Рішення № 128946310, 18.07.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2025
Номер справи
200/3572/25
Номер документу
128946310
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 липня 2025 року Справа№200/3572/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16.05.2025 через систему "Електронний суд" до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача в переведенні на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком від 09.05.2025 № 071750014824;

- зобов`язати відповідача призначити пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27, 28 та 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з моменту звернення 01.05.2025, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 01.09.1995 по 29.06.1998, з 22.06.1999 по 29.11.2000, з 03.01.2003 по 01.06.2004, з 19.07.2004 по 06.05.2008, з 07.05.2008 по 01.09.2008 та до страхового і пільгового стажу за Списком № 1 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 періоди роботи: з 11.08.2010 по 03.01.2012, з 04.01.2012 по 09.05.2018, з 10.05.2018 по 04.09.2020, з 10.01.2022 по 15.01.2025.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 01.05.2025 звернувся до відповідача із заявою про зміну виду розрахунку пенсії, відповідно до ст. 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням відповідача від 09.05.2025 № 071750014824 відмовлено в переведенні на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком ув`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Рішення від 09.05.2025 № 071750014824 позивач вважає протиправним, посилаючись на те, що відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу періоди роботи: з 01.09.1995 по 29.06.1998, з 22.06.1999 по 29.11.2000, з 03.01.2003 по 01.06.2004, з 19.07.2004 по 06.05.2008, з 07.05.2008 по 01.09.2008 та до страхового і пільгового стажу за Списком № 1 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 періоди роботи: з 11.08.2010 по 03.01.2012, з 04.01.2012 по 09.05.2018, з 10.05.2018 по 04.09.2020, з 10.01.2022 по 15.01.2025. Тому, з метою захисту своїх прав та законних інтересів, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 263 КАС України. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду у строк до 30.05.2025: протокол призначення пенсії, заяву від 01.05.2025 з додатками; розрахунок стажу, індивідуальні відомості про застраховану особу позивача (форма ОК-5).

28.05.2025 на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано витребувані документи.

04.06.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що відмовляючи в перерахунку пенсії по інвалідності Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виходило з того, що згідно зі ст. 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», непрацюючі особи з інвалідністю 3 групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці 1 частини 1 статті 28 цього Закону (у чоловіків 35 років).

На дату звернення страховий стаж позивача складає 33 роки 7 місяців 24 дні, в тому числі страховий стаж 21 рік 07 місяців 24 дні, по Списку № 1 12 років.

Загальний страховий стаж для обчислення пенсії по інвалідності складає 49 років 05 місяців 04 дні, з урахуванням додаткового стажу 15 років 09 місяців 10 днів, який не враховується для визначення права на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

Оскільки страховий стаж становить менше 35 років, прийнято рішення від 09.05.2025 № 071750014824 про відмову позивачу в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю III групи професійного захворювання з 23.10.2024 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області на підставі довідки МСЕК серія 12ААГ № 895775.

01.05.2025 позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про зміни виду розрахунку, відповідно до ст. 33 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно принципу екстериторіальності засобами програмного забезпечення заяву позивача та надані ним документи розподіллено на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області для опрацювання.

Рішенням відповідача від 09.05.2025 № 071750014824 позивачу відмовлено у зміні виду розрахунку пенсії, у зв`язку з відсутністю страхового стажу 35 років. Також повідомлено, що страховий стаж позивача становить 33 роки 7 місяців 24 дні, в тому числі страховий стаж 21 рік 07 місяців 24 дні, по Списку № 1 12 років. Загальний страховий стаж для обчислення пенсії по інвалідності складає 49 років 05 місяців 04 дні, з урахуванням додаткового стажу 15 років 09 місяців 10 днів, який не враховується для визначення права на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

Рішення від 09.05.2025 № 071750014824 позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

У спірних правовідносинах із 01.01.2004 таким законом є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV).

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 33 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

При цьому, абз. 8 ч. 2 ст. 33 Закону № 1058-IV встановлює, що непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Як вбачається з матеріалів справи рішенням відповідача від 09.05.2025 № 071750014824 позивачу відмовлено у зміні виду розрахунку пенсії, у зв`язку з відсутністю страхового стажу 35 років. Також повідомлено, що страховий стаж позивача становить 33 роки 7 місяців 24 дні, в тому числі страховий стаж 21 рік 07 місяців 24 дні, по Списку № 1 12 років. Загальний страховий стаж для обчислення пенсії по інвалідності складає 49 років 05 місяців 04 дні, з урахуванням додаткового стажу 15 років 09 місяців 10 днів, який не враховується для визначення права на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

Позивач зазначає, що відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу періоди роботи: з 01.09.1995 по 29.06.1998, з 22.06.1999 по 29.11.2000, з 03.01.2003 по 01.06.2004, з 19.07.2004 по 06.05.2008, з 07.05.2008 по 01.09.2008 та до страхового і пільгового стажу за Списком № 1 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 періоди роботи: з 11.08.2010 по 03.01.2012, з 04.01.2012 по 09.05.2018, з 10.05.2018 по 04.09.2020, з 10.01.2022 по 15.01.2025.

Як видно із копії трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 позивач у період з 01.09.1995 по 01.07.1998 навчався в Токмацькому професійно-технічному училищі № 21 за професією електрогазозварник; у період з 22.06.1999 по 29.11.2000 проходив військову службу в армії; у період з 03.01.2003 по 01.06.2004 працював експедитором в ТОВ «Кредо»; у період з 19.07.2004 по 06.05.2008 працював менеджером у ФОП ОСОБА_2 ; у період з 07.05.2008 по 01.09.2008 працював торговим представником в ТОВ «Соліда»; у період з 11.08.2010 по 03.01.2012, з 04.01.2012 по 09.05.2018, з 10.05.2018 по 04.09.2020 учнем гірника підземного, гірником підземним, підземним гірником очисного вибою з повним робочим днем в шахті у ВП "Шахта "Білецька" ДП "Добропіллявугілля"; у період з 10.01.2022 по 15.01.2025 працював підземним гірником очисного вибою з повним робочим днем в шахті в ТОВ «Краснолиманська».

З наданого відповідачем протоколу розрахунку стажу позивача Форми РС-право судом встановлено, що періоди трудової діяльності з 01.09.1995 по 29.06.1998, з 22.06.1999 по 29.11.2000, з 03.01.2003 по 01.06.2004, з 19.07.2004 по 06.05.2008, з 07.05.2008 по 01.09.2008 зараховано до страхового стажу, а тому вимога позивача про зарахування вказаних періодів до страхового стажу не підлягає задоволенню.

Щодо періодів роботи з 11.08.2010 по 03.01.2012, з 04.01.2012 по 09.05.2018, з 10.05.2018 по 04.09.2020, з 10.01.2022 по 15.01.2025 суд зазначає наступне.

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до Закону від 09.07.2003 № 1058-IV та доповнено його розділом XIV-1 "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян".

Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Аналіз ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV дає підстави для висновку, що умовою реалізації права на призначення пенсії є:

- робота особи не менше 25 років на посадах за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України (Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.94 № 202), або 20 років на провідних професіях на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень);

- зайнятість особи повний робочий день на роботах згідно затвердженого Кабінетом Міністрів України Списком.

З наданого відповідачем протоколу розрахунку стажу позивача Форми РС-право судом встановлено, що періоди роботи з 11.08.2010 по 21.08.2010, з 01.09.2010 по 28.12.2016, з 01.01.2017 по 07.05.2020, з 01.07.2020 по 19.07.2020, з 01.08.2020 по 04.09.2020, з 10.01.2022 по 22.01.2022, з 01.02.2022 по 31.05.2024 зараховано до страхового та пільгового стажу за Списком № 1, а тому вимога позивача про зарахування вказаних періодів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1 не підлягає задоволенню.

Разом з тим, періоди роботи з 22.08.2010 по 31.08.2010, з 29.12.2016 по 31.12.2016, з 08.05.2020 по 30.06.2020, з 20.07.2020 по 31.07.2020, з 23.01.2022 по 31.01.2022 зараховані відповідачем тільки до страхового стажу, а період з 01.06.2024 по 15.01.2025 взагалі не зараховано відповідачем ні до страхового ні до пільгового стажу за Списком № 1.

Суд зазначає, що аналіз посад на яких працював позивач дає підстави для висновку про належність їх до Списку, що передбачений ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (далі - Порядок № 637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що саме трудова книжка працівника є пріоритетним документом, що підтверджує його стаж роботи.

Вказаний висновок узгоджується із правовими позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 05.12.2019 у справі № 235/805/17, від 06.12.2019 у справі № 663/686/16-а, від 06.12.2019 у справі № 500/1561/17, від 05.12.2019 у справі № 242/2536/16-а.

Як вже встановлено судом, згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 , позивач у періоди з 22.08.2010 по 31.08.2010, з 29.12.2016 по 31.12.2016, з 08.05.2020 по 30.06.2020, з 20.07.2020 по 31.07.2020, з 01.06.2024 по 15.01.2025 працював учнем гірника підземного, гірником підземним, підземним гірником очисного вибою з повним робочим днем в шахті у ВП "Шахта "Білецька" ДП "Добропіллявугілля" та підземним гірником очисного вибою з повним робочим днем в шахті в ТОВ «Краснолиманська», а тому позивачем підтверджено пільговий стаж роботи за Списком № 1 за вказані періоди, оскільки трудова книжка містить записи про характер виконаної роботи, а також підтверджено страховий стаж за період з 01.06.2024 по 15.01.2025.

Щодо зарахування періодів роботи з 11.08.2010 по 03.01.2012, з 04.01.2012 по 09.05.2018, з 10.05.2018 по 04.09.2020, з 10.01.2022 по 15.01.2025 відповідно до Постанови № 202, суд зазначає наступне.

Згідно Постанови № 202 до робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років відносяться посади, зокрема гірники підземні

Як вже встановлено судом, у період з 11.08.2010 по 03.01.2012 та з 10.05.2018 по 04.09.2020 позивач працював учнем гірника підземного, гірником підземним з повним робочим днем в шахті у ВП "Шахта "Білецька" ДП "Добропіллявугілля", а отже вказані періоди, повинні бути зараховані до пільгового стажу позивача згідно Постанови № 202.

Щодо періоду роботи з 04.01.2012 по 09.05.2018 та з 10.01.2022 по 15.01.2025 то такий не підлягає зарахуванню до пільгового стажу відповідно до Постанови № 202, оскільки, як вже встановлено судом, у вказаний період позивач працював підземним гірником очисного вибою, що відноситься до провідних професій згідно ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV.

Під час розгляду справи судом встановлено, що пільговий стаж позивача обчислено відповідачем без урахування усіх обставин. При цьому період роботи позивача з 01.06.2024 по 15.01.2025 взагалі не зараховано відповідачем ні до страхового ні до пільгового стажу за Списком № 1.

Отже, враховуючи те, що станом на час прийняття рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності, щодо зміни виду розрахунку відповідно до Закону № 1058-IV відповідачем протиправно не враховано період роботи з 01.06.2024 по 15.01.2025 до страхового стажу, періоди роботи з 22.08.2010 по 31.08.2010, з 29.12.2016 по 31.12.2016, з 08.05.2020 по 30.06.2020, з 20.07.2020 по 31.07.2020, з 01.06.2024 по 15.01.2025 до пільгового стажу за Списком № 1, а періоди роботи з 11.08.2010 по 03.01.2012 та з 10.05.2018 по 04.09.2020 до пільгового стажу передбаченого Постановою № 202, що призвело до невірного обчислення страхового та пільгового стажу позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 09.05.2025 № 071750014824 про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності, щодо зміни виду розрахунку та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.05.2025 щодо призначення пенсії по інвалідності на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 33 Закону № 1058-IV в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058-IV із зарахуванням періоду роботи з 01.06.2024 по 15.01.2025 до страхового стажу, періодів роботи з 22.08.2010 по 31.08.2010, з 29.12.2016 по 31.12.2016, з 08.05.2020 по 30.06.2020, з 20.07.2020 по 31.07.2020, з 01.06.2024 по 15.01.2025 до пільгового стажу за Списком № 1, а періодів роботи з 11.08.2010 по 03.01.2012 та з 10.05.2018 по 04.09.2020 до пільгового стажу передбаченого Постановою № 202.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.

Враховуючи те, що фактично позовні вимоги задоволені, оскільки рішення відповідача визнано протиправним, а зобов`язання вчинити певні дії є похідною вимогою, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.05.2025 № 071750014824 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності, щодо зміни виду розрахунку.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.05.2025 щодо призначення пенсії по інвалідності на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV із зарахуванням періоду роботи з 01.06.2024 по 15.01.2025 до страхового стажу, періодів роботи з 22.08.2010 по 31.08.2010, з 29.12.2016 по 31.12.2016, з 08.05.2020 по 30.06.2020, з 20.07.2020 по 31.07.2020, з 01.06.2024 по 15.01.2025 до пільгового стажу за Списком № 1, а періодів роботи з 11.08.2010 по 03.01.2012 та з 10.05.2018 по 04.09.2020 до пільгового стажу передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 202 від 31.03.1994 "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років".

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 гривень (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Повний текст рішення складено та підписано 18 липня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.О. Кошкош