Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відстрочення виконання судового рішення
16 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/209/25 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смокович В.І., розглянувши у письмовому провадженні у порядку письмового провадження заяву представника Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури Романюка Сергія Вікторовича в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинськійобласті до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Камінь-Каширської окружної прокуратури Романюк Сергій Вікторович в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинськійобласті (далі Камінь-Каширська окружна прокуратура, позивач) звернувся з позовом до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (далі ДСГП «Ліси України», відповідач) про визнання протиправною бездіяльності ДСГП «Ліси України» щодо організації і встановлення меж пралісової пам`ятки природи зоологічного заказника загальнодержавного значення «Рись» площею 320,5 га, на підставі якого провести роботи із винесення меж вказаного об`єкту природно-заповідного фонду шляхом закріплення їх в натурі (на місцевості), а також щодо невстановлення охоронної зони навколо зоологічного заказника загальнодержавного значення «Рись» площею 320,5 га та зобов`язати ДСГП «Ліси України» вжити заходів з метою розроблення та затвердження технічної документації із землеустрою на об`єкт природно заповідного фонду зоологічного заказника загальнодержавного значення «Рись», а також задля встановлення навколо неї охоронної зони.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 адміністративний позов Камінь-Каширської окружної прокуратури до ДСГП «Ліси України» про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність ДСГП «Ліси України» щодо невжиття заходів задля розроблення та затвердження технічної документації із землеустрою на об`єкт природно-заповідного фонду зоологічного заказника загальнодержавного значення «Рись» та встановлення навколо неї охоронної зони та зобов`язано ДСГП «Ліси України» вжити заходів з метою розроблення та затвердження технічної документації із землеустрою на об`єкт природно-заповідного фонду зоологічного заказника загальнодержавного значення «Рись» та встановлення навколо неї охоронної зони.
До суду 03.07.2025 надійшла заява представника відповідача про відстрочення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 у справі №140/209/25 терміном на 2 (два) місяці до 02.09.2025, яка обґрунтована тим, що на даний момент відповідачем вчиняються дії щодо виконання рішення суду та станом на сьогодні Філією «Поліський лісовий офіс» ДП «Ліси України» визначено Виконавця робіт із землеустрою, та 09.06.2025 із ФОП ОСОБА_1 укладено договір про надання послуги з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду № 154-20250609-28-1.
Відповідно до умов зазначеного Договору проводяться землевпорядні роботи з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж в натурі (на місцевість) території пралісової пам`ятки природи зоологічного заказника загальнодержавного значення «Рись» та встановлення охоронних зон на земельну ділянку з кадастровим номером 0723687300:05:003:0160.
Згідно із Додатком № 2 Договору про надання послуги з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду від 09.06.2025 № 154-20250609-28-1, визначено, що послуги з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж в натурі (на місцевість) території пралісової пам`ятки природи зоологічного заказника загальнодержавного значення «Рись» та встановлення охоронних зон на земельну ділянку з кадастровим номером 0723687300:05:003:0160, будуть виконані до 31.08.2025 року включно.
Таким чином, в процесі розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж в натурі (на місцевість) території пралісової пам`ятки природи зоологічного заказника загальнодержавного значення «Рись» та встановлення охоронних зон на земельну ділянку з кадастровим номером 0723687300:05:003:0160, ДСГП «Ліси України» об`єктивно не може вплинути на процес та виконати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 у справі № 140/209/25 в строк до 20.07.2025, а тому просить дану заяву задовольнити (арк. спр. 88-90).
Відповідно до частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
На адресу суду 15.07.2025 від Державної екологічної інспекції у Волинськійобласті та 16.07.2025 від ДСГП «Ліси України» надійшли заяви щодо проведення засідання без участі їх представників.
Водночас, як передбачає частина четверта статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З урахуванням вимог частини четвертої статті 229, частини другої статті 378, заяву про відстрочення виконання судового рішення розглянуто в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Стаття 124 Конституції України і стаття 370 КАС України встановлюють, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з першим абзацом частини третьої статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною четвертою статті 378 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Таким чином, вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд зобов`язаний встановити та перевірити наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або обставин, що роблять його виконання неможливим, врахувати ступінь вини відповідача (у даному випадку - заявника), стихійне лихо, інші надзвичайні події.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами, як це встановлено статями 72, 77 КАС України. При цьому, обов`язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судом встановлено, що Філією «Поліський лісовий офіс» ДП «Ліси України» визначено Виконавця робіт із землеустрою, та 09.06.2025 із ФОП ОСОБА_1 укладено договір про надання послуги з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду № 154-20250609-28-1 (арк. спр. 99-101).
Пунктом 3.2. вказаного Договору передбачено, що термін (строк) надання послуг за Договором: до 31.08.2025.
Поряд із тим, Додатком № 2 Договору визначено, що послуги з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж в натурі (на місцевість) території пралісової пам`ятки природи зоологічного заказника загальнодержавного значення «Рись» та встановлення охоронних зон на земельну ділянку з кадастровим номером 0723687300:05:003:0160, будуть виконані до 31.08.2025 включно (зворот арк. спр. 102).
Відповідно до пункту «г» статті 28 Закону України «Про землеустрій» визначено, що роботи із складання документації із землеустрою здійснюються у строк, передбачений договором. Максимальний строк складання документації із землеустрою, крім документації із землеустрою, яка одночасно є містобудівною документацією, не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору.
Статтею 30 Закону України «Про землеустрій» та пунктом 3 частини третьої статті 186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення зобов`язано погоджувати з структурним підрозділом відповідної обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища (у разі наявності територій чи об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення).
Рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зо одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.
Відомості про межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення межі обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів вносяться до Державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 69 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, внесення відомостей (змін до них) до ДЗК здійснюється за заявою згідно з додатком 12 розробника документації із землеустрою та оцінки земель від імені замовника, якщо інше не передбачено договором на виконання відповідних робіт, або власника (розпорядника, у визначених законом випадках користувача) земельної ділянки у випадках, передбачених статтею 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Пунктом 73 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 визначено, що Державний кадастровий реєстратор розглядає заяву розробника землевпорядної документації у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини п`ятої статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява про відстрочення виконання рішення суду у цій справі підлягає задоволенню, а рішення суду відстроченню до 02.09.2025.
Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про відстрочення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19 березня 2025 року у адміністративній справі №140/209/25 задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19 березня 2025 року у адміністративній справі №140/209/25 за позовом керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури Романюка Сергія Вікторовича в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинськійобласті до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - до 02 вересня 2025 року.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.І. Смокович