Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3768/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Смокович В. І., розглянувши за правилами спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНСЬКА БІОЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНСЬКА БІОЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» (далі ТОВ «Волинська біоенергетична компанія», товариство, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12142366/40827373 від 03.12.2024, №12097856/40827373 від 25.11.2024; зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» податкові накладні №8 від 31.12.2023, №10 від 31.12.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між товариством та ТОВ ЦЗ «ВОЛОДИМИРЦУКОР» укладено Договір зберігання №01-03/23 від 01.03.2023, відповідно до якого зберігач зобов`язується за плату надати поклажодавцю послуги з оплатного відповідального зберігання гранули паливної з тирси.
На виконання умов даного договору позивачем, за результатами грудня місяця 2023 року, було складено акт, згідно якого поклажодавець повинен сплатити зберігачу суми, вказані в акті з наданих послуг. Оплата за надані послуги проводилась шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок товариства, що підтверджується відповідними платіжними інструкціями. Отже, факт реалізації послуг підтверджується первинними документами та має реальний характер.
Відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі ПК України) ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» було сформовано та направлено засобами електронного зв`язку для реєстрації в ЄРПН податкову накладну № 8 від 31.12.2023 на суму 2000,00 грн з урахуванням податку на додану вартість (далі ПДВ), реєстрацію якої зупинено 17.01.2024 за № 9374840108.
Згідно квитанції від 17.01.2024 реєстрацію податкової накладної №8 від 31.12.2023 було зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки код УКТЗЕД/ДКПП, вказаний в податковій накладній, відсутній в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/ послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Вказує, що 20.11.2024 позивачем було надано на розгляд Комісії регіонального рівня пояснення та копії документів, що підтверджують реальність господарської операції по зупиненій податковій накладній, однак відповідачем було прийнято рішення №12142366/40827373 від 03.12.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 31.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних подані у зв`язку з тим, що платником надано копії первинних документів складених з порушенням законодавства.
Зазначає, що конкретизованих причин відмови у реєстрації зупиненої податкової накладної спірне рішення не містить.
Щодо податкової накладної №10 від 31.12.2023 повідомляє, що між та ТОВ ЦЗ «ВОЛОДИМИРЦУКОР» укладено Договір оренди №15/11-2017 від 15.11.2017, відповідно до якого орендодавець зобов`язується передати орендарю у користування все обладнання та устаткуванням, що призначене для функціонування вказаного обладнання, розміщене в приміщенні складу сухого жому.
На виконання умов даного договору позивачем за результатами грудня місяця було складено акт, згідно якого орендар повинен сплатити орендодавцю суми, вказані в акті з наданих послуг.
На протязі грудня 2023 орендарем було перераховано кошти на розрахунковий рахунок орендодавця згідно договору оренди №15/11-2017 від 15.11.2017 в сумі 21900,00 грн в тому числі ПДВ 20% 3650,00 грн, яка відображена в оборотно-сальдовій відомості та картці-рахунку за грудень 2023. Отже, факт реалізації послуг підтверджується первинними документами та має реальний характер.
Відтак, позивачем було сформовано та направлено засобами електронного зв`язку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних подані податкову накладну № 10 від 31.12.2023 на суму 82000,00 грн з урахуванням ПДВ, реєстрацію якої зупинено 17.01.2024.
Згідно квитанції від 17.01.2024 реєстрацію податкової накладної №10 від 31.12.2023 було зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки код УКТЗЕД/ДКПП, вказаний в податковій накладній, відсутній в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/ послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
В подальшому позивачем було надано на розгляд Комісії регіонального рівня пояснення та копії документів, що підтверджують реальність господарської операції по зупиненій податковій накладній та Комісією регіонального рівня було прийнято рішення № 12097856/40827373 від 25.11.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 31.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Представник позивача переконаний, що надані відповідачу документи у своїй сукупності доводять факт реальності господарських операцій по зупинених податкових накладних та є підставою для реєстрації даних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів було достатньо для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Подані до Комісії регіонального рівня разом із поясненнями копії первинних документів за договором оренди не мали дефектів форми, змісту або походження.
