Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
16 липня 2025 р. Справа № 120/15982/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Статусінвестгруп" до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Статусінвестгруп" (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що на виконання вимог п. 187.1 ст. 187, п. 201.10 ст. 201 ПК України товариством складено податкові накладні №49 від 24.08.2023, № 52 від 26.08.2023, № 56 від 29.08.2023, № 60 від 30.08.2023 та № 66 від 31.08.2023, які були направлені до податкового органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з квитанціями від 11.09.2023 податкові накладні №49 від 24.08.2023, № 52 від 26.08.2023, № 56 від 29.08.2023, № 60 від 30.08.2023 та № 66 від 31.08.2023 прийнято, але реєстрація зупинена. На виконання вимог контролюючого органу підприємство надіслало до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.
Ознайомившись з наданим позивачем повідомленням про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, відповідач надіслав товариству повідомлення від 21.09.2023 року про необхідність надання додаткових пояснень та документів.
Позивачем на виконання вимог, які вказані в квитанціях, надано додаткові письмові пояснення та копії документів, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних.
Однак, рішеннями комісії про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.10.2023 року № 9635750/38969898, № 9635749/38969898, № 9635748/38969898, № 9635747/38969898 та № 9635746/38969898 відмовлено у реєстрації податкових накладних від №49 від 24.08.2023, № 52 від 26.08.2023, № 56 від 29.08.2023, № 60 від 30.08.2023 та № 66 від 31.08.2023, у зв`язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.
Позивач зазначає, що ним надано усі документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а тому вважаючи рішення про відмову у реєстрації спірних податкових накладних протиправними, з метою їх скасування та зобов`язання відповідача зареєструвати податкові накладні від №49 від 24.08.2023, № 52 від 26.08.2023, № 56 від 29.08.2023, № 60 від 30.08.2023 та № 66 від 31.08.2023, звернувся до суду із цим адміністративним позовом.
Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами, а також встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Представниками відповідача-1 та відповідача-2 подано відзиви на позовну заяву, у яких відповідачі просили у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування позиції податкового органу у відзивах зазначено, що в реєстрації податкових накладних було відмовлено, у зв`язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.
З поміж іншого відповідач-2 вважає, що позовна вимога про зобов`язання зареєструвати податкову накладну не підлягає задоволенню з огляду на те, що прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної відноситься до сфери дискреційних повноважень відповідача, у які суд не вправі втручатися.
Крім того, відповідач-1 заперечує щодо стягнення витрат на правничу допомогу, вважаючи, що правових підстав для цього немає, а заявлені до відшкодування витрати є неспівмірними з складністю справи та наданими адвокатом послугами.
Ухвалою суду від 08.05.2025 року відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача-1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
З"ясувавши аргументи сторін, викладені в поданих заявах по суті справи, дослідивши наявні докази, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СТАТУСІНВЕСТГРУП» засновано 08.11.2013 р. Основними видами економічної діяльності підприємства було обрано: Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (46.71), Вантажний автомобільний транспорт (49.41).
18 липня 2023 року між позивачем та ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» був укладений договір поставки (купівлі - продажу) №UA-2023-07-07-005402-а, предметом якого було постачання бітуму 70/100 у кількості 200 тон.
Згідно з пунктом 3.1. договору, вартість становить 5 500 000 грн., що включає ПДВ та витрати на доставку товару.
Пунктом 3.5. договору унормовано, що в ціну товару включені всі додаткові витрати, які пов`язані з доставкою товару покупцю, а саме: вартість самого товару, страхування, навантаження, розвантаження, вартість тари, сплата податків тощо. Поставка товару здійснюється транспортом позивача на умовах DDP (Інкотермс 2000) на підставі письмової заявки покупця (п. 5.1. договору).
Згідно з пунктом 5.4. договору, датою передачі товару є дата підписання видаткової накладної на товар, що підтверджує реальне отримання товару за кількістю і якістю.
На виконання своїх зобов`язань за договором, позивач 24.08.2023 року поставив ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» бітум дорожній марки 70/100 (код УКЗЕД 2713200000) в кількості 25,380 тон, що підтверджується складеною та підписаною сторонами видатковою накладною № 270 від 24.08.2023 року.
Переміщення (поставка) бітуму також підтверджується товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів № 24/1 від 24.08.2023 року.
Поставлений позивачем Бітум БНД 70/100 був придбаний у ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» в межах договору №0823/436 від 07.08.2023р. на поставку бітум.
Вказана господарська операція стала об`єктом оподаткування податком на додану вартість, а тому ТОВ "Статусінвестгруп" 24.08.2023 було сформовано податкову накладну № 49 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з квитанцією податкову накладну від 24.08.2023 №49 прийнято, але реєстрація зупинена. Зокрема зазначено: "Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 24.08.2023 №49 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 2713, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)".
На виконання вимог контролюючого органу підприємство надіслало до контролюючого органу повідомлення № 1 від 14.09.2023 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, до якого долучено письмові пояснення та копії документів, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в кількості 9 додатків.
