Рішення № 128946333, 17.07.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2025
Номер справи
200/2919/25
Номер документу
128946333
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 липня 2025 року Справа№200/2919/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕТАЛОН-ПЛЮС» про стягнення податкового боргу, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

Головне управління ДПС у Донецькій області звернулося до суду із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕТАЛОН-ПЛЮС» до бюджету коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих платника податків, у розмірі суми податкового боргу 700 021,19 грн з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

За змістом викладеного в позові заявлена до стягнення заборгованість виникла через несплату товариством у встановлені законодавством строки узгоджених податкових зобов`язань. Посилаючись на підпункт 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 та статтю 95 Податкового кодексу України, позивач просив суд стягнути з рахунків відповідача кошти в рахунок погашення податкового боргу.

Відзив на позов від відповідача до суду не надійшов.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 29.04.2025 справу прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕТАЛОН-ПЛЮС» згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань є юридичною особою, обліковується за ідентифікаційним кодом 31322480, є платником податків, перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС в Донецькій області, що є позивачем у справі.

Відповідно до відомостей інтегрованих карток станом на 31.12.2024 за відповідачем обліковується заборгованість з податку на додану вартість (код класифікації доходів бюджету 14010100, код території UA14000000000091971) в сумі 761 058,99 грн, що виникла через несплату відповідачем штрафних санкцій, визначених податковими повідомленнями-рішеннями.

Згідно з актом про результати камеральної перевірки щодо несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість від 15.04.2024 № 1164/05-99-04-07/31322480, під час перевірки встановлено несвоєчасне подання та неподання податкових декларацій з податку на додану вартість, чим порушено пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 203.1 ст. 203 розділу V Податкового кодексу України.

27.05.2024 на підставі зазначеного акту та згідно з пп. 54.3.3. пункту 54.3. ст. 64 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення форми «ПС» № 2003/05-99-04-07/31322480, яким на підставі пп. 54.3.1. пункту 54.3. ст. 54 та абз. 2 пункту 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України до відповідача застосовано штрафні санкції 3400,00 грн

Згідно з актом про результати камеральної перевірки з питань дотримання відповідачем порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем від 15.04.2024 № 1167/05-99-04-07/31322480 перевіркою встановлено порушення відповідачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, чим порушено вимоги абз. 1 п. 120-1.1 ст. 120-1 розділу II, п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

29.05.2024 на підставі зазначеного акту та згідно з пп. 54.3.3. пункту 54.3. ст. 54 Податкового кодексу України позивачем прийняті податкові повідомлення форми «Н»:

№ 2002/05-99-04- 07/31322480, яким до відповідача застосовано штрафні санкції згідно з пунктом 120-1.1 ст. 120 Податкового кодексу України 506 726, 25 грн;

№ 2002/1/05-99-04-07/31322480, яким до відповідача застосовано штрафні санкції згідно з пунктом 120-1.1 ст. 120 Податкового кодексу України 118079, 46 грн.

Згідно з актом про результати камеральної перевірки з питань дотримання відповідачем порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем від 03.10.2024 № 5405/05-99-04-07/31322480 перевіркою встановлено порушення відповідачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, чим порушено вимоги вимог абз. 1 п. 120-1.1 ст. 120-1 розділу II, п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

12.11.2024 на підставі зазначеного акту та згідно з пп. 54.3.3. пункту 54.3. ст. 64 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення форми «Н» № 6218/05-99-04-07/31322480 яким до відповідача застосовано штрафні санкції згідно з пунктом 120-1.1 ст. 120 Податкового кодексу України 71815,48 грн.

.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Згідно з пп. 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За змістом п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з підпунктами 54.3.3. та 54.3.2 пункту 54.3. ст. 54 Податкового кодексу України у редакції, чинній на час прийняття податкових повідомлень-рішень контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:

дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;

згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (пп. 54.3.3. ст. 54 Податкового кодексу України).

Пунктом 57.3. статті 57 визначено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними упідпунктах54.3.1 - 54.3.6пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно з матеріалами справи податкові повідомлення-рішення від 29.05.2024 № 2002/05-99-04- 07/31322480 та № 2002/1/05-99-04-07/31322480, від 27.05.2024 № 2003/05-99-04-07/31322480 отримані відповідачем 04.06.2024 (повідомлення про вручення поштового відправлення 0206822613265), податкове повідомлення-рішення від 12.11.2024 № 6218/05-99-04-07/31322480, направлено відповідачу за адресою реєстрації, втім поштове відправлення 02102 00603596 повернулося із відміткою про закінчення терміну зберігання).

Наявними в матеріалах справи обліковими картками підтверджено несплату відповідачем штрафних санкцій в сумі 700 021,19 грн за податковим повідомленнями-рішеннями від 29.05.2024 № № 2002/05-99-04- 07/31322480 та № 2002/1/05-99-04-07/31322480, від 27.05.2024 № № 2003/05-99-04-07/31322480, від 12.11.2024 № 6218/05-99-04-07/31322480, строки сплати яких спливли.

Відповідно до підпункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом є податковим боргом.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно п.п. 42.2, 42.5 ст. 42 Податкового кодексу Українидокументи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

26.07.2024 контролюючим органом прийнято податкову вимогу № 0000354-1305-0599 на суму 778863,50 грн, поштове відправлення (0600946798255) із якою повернулось на адресу відправника за зворотньою адресою із приміткою про закінченням терміну зберігання від 20.08.2024.

Серед наявних в матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про наявність підстав для визнання зазначеної вимоги відкликаною або втрату нею юридичної сили.

Згідно з пунктів 41.4 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Відповідно до пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи;

Пунктом 20.1.34 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, окрім іншого, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пунктів 95.2, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи про наявність підстав для стягнення з відповідача коштів в рахунок стягнення податкового боргу є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати (судовий збір) не підлягають стягненню з відповідача на користь суб`єкта владних повноважень.

З огляду на зазначене, на підставі положень підпункту 14.1.175 пункту 14.1. статті 14, підпункту 20.1.34 статті 20, статей 41, 57, 59, 95, 202, 203 Податкового кодексу України та керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕТАЛОН-ПЛЮС» про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕТАЛОН-ПЛЮС» до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих платника податків, у розмірі 700 021 (сімсот тисяч двадцять одна) гривня 19 копійок в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

Головне управління ДПС у Донецькій області (позивач) 87500, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Італійська, будинок 59, код ЄДРПОУ ВП 44070187;

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕТАЛОН-ПЛЮС» (відповідач) місцезнаходження: 85106, Донецька область, Краматорський район, м. Костянтинівка, вул. Білокузьминівська (П. Ангеліної), буд. 1, ЄДРПОУ 31322480

Суддя А.С. Михайлик