Водночас відповідачем не підтверджено факт виявлення під час моніторингу об`єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій з постачання товару, дані про який зазначено у податкових накладних, та/або ймовірності уникнення позивачем виконання свого податкового обов`язку, які б свідчили про ризик порушення норм податкового законодавства.
У Квитанціях про зупинення податкових накладних не вказано конкретного переліку документів, які б були достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
Отже, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрацій податкових накладних призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим необмеженої дискреції. Це у свою чергу призвело до прояву суб`єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов`язки, мета яких реєстрація податкових накладних, а тому просить адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 1-10).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 КАС України (арк. спр. 129).
У відзиві на позовну заяву від 01.05.2025 представник відповідача 1 позовних вимог не підтримала та зауважила, що для підтвердження реєстрації податкової накладної від 31.12.2023 № 10 позивач подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, за результатами розгляду яких контролюючим органом було надіслано повідомлення про надання додаткових пояснень від 25.11.2024 № 12097858/40827373.
В графі додаткова інформація зазначено: надати розрахункові документи (банківські виписки, платіжні доручення), що підтверджують здійснення оплати. Надати документи щодо зберігання товару. Надати документи, наявність яких передбачена умовами договору.
Також даним повідомленням проінформовано платника, що у разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 цього Порядку.
Звертає увагу суду, що позивач не скористався своїм правом щодо надання додаткових пояснень та копій документів, у результаті комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН було винесено оскаржуване рішення від 03.12.2024 №12142366/40827373 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 31.12.2023 у зв`язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Щодо податкової накладної №10 від 31.12.2023 вказує, що для підтвердження реєстрації податкової накладної від 31.12.2023 року № 10 позивач подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, за результатами розгляду яких контролюючим органом було прийнято рішення від 25.11.2024 № 12097856/40827373 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з тим, що надані платником податку копії документів, складені із порушенням законодавства.
В графі додаткова інформація зазначено: невідповідність даних первинних документів умовам договору та поясненню, наданому до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №4 від 20.11.2024. (в частині наданих послуг/виконаних робіт).
Представник відповідача 1 просить звернути увагу, що ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» рішенням Комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.01.2024 №2694 віднесено до платників податку на додану вартість, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Враховуючи вищезазначене уважає, що ГУ ДПС у Волинській області діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а підстави для задоволення позовних вимог ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» відсутні (арк. спр. 133-137).
Крім того, представник ГУ ДПС у Волинській області просила у відзиві розглядати справу за участю представника відповідача 1.
Суд зауважує, учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи в судовому засіданні, оформленими відповідно до вимог Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС України). За змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Відтак, заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про розгляд справи за участю представників відповідача не підлягало судом вирішенню по суті.
У відповіді на відзив представник позивач підтримав позовні вимог з підстав аналогічним доводам позовної заяви (арк. спр.150-153).
Відповідач 2, ДПС України, правом подачі відзиву на позовну заяву не скористався.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи те, що відповідач пред`явлені позовні вимоги не оспорив, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у встановлений судом строк не подав, тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Інших заяв по суті справи, передбачених КАС України до суду не надходило.
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 12.09.2016 та взятий на облік до ГУ ДПС у Волинській області. Основний вид економічної діяльності 46.12. Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічним речовинами (арк. спр. 15-17).
Між ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» (Зберігач) та ТОВ ЦЗ «Володимирцукор» (Поклажодавець) укладено Договір зберігання №01-03/23 від 01.03.2023, відповідно до якого Зберігач зобов`язується за плату надати Поклажодавцю послуги з оплатного відповідального зберігання гранули паливної з тирси (арк. спр. 73).
Пунктом 1.8 вказаного Договору передбачено, що вартість послуг зберігання становить 2000,00 грн, з урахуванням ПДВ в місяць.
Як зазначено в пункті 1.9 Договору, оплата за надані послуги зі зберігання здійснюється впродовж 10 календарних днів з дати підписання Сторонами Акту наданих послуг, складеного на останній день місяця, в якому надавались вказані послуги.
На виконання умов даного договору товариством, за результатами грудня місяця 2023 року було складено акт, згідно якого Поклажодавець повинен сплатити Зберігачу суми, вказані в акті з наданих послуг а саме: акт здачі приймання робіт (надання послуг) №59 від 31.12.2023 на загальну суму 2 000,00 грн в тому числі ПДВ 20% 333,33 грн (арк. спр. 72).
