Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 166/1086/25
Провадження № 3/166/528/25
ПОСТАНОВА
іменем України
16 липня 2025 року сел Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Фазан Ольга Зіновіївна,
з участю секретаря Приймачук О.М.,
прокурора Нечая О.П. ,
в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши скеровану управлінням стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Замшани, Ратнівського району Волинської області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, голови Забродівської сільської ради Ковельського району Волинської області,
за ч.2 ст.172-7, ч.1 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и в :
Постановою Ратнівського районного суду Волинської області від 16.07.2025 року справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ч.2 ст.172-7 КУпАП (справа №166/1086/25 провадження 3/166/528/25), а також справи про притягнення цієї ж особи до відповідальності за: ч.2 ст.172-7,ч.1 ст.172-7 КУпАП (справа №166/1087/25 провадження 3/166/529/25, справа №166/1088/25 провадження 3/166/530/25, справа №166/1090/25 провадження 3/166/531/25, справа №166/1091/25 провадження 3/166/532/25, справа №166/1092/25 провадження 3/166/533/25, справа №166/1093/25 провадження 3/166/534/25, справа №166/1094/25 провадження 3/166/535/25, справа №166/1095/25 провадження 3/166/536/25, справа №166/1097/25 провадження 3/166/537/25, справа №166/1098/25 провадження 3/166/538/25, справа №166/1099/25 провадження 3/166/539/25, справа №166/1100/25 провадження 3/166/540/25, справа №166/1101/25 провадження 3/166/541/25, справа №166/1102/25 провадження 3/166/542/25, справа №166/1103/25 провадження 3/166/543/25, справа №166/1104/25 провадження 3/166/544/25, справа №166/1105/25 провадження 3/166/545/25, справа №166/1106/25 провадження 3/166/546/25, справа №166/1107/25 провадження 3/166/547/25) об`єднано в одне провадження №166/1086/25 провадження 3/166/528/25.
ОСОБА_1 , будучи Забродівським сільським головою, відповідно до п.п. «в», п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» далі «Закону» є суб`єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим порушив вимоги п. 3, п.2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».
Встановлено, що рішення Забродівської сільської ради № 1/2 від 13.11.2020, «Про початок повноважень Забродівського сільського голови» ОСОБА_1 обрано Забродівським сільським головою та присвоєно 7 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад.
30 вересня 2024 року Забродівський сільський голова ОСОБА_1 , підписав та видав розпорядження № 99-ос «Про встановлення надбавки за виконання особливо важливої роботи ОСОБА_2 », на підставі якого його невістці ОСОБА_2 , техніка із системного адміністрування встановлено з 01.09.2024 року надбавку за виконання особливо важливої роботиу розмірі 50 % до посадового окладу.
Також 30.09.2024, 31.10.2024, 02.12.2024, 24.12.2024, 31.01.2025, 28.02.2025, 31.03.2025, 02.05.2025, 02.06.2025 Забродівський сільський голова ОСОБА_1 , підписав та видав відповідно розпорядження № 96-ос,№111-ос №125-ос, №138-ос, №13-ос, №19 -ос, №22-ос, №32-ос, №37-ос «Про преміювання працівників сільської ради», на підставі яких його невістці ОСОБА_2 , техніка із системного адміністрування нараховано та виплачена премія.
У даному випадку суперечність між приватними та службовими інтересами ОСОБА_1 під час підписання розпоряджень : №96-ос від 30.09.2024 року, №99-ос від 30.09.2024 року,№111-ос від 31.10.2024 року ,№125-ос від 02.12.2024 року, №138-ос від 24.12.2024 року, № 13-ос від 31.01.2025 року, №19-ос від 28.02.2025 року,№22-ос від 31.03.2025 року,№32-ос від 02.05.2025 року,№37-ос від 02.06.2025 року «Про преміювання працівників сільської ради» та «Про встановлення надбавки за виконання особливо важливої роботи ОСОБА_2 » на підставі якого його невістці ОСОБА_2 , було встановлено надбавку та нараховано та виплачено премію, полягає у формі майнового інтересу, який зумовлений можливістю отримання грошового забезпечення у вигляді премій своїй близькій особі.
Разом з тим, ОСОБА_1 будучи обізнаним із нормами Закону, свідомо проігнорував вказані вимоги.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи Забродівським сільським головою, підписав та видав розпорядження: №96-ос від 30.09.2024 року, №99-ос від 30.09.2024 року, ,№111-ос від 31.10.2024 року ,№125-ос від 02.12.2024 року, №138-ос від 24.12.2024 року № 13-ос від 31.01.2025 року, №19-ос від 28.02.2025 року,№22-ос від 31.03.2025 року,№32-ос від 02.05.2025 року,№37-ос від 02.06.2025 року ««Про преміювання працівників сільської ради`та «Про встановлення надбавки за виконання особливо важливої роботи ОСОБА_2 » на підставі якого його невістці ОСОБА_2 , було встановлено надбавку та нараховано та виплачено премію в загальному розмірі 69930,87 грн , таким чином вчинив дії та прийняв рішення в умовах конфлікту інтересів, чим порушив вимоги п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 30 вересня 2024 року Забродівський сільський голова ОСОБА_1 , підписав та видав розпорядження № 99-ос «Про встановлення надбавки за виконання особливо важливої роботи ОСОБА_2 », на підставі якого його невістці ОСОБА_2 , техніка із системного адміністрування встановлено з 01.09.2024 року надбавку за виконання особливо важливої роботиу розмірі 50 % до посадового окладу та не повідомив колегіальний орган -виконавчий комітет сільської ради,в усній чи письмовій формі про наявність у нього реального конфлікту інтересів.
