Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2025 року м. Житомир справа № 240/18892/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Військова частина НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ), в якій позивач просить суд (з урахуванням уточнення):
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати в повному обсязі додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (надалі Постанова № 168) за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Житомирської області за період з 12 березня 2022 року по 20 квітня 2022 року, з розрахунку до 100000 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити додаткову винагороду, передбачену пунктом 1 Постанови № 168 за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Житомирської області за період з 12 березня 2022 року по 20 квітня 2022 року, з розрахунку до 100000 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах та з урахуванням проведених виплат за цей період.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 11 березня 2022 року № 89-ВВ його відряджено у підпорядкування 3 об 14 омбр (Народичі) з метою охорони (прикриття) державного кордону з 11 березня 2022 року й у період з 12 березня 2022 року по 20 квітня 2022 року він приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Житомирської області, яка відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 березня 2022 року № 84, від 30 березня 2022 року № 101, від 01 квітня 2022 року № 102 та від 30 квітня 2022 року № 125 визначена районом ведення воєнних (бойових) дій в означений період, а безпосередня участь позивача у бойових діях та військових заходах підтверджено довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 24 червня 2022 року № 212. Однак, за твердженням позивача, додаткова винагорода у збільшеному до 100000 грн розмірі відповідно до пункту 1 Постанови № 168 за вказані періоди у повному обсязі йому не виплачена, натомість згідно з відповіддю відповідача позивачу виплачено додаткову винагороду з розрахунку 30000 грн та 70000 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії упродовж періоду з 24 лютого 2022 року по 31 березня 2022 року.
Позивач вважає, що його безпосередня участь у бойових діях та заходах оборони і стримування збройної агресії підтверджена довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 24 червня 2022 року № 212, що утворює достатні, на переконання позивача, підстави для виплати підвищеної до 100000 грн додаткової винагороди, невиплата якої слугувала підставою для звернення до суду із заявленими вимогами.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; залучено до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Військову частину НОМЕР_2 .
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву зазначає про те, що виплата додаткової винагороди провадилась на підставі наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону за поданим рапортом безпосереднього керівника (начальника) та відповідно до записів у журналі бойових дій, що відповідає вимогам наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31 березня 2022 року № 164 "Про реалізацію вимог Постанови № 168" (надалі Наказ № 164). Тому зазначає, що відповідно до записів у журналі службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18 лютого 2022 року інв. № 151 (розділ ІІ) майор ОСОБА_1 залучався до безпосередньої участі у бойових діях чи забезпеченні заходів з національної безпеки, відсічі і стримування збройної агресії 24 26 березня, 28 та 30 березня 2022 року й за ці дні було виплачено додаткову винагороду. При цьому додає, що відповідно до журналу службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18 лютого 2022 року інв. № 151 (розділ І) позивач з 13 березня 2022 року був приряджений до НОМЕР_4 об ТрО, а з 15 березня 2022 року по 24 березня 2022 року до ОУВ "Волинь" м. Малин. Також з посиланням на розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17 квітня 2022 року № 21-1215-2022 "Щодо однакового трактування положень" акцентує на тому, що збільшення додаткової винагороди до 100000 грн визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контакту з ворогом), збройного нападу на об`єкти, які охороняються, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у тому числі перебування безпосередньо цих об`єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетними обстрілами.
З таких підстав просить суд відмовити у позові.
Військова частина НОМЕР_2 надала письмові пояснення, у яких зазначає, що відповідно до пункту 1-1 Постанови № 168 у період воєнного стану військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, що здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Відповідно, згідно з наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 10 березня 2022 року № 99-ОС позивачу виплачено винагороду у розмірі 30000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань (період 24 лютого 25 березня 2022 року); згідно з наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 15 квітня 2022 року № 166-ОС 30000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань (період 26 31 березня 2022 року); згідно з наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 07 травня 2022 року № 195-ОС 30000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань (період 01 30 квітня 2022 року). Що ж до збільшення винагороди до 100000 грн, стверджує про те, що безпосередня участь позивача у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення не підтверджується.
Розглянувши доводи та заперечення сторін і пояснення третьої особи, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному їх дослідженні, встановивши фактичні обставини справи, що мають значення для вирішення спору, суд зазначає таке.
Суд встановив, що згідно з наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 27 серпня 2021 року № 306-С "Про особовий склад" майора ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування; а згідно з наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 27 червня 2024 року № 568-ОС "Про особовий склад" майора ОСОБА_1 , заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) (з бойової та спеціальної підготовки) ІНФОРМАЦІЯ_4 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ), звільненого з військової служби у запас наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 18 червня 2024 року № 530-ОС за підпунктом "б" пункту 3 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
З 11 березня 2022 року на підставі бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " від 10 березня 2022 року № 36 В дск та бойового розпорядження начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 10 березня 2022 року № 5т, відповідно до наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 11 березня 2022 року № 89-ВВ майора ОСОБА_1 відряджено в підпорядкування 3 об 14 омбр (Народичі) з метою охорони (прикриття) державного кордону.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 24 червня 2022 року № 212 позивач приймав безпосередню участь у бойових діях, відсічі і стримування збройної агресії: з 12 березня по 20 квітня 2022 року. Підстава: бойове розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " від 12 березня 2022 року № 780т/ОКП; бойове розпорядження НОМЕР_4 обр ТрО від 12 березня 2022 року № 31/дск.
Відповідач у відповідь на запит позивача від 17 серпня 2024 року листом від 20 серпня 2024 року № 02.3/ЗПІ-18/15 повідомив позивача про виплату додаткової грошової винагороди відповідно до положень Постанови № 168 та наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України від 03 березня 2022 року № 179-ос "Про окремі питання виплат військовослужбовцям", від 31 березня 2022 року № 164 "Про реалізацію вимог Постанови № 168".
Так, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10 березня 2022 року № 99-ОС "Про окремі питання виплати грошового забезпечення за березень 2022 року" позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду із розрахунку 30000 грн пропорційно часу проходження служби під час дії воєнного стану за період з 24 по 28 лютого 2022 року у розмірі 5357,14 грн та з 01 по 25 березня 2022 року у розмірі 24193,55 грн;
відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15 квітня 2022 року № 166-ОС "Про виплату додаткової винагороди" позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду із розрахунку 30000 грн пропорційно часу проходження служби під час дії воєнного стану за період з 26 по 31 березня 2022 року у розмірі 5806,45 грн;
відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 07 травня 2022 року № 195-ОС "Про виплату додаткової винагороди" позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду із розрахунку 30000 грн пропорційно часу проходження служби під час дії воєнного стану за період з 01 по 30 квітня 2022 року у розмірі 30000,00 грн та додаткову винагороду за безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій із розрахунку 70000 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах у розмірі 11290,32 грн, що підтверджено відомостями з журналу ведення бойових дій та рапортом заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_3 прикордонного загону від 20 квітня 2022 року вх. № 01819, період зазначений у додатку 2 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 07 травня 2022 року № 195-ОС: 24 березня 2022 року, 25 березня 2022 року, 26 березня 2022 року, 28 березня 2022 року, 30 березня 2022 року (5 діб).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.
Частиною другою статті 2 Закону України » від 04 листопада 1991 року № 1777-XII "Про державний кордон" передбачено, що захист державного кордону України є невід`ємною частиною загальнодержавної системи забезпечення національної безпеки і полягає у скоординованій діяльності військових формувань та правоохоронних органів держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV "Про Державну прикордонну службу України" (тут і надалі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Держприкордонслужби.
Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Держприкордонслужби визначаються законодавством.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (тут і надалі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
У частині другій статті 9 цього Закону установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно абзацу першого частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Абзацом другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Держприкордонслужба входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.
Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу в органах Держприкордонслужби, визначаються Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Держприкордонслужби, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року № 558.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України постановлено ввести в Україні воєнний стан.
Цього ж дня Указом Президента України № 69/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Відповідно до пункту 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" Кабінет Міністрів України [зобов`язаний] невідкладно: 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" Кабінету Міністрів України [доручено] забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.
На виконання цих указів Кабінет Міністрів України видав Постанову № 168, якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
У цій постанові Кабінет Міністрів України визначив перелік військовослужбовців за видами військових формувань, на яких поширено дію цієї постанови, підстави та розмір вищевказаної додаткової винагороди.
Водночас реалізація цитованих приписів указаної постанови вимагала визначення порядку та умов виплати такої додаткової винагороди, виходячи з того, що формулювання "а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах" є нечітким та породжує істотні труднощі у його правозастосуванні, що, насамперед, пов`язано із застосуванням сполучника "або", який має розділовий характер.