21.09.2023 року позивач отримав від ГУ ДПС у Вінницькій області повідомлення № 9563696/38969898 про необхідність подання додаткових документів, зокрема документів щодо придбання і постачання товарів, зберігання продукції, актів приймання передачі, документів на підтвердження відповідності продукції та картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами, який, свідчить про реальність здійснення господарської діяльності.
27.09.2023 року позивачем було подано Повідомлення про надання додаткових пояснень з додатком 7 файлів сканованих документів, а саме: додаткові пояснення. Договір оренди складу, де зберігався товар до моменту відвантаження покупцеві №2/03-23 від 02 березня 2023р. Оборотно сальдова відомість рахунок 631 розрахунки з постачальником ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів». Оборотно сальдова відомість рахунку 361 розрахунки з покупцем ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ» Сертифікат відповідності. Паспорт якості. Накладна на внутрішнє переміщення №80 від 08.08.2023. Накладна на внутрішнє переміщення №94 від 24.08.2023.
Однак, рішенням від 03.10.2023 року № 9635750/38969898 комісія ГУ ДПС у Вінницькій області, з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, відмовила у реєстрації податкової накладної № 49 від 24 серпня 2023 року, у зв`язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.
26.08.2023 року позивач поставив ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» бітум дорожній марки 70/100 (код УКЗЕД 2713200000) в кількості 25,720 тон, ціною 707300 грн. з ПДВ, що підтверджується складеною та підписаною сторонами видатковою накладною № 275 від 26.08.2023 року.
Вказана господарська операція стала об`єктом оподаткування податком на додану вартість, а тому ТОВ "Статусінвестгруп" 26.08.2023 було сформовано податкову накладну № 52 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з квитанцією від 11.09.2023 року документ прийнято, однак реєстрація зупинена. Підставами зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: "Обсяг постачання товару/послуги 2713, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
На виконання вимог контролюючого органу підприємство надіслало до контролюючого органу повідомлення № 2 від 14.09.2023 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, до якого долучено письмові пояснення та копії документів, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в кількості 9 додатків.
21.09.2023 року позивач отримав від ГУ ДПС у Вінницькій області повідомлення № 9563691/38969898 про необхідність подання додаткових документів, зокрема документів щодо придбання і постачання товарів, зберігання продукції, актів приймання передачі, документів на підтвердження відповідності продукції та картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами, який свідчить про реальність здійснення господарської діяльності.
27.09.2023 року позивачем було подано Повідомлення про надання додаткових пояснень з додатком 7 файлів сканованих документів, а саме: Додаткові пояснення. Договір оренди складу, де зберігався товар до моменту відвантаження покупцеві №2/03-23 від 02 березня 2023р. Оборотно сальдова відомість рахунок 631 розрахунки з постачальником ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів». Оборотно сальдова відомість рахунку 361 розрахунки з покупцем ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ» Сертифікат відповідності. Паспорт якості. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00084 від 14.08.2023 р. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00085 від 14.08.2023 р. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00097 від 24.08.2023 р.
Однак, рішенням від 03.10.2023 року № 9635749/38969898 комісія ГУ ДПС у Вінницькій області, з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, відмовила у реєстрації податкової накладної № 52 від 26 серпня 2023 року, у зв`язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.
21.05.2021 року позивачем було укладено з ТОВ «Альянс профі груп» договір поставки № 21/05-1, предметом якого була поставка нафтопродуктів.
Згідно з положеннями договору поставка здійснюється на підставі замовлення покупця (п. 3.1. Договору). Замовлення та умови поставки вважаються узгодженими сторонами після виставлення постачальником рахунку-фактури покупцю (п. 3.2. Договору). Оплата здійснюється на підставі виставленого постачальником рахунку-фактури (п. 2.3. Договору). Приймання передача товару в місці його приймання здійснюється відповідно до вимог інструкції «Про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України» (наказ № 281/171/578/155 від 20.05.2008 року).
На виконання своїх зобов`язань за договором, позивач поставив бітум нафтовий дорожній, марки 70/100 (код УКЗЕД 2713200000) на ТОВ «АЛЬЯНС ПРОФІ ГРУП» в кількості 24,960 тон, вартістю 873600 грн. з ПДВ, що підтверджується видатковою накладною №278 від 29.08.2023р.
Транспортування бітуму здійснювалось транспортом позивача та оформлювалось складенням ТТН № 29/2 від 29.08.2023 року.
31.08.2023 року позивач отримав оплату за поставлений бітум, що підтверджується платіжною інструкцією № 1128 на суму 1 752 100 грн.
Вказана господарська операція стала об`єктом оподаткування податком на додану вартість, а тому ТОВ "Статусінвестгруп" 29.08.2023 було сформовано податкову накладну №56 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з квитанцією від 11.09.223 року документ прийнято, однак реєстрація зупинена, оскільки обсяг постачання товару/послуги 2713, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
На виконання вимог контролюючого органу підприємство надіслало до контролюючого органу повідомлення № 3 від 14.09.2023 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, до якого долучено письмові пояснення та копії документів, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в кількості 9 додатків.
