Рішення № 128892837, 16.07.2025, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2025
Номер справи
520/11454/25
Номер документу
128892837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2025 р. № 520/11454/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» до Північно міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення

У С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Пирятинський делікатес" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків оформлене листом від 18.04.2025 № 1409/6/35-00-04-05-19;

- зобов`язати Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків підготувати висновок про повернення з бюджету помилково та/ або надміру сплачених сум грошових зобов`язань з акцизного податку на тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах у розмірі 33221,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог ст. 43 Податкового кодексу України та Порядку №60 висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету не підготовлено та не подано відповідному органу, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду задля захисту своїх прав.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачам - заперечення протягом п`яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що відсутні підстави для повернення коштів, сплачених при придбанні марок акцизного податку для маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що відмова податкового органу, оформлена листом №1409/6/35-00-04-05-19, обґрунтована неможливістю повернення коштів на поточний рахунок позивача, бо сума акцизного податку не є помилково та/або надміру сплаченим платежем, перерахованим до бюджету, є такою, що не відповідає вимогам п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України.

Оскільки позовна заява та відповідь на відзив не містять жодних фактичних даних щодо виникнення у позивача надміру сплачених сум, ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2025 витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» письмові пояснення щодо фактичних обставин виникнення переплати в заявленому розмірі з наведенням відповідного розрахунку. Зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» надати до суду витребувані судом документи протягом п`яти календарних днів з дня отримання копії ухвали.

Позивач 02.07.2025 подав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що, керуючись інформацією, яка міститься в інформаційній системі ДПС, сформовано заяву про повернення відповідної суми податку, яка обліковується як сума надміру сплаченого податку. Вказав, що сума переплати зафіксована у витягах з інформаційно-комунікаційної системи ДПС, тому позивач самостійно відповідну суму не формував і розрахунків не створював.

Відповідач 04.07.2025 подав до суду додаткові пояснення, в яких зазначив, що позивачем не виконано вимоги ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2025 в частині надання обґрунтованих пояснень та розрахунку обставин виникнення переплати в заявленому розмірі. Вказав, що у зв`язку із тим, що готова продукція для маркування якої придбавалися марки в кількості 1483 шт. так і не ввезена на митну територію України, у контролюючого органу відсутні підстави для повернення коштів, що сплачені при придбанні марок акцизного податку для маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд установив наступне.

Позивачем 17.04.2025 було подано заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені з акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) - Тютюн та тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах №18944112, в якій зазначено напрям перерахування коштів на поточний рахунок на суму 33221,00 грн (а.с.15-17, т.1).

Листом від 18.04.2025 №1409/6/35-00-04-05-19 підприємству було відмовлено у поверненні помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, у зв`язку з тим, що в заяві ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» зазначено дату сплати до бюджету 24.05.2023, що відповідає платіжній інструкції від 24.05.2023 №17970536,1 з призначенням платежу «*101;36313601; сплата акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів на тютюн та тютюн. вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах» перерахована сума 28411601,40 грн. Листом від 25.05.2023 за вхідним №1209/6 ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» для розмитнення товару на митному кордоні України звернувся до Північного МУ з проханням підтвердити доплату з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) - Тютюн та тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах у зв`язку з підвищенням ставок. До листа додано розрахунок доплати на суму 28411601,40 грн. та платіжну інструкцію від 24.05.2023 № 17970536,1. Північним МУ листом від 25.05.2023 №1553/6/35-00-04-05-19 надано інформацію щодо відображення зазначеної суми в ІКП ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» за ККДБ 14030600 «Акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) - Тютюн та тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах». З огляду на зазначене вище, лист від 18.04.2025 №1409/6/35-00-04-05-19 про відмову в повернені суми акцизного податку згідно платіжної інструкції від 24.05.2023 № 17970536,1 розмірі 28 411 601,40 грн. мотивований тим, що сума 33 221 грн. не є помилково та/або надміру сплаченим платежем, перерахованим до бюджету (а.с.13-14, т.1).

З метою встановлення природи виникнення суми платежів з акцизного податку, які обліковуються в ІКП позивача в розмірі 33221,00 грн. відповідачем до Головного управління ДПС у Полтавській області було направлено запит від 08.05.2025 №660/7/32-00-04-05-20 для отримання інформації за період з 01.07.2021 - 31.12.2023 стосовно заявок - розрахунків на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, звіт про використання марок акцизного податку, інформацію про повернення пошкоджених марок та невикористаних марок, що не пошкоджені продавцю.

