які полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Відповідно до ст.35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об`єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об`єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.
У відповідності до Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 №339 передбачено, що контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади (далі - контроль) - покладається на відповідні місцеві держадміністрації та Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а у випадках, передбачених законодавством, - на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи здійснюють контроль відповідно до повноважень та у порядку, визначеному законодавством.
У відповідності до вимог Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19.04.2017р. визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) - є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Державна екологічна інспекція України у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, указами Президента У країни та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19.04.2017р. визначено, що: Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: а) про екологічну та радіаційну безпеку; б) про охорону земель, надр; в) про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; г) про охорону атмосферного повітря; д) про раціональне використання, відтворення і охорону об`єктів тваринного світу; є) про охорону, використання та відтворення водних біоресурсів; є) щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; ж) про охорону, утримання і використання зелених насаджень; з) про використання, охорону і відтворення об`єктів рослинного світу; и) щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; і) з питань дотримання положень Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES); ї) під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; й) про збереження об`єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі; к) про охорону і використання територій та об`єктів природно-заповідного фонду; л) з питань поводження з відходами; м) у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх для утилізації; н) щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами; о) щодо дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки стосовно біологічних об`єктів природного середовища під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритій системі; п) у сфері озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів.
Отже, до завдань Державної екологічної інспекції відноситься здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади.
Згідно п. 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19.04.2017 р., Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У відповідності до Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого Наказом Міністерства енергетики за захисту довкілля України №230 від 17.04.2020 р. визначено, що Державна екологічна інспекція відповідного округу є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується та крім цього, пунктом 3 цього ж Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції визначено, що «основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах відповідної території.».
Також, згідно пункту 3 даного Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого Наказом Міністерства енергетики за захисту довкілля України №230 від 17.04.2020 р., визначено, що Інспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Таким чином, діяльність органу місцевого самоврядування - Визирської сільської ради Одеського району Одеської області, в частині реалізації делегованих повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, є об`єктом контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища і такий контроль уповноважена здійснювати Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), а тому, здійснюючи свої повноваження, Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), у відповідності до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» має право вимагати усунення порушень природоохоронного законодавства у разі їх виявлення лише в частині реалізації делегованих повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Таким законом, що визначає делеговані повноваження органів місцевого самоврядування, є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема п. б ч. 1 ст.33 вказаного Закону, який регулює делеговані повноваження органів місцевого самоврядування у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.
З огляду на вищевказане, вбачається, що дії посадових осіб Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) щодо проведення планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органу виконавчої влади та прийняті за її наслідками рішення не повинні виходити за межі повноважень, визначених ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», враховуючи при цьому положення пункту "б" частини 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Щодо порядку проведення відповідного заходу контролю, слід керуватися Порядком контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, що затверджений Постановою КМУ №339 від 09.03.1999 року (далі Порядок № 339).
Так, п.п.8-9, 11 Порядку №339 передбачено, що порядок, періодичність і терміни проведення перевірок здійснення виконавчими органами сільських, селищних, міських рад делегованих повноважень органів виконавчої влади визначаються керівником органу, що здійснює контроль. У разі потреби за рішенням керівника органу, що здійснює контроль, можуть проводитися позапланові перевірки. Термін проведення перевірки не повинен перевищувати 5 робочих днів. Продовження цього терміну допускається з дозволу керівника органу, що призначив перевірку.
Отже, зазначеним Порядком № 339 встановлено термін проведення перевірки не більше 5 робочих днів, а також передбачено право керівника органу, що призначив перевірку, на продовження цього терміну.
Як вбачається з матеріалів справи, перевірка позивача тривала з 07.05.2024 року по 27.11.2024 року. Термін проведення перевірки продовжувався відповідними наказами відповідача, однак, суд зауважує на таких обставинах.