21.09.2023 року позивач отримав від ГУ ДПС у Вінницькій області повідомлення № 9563689/38969898 про необхідність подання додаткових документів, зокрема документів щодо придбання і постачання товарів, зберігання продукції, актів приймання передачі, документів на підтвердження відповідності продукції та картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами, який свідчить про реальність здійснення господарської діяльності.
27.09.2023 року позивачем було подано Повідомлення про надання додаткових пояснень з додатком 7 файлів сканованих документів: а саме: додаткові пояснення. Договір оренди складу, де зберігався товар до моменту відвантаження покупцеві №2/03-23 від 02 березня 2023р. Оборотно сальдова відомість рахунок 631 розрахунки з постачальником ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів». Оборотно сальдова відомість рахунку 361 розрахунки з покупцем ТОВ «АЛЬЯНС ПРОФІ ГРУП» Сертифікат відповідності. Паспорт якості. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00084 від 14.08.2023 р. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00085 від 14.08.2023 р. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00099 від 29.08.2023 р.
Однак, рішенням від 03.10.2023 року № 9635748/38969898 комісія ГУ ДПС у Вінницькій області, з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, відмовила у реєстрації податкової накладної № 56 від 29 серпня 2023 року, у зв`язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.
30.08.2023 року позивачем було поставлено в адресу ТОВ «Альянс Профі Груп» бітум нафтовий дорожній, марки 70/100 (код УКЗЕД 2713200000), в кількості 25,100 тон, вартістю 878 500 грн. з ПДВ, що підтверджується складеною видатковою накладною № 279 від 30.08.2023 року. Транспортування бітуму здійснювалось транспортом позивача та оформлювалось складенням ТТН № 30/1 від 30.08.2023 року.
31.08.2023 року позивач отримав оплату за поставлений бітум, що підтверджується платіжною інструкцією № 1128 на суму 1 752 100 грн.
Поставлений позивачем бітум був отриманий від ТОВ «Будіндустрія-09», в межах укладеного договору на переробку давальницької сировини №2019/1 від 01.08.2019р.
Згідно з умовами договору ТОВ «СТАТУСІНВЕСТГРУП» - як Замовник, надає сировину на переробку ТОВ «Будіндустрія-09» - як Виконавець. ТОВ «Будіндустрія-09» було проведено модифікацію закупленої нафти сирої до параметрів, що відповідають вимогам ДСТУ 40447:2019. Бітум нафтовий дорожній марки БНД 70/100. Придбання нафти сирої було здійснено у ТОВ «БІТУМОЙЛ» на підставі договору №03/05-2022 від 03.05.2023р. на поставку нафтопродуктів.
Вказана господарська операція стала об`єктом оподаткування податком на додану вартість, а тому ТОВ "Статусінвестгруп" 30.08.2023 було сформовано податкову накладну № 60 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з квитанцією від 11.09.2023 року документ прийнято, однак реєстрація зупинена, оскільки обсяг постачання товару/послуги 2713, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
На виконання вимог контролюючого органу підприємство надіслало до контролюючого органу повідомлення № 4 від 15.09.2023 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, до якого долучено письмові пояснення та копії документів, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в кількості 9 додатків.
21.09.2023 позивач отримав від ГУ ДПС у Вінницькій області повідомлення № 9563687/38969898 про необхідність подання додаткових документів, зокрема документів щодо придбання і постачання товарів, зберігання продукції, актів приймання передачі, документів на підтвердження відповідності продукції та картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами, який свідчить про реальність здійснення господарської діяльності.
27.09.2023 року, позивачем було подано Повідомлення про надання додаткових пояснень з додатком 9 файлів сканованих документів, які містили: додаткові пояснення. Договір оренди складу, для зберігання матеріалів. Оборотно сальдова відомість рахунку 361 розрахунки з покупцем ТОВ «АЛЬЯНС ПРОФІ ГРУП». Оборотно сальдова відомість рахунок 631. Договір відповідального зберігання нафтопродуктів з ТОВ «Будіндустрія-09». Акт прийому на відповідальне зберігання компонента мазута №32 від 30.08.2023р. Акт прийому на відповідальне зберігання Ліграїно-газойлевої фракції №31 від 30.08.2023р. Накладні на переміщення нафти 93, 929, 91, 90, 89, 65, 64, 59, 54. Hакладні на внутрішнє переміщення бітуму №100 № 101
Однак, рішенням від 03.10.2023 № 9635747/38969898 комісія ГУ ДПС у Вінницькій області, з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, відмовила у реєстрації податкової накладної № 60 від 30 серпня 2023 року, у зв`язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.
28.08.2023 року між позивачем та ДП «Чернівецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» був укладений договір поставки № UA-2023-08-10-009561-a від 28.08.2023р., предметом якого було постачання бітуму 70/100 у кількості 200 тон.