Конкретизація умов, визначених цитованим положенням пункту 1 Постанови № 168, залежить від типу військового формування (роду військ), в якому проходить службу військовослужбовець, у зв`язку з чим подальшими змінами, внесеними постановою від 07 липня 2022 року № 793 (застосовується з 24 лютого 2022 року), Постанова № 168 доповнена пунктом 2-1, яким установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
З 01 лютого 2023 року ці питання врегульовані Порядком та умовами виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26 січня 2023 року № 36 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ від 01 вересня 2023 року № 726, яким замість нього затверджені Особливості виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, що із змінами та доповненнями діють і дотепер).
А до того означені порядок та умови визначалися, зокрема (з урахуванням спірного періоду у цій справі), Наказом № 164-АГ, прийнятого на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану" на виконання пункту 2-1 Постанови № 168.
Роль і значення вказаного наказу Адміністрації Держприкордонслужби, який визначив порядок нарахування і виплати військовослужбовцям Держприкордонслужби додаткової винагороди та необхідні документи як умови для виплати підвищеної винагороди, проаналізовані у багатьох постановах Верховного Суду у справах з подібними правовідносинами (зокрема, постанови Верховного Суду від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23, від 26 червня 2024 року у справі № 200/216/23, від 30 вересня 2024 року у справах № 200/232/23 та № 200/440/23 та багатьох інших). У вказаних справах Суд сформував правові висновки щодо застосовності у подібних правовідносинах зазначеного наказу Адміністрації Держприкордонслужби з урахуванням фактів відсутності його реєстрації у Міністерстві юстиції України та наслідків для правозастосування в умовах першого року війни. Правові висновки, сформовані Судом у вищевказаних справах, є релевантними до обставин цієї справи, з урахуванням яких суд, вирішуючи спір у цій справі, зазначає про таке.
Як вже йшлося, упродовж періоду, за який позивач просить стягнути підвищену додаткову винагороду [з 12 березня по 20 квітня 2022 року] діяв Наказ № 164-АГ, який уведено в дію з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до пункту 2 Наказу № 164-АГ під терміном "безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів" (надалі бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:
бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі створених (діючих) угрупувань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;
бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;
бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об`єкти, що охороняються, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
здійснення заходів з виводу сил та засобів з-під удару противника (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
виконання польотів, пов`язаних з евакуацією військовослужбовців, цивільного населення, озброєння та інших матеріальних засобів з районів бойових дій;
виконання бойових завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій).
Пунктом 3 Наказу № 164-АГ передбачено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі одного з таких документів:
бойового наказу (бойового розпорядження);
журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об`єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл);
рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (додаток 1).
Пунктом 4 Наказу № 164-АГ визначено, що начальники регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, до яких відряджені військовослужбовці, щомісячно до 05 числа поточного місяця повідомляють органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах (додаток 2).
Пунктом 5 цього Наказу визначено, що виплату додаткової винагороди здійснюють на підставі наказу начальника (командира) Держприкордонслужби з обов`язковим зазначенням підстав для його видання.
Пунктом 10 цього ж Наказу облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій та підготовку проекту наказу про виплату винагороди в розмірі 100 000 грн або 30 000 грн в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу Держприкордонслужби, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій. Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.
Як встановлено судом, з 11 березня 2022 року позивач був відряджений у підпорядкування 3 об 14 омбр (Народичі) для охорони (прикриття) державного кордону на підставі бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " від 10 березня 2022 року № 36 В дск та бойового розпорядження начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 10 березня 2022 року № 5т.
Визначаючись щодо права позивача на збільшену до 100000 грн грошову винагороду упродовж спірного періоду у цій справі суд враховує сформовані висновки Верховного Суду щодо застосування положень Наказу № 164-АГ у подібних правовідносинах, зокрема, у постановах від 05 грудня 2024 року у справі № 120/4135/23, від 23 січня 2025 року у справі № 120/6981/23, від 30 січня 2025 року у справі № 120/7088/23 , у яких Суд виснував, що процедура підтвердження участі у бойових діях або заходах відряджених військовослужбовців Держприкордонслужби за пунктом 3 Наказу № 164-АГ здійснюється шляхом видачі останнім довідки (додаток № 1) на підставі одного з визначених документів (бойового наказу (розпорядження), журналу бойових дій, рапорту начальника) без вимоги надання додаткових документів або сукупності інформації.
За правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 21 березня 2024 року у справі № 560/12539/22, від 28 травня 2024 року у справі № 560/1200/23, від 06 червня 2024 року у справі № 200/706/23, від 12 грудня 2024 року у справі № 120/10649/23 підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах може бути довідка командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець. За зміст таких довідок відповідальність несе уповноважений командир (начальник), який її видав.