Так, 07.05.2024 року за вх.№990/03.1-08 Визирська сільська рада отримала наказ Державної екологічної інспекції Південно-західного округу (Миколаївська та Одеські області) №513 від 07.05.2024, в якому було зазначено, що на виконання наказу Державної екологічної інспекції України №159 від 05.12.2023 наказано провести плановий захід державного контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378669) вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих їй повноважень органу виконавчої влади у термін з 07.05.2024 по 13.05.2024. Предмет перевірки: додержання органом місцевого самоврядування вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих йому повноважень органу виконавчої влади. Доповісти керівнику Державної екологічної інспекції Південно-західного округу (Миколаївська та Одеські області) про результати планового заходу протягом трьох робочих днів після його завершення.
Також, 07.05.2024 року за вх.№989/03.1-08 Визирська сільська рада отримала направлення на проведення планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378669) вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органу виконавчої влади №33пр від 07.05.2024 року, в якому було визначено персональний склад перевіряючих осіб, термін проведення (07.05.2024 - 13.05.2024), тип заходу (плановий), підстава для здійснення перевірки та предмет здійснення заходу.
Враховуючи вказану інформацію, так як захід зазначений як плановий, то відповідно до принципу передбачуваності, який є ключовим елементом принципу правової визначеності та принципу належного урядування, згідно якого державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб, Інспекція мала завчасно попередити про плановий захід контролю Визирську сільську раду чого зроблено не було.
Як зазначено вище, пунктом 11 Порядку №339, передбачено, що термін проведення перевірки не повинен перевищувати 5 робочих днів. Продовження цього терміну допускається з дозволу керівника органу, що призначив перевірку.
Однак, ані вказаний Порядок № 339, ані інше законодавство України у відповідній сфері, не містить механізму продовження строків: яким документом має бути продовжений строк, коли цей документ має бути прийнятий, на скільки днів можливе продовження строків, який порядок повідомлення про продовження строків. Жодне з перерахованих питань не має законодавчого регулювання. Тобто, право у керівника Державної екологічної інспекції Південно-західного округу (Миколаївська та Одеські області) продовжити строки планового заходу контролю є, а механізму його реалізації в законодавстві немає.
При цьому, є очевидним, що за визначеного терміну проведення перевірки 5 робочих днів його неодноразове проводження загалом на термін, що перевищує 6 місяців, не можна вважати таким, що відповідає принципу правової визначеності та принципу належного урядування, а тому таке продовження термінів перевірки суд вважає протиправним.
Суд також бере до уваги доводи позивача, що Інспекція, вчиняючи незаконні дії щодо продовження строків проведення планового заходу контролю Визирської сільської ради, неодноразово переривала строки проведення такого заходу.
Так, Наказом в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) №766 від 11.06.2024р. було продовжено строки проведення планового заходу контролю строком на 22 робочих дня, та визначено з 13.06.2024р. по 12.07.2024р.
В подальшому Наказом в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) №983 від 12.07.2024р. вирішено продовжити строки проведення планового заходу контролю строком на 25 робочих днів з 15.07.2024р. по 16.08.2024р.
Тобто, згідно вказаних документів, відбулося переривання строків проведення планового заходу з контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих їй повноважень органом виконавчої влади. А отже, суд вважає, що подальше продовження строків проведення планового заходу контролю було неможливим, і Інспекція мала завершити перевірку 12.07.2024 року зі складанням відповідних документів, але не зробила цього.
Аналогічна ситуація виникла і з наступними продовженнями термінів перевірки.
Так, Наказом в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) №1246 від 16.08.2024р. вирішено продовжити строки проведення планового заходу контролю строком на 25 робочих днів з 19.08.2024р. по 20.09.2024р.
Наказом в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) №1509 від 23.09.2024р. продовжено строки проведення планового заходу з контролю строком на 25 робочих днів з 23.09.2024р. по 25.10.2024р.
У даному випадку навіть сам наказ Інспекції №1509 був прийнятий вже після 20.09.2024 року - останнього дня перевірки за наказом № 1246 (до 20.09.2024р.).
Вказане підтверджує доводи позивача, що навіть якщо не брати до уваги попереднє порушення продовження терміну проведення перевірки, то у будь-якому випадку перевірка мала б завершитись 20.09.2024 року.