ГУ ДПС у Полтавській області листом від 15.05.2025 №1332/7/16-31-09-04-04 надано копії заявок-розрахунків на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів та копії звітів про використання марок акцизного податку для алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (а.с.47, т.1).

Судом установлено, що відповідно до поданих позивачем протягом 2021 2022 до ГУ ДПС у Полтавській області звітів про використання марок акцизного податку платником, позивачем було отримано марки для маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах у кількості 8 797 000 штук на загальну ємність 33 550,01 літрів, що підтверджується заявками-розрахунками на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів.

Також, відповідач зазначає, що за даними митних декларацій та декларацій з акцизного податку протягом 2021-2023 років ввезено та задекларовано рідин, що використовуються в електронних сигаретах в кількості 33 539,2532 літрів. Різниця між отриманим і ввезеним складає 10,7568 літрів.

Відповідач указує, що відповідно до звітів про використання підприємством протягом 2021 2023 років використано марок в кількості 8 795 517 штук. Різниця складає 1483 марки.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 ПК України (у редакції від 01.04.2025) марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Покупець марок акцизного податку - суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства України є платником акцизного податку з алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (пп. 14.1.190 п. 14.1 ст. 14 ПК).

Продавцем марок акцизного податку є контролюючі органи (пп. 14.1.198 п. 14.1 ст. 14 ПК).

Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів (п. 226.2 ст. 226 Кодексу).

Згідно з п. 226.3 ст. 226 Кодексу виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Продаж (передача) придбаних марок акцизного податку покупцем марок іншим особам забороняється, крім випадків, передбачених у п. 227.4 ст. 227 Кодексу (п. 226.15 ст. 226 Кодексу).

Придбані марки акцизного податку передаються покупцями марок (імпортерами) іноземним суб`єктам господарювання для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, що підлягають подальшому ввезенню на митну територію України (п. 227.4 ст. 227 Кодексу).

Відповідно до п. 226.16 ст. 226 Кодексу марки акцизного податку, не використані для маркування товарів через їх пошкодження, приймаються від покупців марок для утилізації з відшкодуванням фактично сплачених сум податку відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного податку, маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Плата за марки поверненню не підлягає.

Повернення марок акцизного податку та повернення сплаченої суми акцизного податку або зарахування її в рахунок майбутніх платежів регламентовано пп. 25 - 32 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251, зі змінами (далі - Положення № 1251).

Так, відповідно Положення № 1251 (у редакції від 06.07.2023) марки, не використані для маркування товарів у зв`язку з пошкодженням, приймаються від покупців марок для утилізації з відшкодуванням фактично сплачених сум податку відповідно до цього Положення. Плата за марки поверненню не підлягає. Сплачена сума акцизного податку відшкодовується покупцям марок або за їх бажанням зараховується в рахунок майбутніх платежів (п.25).

Пошкоджені марки наклеюються на окремому аркуші паперу формату А3 (290 х 420 міліметрів) у такій спосіб, щоб чітко було видно центральну частину марки, окремі частини розірваних марок повинні бути з`єднані, а загальна частина кожної поверненої імпортером (замовником, виробником) марки повинна становити не менш як 60 відсотків початкового розміру (п. 26).

Покупець марок подає засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" реєстр пошкоджених марок, зазначаючи їх серію та номер. Оформлені належним чином пошкоджені марки повертаються їх продавцю разом із заявою платника про повернення сплаченої суми акцизного податку або про зарахування її в рахунок майбутніх платежів (п. 27).

Невикористані марки, що не пошкоджені, приймаються їх продавцем. Покупець марок подає засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" реєстр невикористаних марок, зазначаючи їх серію та номер, та заяву про повернення сплаченої суми акцизного податку або про зарахування її в рахунок майбутніх платежів та повертає продавцю оформлені належним чином невикористані марки. При цьому сплачена сума акцизного податку відповідно до висновку продавця марок відшкодовується покупцю марок або за його бажанням зараховується в рахунок майбутніх платежів з розрахунку кількості фактично повернутих марок (п. 29).

Як убачається із матеріалів справи, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що різниця між отриманими та використаними марками складає 1483 шт. (а.с.36, т.1).

