Рішення № 128882934, 16.07.2025, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
16.07.2025
Номер справи
490/435/25
Номер документу
128882934
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 490/435/25 провадження №2/489/1643/25

РІШЕННЯ

Іменем України

16 липня 2025 року м. Миколаїв

Інгульський районнийсуд містаМиколаєва ускладі головуючогосудді КоваленкаІ.В.,розглянувши впорядку спрощеногопровадження безповідомлення учасниківсправи (впорядку письмовогопровадження)цивільну справуза позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі ГУ ПФУ в Миколаївській області) до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої субсидії,

встановив:

У березні 2025 року представник позивача звернувся до Центрального районного суду міста Миколаєва з позовом в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача надмір виплаченої житлової субсидії за період з 01.10.2023 по 31.03.2024 в розмірі 4462,71 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримувала житлову субсидію відповідно до Положення №848 на підставі заяви та декларації про доходи і витрати від 25.08.2023. З 01.10.2023 з урахуванням приписів пункту 78 Постанови №848 відповідачу призначено житлову субсидію, що підтверджується рішенням про призначення житлової субсидії 20.09.2023 №14001-33583787-2023-1. 09.04.2024 було проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан). За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України 24.01.2024 виявлено, що у відповідача станом на 01.08.2023 наявний відкритий депозитний рахунок в Акціонерному товаристві «ПриватБанк», розмір депозиту під час отримання житлової субсидії перевищував 100000,00 грн.

Листом від 21.04.2024 № 1400-0308-8/34576 відповідача було повідомлено про припинення виплати житлової субсидії та порядок поновлення виплати субсидії у випадку отримання недостовірної інформації під час проведення верифікації Мінфіном. Крім того, відповідач була ознайомлена з обов`язком повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату субсидії, зокрема, про наявність на депозитному банківському рахунку коштів в сумі, що перевищує 100000,00 грн., про що зазначено в заяві про призначення житлової субсидії від 25.08.2023. Таким чином, відповідачем було порушено обов`язок щодо повідомлення про наявність на депозитному банківському рахунку коштів в сумі, що перевищує 100000,00 грн., внаслідок чого Головним управлінням надміру виплачено Відповідачу субсидію за період з 01.10.2023 по 31.03.2023 в сумі 4462,71 грн. Листом від 09.07.2024 № 1400-0403-8/58372 відповідача було повідомлено про необхідність повернути на розрахунковий рахунок Головного управління надміру виплачену суму житлової субсидії в розмірі 4462,71 грн. Відповідачем в добровільному порядку суму переплати не повернуто, відтак розмір надміру виплаченої субсидії станом на дату подання позовної заяви складає 4462,71 грн.

Ухвалою судді Центрального районного суду міста Миколаєва Черенкової Н.П. від 19.02.2025 справу передано за підсудністю на розгляд до Ленінського районного суду міста Миколаєва.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.03.2025 справу передано судді Коваленку І.В.

Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 13.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 23.04.2025 копію ухвали про відкриття провадження та матеріалів позовної заяви повторно направлено відповідачу, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін з урахуванням строку, необхідного для надання відповідачем відзиву.

Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористалась. Повідомлення відповідача про розгляд справи здійснювалось судом шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі, позовної заяви та доданих до неї документів за адресою проживання та додатково шляхом розміщення оголошення на офіційному вебпорталі судової влади. Про належне повідомлення відповідача про розгляд справи свідчить розписка, яка міститься в матеріалах справи.

Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини п`ятої статті 279 ЦПК України не надходило.

У відповідності до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Згідно вимогстатті 247ЦПК України,у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Виходячи з вимог частини п`ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримував житлову субсидію відповідно до Положення № 848.

25.0/8.2023 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. При подачі документів, ОСОБА_1 , також,подала декларацію про доходита витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 25.08.2023.

З 01.10.2023 по 31.03.2024 ОСОБА_1 на підставі рішення про призначення житлової субсидії №14001-33583787-2023-1 від 20.09.2023 призначено житлову субсидію на житлово-комунальні послуги та придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

09.04.2024 проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан). За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України 21.01.2024, отримано інформацію про те, що будь-хто зі складу домогосподарства або член сім`ї особи зі складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100000,00 грн.

Листом №1400-0308-8/34576 від 21.04.2024 ОСОБА_1 було повідомлено про припинення виплати житлової субсидії та зазначено про необхідність надати довідку з банківської установи, в якій має бути інформація про дату відкриття депозиту, суму та дату закриття, якщо депозит закрито.

Листом № 1400-0403-8/58372 від 09.07.2024 ОСОБА_1 повідомлено про суму переплати у розмірі 4462,71, зазначено про необхідність її повернення та роз`яснено порядок повернення надміру отриманих коштів.

Як вбачається з заяви про призначення та надання житлової субсидії від 25.08.2023, відповідач ознайомлена з обов`язком повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату житлової субсидії.

Таким чином, відповідачем порушено обов`язок щодо повідомлення про наявність коштів на депозитному банківському рахунку у загальній сумі, що перевищує 100000,00 грн., внаслідок чого ГУ ПФУ в Миколаївській області надміру виплачено відповідачу житлову субсидію за період з 01.10.2023 по 31.03.2024 у розмірі 4462,71 грн.

Відповідно до положеньстатті 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно порядку призначення та виплат житлових субсидій і пільг населенню передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 №1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» починаючи з 01.12.2022 функції адміністрування житлових субсидій та пільг передано Пенсійному фонду України.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі Положення).

Відповідно до пункту 3 Положенняжитлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Згідно з підпунктом 9 пункту 14 Положення ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства (крім дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, або осіб з їх числа, а також дитини, щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування та яка тимчасово або постійно влаштована в сім`ю родичів, знайомих, прийомну сім`ю або дитячий будинок сімейного типу) на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації.

Відповідно до пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:

-за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

-за І і ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;

-за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Згідно з частиною третьою пункту 49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до пункту 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до абзацу 5 пункту 119 Положення за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 (далі Порядок)затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат.

Пунктом 3 Порядку визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб`єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яка вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб`єкти надання інформації.

Пунктом 51 Порядку визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.

Пунктом 6 Порядку визначено, що за результатами верифікації Міністерство Фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Пунктом 9 Порядку визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:

-призначення (перерахунку) державної виплати;

-припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;

-поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;

-усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Згідно пункту 121 Положення надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Згідно пункту 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

У статті 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Відповідно до положень статей 12, 13, 81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, а кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Згідно вимог статей 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Судом встановлено, що відповідач була проінформованою про її обов`язок повідомляти позивача про обставини, які впливають на виплату житлової субсидії, однак, матеріали справи не містять доказів того, що відповідач у визначений спосіб повідомила Головне управління Пенсійного фонду України, що вона або члени її родини на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100000,00 грн., або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100000,00 грн., про що зазначається в декларації

Доказів того, що відповідач в добровільному порядку повернула суму переплати надміру виплаченої житлової субсидії у розмірі 4462,71 грн. матеріали справи не містять.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи всі обставини справи у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для ухвалення рішення про задоволення позову.

Згідно статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2422,40 грн.

Керуючись статтями4,19,141, 158,263-265 ЦПК України, суд

вирішив:

Позов Пенсійного фонду України в Миколаївській області про стягненнянадміру виплаченоїсубсидії задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надміру виплачену житлову субсидію та додаткову підтримку за період з 01.10.2023 по 31.03.2024 в сумі 4462,71 грн. (чотири тисячі чотириста шістдесят дві гривні 71 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управлінняПенсійного фондуУкраїни вМиколаївській області судовий збір в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.).

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

позивач Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, код ЄДРПОУ 13844159, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1;

відповідач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місцепроживання: АДРЕСА_1 .

Повний текст судового рішення складено 16.07.2025.

Суддя І.В.Коваленко