30.10.2024р. на електрону адресу Визирської сільської ради Одеського району Одеської області надійшов лист Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) за вх.№24.85/03.1-08 додатком до якого був, зокрема, Наказ №1773 від 25.10.2024р. про продовження строків проведення планового заходу контролю на 10 робочих днів, з 28.10.2024р. по 08.11.2024р.
11.11.2024р. за вх.№2611/03.1-08 на адресу Визирської сільської ради Одеського району Одеської області надійшов супровідний лист Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) разом з Наказом №1866 від 11.11,2024р. про продовження строків проведення планового заходу контролю з 11.11.2024р. по 20.12.2024р. При цьому продовженні Інспекція також прийняла наказ після 08.11.2024 року - останнього дня перевірки за попереднім наказом про продовження перевірки № 1773.
Крім того, під час проведення планового заходу з 15.07.2024р. по 16.08.2024р., Визирською сільською радою не отримано належного підтвердження щодо продовження строків проведення планового заходу з контролю, адже Наказ №983 від 12.07.2024р. в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) отримано Визирською сільською радою вже після завершення строків проведення планового заходу з контролю, визначених у ньому. Так, строк проведення планового заходу з контролю було продовжено з 15.07.2024р. по 16.08.2024р., проте Наказ Державної екологічної інспекції про таке продовження, згідно супровідного листа за вх.№2286/03.1-08, сільською радою було отримано лише 11.10.2024р.
Також, у період проведення планового заходу з контролю, Визирською сільською радою не отримано належного підтвердження щодо продовження строків планового заходу з перевірки з 19.08.2024 по 20.09.2024, адже копію Направлення про проведення планового заходу №94пр від 19.08.2024р. в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) Визирською сільською радою Одеського району Одеської області отримано лише 11.10.2024р. що підтверджується супровідним листом за вх.№2286/03.1-08 від 11.10.2024р.
Аналогічно, у період проведення планового заходу з контролю, Визирською сільською радою не отримано належного підтвердження щодо продовження строків проведення планового заходу з контролю з 23.09.2024р. по 25.10.2024р.. адже Наказ Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) №1509 від 23.09.2024р. а також Направлення про проведення планового заходу контролю №116пр від 23.09.2024р. Визирською сільською радою отримано лише 11.10.2024р., що підтверджується супровідним листом за вх.№2286/03.1-08 від 11.10.2024р.
Із вказаного вбачається, що продовження строків проведення планових заходів з перевірки має бути завчасним та за дозволом керівника органу, що призначив перевірку, що не виконувалося належним чином Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
Крім того, продовження «цього» терміну неможливе після його спливу. За загальним правилом дії адміністративного акту у часі, його вимоги не мають зворотної дії, тобто не можуть бути направлені на минуле (неможливо продовжити те, що вже завершилося).
Застосування зворотного підходу призведе до правової невизначеності та свідчитиме про легалізацію перевищення контролюючим органом своїх повноважень, що є неприпустимим і суперечить вимогам законодавства.
За викладених обставин, суд погоджується з доводами позивача про те, що вказані дії відповідача вочевидь суперечать вимогам п.11 Порядку №339, а тому є протиправними, свідчать про недотримання відповідачем процедури проведення планового заходу контролю.
При цьому, суд не бере до уваги доводи позивача з посиланням на приписи Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який спірні правовідносини не регулює. Підстав для застосування аналогії закону суд не вбачає, оскільки суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом. Тому у разі застосування аналогії закону до відповідача буде висуватися вимога діяти в порядку і спосіб, що визначені законом, який не регулює спірні взаємовідносини, що порушуватиме приписи ч.2 ст.2 КАС України щодо дій та рішень суб`єкта владних повноважень.
Також суд погоджується з доводами позивача щодо неналежного оформлення Акту від 27 листопада 2024 року № 54.
Так, п.12 Порядку №339 передбачено, що за результатами перевірки оформляється акт за підписом осіб, які проводили перевірку. Акт передається керівникові органу, який призначив перевірку, а копія акта передається органу місцевого самоврядування, в якому проводилася перевірка.