Позивач у відповіді на відзив на позовну заяву зазначив, що інформація щодо невикористаних марок у кількості 1483 марки не підтверджується податковою звітністю позивача. Указує, що у звіті про використання марок акцизного податку для алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах за період травень 2023 у колонці 20 зазначено, що залишок марок акцизного податку на кінець звітного місяця становить 629382 шт. марок. Разом із тим, в аналогічному звіті за червень 2023 залишок становив 312 шт. марок (а.с.2, т.2).

У підтвердження вказаних обставин позивачем було долучено до матеріалів справи звіти про використання марок акцизного податку для алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, зокрема, за травень-червень 2023 (а.с.7-8, 10-11, т.2).

Відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивачем протягом 2021-2022 отримано марки для маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах у загальній кількості 8 797 000 штук, що підтверджується заявками-розрахунками на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів, а саме:

1) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №06/07/01 від 06 липня 2021 (80 000 шт.) (а.с.51-54, т.1);

2) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №06/07/02 від 06 липня 2021 (120 000 шт.) (а.с.55-58, т.1);

3) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №06/07/03 від 06 липня 2021 (183 000 шт.) (а.с.59-63, т.1);

4) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №06/07/04 від 06 липня 2021 (124 600 шт.) (а.с.64-68, т.1);

5) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №06/07/05 від 06 липня 2021 (992 400 шт.) (а.с.69-75, т.1);

6) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №12/08/01 від 12 серпня 2021 (2 007 600 шт.) (а.с.76-80, т.1);

7) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №25/21/1 від 25 жовтня 2021 (70 000 шт.) (а.с.83-86, т.1);

8) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №20/21/1 від 20 жовтня 2021 (700 000 шт.) (а.с.98-103, т.1);

9) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №20/21/2 від 20 жовтня 2021 (500 300 шт.) (а.с.104-108, т.1);

10) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №20/21/3 від 20 жовтня 2021 (150 400 шт.) (а.с.109-112, т.1);

11) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №22/12/01 від 22 грудня 2021 (949 900 шт.) (а.с.123-129, т.1);

12) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №18/10/01 від 18 жовтня 2022 (629 200 шт.) (а.с.148-154, т.1);

13) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №08/08/01 від 08 серпня 2022 (314 600 шт.) (а.с.155-160, т.1);

14) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №01/08/01 від 01 серпня 2022 (671 600 шт.) (а.с.161-167, т.1);

15) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №08/07/01 від 08 липня 2022 (623 200 шт.) (а.с.168-173, т.1);

16) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №24/05/01 від 24 травня 2022 (300 000 шт.) (а.с.174-178, т.1);

17) заявка-розрахунок на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів №19/01/01 від 19 січня 2022 (380 200 шт.) (а.с.179-184, т.1).

Суд, при дослідженні вказаних заявок-розрахунків на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів, установив, що загальна кількість отриманих марок становить 8 797 000 штук.

У листі від 15.05.2025 №1332/7/16-31-09-04-04 ГУ ДПС у Полтавській області міститься інформація про те, що протягом 2023-2024 та в поточному році ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» марки акцизного податку не отримував (а.с.47, т.1).

Також, відповідачем було долучено до матеріалів справи звіт про використання марок акцизного податку для алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах за вересень 2021 року, з якого вбачається, що позивачем в колонці 16 самостійно задекларовано пошкоджені акцизні марки у кількості 1171 шт. (а.с.229-231, т.1).

У відповідності до звітів про використання марок акцизного податку для алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах за червень та липень 2023 року, позивачем в колонці 20 звіту самостійно задекларовано залишок марок акцизного податку в кількості 312 шт. (а.с.221-222, 223-224, т.1).

Тобто, відповідно до звіту про використання марок акцизного податку для алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах за липень 2023 року (останній звіт), ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» не задекларовано обсягу використання марок акцизного податку, звіт містить інформацію щодо залишку марок акцизного податку в кількості 312 шт. (а.с.223-224, т.1).

Таким чином, у відповідності до даних звітності, залишок акцизних марок становить 1483 шт., з них 1171 шт. є пошкодженими та не повернутими до контролюючого органу та 312 шт., які є залишком марок акцизного податку на кінець звітного місяця.

Тобто, доводи відповідача підтверджуються податковою звітністю, яка протягом 2021-2023 подавалася безпосередньо позивачем до контролюючого органу, зокрема, Головного управління ДПС у Полтавській області.