У зв`язку із наданням послуг для ТОВ ЦЗ «Володимирцукор», позивачем, у відповідності до пункту 201.10 статті 201 ПК України, складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) податкову накладну (далі ПН) від 28.06.2024 №2 (арк. спр. 80).
Вказана податкова накладна виписана в адресу ТОВ ЦЗ «Володимирцукор» на суму 2 000,00 грн, в тому числі ПДВ 333,33 грн за надання послуг відповідального зберігання.
Відповідно до квитанції від 18.01.2024 №9374840108 реєстрація ПН зупинена на підставі до пункту 201.16 статті 201 ПК України, Порядку № 1165: податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Одночасно позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН / РК в ЄРПН (арк. спр. 76).
Позивачем для підтвердження реєстрації ПН від 31.12.2023 №8 про надання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрація яких зупинена, до якого долучено: договори оренди землі, витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, рішення Володимир-Волинської міської ради Волинської області, договір оренди №24/11-17 від 24.11.2017 з додатковою угодою та актом приймання-передачі, Договір оренди №О/0201/19-7 від 02.01.2019 разом з додатковою угодою та актами приймання-передачі, відомості на виплату готівки, ліцензія на право зберігання пального, картка рахунку 361 4 квартал 2023 рік, платіжна інструкція з ТОВ ЦЗ "Володимирцукор", договір оренди №1707/01 від 17.07.2017 з актом приймання-передачі, пояснення, форма 20-ОПП, договір №01-03/23 від 01.03.2023, договір оренди №О/0306/19-11 від 03.06.2019, витяги на будівлі, звіт з праці за грудень 2023 року, акт здачі-приймання робіт №59 від 31.12.2023, штатний розпис, що не заперечується сторонами та підтверджується документами довільного формату від 20.11.2024 №1 - №19 (арк. спр. 81-99).
За результатами розгляду наданих документів контролюючим органом направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в ЄРПН від 25.11.2024 №12097858/40827373, відповідно до яких запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК: первинних документів щодо постачання/придбання / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання, придбання товарів, зберігання продукції; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків та інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН / РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН. В графі додаткова інформація зазначено: «Надати розрахункові документи (банківські виписки, платіжні доручення), що підтверджують здійснення оплати. Надати документи щодо зберігання товару. Надати документи, наявність яких передбачена умовами договору».
Разом із тим повідомлено, що у разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 цього Порядку (арк. спр. 146-147).
Як видно з Протоколу засідання комісії №1 ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації ПН / РК в ЄРПН, Комісією не отримано Додаткове Повідомлення протягом 5 робочих днів після направлення Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів платникам ГУ ДПС у Волинській області від ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» щодо ПН від 31.12.2023 №8 (арк. спр. 141).
На підставі вказаного ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 03.12.2024 №12142366/40827373 про відмову в реєстрації ПН у зв`язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку (арк. спр. 14).
Також між ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» (Орендодавець) та ТОВ ЦЗ «Володимирцукор» (Орендар) укладено Договір оренди №15/11-2017 від 15.11.2017, відповідно до якого Орендодавець зобов`язується передати Орендарю у користування все обладнання та устаткуванням, що призначене для функціонування вказаного обладнання, розміщене в приміщенні складу сухого жому (арк. спр. 101).
Пунктом 4.1 вказаного Договору передбачено, що Орендар зобов`язується сплачувати Орендодавцю за користування зазначеним обладнанням орендну плату в розмірі 18000,00 грн за фактичної оренди обладнання з ПДВ.
Як зазначено в пункті 4.2 Договору, термін орендної плати встановлюється до 20 числа кожного місяця, який йде за місяцем фактичної оренди майна, шляхом внесення готівки в касу підприємства чи перерахування коштів на поточний рахунок Орендодавця.
Додатком №1 від 01.10.2018 до договору оренди №15/11-2017 Розділ 4 Договору доповнено підрозділом 4.4. Орендодавець додатково надає послуги по виконанню робіт за призначенням орендованого майна своїм персоналом. Орендар відшкодовує вказані послуги згідно наданих рахунків відповідно до умов цього договору (зворот арк. спр. 102).