Так, у відповідності до Направлення №33пр. від 07.05.2024р. в.о. начальника Державною екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), затверджено склад спеціалістів для проведення планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади.
Слід наголосити, що в подальшому вказаний персональний склад спеціалістів Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) для проведення планового заходу контролю неодноразово змінювався (згідно відповідних Направлень в.о. начальника Державною екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 12.07.2024р, від 19.08.2024р., від 23.09.2024р. та від 11.11.2024р.).
Однак, після завершення проведення планового заходу контролю при оформленні Акту від 27 листопада 2024 року № 54, останній не був підписаний повним складом уповноважених посадових осіб Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), якими проведено перевірку (в період з 07.05.2024р. по 27.11.2024р.).
Також, суд звертає увагу, що відповідно до пп. 11, 15 Порядку №339 Акт передається керівникові органу, який призначив перевірку. Керівник органу, що призначив перевірку, зобов`язаний у тижневий термін розглянути результати перевірки і вжити заходів для усунення порушень чи зловживань. У разі потреби матеріали передаються відповідним правоохоронним органам та вищестоящим органам виконавчої влади.
Отже, надісланий 06.12.2024р. на електронну адресу Визирської сільської ради та зареєстрований за вх.№2836/03.1-08 Припис Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) та надіслана 09.12.2024р. на електронну адресу Визирської сільської ради та зареєстрована за вх.№ 2847/03.1-08 Вимога щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих рішень Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) №5997/2.1 від 04.12.2024, вочевидь, і є тими вжитими заходами для усунення порушень чи зловживань відповідно до п. 15 Порядку №339.
Враховуючи зазначене, оскільки відповідних заходів мав вжити саме керівник органу, що призначив перевірку, то вищевказаний Припис мав би бути підписаний саме керівником, тобто, начальником Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області). Натомість, зазначений документ був підписаний іншими посадовими особами Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
Щодо винесеного припису Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 04.12.2024 року за № 50, суд зазначає наступне.
Так, зі змісту оскаржуваного припису від 04.12.2024 року № 50 вбачається, що пункти 3-4 містять вимоги, спрямовані виключно на надання інформації.
Так, вказані пункти припису містять вимоги про надання на розгляд до Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області):
- інформацію на які об`єкти оброблення відходів (MBB, полігони) ТОВ «ЧАСТЮЛЯ» здійснює вивезення побутових відходів , зібраних на території населених пунктів Визирської сільської територіальної громади, з долученням копій відповідних документів;
- надати Інспекції посади і ПІБ відповідальних за виконання кожного з пунктів припису.
Проте, суть припису, відповідно до п.15 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, що затверджений Постановою КМУ №339, це письмова вимога щодо усунення конкретних порушень вимог законодавства. Таким чином, включення до змісту припису вимог щодо надання інформації та копій документів, які не спрямовані на усунення конкретних виявлених порушень законодавства, а мають загальний характер, суперечить суті та меті припису як розпорядчого документа, що складається за результатами заходу державного нагляду.
При цьому, що під час здійснення планового заходу, Інспекція мала усі права та підстави отримувати необхідні для проведення перевірки документи, однак, таким правом не скористалася, змінивши реалізацію свого права на отримання інформації під час перевірки на вимогу у приписі.
Підтвердженням тому, що зазначені обставини є порушенням вимог, встановлених для оформлення припису, та є окремою самостійною підставою для його скасування, є правові висновки Верховного Суду, викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 826/28014/15, від 05 червня 2019 року у справі № 816/581/16 та від 14 квітня 2020 року у справі № 810/711/17.
Щодо вимог пунктів 1-2 припису, позивач зазначає, що останні не є делегованими Визирській сільській раді повноваженнями органів виконавчої влади, визначеними статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а отже, відповідно до норм статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» не могли бути предметом державного нагляду (контролю) Інспекції відносно Визирської сільської ради та, відповідно, бути відображеними у приписі, як порушення.