Суд звертає увагу, що ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2025 витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» письмові пояснення щодо фактичних обставин виникнення переплати в заявленому розмірі з наведенням відповідного розрахунку. Зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» надати до суду витребувані судом документи протягом п`яти календарних днів з дня отримання копії ухвали.

Позивачем 02.07.2025 (поза межами п`ятиденного строку, встановленого ухвалою суду від 10.06.2025) були подані письмові пояснення, в яких зазначено, що сума переплати зафіксована у витягах з інформаційно-комунікаційної системи ДПС, тому позивач самостійно відповідну суму не формував і розрахунків не створював.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, позивачем не наведено інших фактичних обставин, за яких, на його думку, виникла переплата з відповідного податку, відповідних доказів до суду не подано.

Таким чином, суд зазначає, що інших обґрунтованих пояснень та розрахунку фактичних обставин виникнення переплати в заявленому розмірі (33221,00 грн.) позивачем надано не було.

Доказів звернення до контролюючого органу із заявою про повернення коштів за придбані марки акцизного податку для маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах, матеріали справи не містять. Позивачем щодо вказаних обставин пояснень не надано.

Окремим пунктом 30 Положення №1251 передбачено, що у разі не ввезення готової маркованої продукції з об`єктивних причин або неможливості повернення пошкоджених марок імпортер видає продавцю марок документ Торгово-промислової палати або іншого органу (за процедурою, визначеною країною нерезидента) про підтвердження такого факту з обов`язковим зазначенням кількості використаних та/або пошкоджених марок, який легалізується в установленому порядку. Вартість марок та акцизний податок в такому разі не відшкодовуються.

Тобто, вказаним пунктом Положення №1251 визначено, що акцизний податок не відшкодовується платникам податків у разі не ввезення готової маркованої продукції.

Судом установлено, що у матеріалах справи міститься лист Головного управління ДПС у Полтавській області від 15.05.2025 №1332/7/16-31-09-04-04, в якому зазначено, що марки акцизного податку (пошкоджені у виробництві та/або невикористані непошкоджені) ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» до Головного управління не повертав.

Доказів отримання позивачем документу Торгово-промислової палати або іншого органу (за процедурою, визначеною країною нерезидента) матеріали справи не містять.

Отже, у зв`язку із тим, що готова продукція для маркування якої придбавалися марки в кількості 1483 шт. так і не ввезена на митну територію України, у контролюючого органу відсутні підстави для повернення коштів, що сплачені при придбанні марок акцизного податку для маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Щодо посилання позивача на витяги, що сформовані за допомогою сервісу «Електронний кабінет» за період з 01.01.2024 по 01.01.2025 (станом на 23.04.2025) та за період з 01.01.2025 по 01.04.2025 (станом на 23.04.2025), відповідно до яких (колонка 8, рядок 20) обліковується інформація про наявність надміру сплаченого податку у розмірі 33 221,00 грн. (а.с.9-10, 11-12, т.1), суд зазначає таке.

Відповідно до п.п.14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Для відповідності визначення сумам надміру сплачених узгоджених податкових зобов`язань у розумінні вимог п.п.14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України повинно одночасно виконуватися дві обов`язкові умови:

- зарахування коштів до відповідного бюджету;

- нарахування суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на дату зарахування коштів.

Суд, при дослідженні витягів, які надані позивачем до матеріалів справи із сервісу «Електронний кабінет» за період з 01.01.2024 по 01.01.2025 (станом на 23.04.2025) та за період з 01.01.2025 по 01.04.2025 (станом на 23.04.2025) по акцизному податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) - Тютюн та тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах (рядок 20), убачається відсутність нарахувань з відповідного податку (колонка 3) та відсутність сплати до бюджету (колонка 4) (а.с.9-10, 11-12, т.1).

Тобто, відповідно до долучених позивачем витягів, відсутні дані щодо зарахування коштів до відповідного бюджету та дані щодо нарахування суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на дату зарахування коштів, як двох обов`язкових кваліфікуючих ознак, які повинні виконуватися одночасно для набрання статусу надміру сплачених грошових коштів.

Таким чином, позивачем не обґрунтовано підстави виникнення надмірно сплаченого акцизного податку в розмірі 33221,00 грн. із зазначенням реквізитів документів, на підставі яких виникла така сума.

Також, пунктом 222.2 статті 222 ПК України визначений порядок сплати податку у разі ввезення підакцизних товарів на митну територію України.

Відповідно п.п.222.2.2 п.222.2 ст.222 ПК України у разі ввезення маркованої продукції на митну територію України акцизний податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації. При цьому доплати з акцизного податку здійснюються на день подання митної декларації у разі зміни ставок з акцизного податку або при зміні максимально роздрібної ціни, що діяли на день придбання марок акцизного податку.

Тобто, суми доплат - це суми з акцизного податку з іншою правовою природою виникнення та розраховуються платниками в зв`язку із збільшенням ставок акцизного податку та МРЦ на момент ввезення продукції на митну територію України та повинні бути сплачені до бюджету на день подання митної декларації.

Листом від 18.04.2025 №1409/6/35-00-04-05-19 підприємству було відмовлено у поверненні помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, у зв`язку з тим, що в заяві ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» зазначено дату сплати до бюджету 24.05.2023, що відповідає платіжній інструкції від 24.05.2023 №17970536,1 з призначенням платежу «*101;36313601; сплата акцизного податку з ввезених на митну територію Укр. підакцизних товарів на тютюн та тютюн. вироби, рідини, що використовується в електронних сигаретах» перерахована сума 28 411 601,40 грн. Листом від 25.05.2023 за вхідним № 1209/6 ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» для розмитнення товару на митному кордоні України звернувся до Північного МУ з проханням підтвердити доплату з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) - Тютюн та тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах у зв`язку з підвищенням ставок. До листа додано розрахунок доплати на суму 28 411 601,40 грн. та платіжну інструкцію від 24.05.2023 №17970536,1 (а.с.13-14, т.1).

Таким чином, сума акцизного податку відповідно до платіжної інструкції від 24.05.2023 №17970536,1 в розмірі 28 411 601,40 грн. є відповідною доплатою з акцизного податку за вивезені марки акцизного податку в 2021 та 2022 роках, яка пов`язана зі зміною ставок або максимально роздрібної ціни, обов`язок сплати якої встановлений п.п. 222.2.2 п. 222.2 ст. 222 ПК України, та не є помилково та/або надміру сплаченим платежем, перерахованим до бюджету.

А отже, є неправомірним посилання позивача на вимоги ст. 43 ПК України, так як зазначеною нормою передбачено порядок повернення платнику надміру сплачених грошових зобов`язань, тобто сплаченої суми коштів понад нараховані суми грошових зобов`язань.

З урахуванням наведених норм законодавства, суд доходить висновку, що сплачена сума може бути зарахована у рахунок майбутніх платежів або повернута у разі подання відповідних доказів про пошкодження та/або повернення марок контролюючому органу.

Наказом ДПА України від 17.05.2010 № 335 «Про затвердження форми та Порядку складання Зведеної інформації про складові сум переплат податків, зборів (обов`язкових платежів) з урахуванням визначених чинним законодавством термінів сплати» передбачено, що у Зведеній інформації про складові сум переплат податків, зборів (обов`язкових платежів) з урахуванням визначених чинним законодавством термінів сплати відображаються такі показники:

- переплата податків, зборів (обов`язкових платежів) - це позитивне сальдо розрахунків платників податків з бюджетом, яке виникло з будь-яких причин;

- надміру сплачені суми податків, зборів (обов`язкових платежів) - це суми податків, зборів (обов`язкових платежів), які на певну дату зараховані до бюджету понад нараховані суми податкових зобов`язань (у тому числі штрафних санкцій), граничний термін сплати яких настав на таку дату;

- суми платежів, які сплачені та будуть нараховані у наступному звітному періоді - це суми платежів, які сплачені платником протягом періоду між законодавчо встановленими граничними строками сплати податкових зобов`язань, визначених платником у податковій звітності за умови, якщо зазначена сума на дату зарахування до бюджету створює (збільшує) переплату в обліковій системі органів державної податкової служби.

Таким чином, сума акцизного податку в розмірі 33221,00 грн. обліковується в ІКП позивача як сума платежів, які сплачені та будуть нараховані у наступному звітному періоді.

Протилежного позивачем не доведено, а судом не встановлено. Крім того, суд зазначає, що позовна заява не містить жодних обґрунтувань та фактичних обставин виникнення переплати в заявленому розмірі з інших підстав, та таких доказів на виконання ухвали суду позивачем надано не було.

Враховуючи викладені обставини, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» до Північно міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН