Постанова № 12889891, 30.11.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2010
Номер справи
2-а-8876/10/1070
Номер документу
12889891
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

30 листопада 2010 р. №2-а-8876/10/1070 приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 , каб. 1003

час прийняття постанови : 10 год. 43 хв.

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лиска І.Г.

при секретарі - Пономаренко Т.М.

за участю представника позивача - Муштей Л.Ю., Щасливої Т.П.

представника відповідача - Мацюк М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської

області про визнання нечинним та скасування Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 червня 2010 року №002642302, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ТОВ «Фора» звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області, в якому просить визнати нечинним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 червня 2010 року №002642302.

В обґрунтування своїх вимог вказує , посилаючись на те, що 17 червня 2010 року відповідачем було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002642302 на підставі Акту перевірки №00237/101323/32294897 від 10.06.2010 року, яким встановлено порушення позивачем п.12 ст. 3 ст. 6 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме встановлено що в магазині за адресою м. Бровари, вул. Чкалова, 12 не ведеться в порядку, встановленому законодавством облік товарних запасів на складах та за місцем їх реалізації , а саме до перевірки не надано документи, що засвідчують про надходження товарів в реалізацію від постачальників або складу ( товарно-транспортні накладні, податкові накладні, накладні внутрішнього переміщення та ін.. облікові документи) згідно відомості на загальну вартість 9999, 92 грн.

Позивач з таким висновком відповідача не погоджується та таким, що не відповідає дійсності, оскільки відповідно до п.2 ст. 3 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно п.1, п.3, п. 5 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це не можливо безпосередньо після закінчення.

До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні, товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» не зазначає необхідність зберігання документів первинного бухгалтерського обліку за місцезнаходженням товару.

Відповідно до наказу, виданого директором ТОВ «ФОРА» № 1-Б від 08.01.2008 року Про організацію бухгалтерського обліку та облікової політики підприємства позивачем було прийнято рішення зберігати первинні документи в офісному приміщенні бухгалтерії підприємства за адресами: м. Київ, вул. Ак. Бутлерова, 1, м. Київ, вул. Стальського, 23, та м. Київ, вул. Кібальчича, 23/35.

Бухгалтерський облік у ТОВ «ФОРА» здійснюється із застосуванням машинного оброблення документів бухобліку компютерної програми бухгалтерського обліку «SAP», адаптованої до національних стандартів бухгалтерського та податкового обліку, відповідно до вимог Положення «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку»

Відсутність первинних документів у місцях реалізації товарів не свідчить про те, що підприємство у встановленому законодавством порядку не веде облік товарних запасів на складах та /або за місцем їх реалізації. Всі необхідні первинні документи товарних запасів є у наявності підприємства. Після первинної бухгалтерської обробки в місцях приймання товару від постачальника та подальшої реалізації товарів(магазини), накладні та товарно-транспортні документи зберігаються у бухгалтерії ТОВ «Фора».

У судовому засіданні представники позивача підтвердили обставини, викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили позов задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідач заперечував проти позовних вимог з підстав зазначених у письмових запереченнях на позов, просив відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши сторони, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що працівниками ДПА у Київській області 21.05.2010 року була проведена перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проводилася в магазині, що розташований за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Промислова, 5 та належить ТОВ «Фора».

На наслідками перевірки складено Акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) , вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 21.05.2010 року, яким встановлено порушення позивачем п. 12 ст. 3, ст. 6 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме встановлено що в магазині за адресою м. Бровари, вул. Чкалова, 12 не ведеться в порядку, встановленому законодавством облік товарних запасів на складах та за місцем їх реалізації, а саме до перевірки не надано документи, що засвідчують про надходження товарів в реалізацію від постачальників або складу ( товарно-транспортні накладні, податкові накладні, накладні внутрішнього переміщення та ін. облікові документи) згідно відомостей оприбуткованих товарів на загальну вартість 9999, 92 грн.

На підставі акту перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 року № 002642302, яким до позивача на підставі ст. 20 та ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 19999, 84 грн.

Позивач не погодився з даним рішенням і 29.06.2010 року оскаржив його до Державної податкової адміністрації у Київській області.

Рішенням ДПА у Київській області від 12.08.2010 року №1702/10/25-017/196-203-785 про результати розгляду скарг, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 року № 002642302 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

В подальшому позивач звернувся з повторною скаргою до ДПА України, яку рішенням ДПА України залишено без задоволення, а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 року № 002642302залишено без змін.

Однак, відповідно до п.2 ст. 3 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно п.1, п.3, п. 5 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це не можливо безпосередньо після закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Облік товарних запасів для юридичних осіб ведеться на підприємстві відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, а саме згідно с П(С)БО 9 «Запаси».

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» дія цього Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних субєктів господарської діяльності, які зобов`язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні, товарно-транспортні накладні. Такі документи є водночас підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» не зазначає необхідність зберігання документів первинного бухгалтерського обліку за місцезнаходженням товару.

Відповідно до наказу, виданого директором ТОВ «ФОРА» № 1-Б від 08.01.2008 року Про організацію бухгалтерського обліку та облікової політики підприємства, позивачем було прийнято рішення зберігати первинні документи в офісному приміщенні бухгалтерії підприємства за адресами: м. Київ, вул. Ак. Бутлерова, 1, м. Київ, вул. Стальського, 23, та м. Київ, вул. Кібальчича, 23/35.

Згідно п.2 ст. 3 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обовязковим видом обліку, який ведеться підприємством.

Бухгалтерський облік у ТОВ «ФОРА» здійснюється із застосуванням машинного оброблення документів бухобліку компютерної програми бухгалтерського обліку «SAP», адаптованої до національних стандартів бухгалтерського та податкового обліку відповідно до вимог Положення «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку».

Згідно ст. 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", о блік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до п. 12 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Відсутність первинних документів у місцях реалізації товарів не свідчить про те, що підприємство у встановленому законодавством порядку не веде облік товарних запасів на складах та /або за місцем їх реалізації. Всі необхідні первинні документи, а саме товарні накладні та товарно-транспортні документи, на підставі яких проводиться бухгалтерський облік товарних запасів, є у наявності підприємства. Після первинної бухгалтерської обробки в місцях приймання товару від постачальника та подальшої реалізації товарів (магазини), накладні та товарно-транспортні документи зберігаються в бухгалтерії ТОВ «ФОРА».

Відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав. Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень.

Судом також враховано, що представником відповідача у судовому засідання не надано пояснень та не вказано, згідно з якою статтею Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» позивачу було визначено суму штрафних санкцій, оскільки в Рішенні від 17 червня 2010 року №002642302 вказано, що підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій та визначення їх розміру є ст. 20 та ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року.

Судом також приймається до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) . У звязку чим на користь позивача з Державного бюджету підлягають стягненню здійснені нею документально підтверджені платіжним дорученням № 786689 від 19 жовтня 2010 року судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання нечинним та скасування Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 червня 2010 року №002642302 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошиснькому районі Київської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 червня 2010 року №002642302.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Промислова, 5, ідентифікаційний код 32294897) - 3 (три) грн. 40 (сорок) коп .

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України

Суддя: Лиска І.Г.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови 2 грудня 2010 року.