Додатком №2 від 01.01.2024 до договору оренди №15/11-2017 внесено зміни до вказаного Договору, виклавши пункт 4.2 у новій редакції, а саме: орендар сплачує послуги оренди обладнання та послуги по виконанню робіт за вказаний в даному договорі розрахунковий рахунок Орендодавця впродовж 10 календарних днів з дати підписання Сторонами Акту наданих послуг, складеного на останній день звітного кварталу, або одним платежем один раз на рік до 31 грудня поточного року зберігання (арк. спр. 103).
На виконання умов даного договору товариством, за результатами грудня місяця 2023 року було складено акт здачі приймання робіт (надання послуг) №61 від 31.12.2023 на загальну суму 82 000,00 грн в тому числі ПДВ 20% 13 666,67 грн (арк. спр. 100).
У зв`язку із наданням послуг для ТОВ ЦЗ «Володимирцукор», позивачем, у відповідності до пункту 201.10 статті 201 ПК України, складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН ПН від 31.12.2023 №10 (арк. спр. 108).
Вказана ПН виписана в адресу ТОВ ЦЗ «Володимирцукор» на суму 82 000,00 грн, в тому числі ПДВ 13 666,67 грн за надання послуг оренди майна (лінія грануляції) та послуг персоналу по виконанню робіт відповідального зберігання.
Відповідно до квитанції від 18.01.2024 №9374845015 реєстрація ПН зупинена на підставі до пункту 201.16 статті 201 ПК України, Порядку № 1165: податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Одночасно позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН / РК в ЄРПН (арк. спр. 105).
Позивачем для підтвердження реєстрації ПН від 31.12.2023 №10 про надання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрація яких зупинена, до якого долучено: договори оренди землі, витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, рішення Володимир-Волинської міської ради Волинської області, договір оренди №15/11-17 від 15.11.2017 з додатками, договір оренди №24/11-17 від 24.11.2017 з додатками, Договір оренди №О/0201/19-7 від 02.01.2019 разом з додатковою угодою та актами приймання-передачі, відомості на виплату готівки, ліцензія на право зберігання пального, картка рахунку 361 4 квартал 2023 рік, платіжна інструкція з ТОВ ЦЗ "Володимирцукор", договір оренди №1707/01 від 17.07.2017 з актом приймання-передачі, пояснення, форма 20-ОПП, договір оренди №О/0306/19-11 від 03.06.2019, витяги на будівлі, звіт з праці за, що не заперечується сторонами та підтверджується документами довільного формату від 20.11.2024 №1 - №18 (арк. спр. 109-124).
За результатами розгляду наданих документів контролюючим органом прийнято рішення від 25.11.2024 №12097856/40827373 про відмову в реєстрації ПН у зв`язку з тим, що надані платником податку копії документів, складені із порушенням законодавства.
В графі додаткова інформація зазначено: невідповідність даних первинних документів умовам договору та поясненню, наданому до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №4 від 20.11.2024 (арк. спр. 13).
ТОВ «Волинська біоенергетична компанія», уважаючи рішення відповідача 1 №12142366/40827373 від 03.12.2024 та від №12097856/40827373 від 25.11.2024, яким відмовлено у реєстрації ПН від 31.12.2023 №8 та від 31.12.2023 №10 протиправним, звернулося із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
ПН складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).
Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в ЄРПН податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з пунктом 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 8 Порядку №1165 передбачено, що платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Згідно пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначені додатком №1 до Порядку №1165.
Зокрема, згідно із пунктом 1 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, одним із таких критеріїв є: платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
Як установлено судом, реєстрація спірних податкових накладних була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації податкову накладну в ЄРПН, відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з пунктом 3 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2023 №19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08.03.2023, пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції:
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за №959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 №261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2023 №19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (Додаток 2).
Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН з 08.03.2023 було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку №520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку №520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п`яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення/додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку № 520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку».