Згідно з пунктом 3.1. договору, вартість становить 5 700 000 грн., що включає ПДВ та витрати на доставку товару.
Пунктом 3.5. договору визначено, що в ціну товару включені всі додаткові витрати, які пов`язані з доставкою товару покупцю, а саме: вартість самого товару, страхування, навантаження, розвантаження, вартість тари, сплата податків тощо.
Поставка товару здійснюється транспортом позивача на умовах DDP (Інкотермс 2000) на підставі письмової заявки покупця (п. 5.1. договору).
Згідно пункту 5.4. договору, датою передачі товару є дата підписання видаткової накладної на товар, що підтверджує реальне отримання товару за кількістю і якістю.
31.08.2023 року позивачем було поставлено ДП «Чернівецький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» бітум в кількості 24,520 тон, вартістю 698 820 грн., у т.ч. 116 470 грн. ПДВ, що підтверджується видатковою накладною №281 від 31.08.2023р.
Транспортування бітуму здійснювалось транспортом позивача та оформлювалось складенням ТТН № 31/1 від 31.08.2023 року.
06.09.2023 року позивач отримав оплату за поставлений бітум, що підтверджується платіжною інструкцією № 493 на суму 1 444 260 грн.
Поставлений позивачем бітум був отриманий від ТОВ «Будіндустрія-09», в межах укладеного договору на переробку давальницької сировини №2019/1 від 01.08.2019р.
Згідно з умовами договору ТОВ «СТАТУСІНВЕСТГРУП» - як Замовник, надає сировину на переробку ТОВ «Будіндустрія-09» - як Виконавець. ТОВ «Будіндустрія-09» було проведено модифікацію закупленої нафти сирої до параметрів, що відповідають вимогам ДСТУ 40447:2019. Бітум нафтовий дорожній марки БНД 70/100.
Придбання нафти сирої було здійснено у ТОВ «БІТУМОЙЛ» на підставі договору №03/05-2022 від 03.05.2023р. на поставку нафтопродуктів.
Вказана господарська операція стала об`єктом оподаткування податком на додану вартість, а тому ТОВ "Статусінвестгруп" 31.08.2023 було сформовано податкову накладну № 66 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з квитанцією від 11.09.223 року документ прийнято, однак реєстрація зупинена, оскільки обсяг постачання товару/послуги 2713, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
На виконання вимог контролюючого органу підприємство надіслало до контролюючого органу повідомлення № 5 від 15.09.2023 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, до якого долучено письмові пояснення та копії документів, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в кількості 9 додатків.
21.09.2023 року позивач отримав від ГУ ДПС у Вінницькій області повідомлення № 9563685/38969898 про необхідність подання додаткових документів, зокрема документів щодо придбання і постачання товарів, зберігання продукції, актів приймання передачі, документів на підтвердження відповідності продукції та картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами, який свідчить про реальність здійснення господарської діяльності.
27.09.2023 року позивачем було подано Повідомлення про надання додаткових пояснень з додатком 9 файлів сканованих документів, які містили: додаткові пояснення. Договір оренди складу, для зберігання матеріалів. Оборотно сальдова відомість рахунку 361 розрахунки з покупцем ДП «Чернівецький облавтодор ВАТ ДАК АДУ. Оборотно сальдова відомість рахунок 631. Договір відповідального зберігання нафтопродуктів з ТОВ «Будіндустрія-09». Акт прийому Компонента мазута №32 від 30.08.2023р. Акт прийому Ліграїно-газойлевої фракції №31 від 30.08.2023р. Накладні на переміщення нафти 93 929 91 90 89 65 64 59 54. накладні на внутрішнє переміщення бітуму 102 103
Однак, рішенням від 03.10.2023 № 9635746/38969898 комісія ГУ ДПС у Вінницькій області, з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, відмовила у реєстрації податкової накладної № 60 від 30 серпня 2023 року, у зв`язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.
Не погоджуючись з рішеннями комісії від 03.10.2023 № 9635750/38969898, № 9635749/38969898, № 9635748/38969898, № 9635747/38969898, № 9635746/38969898, вважаючи їх протиправними та такими, що порушують права товариства, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.
Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно з п. п. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI, об`єктом оподаткування є у тому числі, операції із постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів / послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" від 29 грудня 2010 № 1246 (далі - Порядок від 29.12.2010 № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пункту 12 Порядку від 29.12.2010 № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п. 13 Порядку від 29.12.2010 № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 № 1165, яка набула чинності з 01.02.2020, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165).
Згідно з вимогами п. 4 Порядку № 1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 7 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет (п. 8, 9 Порядку № 1165).
Пунктами 10-11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних позивача від 24.08.2023 № 49, від 26.08.2023 № 52, від 29.08.2023 № 56, від 30.08.2023 № 60 та від 31.08.2023 № 66 слугувало те, що податкові накладні відповідають вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
На момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію вказаних накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначалися додатком 3 до Порядку № 1165.