Так, щодо пункту 2 вказаного припису варто зазначити наступне. Відповідно до ст. 6-1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад набувають установлених законом повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю і реалізують функцію державного контролю за використанням та охороною земель через державних інспекторів з державного контролю за використанням та охороною земель відповідних рад, кваліфікаційні вимоги до яких визначені статтею 10 цього Закону.
У разі якщо сільські, селищні, міські ради не прийняли рішення про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель та не забезпечили призначення державних інспекторів відповідних рад, повноваження рад у зазначеній сфері виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, до прийняття радами в установленому цим Законом порядку рішення про виконання радами повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Як зазначено позивачем, Визирська сільська рада не приймала рішення про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, а отже не набула установлених законом делегованих повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Відповідно до пункту а) ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження щодо управління відходами, виявлення відходів, власника яких не встановлено, забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів не відносяться до делегованих повноважень Визирської сільської ради, а отже не могли бути предметом державного нагляду (контролю) Інспекції відносно Визирської сільської ради та, відповідно, бути відображеними у приписі, як порушення.
Заходи щодо усунення виявлених порушень, що містяться в оскаржуваному приписі є нечіткими, неконкретизованими, містять загальні формулювання, зі змісту яких незрозуміло яким чином має діяти Визирська сільська рада. Отже, неприпустимим є винесення припису з вказівкою на дотримання загальних норм чинного законодавства, проте, як більшість з перелічених пунктів припису не містять зазначення конкретного усунення порушення, а інші мають вказівку виключно на надання інформації. Необхідність надання документів та інформації, зафіксована безпосередньо в самому приписі, не узгоджується з вимогами законодавства щодо суті та мети припису як обов`язкового до виконання документа, направленого на усунення виявлених порушень вимог законодавства у певній сфері.
Відповідно до пункту 19 частини першої статті 4 КАС України індивідуальним актом є акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийнятий) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Отже, оскільки припис породжує певні правові наслідки (в тому числі обов`язки) для позивача - він є правовим актом індивідуальної дії, необхідною умовою законності якого є обгрунтованість та конкретизованість.
Разом з тим, відповідач не вказав, яких саме заходів повинен вжити позивач з метою усунення вказаних в оскаржуваному приписі порушень, що в свою чергу свідчить про нечіткість, необґрунтованість та неконкретизованість вказаного припису.
Відповідно, припис суб`єкта владних повноважень як акт індивідуальної дії, та який повинен породжувати певні обов`язки для особи, до якої він спрямований, і за невиконання якого до такої особи можуть бути застосовані заходи негативного характеру, - не відповідає критерію обгрунтованості та мотивованості, відтак не може вважатись правомірним.
Можливість усунення виявлених порушень прямо залежить від чіткого визначення суб`єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити для усунення порушень.
Спонукання позивача самостійно визначити на підставі невизначених норм, які саме заходи слід вжити для усунення виявлених порушень, в свою чергу, може призвести до нового можливого порушення позивачем чинного законодавства, атому свідчить про протиправність такого припису.
Зазначене узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 20.04.2022 у справі № 1340/3623/18, у якій зазначено, що припис органу державного нагляду (контролю) є розпорядчим документом, в якому, з урахуванням характеру спірних правовідносин, мають бути наведені конкретні порушення суб`єктом господарювання норм законодавства, які вже мали місце на момент проведення перевірки, та встановлені строки усунення цих порушень, оскільки метою видання приписів є саме усунення таких виявлених порушень.
До припису можуть включатися виключно вимоги, направлені на усунення конкретних порушень, виявлених у ході перевірки. Жодні інші вимоги до припису включатися не можуть. Порушення, які виявлені перевіркою, повинні бути доведені, підтверджуватись документально і належним чином зафіксовані у акті перевірки, фактично існувати станом на момент складання акту, як джерела доказової інформації, а матеріали перевірки повинні підтверджувати, що порушення вимог законодавства вчинені саме тим суб`єктом господарювання, який перевірявся.