Окрім того, 30.09.2024, 31.10.2024, 02.12.2024, 24.12.2024, 31.01.2025, 28.02.2025, 31.03.2025, 02.05.2025, 02.06.2025 року Забродівський сільський голова ОСОБА_1 , підписав та видав відповідно розпорядження : № 96-ос,№111-ос №125-ос, №138-ос, №13-ос, №19 -ос, №22-ос, №32-ос,№37-ос «Про преміювання працівників сільської ради», на підставі яких його невістці ОСОБА_2 , техніка із системного адміністрування нараховано та виплачена премія та не повідомив у встановлених цим Законом випадках та порядку ( не пізніше наступного робочого дня з моменту , коли дізнався чи повинен був дізнатися ) колегіальний орган -виконавчий комітет сільської ради,в усній чи письмовій формі про наявність у нього реального конфлікту інтересів,чим порушив вимоги п.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно актового запису про народження № 12 від 12.04.1986 року Забродівської сільської ради ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Окрім цього відповідно до актового запису про шлюб № 2 від 07.08.2011 Забродівської сільської ради громадянка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , є дружиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі абз. 3 ч. 1 ст. 1 Закону, близькими особами суб`єкта декларування є - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта.
Згідно до абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону, реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень або не вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону,приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Пунктом 3 ст. 28 Закону передбачені заходи запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Зокрема, не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Частиною 1 та 2 ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка визначає питання врегулювання конфлікту інтересів в органах місцевого самоврядування, передбачено, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради публічно повідомляє про конфлікт інтересів, який виник під час участі у засіданні ради, іншого колегіального органу (комісії, комітету, колегії. тощо), відповідному колегіальному органу та не бере участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідним колегіальним органом. Якщо неучасть осіб, зазначених у частині першій цієї статті, у прийнятті рішення призведе до втрати повно важності відповідальної ради,іншого колегіального органу,особи,у яких наявний конфлікт інтересів,беруть участь у прийняття радою,іншим колегіальним органом рішення за умови публічного самостійного повідомлення про конфлікт інтересів під час засідання колегіального органу
У даних випадках суперечність між приватними та службовими інтересами ОСОБА_1 під час підписання розпоряджень : №96-ос від 30.09.2024 року, №99-ос від 30.09.2024 року, ,№111-ос від 31.10.2024 року ,№125-ос від 02.12.2024 року, №138-ос від 24.12.2024 року № 13-ос від 31.01.2025 року, №19-ос від 28.02.2025 року,№22-ос від 31.03.2025 року,№32-ос від 02.05.2025 року,№37-ос від 02.06.2025 року ««Про преміювання працівників сільської ради`та «Про встановлення надбавки за виконання особливо важливої роботи ОСОБА_2 » на підставі якого ОСОБА_2 , було встановлено надбавку та нараховано та виплачено премію в загальному розмірі 69930,87 грн, полягає у формі майнового інтересу, який зумовлений можливістю отримання грошового забезпечення у вигляді премій своїй близькій особі ОСОБА_2 , яка є його невісткою,прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів та не повідомив у встановлених цим Законом випадках та порядку ( не пізніше наступного робочого дня з моменту , коли дізнався чи повинен був дізнатися ) колегіальний орган -виконавчий комітет сільської ради,в усній чи письмовій формі про наявність у нього реального конфлікту інтересів при преміюванні невістки ОСОБА_2 .
За умовами Положенням про преміювання працівників Забродівської сільської ради , затвердженого рішенням сесії сільської ради від 22.12.2017 року №3/5 , розмір премій працівникам сільської ради визначає сільський голова.
Таким чином, виключне право та остаточне рішення щодо преміювання працівників приймає сільський голова.
Отже, ОСОБА_1 вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів - видав та підписав розпорядження про встановлення надбавки та преміювання своєї невістки ОСОБА_2 та не повідомив у встановлених цим Законом випадках та порядку ( не пізніше наступного робочого дня з моменту , коли дізнався чи повинен був дізнатися ) колегіальний орган -виконавчий комітет сільської ради,в усній чи письмовій формі про наявність у нього реального конфлікту інтересів при преміюванні невістки ОСОБА_2 , тобто вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1, ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав.Підтвердив, що ОСОБА_2 дружиною сина ОСОБА_3 , тобто є його невісткою , яку пррийнято на роботу в сільську раду на технічну роботу. Ствердив , що встановив їй надбавку з 01.09.2024 року та видавав накази про преміювання на рівні із усіма працівниками сільської ради, оскільки дуже низька оплата праці в органах місцевого самоврядування та є проблема з кадрами та вважав, що не порушує законодавство.
Суд, заслухавши прокурора , який надав висновок щодо наявності в діяннях ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1,ч.2 ст.172-7 КУпАП, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази, дійшов наступного.
За ч.1 ст. 172-7 КУпАП наступає за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів .
Частиною 2 ст. 172-7 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи місцевого самоврядування є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, а відтак ОСОБА_1 , будучи сільським головою Забродівської сільської ради є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції» правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності голів, заступників голів обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
Факт вчинення сільським головою ОСОБА_1 , правопорушень, пов`язаних з корупцією за ч.1 ,ч.2 ст. 172-7 КУпАП підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення: № 202, №204, № 206, №208, №212, №214, №216, №220, № 210, № 218 від 25.06.2025 за ч.2 ст. 172-7 КУпАП, № 201, № 203,№ 205, №207, №209, №211, №213, №215,№217, №219 від 25.06.2025 за ч.1 ст. 172-7 КУпАП;письмовими визнавальними поясненнями ОСОБА_1 ,рапортом Мазурика Р., розпорядженням сільського голови № 99-ос «Про встановлення надбавки за виконання особливо важливої роботи ОСОБА_2 », розпорядженнями : №96-ос від 30.09.2024 року, №111-ос від 31.10.2024 року ,№125-ос від 02.12.2024 року, №138-ос від 24.12.2024 року, № 13-ос від 31.01.2025 року, №19-ос від 28.02.2025 року,№22-ос від 31.03.2025 року,№32-ос від 02.05.2025 року,№37-ос від 02.06.2025 року ««Про преміювання працівників сільської ради» щомісячно за період з вересня 2024 року по травень 2025 року ;рішенням №1/2 від 13.11.2020 року І сесії VIII скликання про початок повноважень Забродівського сільського голови; розрахунковими листами ОСОБА_2 за грудень 2024 року,січень-травень 2025 року; Положенням про преміювання працівників Забродівської сільської ради , затвердженого рішенням сесії сільської ради від 22.12.2017 року №3/;копією актового запису про шлюб Забродівської сільської ради №2 від 07.08.2011 року ОСОБА_3 та ОСОБА_5 ; копією актового запису про народження Забродівської сільської ради №12 від 12 квітня 1986 року народження,згідно до якого ОСОБА_3 ,народився ІНФОРМАЦІЯ_5 і його батьками є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 і ОСОБА_6 ,ІНФОРМАЦІЯ_6; інформацією Забродівської сільської ради № 770/02-28 від 18.06.2025 року про те, що ОСОБА_1 у період із 2023 року по теперішній час не повідомляв Забродіську сільську раду про наявний реальний чи потенційний конфлікт інтересів під час виконання своїх службових повноважень.
За приписами ч. 4 ст. 38 КУпАП ,адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Отже, строки притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення , передбачені за ч.1, ч.2 ст. 172-7 КУпАП не минули, оскільки вчинені ним в період з 30.09.2024 по червень 2025 року та виявлені 17 червня 2025 року.
На підставі досліджених доказів суд приходить до висновку,що в діях ОСОБА_1 наявні склади адміністративних правопорушень: за ч.1 ст.172-7 КУпАП,тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів ; за ч.2 ст.172-7 КУпАП , тобто вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів .
За нормами ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст.4 ч.2 .п. 5 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з винної особи стягується судовий збір у розмірі 605,6 грн.
Враховуючи характер, обставини вчинення та кількість вчинених правопорушень, дані про особу ОСОБА_1 - вперше притягається до адмінвідповідальності, позитивно характеризується, є доцільним накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі санкції статті за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто за ч.2 ст.172-7 КУпАП .
Керуючись ст.ст. 36,40-1, ч.ч.1,2 ст.172-7,п.1 ч. 1 ст. 284 К УпАП, Закону України "Про запобігання корупції ", суд,
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-7, ч.1 ст.172-7, КУпАП , та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,що становить 5100 ( п`ять тисяч сто ) грн гривень в ГУК у Волин.обл/смт Заболоття/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371, номер рахунку (IBAN) UA928999980313040106000003478, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.)
Відповідно до ст.308 ч.2 КУпАП у разі несплати штрафу порушником в добровільному порядку, не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови, у порядку примусового виконання стягується подвійний розмір штрафу 10200 ( десять тисяч двісті) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 605(шістсот п`ять ) гривень 60 коп судового збору в ГУК у Волин.обл/смт Ратне/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371, Банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку (IBAN) UA898999980313111206000003566.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено за наслідками розгляду справи по суті.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О. З. Фазан