Рішення № 128899516, 16.07.2025, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
16.07.2025
Номер справи
766/8692/23
Номер документу
128899516
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 766/8692/23

н/п 2/766/7250/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

16 липня 2025року м.Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого судді Єпішина Ю.М.

секретар судового засідання Царенко Д.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої допомоги на проживання ВПО,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої допомоги на проживання ВПО в якому просив стягнути з позивача на користь відповідача надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 4000 гривень та судовий збір за подачу до суду вказаної позовної заяви у розмірі 2684 гривні.

Позов обґрунтовано тим, що 19.04.2022 року ОСОБА_1 було взято на облік, як внутрішньо переміщену особу в управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (довідка від 19.04.2022 року №1209-5001199478). Цього ж дня відповідач також звернувся з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. 25.04.2022 року позивачем винесено рішення про призначення відповідачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2022 року в розмірі 2000 гривень щомісячно. Допомога відповідачу була нарахована та виплачена по лютий 2023 року включно. 24.12.2022 року відповідач самостійно за допомогою Єдиного державного веб порталу електронних послуг Портал Дія, знявся з обліку, як внутрішньо переміщена особа, при цьому не повідомивши позивача про зміну обставин, які впливають на право та розмір отриманої допомоги, що призвело до неправомірного отримання відповідачем грошових коштів з державного бюджету у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.01.2023 року по 28.02.2023 року включно у сумі 4000 гривень. 24.07.2023 року та 03.08.2023 року позивачем на адресу зареєстрованого місця проживання відповідача направлено письмову вимогу щодо необхідності повернення неправомірно отриманої допомоги у вигляді грошових коштів у розмірі 4000 гривень. Кошти відповідачем не повернуті в добровільному порядку. У зв`язку з небажанням відповідачем повернути неправомірно отримані кошти позивач звертається до суду з вказаним позовом.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 10.11.2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

У судове засідання сторони не викликались.

Судом на адресу відповідача направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі та направлено копію позовної заяви з додатками.

Процесуальним правом надати відзив на позов або письмові пояснення по суті предмету спору відповідач не скористався.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Згідно з ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Клопотання учасників провадження до суду про розгляд справи з викликом сторін до судового засідання не надходило.

У відповідності до вимог ст. ст. 280 - 281 ЦПК України, з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду справ в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, суд вважає за можливе вирішити справу в заочному порядку, з огляду на те, що відповідач повідомлявся про перебування в провадженні суду цієї справи, однак у встановлений судом термін відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи з викликом сторін - не подала, крім того, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.

Суд, встановивши обставини справи і перевіривши їх доказами, вважає позов таким, що підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що за довідкою від 19.04.2022 №1209-5001199478, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взято на облік внутрішньо переміщеної особи; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .

За заявою від 19.04.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, зазначивши зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради від 23.04.2022 року ОСОБА_1 призначена допомога ВПО у розмірі 2000,00 грн.

За історією руху по РНОКПП, ОСОБА_1 19.04.2022 року взятий на облік, 24.12.2022 року знятий з обліку самостійно через Дію.

За період з 01.01.2023 по 28.02.2023 виникла передплата у розмірі 4000,00 грн.

Повідомленням від 24.07.2023 №01-07/2388, від 03.08.2023 року №01-07/2544, ОСОБА_1 повідомлено про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги, із зазначенням суми повернення та реквізитів, на які слід перерахувати переплачені кошти.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 7 Закону Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 4 Закону, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Заява внутрішньо переміщеною особою подається особисто, а дітьми - через законного представника.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи найближчий територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), протягом 10 днів.

Відповідно до ст. 19 Закону особи, винні в порушенні цього Закону, несуть відповідальність згідно з законом.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) (далі - «Порядок № 505»).

Відповідно до п. 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім`ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку (пункт 5 Порядку №505). У цьому ж пункті наведений перелік документів та процедура їх оформлення уповноваженим органом.

Відповідно до п. 10 Порядку №505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Отже, питання щодо призначення особі грошової допомоги, передбаченої Порядком №505, вирішується уповноваженим органом, який зобов`язаний перевірити надані такою особою документи та на їх підставі прийняти відповідне рішення.

Питання про повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до п. 11 Порядку № 505, згідно з яким уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку. Наведений у п. 11 Порядку №505 перелік підстав, за яких допускається стягнення надміру виплачених коштів, є вичерпним. Інших підстав, за яких можливе таке стягнення, Порядком №505 не передбачено.

Згідно з п. 5 Порядку № 332, внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.

Частиною першою статті 1212 Цивільного кодексу України унормовано, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до статті 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні в справі докази, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

ОСОБА_1 став на облік, як ВПО з 19.04.2022 року; звернувся із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та почав отримувати відповідну допомогу у розмірі 2000,00 щомісячно. Разом з тим, з 24.12.2022 останній знявся з обліку як ВПО, однак заяву про припинення нарахування та виплати грошової допомоги не надав.

За період з 01.01.2023 року по 28.02.2023 року виникла передплата у розмірі 4000,00 грн.

Згідно із ч. 1ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Отже, за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Повернення надмірно сплачених сум щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

З урахуванням вищенаведеного, відповідач отримав надмірно виплачену допомогу за період з 01.01.2023 по 28.02.2023 у розмірі 4000,00 грн., з підстав особистого зняття з обліку як внутрішньо переміщена особа, та неподання заяви про припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідач добровільно вказані кошти не повернув.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

За ч. 1 ст. 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Як вбачається з платіжної інструкції №529 від 09.10.2023, позивач при подачі позовної заяви сплатив судовий збір у розмірі 2684,00 гривень. Оскільки позовні вимоги задоволені в повному обсязі, суд стягує з відповідача суму судових витрат у вказаному розмірі.

Керуючись ст.2,10,12,76,81,89,133,141,263-265,273,280-282ЦПК України,-

ухвалив:

Позовні вимоги Управління праціта соціальногозахисту населеннявиконкому Металургійноїрайонної умісті радидо ОСОБА_1 про стягненнянадмірно виплаченоїдопомоги напроживання ВПО-задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 4000 (чотири тисячі) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 накористь Управлінняпраці тасоціального захистунаселення виконкомуМеталургійної районноїу містірадисудовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.

Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5ст. 265 ЦПК України:

Позивач: Управління праціта соціальногозахисту населеннявиконкому Металургійноїрайонної умісті ради(ЄДРПОУ 03192336, місцезнаходження: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, буд. 16).

Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).

Суддя Ю.М. Єпішин