Заходи в приписі керівнику суб`єкта господарювання повинні бути спрямовані на забезпечення ним належних умов своєї діяльності відповідно до вимог нормативно-правових актів і документів, сформульовані конкретно з посиланням на відповідну норму права, порушення якої допущено за висновками контролюючого органу, і в стислій формі.
Спосіб усунення порушень, визначений у приписі, повинен узгоджуватись з нормами законодавства, а терміни його виконання мають визначатись у кожному конкретному випадку виходячи з реальних можливостей суб`єкта господарювання, умов його діяльності, кількості, виду і характеру виявлених за наслідками перевірки порушень, надавати достатній строк, упродовж якого можливе його реальне виконання.
Враховуючи викладене, спірний припис не містить у собі категоричної вимоги, що полягає у вчиненні підконтрольним суб`єктом конкретних дій для усунення конкретних порушень законодавства, тому цей припис є протиправним і підлягає скасуванню.
Щодо Вимоги Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих рішень №5997/2.1 від 04.12.2024.
Як зазначалося вище, Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), реалізуючи повноваження Держекоінспекції у межах Одеської області, зокрема щодо здійснення планового заходу державного контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378669) вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих їй повноважень органу виконавчої влади, має повноваження перевіряти додержання Визирською сільською радою вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища лише при здійсненні Визирською сільською радою делегованих повноважень відповідних органів виконавчої влади у відповідних сферах, що стосуються охорони навколишнього природного середовища, що згідно Конституції України мають бути надані законом.
Таким законом, що визначає делеговані повноваження органів місцевого самоврядування, є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема п. б ч. 1 ст. 33 вказаного Закону, який визначає делеговані повноваження органів місцевого самоврядування у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.
Отже, у предмет перевірки не мають входити питання, що не відносяться до здійснення органом місцевого самоврядування делегованих відповідно до вимог законодавства повноважень, у тому числі, але не виключно, щодо розроблення генеральних планів населених пунктів, детальних планів територій, іншої містобудівної документації.
Так, п.п.6 п.а) ч.1 ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, підготовка і подання на затвердження ради відповідних місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, іншої містобудівної документації. Пунктом 42 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Враховуючи зазначене, повноваження щодо розроблення, складовим етапом чого з 12.10.2018 року є здійснення процедури СЕО, та затвердження містобудівної документації - є власними (самоврядними) повноваженнями позивача, та не належать до делегованих органами виконавчої влади органам місцевого самоврядування повноважень, а тому не можуть входити в предмет перевірки, призначеної наказом Державної екологічної інспекції Південно-західного округу (Миколаївська та Одеські області) №513 від 07.05.2024.
Відповідно, винесення відповідачем вимоги щодо приведення у відповідність із законодавством рішень позивача, які ґрунтуються на власних повноваженнях останнього, також є протиправним.
За викладеного правового регулювання суд погоджується з доводами позивача про те, що визначені Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) в Акті від 27 листопада 2024 року № 54 окремі порушення не є предметом перевірки в межах компетенції Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), оскільки не є делегованими повноваженнями органу виконавчої влади, і вимога та припис, які спрямовані на усунення таких «порушень», також є протиправними.
Беручи до уваги наведе, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що дії Державної екологічної інспекції Південно-західного округу (Миколаївська та Одеські області) щодо проведення планового заходу з контролю за додержанням Визирською сільською радою, в частині здійснення делегованих їй повноважень органу виконавчої влади, вимог природоохоронного законодавства суперечать вимогам чинного законодавства, зокрема щодо порядку проведення перевірки, в тому числі щодо порушення строків проведення перевірки, порядку їх продовження, завчасного повідомлення у належний спосіб про строки її проведення та продовження; порушення предмету перевірки, в частині перевірки здійснення повноважень, які згідно вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» взагалі не відносяться до делегованих повноважень виконавчих органів Визирської сільської ради.
