КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2010 року справа № 2-а-7433/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 квітня 2010 року № 0001532302,
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фора» (далі - Позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області (далі - Відповідач) та з урахуванням зміни позовних вимог просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 квітня 2010 року № 0001532302 в частині застосування санкції в сумі 8645,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновок відповідача щодо порушення ТОВ «Фора» ведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, обґрунтований виключно на підставі відсутності первинних документів в місцях реалізації товарних запасів, тобто в магазинах підприємства. Така позиція податкового органу не відповідає нормам чинного законодавства та є помилковою, у звязку з чим Відповідач неправомірно нарахував штрафні (фінансові) санкції у розмірі 8645,00 грн.
28 вересня 2010 року представником Позивача подано до суду клопотання про розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить суд їх задовольнити.
Представником Відповідача подано до суду клопотання від 28.09.2010 року про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
В письмових запереченнях, наданих до суду, представник відповідача проти позовних вимог заперечує в повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні, надав письмові заперечення, які мотивує тим, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, якщо всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судом, 26 березня 2010 року працівниками Бориспільської ОДПІ на підставі направлень № 92 та № 93 від 22.03.2010 року проведено перевірку магазину, що належить ТОВ «Фора» та розташований за адресою м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 100, з питань дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки № 0137/101323/32294897 від 26.03.2010 року (№ 000225).
Відповідно до Акту перевірки встановлено порушення ТОВ «Фора» п. 12, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР.
За наслідками розгляду матеріалів перевірки ДПІ у Києво-Святошинському районі винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.04.2010 року № 0001532302, яким до Позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 8680,75 грн., з них 8645,00 грн. за здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому законом порядку та за не ведення обліку товарів за місцем реалізації.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону № 265 субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону № 265 передбачено, що облік товарних запасів ведеться юридичною особою у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Відповідно до пунктів 1, 3, 5 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно п. 5 ст. 8 закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємство самостійно визначає облікову політику, обирає форму бухгалтерського обліку, розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації.
Даний Закон не зазначає необхідність зберігання документів первинного бухгалтерського обліку за місцезнаходженням товару.
Як встановлено судом, ТОВ «Фора» для здійснення облікової політики було прийнято рішення зберігати первинні документи у офісному приміщенні бухгалтерії підприємства, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ак. Бутлерова, 1, м. Київ, вул. Стальського, 23, м. Київ, вул. Кібальчича, 23/35, яке оформлено Наказом № 1-Б від 08.01.2008 року «Про організацію бухгалтерського обліку та облікової політики підприємства».
Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обовязковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Бухгалтерський облік ТОВ «Фора» здійснюється із застосуванням машинного оброблення документів бухгалтерського обліку компютерної програми бухгалтерського обліку «SAP», адаптованої до національних стандартів бухгалтерського та податкового обліку, відповідно до вимог Положення № 246 «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку».
Відсутність первинних документів у місцях реалізації товарів, не свідчить про те, що підприємство у встановленому законодавством порядку не веде облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.
Судом встановлено, що всі необхідні первинні документи, а саме товарні накладні та товарно-транспортні документи, на підставі яких проводиться бухгалтерський облік товарних запасів, є у наявності підприємства.
Після первинної бухгалтерської обробки в місцях реалізації товарів, товарні накладні та товарно-транспорті документи зберігаються у бухгалтерії ТОВ «Фора» за адресами, які визначені Наказом № 1-Б від 08.01.2008 року.
Оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачено зберігання первинних документів, до яких належать податкові накладні та накладні (товарно-транспортні документи), безпосередньо у місцях реалізації товарів, тому твердження Відповідача про те, що у Позивача в магазині за адресою м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 100 встановлено факт наявності продажу не облікованих належним чином товарів за місцем їх реалізації на загальну суму 4322,50 грн. є неправомірним та необґрунтованим.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд звертає увагу, що згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, оскаржуване рішення від 13 квітня 2010 року № 0001532302 в частині застосування до ТОВ «Фора» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 8645,00 грн., суд вважає таким, що не відповідає правовим нормам, а тому підлягає скасуванню.
Враховуючі викладені норми чинного законодавства, всебічно розглянувши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог і, відповідно, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» - задовольнити .
Визнати незаконним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 квітня 2010 року № 0001542302 від 13 квітня 2010 року № 0001532302 в частині застосування санкції в сумі 8645,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно
Суддя А.І. Балаклицький
Постанову прийнято в порядку письмового провадження 28 вересня 2010 року.
Постанова станом на 28 вересня 2010 року законної сили не набрала.