Таким чином, суд зазначає, що згідно із новим алгоритмом взаємодії податкового органу та платника податків під час моніторингу податкових накладних, додано новий етап під час вирішення питання про реєстрацію ПН чи відмову і її реєстрації. При цьому, такий етап є важливим для правильного вирішення спору у цій справі, оскільки на цьому етапі податковий орган, повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.
Верховний Суд у постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 сформував висновок, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Аналогічна правова позиція була викладена в постановах Верховного Суду від 31.03.2025 у справа № 140/20330/23, від 23.04.2025 у справі №620/4035/24.
Як встановлено судом та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, за результатами розгляду поданого позивачем повідомлення щодо ПН від 31.12.2023 №8 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, на підставі норм пункту 9 Порядку №520 ГУ ДПС у Волинській області було надіслано позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 25.11.2024 №12097858/40827373, яким запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання, придбання товарів, зберігання продукції; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків та інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН / РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН. В графі додаткова інформація зазначено: «Надати розрахункові документи (банківські виписки, платіжні доручення), що підтверджують здійснення оплати. Надати документи щодо зберігання товару. Надати документи, наявність яких передбачена умовами договору» (арк. спр. 146).
У наведеному повідомленні податкового органу позивача також попереджено про наслідки ненадання додаткових пояснень і копій документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення.
Отже, з установлених у цій справі обставин у взаємозв`язку з вищенаведеними висновками щодо застосування Порядку № 520 (в редакції, чинній з 08.03.2023) слідує, що податковий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідної податкової накладної в ЄРПН, забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо спірних податкових накладних, реєстрацію якої було зупинено. Зміст повідомлення свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідній графі та заповнення графи «Додаткова інформація» податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірної податкової накладної, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення.
Однак, у розглядуваній ситуації позивач не скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання повідомлення від ГУ ДПС у Волинській області. Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, є прийняття оскаржуваного рішення №12142366/40827373 від 03.12.2024, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 31.12.2024 №8 в ЄРПН (арк. спр. 14).
Відсутність подання додаткового повідомлення протягом 5 робочих днів після направлення Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів платникам ГУ ДПС у Волинській області підтверджується і проволоком засідання комісії №1 ГУ ДПС у Волинській області від 03.12.2024 №242 (арк. спр. 141).
При цьому, суд відхиляє доводи позивача про те, що у квитанції від 18.01.2024 №9374840108 не конкретизовано належним чином документи, які слід було надати для підтвердження інформації, зазначеної у спірній податковій накладній, позаяк законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій, податковий орган саме у повідомленні повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків. У спірному випадку у повідомленні від 25.11.2024 №12097858/40827373 чітко вказано, які саме документи слід було надати для вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірної податкової накладної.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24.03.2025 у справі №140/32696/23
У свою чергу, суд уважає, що саме по собі ігнорування платником податків пропозиції контролюючого органу, викладеної в повідомленні, є самостійною підставою для прояву негативної дискреції.
За таких обставин, на думку суду, наявні підстави вважати, що позивач у цій справі не проявив належної сумлінності у користуванні наданими податковим законодавством правами. З огляду на неподання додаткових пояснень та/або документів за результатами отримання повідомлення прийнятті відповідачем 1 рішення про відмову в реєстрації ПН 31.12.2024 №8, щодо якої надсилалося повідомлення відповідають приписам пункту 9 Порядку № 520.
Щодо рішення від 25.11.2024 № 12097856/40827373 про відмову в реєстрації ПН №10 від 31.12.2023 в ЄРПН, суд зазначає наступне.
Згідно із пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 198.2. статті 198 ПК України передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Таким чином, оскільки для виникнення податкового зобов`язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, обов`язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно. Якщо мова йде про зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку в якості оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, а також відповідні договори, що підтверджують наявність правових підстав для зарахування відповідної суми коштів. Якщо мова йде про отримання платником податку товарів/послуг, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть документи на підтвердження факту надання таких послуг. Відповідно, саме такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Як встановлено судом вище, між ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» (Орендодавець) та ТОВ ЦЗ «Володимирцукор» (Орендар) укладено Договір оренди №15/11-2017 від 15.11.2017, відповідно до якого Орендодавець зобов`язується передати Орендарю у користування все обладнання та устаткуванням, що призначене для функціонування вказаного обладнання, розміщене в приміщенні складу сухого жому (арк. спр. 101).