Втім у постановах від 05 серпня 2024 року у справі № 200/4100/23, від 17 січня 2025 року у справі № 120/7513/23 та інших Верховний Суд зауважив, що розглядаючи дану категорію справ суди повинні перевіряти, чи підтверджує видана довідка участь військовослужбовця у бойових діях у визначений період, розглядаючи її разом з іншими доказами.
У постановах від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23, від 26 червня 2024 року у справі № 200/216/23, від 31 липня 2024 року у справі № 200/625/23, від 05 серпня 2024 року у справі № 200/4100/23, від 28 серпня 2024 року у справі № 200/1310/23, від 04 вересня 2024 року у справі № 280/2228/23, від 30 вересня 2024 року у справах № 200/232/23 та № 200/440/23, від 05 грудня 2024 року у справі № 120/4135/23 та від 17 грудня 2024 року у справі № 120/5140/23 на підставі аналізу положень Наказу № 164-АГ Верховний Суд зазначив, що для відповідача підставою для виплати додаткової винагороди відповідно до пункту 1 Постанови № 168 є саме документальне підтвердження участі позивача як військовослужбовця у бойових діях (заходах) у розумінні пункту 3 цього Наказу (бойовий наказ, журнал бойових дій чи рапорт) та навіть якщо підтверджуючі докази містять формальні недоліки, але засвідчують фактичну участь у заходах, це може бути достатньо для нарахування означеної додаткової винагороди.
Визначаючись у цьому спорі, суд, насамперед враховує, що відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 березня 2022 року № 84, від 30 березня 2022 року № 101, від 01 квітня 2022 року № 102 та від 30 квітня 2022 року № 125 визначено райони ведення воєнних (бойових) дій та, зокрема упродовж спірного у цій справі періоду з 12 березня по 20 квітня 2022 року Житомирську область віднесено до таких районів.
Заперечуючи заявлені позовні вимоги щодо виплати збільшеної до 100000 грн винагороди за пунктом 1 Постанови № 168, Військова частина НОМЕР_2 , до якої був відряджений позивач, наполягає на тому, що безпосередньої участі у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, позивач не брав.
Натомість, як зазначає Військова частина НОМЕР_2 , упродовж періоду з 12 березня по 20 квітня 2022 року позивач виконував бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а тому, відповідно до наказів начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 10 березня 2022 року № 99-ОС, від 15 квітня 2022 року № 166-ОС, від 07 травня 2022 року № 195-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.
Щодо періоду з 12 по 31 березня 2022 року.
Відповідачем на виконання вимог ухвали суду від 28 жовтня 2024 року надано рапорт заступника начальника прикордонного загону коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування від 15 квітня 2022 року начальнику НОМЕР_3 прикордонного загону, у якому вказано про те, що відповідно до Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Постанови № 168, Наказу № 164, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19 березня 2022 року № 13 "Про визначення районів ведення бойових дій", наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 квітня 2022 року № 102 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій", бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " від 10 березня 2022 року № 36в дск, бойового розпорядження НОМЕР_3 прикордонного загону від 10 березня 2022 року № 5т виплатити додаткову винагороду за безпосередню участь у бойових діях, забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, зокрема: Житомирська область, Коростенський район, в районі Народичі у період з 11 березня 2022 року по 31 березня 2022 року військовослужбовцям згідно з доданим списком особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування.
Так, згідно із доданим до цього рапорта списком особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування, який безпосередньо брав участь у бойових діях, забезпечував здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій: Житомирська область, Коростенський район, в районі Народичі у період з 11 березня 2022 року по 31 березня 2022 року (Додаток 2), за порядковим № 8 вказано "майор ОСОБА_1 ".
Відповідно до витягу з бойового розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13 березня 2022 року № 9Т, - завдання НОМЕР_3 прикордонного загону: на виконання бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " від 13 березня 2022 року № 46в дск та з метою посилення охорони (прикриття) державного кордону на напрямку Овруч Коростень у смузі місцевості Народичі Поліське перенаправити з підпорядкування начальника 3 мб 14 омбр у підпорядкування командира НОМЕР_4 обр ТрО особовий склад прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_2 , які пройшли бойове злагодження у кількості 183 військовослужбовців з технікою, штатним озброєнням та майном; заступнику начальника загону коменданту прикордонної комендатури швидкого реагування організувати взаємодію на місцевості з керівництвом НОМЕР_4 обр ТрО щодо порядку виконання завдань
Також до рапорта від 15 квітня 2022 року відповідачем додано список дат авіаційних та артилерійських обстрілів підрозділів прикордонної комендатури швидкого реагування та перелік особового складу, який безпосередньо перебував в районі ведення бойових дій: Житомирська область, Коростенський район, в районі Народичі у період з 11 березня 2022 року по 31 березня 2022 року, у якому за датами 24, 25, 26, 28, 30 березня 2022 року значиться майор ОСОБА_1 .
Викладене підтверджується відомостями з Витягу з журналу службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_2 (розпочато 20 лютого 2022 року, зареєстровано 18 лютого 2022 року, інв. № 151). Так, згідно із записом № 1 на підставі бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " від 13 березня 2022 року № 46в ДСК та бойового розпорядження НОМЕР_3 прикордонного загону від 13 березня 2022 року № 9т майора ОСОБА_1 перепідпорядковано до НОМЕР_4 обр ТрО, ділянка застосування: Житомирська область, Коростенський район, у смузі місцевості Народичі Поліське; згідно із записом № 2 на підставі бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " від 15 березня 2022 року № 64В дск майора ОСОБА_1 направлено до ОУВ "Волинь" м. Малин упродовж 15 24 березня 2022 року, озброєння, техніка: АК-74 1 од.
Відповідно до розділу ІІ "Облік ведення бойових дій" Витягу з журналу службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині записів щодо позивача:
24 березня 2022 року о 07:10 год. по позиціях 3 прикзас "Ноздрище" та по північній околиці Народичі (місце розташування управління приккшр, прикордонної застави вогневої підтримки, відділення розвідки) ворог наніс масований артилерійський обстріл з БМ-21 "Град" з напрямку "Поліське";
25 березня 2022 року о 08:25 год. по місцю розташування управління приккшр, прикордонної застави вогневої підтримки, відділення розвідки приккшр 9 прикз ворог наніс масований артилерійський обстріл з напрямку "Поліське"; о 21:30 год. по позиціях 1, 2 прикордонних застав, мінометної застави та по їх місцям розташування в районах "Нова Дорогинь", "Яжбрень", "Словенщина" ворог наніс масований артилерійський обстріл з напрямку "Поліське";
26 березня 2022 року об 11:30 год. по позиціям та місцям розташування 2 прикзас та мінометної застави 9 прикз в районі "Залісся", "Славенщина" ворог наніс масований артилерійський удар з артилерії з району "Поліське";
28 березня 2022 року об 11:00 год. по позиціях та місцям розташування 3 прикзас та мінометної застави 9 прикз в районі "Славенщина", " ІНФОРМАЦІЯ_6 ", " ІНФОРМАЦІЯ_7 ) зі сторони "Поліське";
30 березня 2022 року о 08:10 год. ворог наніс масований артилерійський обстріл в районі "Народичі" по місцю розташування управління приккшр, прикордонної застави вогневої підтримки, відділення розвідки.
Щодо періоду з 01 по 20 квітня 2022 року.
Відповідачем надано рапорт заступника начальника прикордонного загону коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування від 05 травня 2022 року начальнику НОМЕР_3 прикордонного загону, у якому вказано про те, що відповідно до Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Постанови № 168, Наказу № 164, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19 березня 2022 року № 13 "Про визначення районів ведення бойових дій", наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 30 квітня 2022 року № 125 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій", бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " від 10 березня 2022 року № 36в дск, бойового розпорядження НОМЕР_3 прикордонного загону від 10 березня 2022 року № 5т виплатити додаткову винагороду за безпосередню участь у бойових діях, забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій: Житомирська область, Коростенський район, в районі Народичі у період з 01 квітня 2022 року по 30 квітня 2022 року військовослужбовцям згідно з доданим списком особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування.
Так, у доданому до цього рапорта списку особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування, який безпосередньо брав участь у бойових діях, забезпечував здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій: Житомирська область, Коростенський район, в районі Народичі у період з 01 квітня 2022 року по 20 квітня 2022 року (Додаток 1), значиться "майор ОСОБА_1 ".
До цього рапорта від 05 травня 2022 року додано Витяг з журналу службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_3 прикордонного загону (розділ ІІ. Облік ведення бойових дій) (Додаток 2) записи щодо позивача відсутні. Дослідивши зміст витягу з цього журналу суд з`ясував, що поряд із записом «01 квітня 2022 року відбувся обстріл з артилерії ЗС РФ по позиціях НОМЕР_5 прикордонної застави прикордонної комендатури швидкого реагування в районі населеного пункту АДРЕСА_1 з боку Поліське» доєднано список військовослужбовців, які безпосередньо брали участь у бойових діях, забезпечували здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій. Разом з тим, доказам в матеріалах справи підтверджено, що позивач виконував завдання військової служби в районі Народичі Коростенського району Житомирської області.
Вирішуючи цей спір та враховуючи правові висновки Верховного Суду у такій категорії спорів суд виходить з того, що підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах є довідка командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець, відповідальність за зміст якої несе уповноважений командир (начальник), який її видав, а процедура підтвердження участі у бойових діях або заходах відряджених військовослужбовців Держприкордонслужби за пунктом 3 Наказу № 164-АГ здійснюється шляхом видачі довідки на підставі одного з документів: бойового наказу (розпорядження); журналу бойових дій; рапорту начальника, без вимоги надання додаткових документів або сукупності інформації. Водночас суд не відкидає необхідності перевіряти, чи підтверджує видана довідка участь військовослужбовця у бойових діях у визначений період, розглядаючи її разом з іншими доказами.
А тому, визначаючись щодо достатнього та належного документального підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях та відповідних військових заходах упродовж спірного періоду (з 12 березня 2022 року по 20 квітня 2022 року), суд бере до уваги, що згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 24 червня 2022 року № 212 майор ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях, відсічі і стримування збройної агресії з 12 березня по 20 квітня 2022 року, яка видана на підставі бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " від 12 березня 2022 року № 780т/РКП та бойового розпорядження НОМЕР_4 обр Тро від 12 березня 2022 року № 31/дск, - бойове завдання: основні зусилля зосередити на напрямку Овруч, Коростень з метою не допустити захвату противником міста Овруч, Коростень, нанести йому максимальних втрат та не допустити його просування в напрямку Коростеня, Житомира; Коростеня, Києва (витяг додано в матеріали справи).
Порівняльний аналіз та зіставлення доводить відповідність підтвердженої довідкою інформації щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях у сукупності з іншими доказами в матеріалах справи, а саме: рапортами від 15 квітня 2022 року та від 05 травня 2022 року та доданими списками особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування, який безпосередньо брав участь у бойових діях та заходах; при цьому списками дат авіаційних та артилерійських обстрілів підрозділів прикордонної комендатури швидкого реагування та переліком особового складу, який перебував безпосередньо в районі ведення бойових дій, витягом з бойового розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13 березня 2022 року № 9 підтверджено у конкретні дати ворожі обстріли, що, своєю чергою, відображено у журналі службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування.
Суд враховує, що довідка Військової частини НОМЕР_2 від 24 червня 2022 року № 212 видана на підставі підтверджуючих документів, передбачених пунктом 3 Наказу № 164-АГ, й невідповідність цієї довідки критеріям належності, достовірності та допустимості, визначених статтями 73 - 75 КАС України, судом не встановлено, а відповідачем не доведено.
Тому суд доходить переконання, що довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 24 червня 2022 року № 212, рапортами від 15 квітня та 05 травня 2022 року та доданими списками особового складу щодо безпосередньої участі у бойових діях належно підтверджено безпосередню участь позивача у бойових діях/забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії упродовж періоду з 12 березня 2022 року по 20 квітня 2022 року. У таких висновках суд виходить з дослідження комплексу інформації у відповідних документах (рапорти; списки особового складу, безпосередньо задіяного у бойових діях/воєнних заходах; журнали бойових дій; бойові розпорядження) на підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах у розумінні Постанови № 168 в аспекті належних підстав для виплати збільшеної до 100000 грн додаткової винагороди.
Такі ж висновки зроблено Верховним Судом за подібних зі спірними обставин у постановах від 28 квітня 2025 року у справі № 120/8747/23, від 23 червня 2025 року у справі № 120/4972/23.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість заявлених позовних вимог, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини дають підстави для висновку про задоволення позову.
Зважаючи на відсутність понесених позивачем судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями139,241-243,246,250 КАС України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Житомирської області за період з 12 березня 2022 року по 20 квітня 2022 року з розрахунку до 100000 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (В/ч НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Житомирської області за період з 12 березня 2022 року по 20 квітня 2022 року з розрахунку до 100000 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах та з урахуванням проведених виплат за цей період.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Приходько
16.07.25