Постанова № 128931805, 17.07.2025, Оратівський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
17.07.2025
Номер справи
141/590/25
Номер документу
128931805
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 141/590/25

Провадження №3/141/351/25

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 липня 2025 року с-ще Оратів

Суддя Оратівського районного суду Вінницької області Демченко І.В., розглянувши матеріали, що надійшли з СПД № 1 відділення поліції № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності притягувався за ч.10 ст.121 КУпАП,

за вчиненняадміністративногоправопорушення,передбаченого ст.173 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

01.07.2025 о 18 год 30 хв в АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_1 виражався в сторону свого сусіда гр. ОСОБА_2 нецензурною лайкою та вчинив бійку з останнім.

Такі дії ОСОБА_1 було кваліфіковано за ст. 173 КУпАП України.

В судовому засіданні 17.07.2025 ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнав частково. Він пояснив, що дійсно вживав нецензурну лексику стосовно гр. ОСОБА_2 . Разом з тим він заперечив факт участі у бійці або вчинення будь-яких насильницьких дій щодо вказаної особи. За його словами, конфлікт мав лише словесний характер, а фізичної агресії з його боку не було. Крім того, ОСОБА_1 зазначив, що гр. ОСОБА_2 систематично провокує його до конфліктів, ображає його та викликає ворожу реакцію, що і стало причиною емоційної реакції у вигляді нецензурних висловлювань. ОСОБА_1 пояснив, що він усвідомлює, що вчинив неправильно, визнає свою провину та пообіцяв у подальшому дотримуватись норм чинного законодавства, уникати подібних ситуацій та не допускати порушень громадського порядку.

Суд, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та розглянувши матеріали справи № 141/590/25, доходить наступних висновків.

Частиною 2 ст. 7КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За змістом ст. 245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно із ст.280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У ст.251КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст.252КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Ст. 173 КУпАП передбачає відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Об`єктивна сторона правопорушення виражається у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та інших подібних діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян. Хуліганські дії завжди мають активний характер і не можуть виявлятися у формі бездіяльності.

Обов`язковою ознакою об`єктивної сторони правопорушення є місце його скоєння, а саме громадське місце.

Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу. Особа усвідомлює, що її дії протиправні, вона передбачає, що в результаті їх здійснення будуть порушені громадський порядок і прагне цього.

Суб`єктивна сторона полягає у неповазі до суспільства, у прагненні показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі.

Елементом суб`єктивної сторони дрібного хуліганства є також мотив задоволення індивідуальних потреб самоствердження шляхом ігнорування гідності інших людей.

Дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 670884 від 01.07.2025; письмові пояснення ОСОБА_2 , відібрані 01.07.2025, протокол прийняття заяви про вчинене кримінальна правопорушення від 01.07.2025, заслухавши пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні, суд дійшов висновку, щов діях останнього наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.

Незважаючи на те, що ОСОБА_1 частково визнав свою вину, зокрема підтвердив факт вживання нецензурної лексики, а участь у бійці заперечив, використання нецензурних виразів у громадському місці є порушенням громадського порядку та загальноприйнятих норм поведінки в суспільстві.

Суд вважає, що навіть за наявності провокативної поведінки з боку іншої особи, учасник конфлікту не має права виходити за межі дозволених норм спілкування. Провокація не може виправдовувати використання нецензурної лексики, оскільки така поведінка створює атмосферу агресії та суперечить принципам цивілізованого суспільного співіснування.

Враховуючи обставини справи, усвідомлення особою неправомірності своєї поведінки та зобов`язання дотримуватись вимог законодавства у подальшому, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції, передбаченої ст. 173 КУпАП.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП,статті 4 Закону України «Про судовий збір»судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення у дохід держави.

Керуючись ст.ст.40-1,130,280,283-285,294 КУпАП, суддя,

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51,00(п`ятдесят одна) грн.

Реквізити рахунку для сплати штрафу: (отримувач коштів ГУК у Вінницькій обл./смтОратів/21081100, код ЄДРПОУ 37979858, банк отримувача Казначейство України, рахунок отримувача UA978999980313040106000002806, код класифікації доходів бюджету 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,судовий збір в сумі 605,60грн (шістсот п`ять гривень 60 копійок) в дохід Державного бюджету України.

Реквізити рахунку для оплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Штраф має бути сплачений порушником в установу банку України не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений вище строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом 3 (трьох) місяців з дня її винесення.

Постанова можебути оскарженадо Вінницького апеляційного суду через Оратівський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Суддя І.В. Демченко