Так, пунктом 1 додатку 3 до Порядку № 1165 до ознак ризиковості здійснення операцій віднесено наступні: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Отже, пункт 1 додатку 3 до Порядку № 1165 Критеріїв ризиковості здійснення операцій містить одну із можливих ознак ризиковості здійснення операцій, якою є обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Змістовний аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки, мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, що вимагає пункт 11 Порядку № 1165.
Судом встановлено, що контролюючим органом не наведено належного обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку, що свідчить про необґрунтованість таких квитанцій.
Відтак, квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не відповідають вимогам, що встановлені до них пунктом 11 Порядку № 1165, в частині необхідності зазначення критерію (критеріїв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Вказані недоліки квитанції, окрім того, що характеризують рішення як необґрунтовані, ще й фактично ставлять платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування, існуючих на думку відповідача, ризиків.
Попри це, позивач намагався виконати вимоги щодо спростування сумнівів контролюючого органу у спосіб подання документів.
Оцінюючи дії платника податку та прийняті за наслідком їх вчинення рішення відповідача, суд враховує наступне.
Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Судом встановлено, що за наслідком прийняття відповідачем спірних податкових накладних та зупинення їх реєстрації, на виконання вимог контролюючого органу підприємство надіслало до контролюючого органу повідомлення від 14.09.2023 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, до яких долучено письмові пояснення та копії документів, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
В свою чергу, контролюючий орган, ознайомившись з наданими позивачем поясненнями та документами, 21.09.2023 р. направив товариству повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів №9563696/38969868, №9563691/38969868, №9563687/38969868, №9563689/38969868, №9563685/38969868, зокрема документів щодо придбання і постачання товарів, зберігання продукції, актів приймання передачі, документів на підтвердження відповідності продукції та картку рахунку 361 по взаєморозрахункам з контрагентами, який, на думку відповідача свідчить про реальність здійснення господарської діяльності.
На вказані повідомлення від 21.09.2023 року підприємством 27.09.2023 р. надано письмові пояснення та ряд копій документів, зокрема зазначено, що додаються додаткові пояснення щодо кожної податкової накладної та додаткові докази. Договір оренди складу, де зберігався товар до моменту відвантаження покупцеві №2/03-23 від 02 березня 2023р. Оборотно сальдова відомість рахунок 631 розрахунки з постачальником ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів». Оборотно сальдова відомість рахунку 361 розрахунки з покупцем ТОВ «АЛЬЯНС ПРОФІ ГРУП». Сертифікат відповідності. Паспорт якості. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00084 від 14.08.2023 р. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00085 від 14.08.2023 р. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00099 від 29.08.2023 р. Оборотно сальдова відомість рахунок 631 розрахунки з постачальником ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів». Оборотно сальдова відомість рахунку 361 розрахунки з покупцем ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ» Сертифікат відповідності. Паспорт якості. Накладна на внутрішнє переміщення №80 від 08.08.23. Накладна на внутрішнє переміщення №94 від 24.08.23. Оборотно сальдова відомість рахунок 631 розрахунки з постачальником ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів». Оборотно сальдова відомість рахунку 361 розрахунки з покупцем ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ». Сертифікат відповідності. Паспорт якості. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00084 від 14.08.2023. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00085 від 14.08.2023. Накладна на внутрішнє переміщення №ПМ-00097 від 24.08.2023. Договір оренди складу, для зберігання матеріалів. Оборотно сальдова відомість рахунку 361 розрахунки з покупцем ТОВ «АЛЬЯНС ПРОФІ ГРУП». Оборотно сальдова відомість рахунок 631. Договір відповідального зберігання нафтопродуктів з ТОВ «Будіндустрія-09». Акт прийому на відповідальне зберігання компонента мазута №32 від 30.08.2023р. Акт прийому на відповідальне зберігання Ліграїно-газойлевої фракції №31 від 30.08.2023р. Накладні на переміщення нафти 93 929 91 90 89 65 64 59 54. Hакладні на внутрішнє переміщення бітуму №100 № 101. Договір оренди складу для зберігання матеріалів. Оборотно сальдова відомість рахунку 361 розрахунки з покупцем ДП «Чернівецький облавтодор ВАТ ДАК АДУ. Оборотно сальдова відомість рахунок 631. Договір відповідального зберігання нафтопродуктів з ТОВ «Будіндустрія-09». Акт прийому Компонента мазута №32 від 30.08.2023р. Акт прийому Ліграїно-газойлевої фракції №31 від 30.08.2023р. Накладні на переміщення нафти 93 929 91 90 89 65 64 59 54, накладні на внутрішнє переміщення бітуму 102 103.
Однак, рішеннями комісії про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 03.10.2023 № 9635750/38969898, № 9635749/38969898, № 9635748/38969898, № 9635747/38969898 та № 9635746/38969898 відмовлено в реєстрації податкових накладних. Причиною відмови у реєстрації вказаних податкових накладних вказано ненадання/часткове ненадання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. При цьому в розділі " додаткова інформація " конкретні документи не зазначено.