Пунктом 4.1 вказаного Договору передбачено, що Орендар зобов`язується сплачувати Орендодавцю за користування зазначеним обладнанням орендну плату в розмірі 18000,00 грн за фактичної оренди обладнання з ПДВ.
Як зазначено в пункті 4.2 Договору, термін орендної плати встановлюється до 20 числа кожного місяця, який йде за місяцем фактичної оренди майна, шляхом внесення готівки в касу підприємства чи перерахування коштів на поточний рахунок Орендодавця.
Додатком №1 від 01.10.2018 до договору оренди №15/11-2017 Розділ 4 Договору доповнено підрозділом 4.4. Орендодавець додатково надає послуги по виконанню робіт за призначенням орендованого майна своїм персоналом. Орендар відшкодовує вказані послуги згідно наданих рахунків відповідно до умов цього договору (зворот арк. спр. 102).
Додатком №2 від 01.01.2024 до договору оренди №15/11-2017 внесено зміни до вказаного Договору, виклавши пункт 4.2 у новій редакції, а саме: орендар сплачує послуги оренди обладнання та послуги по виконанню робіт за вказаний в даному договорі розрахунковий рахунок Орендодавця впродовж 10 календарних днів з дати підписання Сторонами Акту наданих послуг, складеного на останній день звітного кварталу, або одним платежем один раз на рік до 31 грудня поточного року зберігання (арк. спр. 103).
На виконання умов даного договору товариством, за результатами грудня місяця 2023 року було складено акт здачі приймання робіт (надання послуг) №61 від 31.12.2023 на загальну суму 82 000,00 грн в тому числі ПДВ 20% 13 666,67 грн (арк. спр. 100).
У зв`язку із наданням послуг для ТОВ ЦЗ «Володимирцукор», позивачем, у відповідності до пункту 201.10 статті 201 ПК України, складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН ПН від 31.12.2023 №10 (арк. спр. 108).
Окрім того, позивачем на розгляд комісій регіонального рівня надані також і документи на підтвердження матеріальних ресурсів, а саме: договори оренди землі, витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, рішення Володимир-Волинської міської ради Волинської області, договір оренди №15/11-17 від 15.11.2017 року з додатками, договір оренди №24/11-17 від 24.11.2017 року з додатками, Договір оренди №О/0201/19-7 від 02.01.2019 разом з додатковою угодою та актами приймання-передачі, відомості на виплату готівки, ліцензія на право зберігання пального, договір оренди №1707/01 від 17.07.2017 з актом приймання-передачі, пояснення, форма 20-ОПП, договір оренди №О/0306/19-11 від 03.06.2019, витяги на будівлі, звіт з праці за грудень 2023 року, штатний розпис (арк. спр. 18-36, 39-71).
На підтвердження факту здійснення оплати за оренду майна та послуги персоналу позивачем надано платіжну інструкцію №234 від 27.12.2023 (арк. спр. 107). Разом із тим, ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» на розгляд комісії було надано картку рахунку 361 за грудень 2023 року (арк. спр. 104).
Із вказаних документів видно, що платіжна інструкція №234 від 27.12.2023 була надана для підтвердження здійснення ТОВ ЦЗ «Володимирцукор» оплати за оренду майна та послуги персоналу за грудень 2023 року, строк оплати за актом здачі приймання робіт (надання послуг) №61 від 31.12.2023 та ПН №10 від 31.12.2023, на момент виписки ПН, відповідно до пункту 4.2 Договору, ще не настав.
Вказане твердження повністю узгоджується із відомостями, зазначеними картці рахунку 361 за грудень 2023 року, а тому твердження представника відповідача 1 щодо невідповідності платіжної інструкції із актом здачі приймання робіт (надання послуг) є безпідставною.
Отже, на переконання суду, подані позивачем документи до контролюючого органу в повній мірі підтверджують факт настання першої події (надання послуг), тому ці документи є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН №10 від 31.12.2023 в ЄРПН.