Таким чином, враховуючи порушення Інспекцією порядку проведення перевірки, визначеного Постановою Кабінету Міністрів України №339 від 09.03.1999 року, грубі процедурні порушення щодо продовження термінів перевірки, вихід відповідача за межі предмету перевірки в частині перевірки здійснення повноважень, які згідно вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» взагалі не відносяться до делегованих повноважень органу виконавчої влади, вбачається наявність підстав для визнання дій відповідача щодо проведення вказаного планового заходу контролю, за результатами якого складено Акт від 27.11.2024 року № 54 незаконними, та як наслідок скасування Вимоги щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих рішень №5997/2.1 від 04.12.2024р. та Припису від 04.12.2024р. №50, складених Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), як таких що складені за результатом протиправно проведеного планового заходу контролю.
При цьому, суд бере до уваги правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 13.11.2019 у справі № 1-07/07, згідно яких критерієм віднесення доказів до «плодів отруйного дерева» є наявність достатніх підстав вважати, що відповідні відомості не були б отримані за відсутності інформації, одержаної незаконним шляхом. Тобто, якщо джерело доказів є недопустимим, всі інші дані, одержані з його допомогою, будуть такими ж. Відповідно результат протиправної поведінки, автоматично стає протиправним і не може бути застосованим.
З наведеного випливає, що виникнення у Визирської сільської ради неправомірного обов`язку з виконання протиправних вимог оскаржуваних Припису та Вимоги Держекоінспекції, складених за результатами протиправно проведеної перевірки, буде грубим порушенням доктрини застосування «плодів отруйного дерева».
Крім того, Верховний Суд у постанові від 23.04.2020 у справі № 813/1790/18 висловив правову позицію, відповідно до якої порушення процедури прийняття рішення суб`єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення. Певні дефекти адміністративного акта можуть не пов`язуватися з його змістом, а стосуватися процедури його ухвалення. У такому разі можливі дві ситуації: внаслідок процедурного порушення такий акт суперечитиме закону (тоді акт є нікчемним), або допущене порушення не вплинуло на зміст акта (тоді наслідків для його дійсності не повинно наставати взагалі). Отже, саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.
Таким чином, ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб`єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків і, на противагу йому, принцип формального порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення.
Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб`єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.
Аналогічну позицію висловлено у постанові КАС ВС від 28.09.2022 року у справі № 160/2552/21.
Повертаючись до обставин даної справи, суд зазначає, що допущені відповідачем порушення процедури проведення перевірки є істотними, і за умови дотримання відповідачем процедури, перевірки лише тих питань, які є предметом перевірки (щодо виконання делегованих органами виконавчої влади повноважень), є очевидним, що рішення суб`єкта владних повноважень були б іншими.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Визирської сільської ради Одеського району Одеської області підлягають повному задоволенню.
При цьому, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України з метою ефективного захисту порушених прав позивача, беручи до уваги, що позивач при формулюванні позовних вимог зазначив номер Акту, який складено за результатами планового заходу (№ 54), однак помилково пропустив його найменування та дату складення, зазначає у резолютивній частині даного рішення зазначені реквізити.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, а саме: судовий збір у розмірі 9084 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 293 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Визирської сільської ради Одеського району Одеської області (адреса: вул. Ставніцера Олексія, 56, с. Визирка, Одеський район, Одеська область, 67543, код ЄДРПОУ 04378669) до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (адреса: просп. Шевченка, 12, м. Одеса, 65058, код ЄДРПОУ 43879780) задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державної Екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) щодо проведення планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих їй повноважень органу виконавчої влади, за результатами якого складено Акт від 27.11.2024 року № 54.
Скасувати Припис №50 від 04 грудня 2024 року Державної Екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) та Вимогу щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих рішень №5997/2.1 від 04 грудня 2024 року, складених на підставі Акту за результатами проведення планового заходу контролю за додержанням Визирською сільською радою Одеського району Одеської області вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих їй повноважень органу виконавчої влади від 27.11.2024 року № 54.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) на користь Визирської сільської ради Одеського району Одеської області судовий збір у розмірі 9084 грн. (дев`ять тисяч вісімдесят чотири гривні).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 18 липня 2025 року.
Суддя В.В. Андрухів