Суд зазначає, що позивачем виписано податкові накладні за першою подією, а саме у зв`язку з поставкою товару.
Надаючи оцінку достатності наданих позивачем документів для можливості прийняття відповідачем рішення про реєстрацію спірних податкових накладних, суд зауважує таке.
В підтвердження здійснення відповідних господарських операцій позивачем надано наступні документи: Пояснювальну записку. Договір придбання №0823/426 від 07.08.2023р. з ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів». Приходну накладну № 54 від 08.08.2023р., ТТН №54. Платіжне доручення №778 від 09.08.23р., №777 від 08.08.23р., Рахунок №56 від08.08.2023р. Оборотно сальдову відомість рахунку 281 Бітум дорожній. Договір оренди транспортних засобів ПП «Терен-Бліц». Договір поставки №UA-2023-07-07-005402-a від 18.07.2023р. з ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ». Видаткову накладну №270 від 24.08.2023р, ТТН №24/1, Рахунок. ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ». Платіжне доручення №491 від 06.09.2023р. ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ». Договір придбання №0823/426 від 07.08.2023р. з ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів». Приходну накладну № 54 від 08.08.2023р., ТТН №54. - Платіжне доручення №778 від 09.08.23р., №777 від 08.08.23р., Рахунок №56 від 08.08.2023р. Оборотно сальдову відомість рахунку 281 Бітум дорожній. Договір оренди транспортних засобів ПП «Терен-Бліц». Договір поставки №UA-2023-07-07-005402-a від 18.07.2023р. з ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ». Видаткову накладну №270 від 24.08.2023р, ТТН №24/1, Рахунок. ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ». Платіжне доручення №491 від 06.09.2023р. ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ». Договір придбання №0823/426 від 07.08.2023р. з ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» - Приходна накладна № 55 від 14.08.2023р., ТТН №55, Приходна накладна № 56 від 14.08.2023р., ТТН №56. Платіжне доручення №796 від 15.08.23р., №790 від 17.08.23р., №793 від 14.08.23.Рахунок на оплату №57 від 14.08.2023р. Оборотно сальдову відомість по рахунку 281 Бітум дорожній. Договір оренди транспортних засобів ПП «Терен-Бліц». Договір поставки №UA-2023-07-07-005402-a від 18.07.2023р. з ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ «ДАК «АДУ». Видаткову накладну №275 від 26.08.2023р, ТТН №26/1, Рахунок. Платіжне доручення №491 від 06.09.2023р. Договір придбання №0823/426 від 07.08.2023р. з ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів». Приходну накладну № 56 від 14.08.2023р., ТТН №56, Приходну накладну № 55 від 14.08.2023р., ТТН №55. Платіжне доручення №796 від 15.08.23р., №790 від 17.08.23р., №793 від 14.08.2023. Рахунок на оплату №57 від 14.08.2023р. Оборотно сальдову відомість по рахунку 281 Бітум дорожній. Договір оренди транспортних засобів ПП «Терен-Бліц». Договір поставки №21/05-1 від 21.05.2021р. ТОВ «АЛЬЯНС ПРОФІ ГРУП». Видаткову накладну №278 від 29.08.2023р, ТТН №29/2, Рахунок №278 від 29.08.2023р. Договір №03/05-2022 від 03.05.2022р. на поставку нафтопродуктів від ТОВ «БІТУМОЙЛ». Приходну накладну № 89 від 01.07.2023р., ТТН №89 від 01.07.2023р Приходну накладну № 88 від 01.07.2023р., ТТН №88 від 01.07.2023. Рахунок фактуру №74 від 01.07.2023р. Приходну накладну № 90 від 03.07.2023р., ТТН №90 від 03.07.2023р Приходну накладну № 92 від 05.07.2023р., ТТН №92 від 05.07.2023р. Приходну накладну № 93 від 05.07.2023р., ТТН №93 від 05.07.2023р. ОСВ рахунку 26 Бітум Дорожній 70/100 Договір на переробку сировини №2019/1 від 01.08.2019р. Акт виконаних робіт №39 від 30.08.23р; рах. №39 від 30.08.2023р. Акт передачі матеріалів в переробку №22-1 від 22.08.23р., ТТН №22/С-1, ТТН №22/С-2, ТТН №22/С-3, від 22.08.2023р Акт передачі матеріалів в переробку №23-1 від 23.08.23р., ТТН №23/С-1, ТТН №23/С-2 від 23.08.2023р Акт про витрату давальницьких матеріалів №28/08 від 28.08.23р.; Акт про витрату давальницьких матеріалів №30/08 від 30.08.23р. Акт відбирання зразка, Паспорт якості №72 від 30.08.23р. Акт прийому готової продукції №30/1 від 30.08.23р.; ТТН №30/Г-1, №30/Г-2 від 30.08.23р, Дозвільні документи ТОВ «Будіндустрія - 09», Платіжне доручення №932 від 14.09.2023р. на оплату послуг. Договір оренди транспортних засобів ПП «Терен-Бліц». Договір поставки №21/05-1 від 21.05.2021р. Видаткову накладну №279 від 30.08.2023р, ТТН №30/1, Рахунок №279. Платіжне доручення №1128 від 31.08.2023р.
Із урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що позивачем надано необхідні документи та пояснення для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію спірних податкових накладних. В той же час, рішення відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних в розділі "додаткова інформація" не містять зазначення конкретних документів, які не надано позивачем, або які не враховуються відповідачем з зазначенням підстав такого.
У зв`язку з чим суд вважає за необхідне вказати таке.
Відповідно до пункту 9 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі ненадання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування .
Суд звертає увагу, що платником податку надано відповідні документи та зауважує, що податкові накладні виписані по першій події, а саме в зв`язку з поставкою товару, про що надано відповідні документи.
Отже, комісія регіонального рівня безпідставно відмовила в реєстрації податкових накладних, незважаючи на те, що позивачем надано всі необхідні документи.
Більш того, навіть у відзиві відповідач не зазначає, які саме додаткові документи не були надані позивачем, не заперечуючи при цьому, що товариством на вимогу контролюючого органу надано повідомлення про надання додаткових пояснень, а також пакет документів ( аркуш відзиву №6 ).
Водночас суд наголошує, що у цій справі не надається оцінка реальності здійснення господарських операцій, на підставі яких позивач склав спірні податкові накладні, оскільки це питання має досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Разом з тим, аналіз поданих позивачем документів вказує на те, що надіслані платником податків письмові пояснення, в тому числі додаткові, з копіями первинних та інших документів відображають зміст спірних господарських операцій та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних №49 від 24.08.2023, № 52 від 26.08.2023, № 56 від 29.08.2023, № 60 від 30.08.2023 та № 66 від 31.08.2023 у ЄРПН.
Відтак, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентами, а також враховуючи те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд доходить висновку, що у відповідача не було правових підстав для відмови у проведенні реєстрації податкових накладних позивача.
В цьому випадку, під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних ТОВ "Статусінвестгруп" в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача у цій частині.
Що ж до позовних вимог в частині зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні ТОВ "Статусінвестгруп" в Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з нормами п. п. 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні №49 від 24.08.2023, № 52 від 26.08.2023, № 56 від 29.08.2023, № 60 від 30.08.2023 та № 66 від 31.08.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем їх первинної подачі на реєстрацію.
Покладення на відповідача такого обов`язку не є втручанням в його дискреційні повноваження, адже повноваження державних органів не можуть вважатися дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень.
Тому суд критично оцінює аргументи відзиву відповідачів у цій частині, оскільки вони ґрунтуються на помилковому розумінні правової природи дискреційних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з вищенаведених мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір в сумі 13420,00 грн. належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління ДПС у Вінницькій області.
В той же час, вирішуючи питання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Статтею 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно з ч. 2 ст. 16 КАС України представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначено Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05.07.2012 № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI).
Так, відповідно до ст. 1 цього Закону: договір про надання правової допомоги домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (п. 4); інші види правової допомоги види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6); представництво вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні (п. 9).
Згідно з положеннями ст. 19 Закону № 5076-VI видами адвокатської діяльності є, зокрема, надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами. Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.
Частинами другою-третьою статті 134 КАС України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно зі ст. 30 Закону № 5076-VI гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з ч. 5 ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 134 КАС України).
Водночас в силу вимог ч. 7 ст. 134 КАС Україниобов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ч. 7, 9 ст. 139 КАС Українирозмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Системний аналіз вказаних законодавчих положень дозволяє дійти висновку, що стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень підлягають компенсації документально підтверджені судові витрати, до складу яких входять, в тому числі витрати, пов`язані з оплатою професійної правничої допомоги. Склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі: сторона, яка бажає компенсувати судові витрати повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат, а інша сторона має право подати заперечення щодо не співмірності розміру таких витрат. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги та інші документи, що свідчать про витрати сторони, пов`язані із наданням правової допомоги.
При цьому покладення обов`язку довести неспівмірність витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, не може нівелювати положень статті 139 КАС України щодо обставин, які враховує суд при вирішенні питання про розподіл судових витрат, зокрема обґрунтованості та пропорційності розміру таких витрат.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові ВС від 10 листопада 2022 року у справі № 340/2871/21.
На підтвердження понесених позивачем витрат на правничу допомогу представником позивача надано ордер про надання правничої (правової) допомоги, договір про надання правової (правничої) допомоги № 2023 від 04.10.2023, копію платіжної інструкції № 1006 від 06.10.2023 про оплату витрат на правову допомогу в сумі 20000 грн.
Відповідно до п. 1 Договору про надання правової (правничої) допомоги № 2023 від 04.10.2023, укладеного між Адвокатським бюро "Опанасюк і партнери" та ТОВ "Статусінвестгруп", Бюро приймає доручення Клієнта та бере на себе зобов`язання надати Клієнту необхідну правову (правничу) допомогу шляхом: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань. Складання звернень (заяв, скарг, пропозицій, адвокатських запитів) та інших документів правового характеру. Складання процесуальних документів (заперечень, клопотань, претензій, позовних заяв, апеляційних і касаційних скарг, заяв про вжиття заходів забезпечення позову та інших документів відповідно до вимог процесуального законодавства). Представництва та захисту інтересів Клієнта в будь-яких органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях всіх форм власності та підпорядкування, а також прийнятгя участі в судових засіданнях в судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного, кримінального судочинства, провадження у справах про адміністративні правопорушення, органах державної виконавчої служби, органах Національної поліції України, прокуратури, органах Державної фіскальної служби України, органах Державної податкової служби України та усіх інших правоохоронних органах, органах Державної реєстраційної служби України, Міністерства юстиції України тощо.
Підпунктом 3.1 п. 3 Договору визначено, що розмір гонорару, який Клієнт сплачує Бюро за надану в межах цього Договору правову допомогу, визначається сторонами в твердій грошовій сумі, розміром 20000 грн.
Проте, суд зауважує, що стороною позивача не надано акту приймання передачі наданих послуг.
В свою чергу Договір про надання правової (правничої) допомоги № 2023 від 04.10.2023, укладений між Адвокатським бюро "Опанасюк і партнери" та ТОВ "Статусінвестгруп", не містить чітко визначеного предмету договору, який би свідчив, що межі цього договору охоплюють саме надання правової допомоги позивачу в рамках цієї адміністративної справи.
Відтак, розмір гонорару в сумі 20000 грн, передбачений п.п. 3.1 п. 3 Договору охоплює всю правову допомогу, що буде надана позивачу в межах цього Договору, і у суду відсутні підстави вважати, що така допомога обмежена рамками цієї справи ( т. 1 а.с. 82 ).
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи документи на підтвердження надання позивачу послуг правничої допомоги в цій справі та докази на понесення позивачем відповідних витрат на оплату послуг адвоката, беручи до уваги клопотання відповідача про зменшення витрат суд зауважує, що фіксована суму гонорару - 20000 грн. включає невизначений зміст правової допомоги, а договір не містить чіткого предмету позову, відтак суд вважає, що обґрунтованою сумою витрат на правничу допомогу адвоката в суді першої інстанції буде сума 5000 грн.
У додатковій постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 в справі №755/9215/15-ц (провадження № 14-382цс19) вказано, що при визначенні суми відшкодування, суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.
Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі "Схід/Захід Альянс Лімітед" проти України" (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
Суд зазначає, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим, а також критерій розумності їх розміру, приймає до уваги конкретні обставини справи.
Крім того Велика Палата Верховного Суду у додатковій постанові від 19.02.2020 по справі № 755/9215/15-ц (провадження № 14-382цс19) вказала, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
З приводу того, що в договорі сума гонорару зазначена як фіксована у розмірі 20000,00 грн, то попри волю сторін договору визначити розмір гонорару адвоката, суд не позбавлений права оцінювати заявлену до відшкодування вартість правничої допомоги та встановлювати її фактичність (постанова КЦС ВС від 31.08.2023 справа №824/20/23).
Враховуючи викладене, виходячи з принципу співмірності розміру витрат на професійну правничу допомогу та за наявності заперечень відповідача щодо невідповідності заявленої суми витрат на правничу допомогу наданим послугам, з урахуванням вимог частини шостої статті 134 КАС України суд вважає, що заявлений до відшкодування розмір витрат позивача на допомогу адвоката в сумі 20000,00 грн. є неспівмірним та необґрунтованим та доходить висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області витрат на професійну правничу допомогу в сумі 5000,00 грн., що буде відповідати принципам обґрунтованості, співмірності та розумності.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області, яка діє у складі Головного управління ДПС у Вінницькій області та приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування або відмову в такій реєстрації, від 03.10.2023 року № 9635750/38969898, № 9635749/38969898, № 9635748/38969898, № 9635747/38969898 та № 9635746/38969898.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні товариства з обмеженою відповідальністю "Статусінвестгруп" від №49 від 24.08.2023, № 52 від 26.08.2023, № 56 від 29.08.2023, № 60 від 30.08.2023 та № 66 від 31.08.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем їх первинної подачі на реєстрацію.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Статусінвестгруп" сплачений судовий збір в сумі 13420,00 грн. грн ( тринадцять тисяч чотириста двадцять гривень ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Статусінвестгруп" витрати на правничу допомогу в сумі 5000,00 грн ( п`ять тисяч гривень ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "СТАТУСІНВЕСТГРУП" (вул. Дмитра Майбороди, буд. 2А, оф. 49, код ЄДРПОУ 38969898)
Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ 44069150), Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04655, код ЄДРПОУ 43005393)
СуддяЗаброцька Людмила Олександрівна