Суд уважає безпідставним посилання відповідача щодо законності прийняття оскаржуваного рішення у зв`язку із наявним рішенням ГУ ДПС у Волинській про віднесення товариства до переліку ризикових платників податків від 02.01.2024 №2694, адже перевірка контролюючим органом на відповідність критеріям ризиковості платника податків здійснюється при реєстрації кожної податкової накладної/розрахунку коригування, незалежно від факту віднесення платника податків до переліку ризикових, та є передбаченим законом заходом контролю.
З наявної в матеріалах справи квитанції про зупинення реєстрації ПН убачається, що така містить вимоги про надання пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття відповідного рішення.
Суд звертає увагу, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації ПН чіткого переліку документів. При цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, чого зроблено не було.
Аналогічна позиція висвітлена у постанові Верховного Суду від 22.05.2024 у справі №640/26298/21.
У зв`язку із наведеним, відповідачем 1 доцільно було надіслати позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування.
В свою чергу, ГУ ДПС у Волинській області відразу ж прийнято рішення від 25.11.2024 №12097856/40827373 про відмову в реєстрації ПН у зв`язку з тим, що надані платником податку копії документів, складені із порушенням законодавства, де в графі додаткова інформація зазначено: невідповідність даних первинних документів умовам договору та поясненню, наданому до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №4 від 20.11.2024 (арк. спр. 13).
Однак, із вказаного рішення неможливо встановити про які саме документи йдеться та причина по якій слід уважати, що вони складені із порушенням законодавства. Поряд із тим відповідачем 1 у своєму відзиві взагалі не доведено вказані підстави, як і не обґрунтовано причини своїх дій.
Верховний Суду у своїй постанові від 12.03.2025 у справі №420/35189/23 виклав правову позицію, в якій зазначив, що оскільки податковим органом не зазначено, які з поданих копій документів складені / оформлені з порушенням законодавства, та у чому полягають такі порушення, а отже, підстави відмови у здійсненні реєстрації податкових накладних не з`ясовані належним чином у спосіб, який дозволив би зрозуміти й усунути недоліки.
Разом із тим суд зазначає, що контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 13.12.2023 у справі №500/4191/22, від 23.05.2024 у справі №200/4317/22, від 22.05.2024 у справі №640/26298/21 та інших).
Підсумовуючи вищенаведене та зважаючи на наявність у позивача передбачених договором та законодавством документів, які підтверджують факт надання послуг, за наслідком яких складена ПН №10 від 31.12.2023, а також враховуючи, що надання їх є достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної не спростована відповідачем 1, тому виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації ПН / РК в ЄРПН від 25.11.2024 №12097856/40827373 підлягає до задоволення.
Крім того, підлягає до задоволення позовна вимога про зобов`язання вчинити дії щодо реєстрації податкової накладної №10 від 31.12.2023 датою її подання з огляду на таке.
Згідно пунктів 19, 20 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, ПН та/або РК, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію ПН та/або РК; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію ПН та/або РК (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН та/або РК.
Внесення відомостей до ЄРПН на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до ЄРПН вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН №10 від 31.12.2023 датою подання її на реєстрацію.
Крім того, судом враховується, що згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до вимог частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням встановлених обставин, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ТОВ «Волинська біоенергетична компанія», шляхом визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №12097856/40827373 від 25.11.2024 та зобов`язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН, подану товариством №10 від 31.12.2023, датою подання її на реєстрацію.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Частиною першою статті 139 КАС України обумовлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, враховуючи, що позов підлягає до задоволення частково, на користь позивача, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ ДПС у Волинській області (яким винесено протиправне рішення) необхідно стягнути на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні, 40 копійок), який сплачений відповідно до платіжної інструкції від 10.04.2025 №96 (арк. спр. 11).
Керуючись статями 139, 243-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНСЬКА БІОЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» (44700, Волинська область, місто Володимир, вулиця Луцька, будинок 230, ідентифікаційний код юридичної особи 40827373) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 44106679), Державної податкової служби України (04053, місто Київ, площа Львівська, 8, ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12097856/40827373 від 25 листопада 2024 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНСЬКА БІОЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» №10 від 31 грудня 2023 року, датою подання її на реєстрацію.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНСЬКА БІОЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судовий збір у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович