Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2025 року Справа№640/13234/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2, код ЄДРПОУ 00063928) до товариства з обмеженою відповідальністю «НАША ПРАГА» (юридична адреса: 01135, м. Київ, вул. Жилянська, 101а, код ЄДРПОУ 33642085) про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення звернулась до окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «НАША ПРАГА» про стягнення заборгованості.
Позивач просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «НАША ПРАГА» на користь Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення штраф та пеню у розмірі 61836,37 грн за наступними реквізитами: одержувач ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н, код ЗКПО 37993783, рахунок UA 758999980313000056000026011 в казначействі України (ЕАП) у м. Києві, МФО 899998 Поле «Призначення платежу»:+;2659;101;;;;;; Призначення платежу: сплата плата штрафу згідно з рішенням Національної ради від 10.02.2022 року № 137, без ПДВ.
Позов вмотивований тим, що за результатами тижневого моніторингу телепрограми ТОВ «НАША ПРАГА» м. Київ (ліцензія на мовлення НР № 00509-м від 12.12.2015 року), за період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року зафіксовано ознаки порушення частини другої статті 10, абзацу третього частини п`ятої статті 10, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
За наслідками проведення безвиїзної перевірки ТОВ «НАША ПРАГА» було встановлено порушення ТОВ «НАША ПРАГА» вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки у період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року у проміжку часу між 18.00 та 22.00 частка передач, виконаних державною мовою, становили 8,68% (2 год. 25 хв.) загально тижневого обсягу мовлення ліцензіата.
Отже, до відповідача застосовано санкцію «стягнення штрафу» у розмірі 5% (24934,05 грн).
Оскільки ТОВ «НАША ПРАГА» протягом 30 днів не платило штраф на нього було нараховано пеню у розмірі 36902,32 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 серпня 2022 року було відкрито провадження у справі № 640/13432/22 за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до товариства з обмеженою відповідальністю «НАША ПРАГА» про стягнення заборгованості.
Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу № 640/13432/22 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.04.2025 року зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Тарасенку І.М.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року, суддею Тарасенком І.М. було прийнято справу № 640/13432/22 до свого провадження, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач, був належним чином повідомлений про розгляду справи судом, про що свідчить поштове повідомлення, свої правом не скористався та не надав суду відзив на позовну заяву.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
У зв`язку з чим суд приходить висновку про необхідність вирішення спору за наявними матеріалами справи.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «НАША ПРАГА» є юридичною особою за законодавством України, якій Національна рада видала ліцензію на мовлення НР № 00509-м від 12.12.2015 року (супутникове мовлення, логотип: «Максі-ТВ»).
До Національної ради надійшло звернення громадянина А. Смолія, переслане за належністю уповноваженим із захисту державної мови (вх. № 15а/591 від 09.09.2021 року), в якому заявник скаржиться на порушення ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ, вимог чинного законодавства щодо обсягів передач, виконаних державною мовою, зокрема у період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року у проміжку часу між 18.00 та 22.00.
За результатами тижневого моніторингу телепрограми ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ за період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року зафіксовано ознаки порушення частини другої статті 10, абзацу третього частини п`ятої статті 10, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
У зв`язку з цим на засіданні Національної ради 30.09.2021 року рішенням № 1324 було призначено позапланову безвиїзну перевірку ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ.
На виконання наказу першого заступника голови Національної ради від 01.10.2021 року № 5а/228 (із змінами, внесеними наказом голови Національної ради від 27.10.2021 року № 5а/241) було здійснено позапланову безвиїзну перевірку ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ, за результатами якої складено Акт № 203 від 01.11.2021 року.
Про проведення позапланової безвиїзної перевірки ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ, було повідомлено рекомендованим листом від 04.10.2021 року.
Відповідно до пункту 3 рішення Національної ради від 30.09.2021 року № 1324 ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ, було зобов`язане у термін до 21.10.2021 року надати Національній раді шляхом надсилання на адресу: вул. Прорізна, 2, м. Київ, 01601, документи та матеріали, необхідні для проведення перевірки: фотокопію (ксерокопію) журналу обліку передач за період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року включно, завірену підписом керівника та печаткою телекомпанії; завірену керівником копію сітки мовлення за період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року включно із розподілом передач відповідно до програмної концепції мовлення.
ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ, надало затребувані документи та письмові пояснення (вх. № 16/4452 від 26.10.2021 року, № 16/4453 від 26.10.2021 року).
У ході перевірки зафіксовано, що у період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року моніторингом мовлення ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ, у проміжку часу між 18.00 та 22.00 було зафіксовано передачі, виконані українською мовою, загальним обсягом 2 год. 25 хв. (8,68%): «Подія», «Нічого особистого», «Марафон», «Брифінг Президента України В. Зеленського».
Крім того, зафіксовано, що у період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року у проміжку часу між 18.00 та 22.00 передачі, виконані недержавною мовою, транслювалися загальним обсягом 25 год 35 хв (91,32%): «Смотрящие», «Система»; «Важливо»; «Межа»; «П`ятниця. Вечір».
У поясненні відповідач заперечував щодо результатів моніторингу.
Отже, перевіркою встановлено порушення ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ, вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення»: частини другої статті 10 (У загальному тижневому обсязі мовлення телерадіоорганізацій загальнонаціональної і регіональної категорії мовлення, які відповідно до ліцензій здійснюють ефірне та/або багатоканальне (цифрове) мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, передачі та/або фільми, виконані державною мовою, мають становити не менше 75 відсотків загальної тривалості передач та/або фільмів (або їх частин) у кожному проміжку часу між 07.00 та 18.00 і між 18.00 та 22.00. Телерадіоорганізації, які відповідно до ліцензії, виданої Національною радою, здійснюють супутникове мовлення та програми яких ретранслюються провайдерами програмної послуги в багатоканальних телемережах більш як однієї області, в цілях застосування цієї статті прирівнюються до телерадіоорганізацій загальнонаціональної категорії мовлення та зобов`язані дотримуватися вимог, встановлених абзацом першим цієї частини); пункту а) частини першої статті 59 (Телерадіоорганізація зобов`язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії), оскільки у період з 08.07.2021 року по 14.07.2021 року у проміжку часу між 18.00 та 22.00 частка передач, виконаних державною мовою, становила 8,68% (2 год. 25 хв.) загального тижневого обсягу мовлення ліцензіата.
За результатами розгляду позапланової безвиїзної перевірки ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ, Національна рада 10.02.2022 року ухвалила рішення № 137, яким було визнано порушення ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ, частини другої статті 10, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та застосовано до ліцензіата санкцію «Стягнення штрафу» у розмірі: 5% (24934,05 грн) за вчинення порушення, передбачених частиною 11 статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
На виконання пункту 5 рішення Національної ради від 10.02.2022 року № 137 відповідачу було надіслано рішення щодо сплати штрафу та усунення порушень законодавства рекомендованою поштою (вих. 17/225 від 14.02.2022 року).
ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ, у тридцяти денний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення щодо стягнення штрафу не сплатило до Державного бюджету України штраф, нарахований у розмірі 24934,05 грн.
Рішення Національної ради від 10.02.2022 року № 137 про результати позапланової безвиїзної перевірки відповідачем у судовому порядку не оскаржувалось, а відтак є чинним.
У зв`язку з несплатою штрафу у тридцятиденний термін з дня повідомлення відповідачу нараховано пеню. Розмір пені з 1 день (1%) 249,34 грн, а за 148 днів прострочення (з 21.03.2022 року по 15.08.2022 року) сума пені станом на 15.08.2022 року становила 36902,32 грн.
Отже, загальна сума заборгованості (штраф та пеня), станом на 15.08.2022 року складає 61836,37 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникли між позивачем та відповідачем, врегульованіПодатковим кодексом України.
Відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, а також визначення правових, економічних, соціальних, організаційних умов їх функціонування, спрямованих на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань регулюєЗакон України «Про телебачення і радіомовлення» від 21.12.1993 року № 3759-XII(надалі - Закон № 3759-XII).
Відповідно достатті 1 Закону № 3759-XII, ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережі мовлення, канали багатоканальних телемереж.
Згідно з частиною четвертоюстатті 7 Закону № 3759-XII, єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада).
Ліцензування мовлення здійснюється виключно Національною радою відповідно до порядку та вимог, встановлених цим Законом таЗаконом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»(частина першастатті 23 Закону № 3759-XII).
Ліцензіат зобов`язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цьогоЗакону(частина сьомастатті 27 Закону № 3759-XII).
Відповідно достатті 59 Закону № 3759-XII, телерадіоорганізація зобов`язана, окрім іншого, дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; виконувати рішення Національної ради та судових органів.
Правові засади діяльності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада) як спеціального наглядового та регулюючого державного органу в галузі телерадіомовлення визначаєЗакон України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» від23.09.1997 року № 538/97-ВР(далі також -Закон № 538/97-ВР).
Згідно з частиною першоюстатті 1 Закону № 538/97-ВР, Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
Національна рада здійснює, зокрема: нагляд за дотриманням ліцензіатами ліцензійних умов та умов ліцензій; офіційний моніторинг телерадіопрограм; застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону (стаття 13 Закону № 538/97-ВР).
Відповідно достатті 21 Закону № 538/97-ВР, Національна рада застосовує санкції до порушників законодавства про телебачення і радіомовлення відповідно до вимогЗакону України «Про телебачення і радіомовлення».
Згідно з частиною першою та третьоюстатті 71 Закону № 3759-XIIвідповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення несуть телерадіоорганізації, провайдери програмної послуги, їх керівники та працівники, інші суб`єкти господарської діяльності, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Винні в порушеннях несуть цивільно-правову, адміністративну і кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.
Рішення Національної ради щодо застосування штрафних санкцій можуть бути оскаржені у судовому порядку.
За приписамистатті 72 Закону № 3759-XII, санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення застосовуються за рішенням суду або, у встановлених цимЗакономвипадках, за рішенням Національної ради.
Національна рада застосовує санкції до телерадіоорганізацій у разі порушення ними вимог цьогоЗаконута/або умов ліцензії.
Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради.
Рішення про оголошення попередження приймається у разі першого порушення законодавства чи умов ліцензії телерадіоорганізацією або першого порушення законодавства провайдером програмної послуги.
Рішення про стягнення штрафу приймається Національною радою, якщо після оголошення попередження ліцензіат не усунув порушення в установлені Національною радою строки, у разі вчинення таких порушень: телерадіоорганізаціями - 5 відсотків розміру ліцензійного збору за порушення умов ліцензії, визначених ліцензією та додатками до неї, та/або ліцензійних умов.
Рішення про стягнення штрафу може бути оскаржене в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач встановив факт порушення відповідачем частини другої статті 10, пунктів а) та частини першоїстатті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»та ним було прийнято рішення щодо застосування до ТОВ «НАША ПРАГА» санкцію у вигляді «стягнення штрафу» у розмірі 24934,05 грн.
Станом на час розгляду справи доказів оскарження зазначеного рішення або його виконання відповідачем суду не надано.
Стаття 75Закону № 3759-XIIвизначає порядок виконання рішення про застосування санкції.
Так, з метою виконання рішення про застосування санкції Національна рада повідомляє ліцензіата про прийняте щодо нього рішення шляхом оприлюднення відповідного повідомлення про прийняте рішення на офіційному веб-сайті Національної ради та надсилає ліцензіату копію відповідного рішення протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
Ліцензіат вважається належно повідомленим Національною радою про прийняте рішення через п`ять днів з моменту надсилання йому копії такого рішення рекомендованим листом.
У рішенні про застосування санкції Національна рада може встановити термін усунення порушення.
У разі застосування санкції у вигляді штрафу ліцензіат зобов`язаний сплатити штраф у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення. За кожен день прострочення сплати нараховується пеня у розмірі одного відсотка суми штрафу. У разі несплати ліцензіатом штрафу штраф стягується за рішенням суду.
У разі оскарження ліцензіатом рішення про застосування санкції у вигляді штрафу термін сплати штрафу, зазначений у цій частині, та нарахування пені за прострочення його сплати призупиняється на час судового розгляду справи.
Суми штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Ліцензіат зобов`язаний надати Національній раді документальне підтвердження факту сплати штрафу (копію платіжного доручення) протягом п`яти днів з моменту сплати.
ТОВ «НАША ПРАГА» у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення щодо стягнення штрафу не надіслало документального підтвердження факту сплати штрафу, що стало підставою звернення до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджено несплату відповідачем штрафу на пені, доказів оскарження ліцензіатом рішення про застосування санкції у вигляді штрафу до суду не надано, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною 2статті 2 Кодексу адміністративного судочинства Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати по справі згідност. 139 Кодексу адміністративного судочинства Україниз відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2, код ЄДРПОУ 00063928) до товариства з обмеженою відповідальністю «НАША ПРАГА» (юридична адреса: 01135, м. Київ, вул. Жилянська, 101а, код ЄДРПОУ 33642085) про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «НАША ПРАГА» на користь Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення штраф та пеню у розмірі 61836,37 грн за наступними реквізитами: одержувач ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н, код ЗКПО 37993783, рахунок UA 758999980313000056000026011 в казначействі України (ЕАП) у м. Києві, МФО 899998 Поле «Призначення платежу»:+;2659;101;;;;;; Призначення платежу: сплата плата штрафу згідно з рішенням Національної ради від 10.02.2022 року № 137, без ПДВ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко