Рішення № 128855402, 15.07.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2025
Номер справи
320/5986/20
Номер документу
128855402
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2025 року Справа№320/5986/20

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю СВГ-Транс (09414, Київська обл., село Кривець, Білоцерківський район, вулиця Шевченка, будинок 2 А, код ЄДРПОУ 40114026) до Головного управління ДПС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5А, ЄДРПОУ 43141377,) визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,

УСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю «СВГ Транс» (далі позивач, Товариство) звернулося до Київського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі відповідач, ГУ ДПС у Київській області) відповідно до якого просить суд: визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.02.2020 № 0002023201.

В обґрунтування позову зазначає таке.

Позивач проводив діяльність на АГЗП у Києво-Святошинському районі, с. Хотів, вул. Юності, але з 01.07.2019 діяльності там не здійснює. Водночас така особа, як ОСОБА_1 ніколи не працював у ТОВ «СВГ-Транс».

Таким чином, позивач вважає, що відповідач провів фіктивну перевірку непрацюючого об`єкта до якої залучили невідому особу, як працівника Товариства, а тому податкове повідомлення-рішення від 18.02.2020 № 0002023201 є незаконним та має бути скасовано судом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 справу №320/5986/20 передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.11.2020 відкрито провадження у справі для її розгляду у порядку спрощеного письмового провадження.

Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу №320/5986/20 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.05.2025 зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.06.2025 адміністративну справу №320/5896/20 прийнято до провадження. Вирішено здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею Буряк І.В. в порядку спрощеного позовного провадження у строк, встановлений статтею 258 КАС України.

Зобов`язано учасників справи протягом п`ятнадцяти днів з моменту отримання цієї ухвали надати суду письмові пояснення та/або заяву у разі зміни фактичних обставин у цій справі, вибуття, необхідності залучення або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, а також у разі врегулювання спору.

Наявний у матеріалах справи відзив ГУ ДПС у Київській області свідчить про незгоду відповідача із доводами позивача та містить прохання у позові відмовити, з огляду на таке.

Працівниками ГУ ДПС у Київській області проведено фактичну перевірку АЗС, що належить Товариству, яка розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Хотів, вул. Юності. У ході проведення перевірки установлено факт реалізації пального (газ скраплений пропан-бутан) у кількості 8,36 л. за ціною 11,95 грн, фіскальний чек або інший розрахунковий документ не видавався за відсутності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, чим порушено ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Фактичні обставини встановлені судом у справі.

Товариство є юридичною особою, зареєстроване у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 40114026 зареєстрований за адресою (на теперішній час): 09414, Київська обл., село Кривець, Білоцерківський район, вулиця Шевченка, будинок 2 А.

Основний вид діяльності: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

ГУ ДПС у Київській області на підставі наказу від 29.11.2019 № 768 та направлень на проведення перевірки від 18.12.2019 № 511, № 512 проведено фактичну перевірку АЗС, що належить Товариству, яка розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Хотів, вул. Юності, за результатами якої складено акт перевірки від 19.12.2019 № 231/10-36-32-00-10/40114026 (далі акт перевірки).

До проведення перевірки оператору АЗС Товариства ОСОБА_1 пред`явлено службове посвідчення, направлення на проведення перевірки та вручено копію наказу про проведення фактичної перевірки, про що на відповідних направленнях міститься його підпис.

Згідно висновків акта перевірки установлено порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме реалізацію пального (газ скраплений пропан-бутан) у кількості 8,36 л. за ціною 11,95 грн, фіскальний чек або інший розрахунковий документ не видавався, за відсутності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Вказано, що під час перевірки проводилася фотофіксація.

До акта перевірки додано пояснення ОСОБА_1 , працівника ТОВ «СВГ-Транс» оператора АЗС за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Хотів, вул. Юності, який зазначив, що 18.12.2019 о 14-30 год. ним реалізовано пальне (газ скраплений пропан-бутан) у кількості 8,36 л. за ціною 11,95 грн, на загальну суму 100,00 грн. Фіскальний чек не видавався, бо не працює касовий апарат.

18 грудня 2019 року працівниками ГУ ДПС у Київській області складено акт відмови від отримання акта перевірки про те, що ОСОБА_1 , працівник ТОВ «СВГ-Транс» оператор АЗС за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Хотів, вул. Юності від отримання акта перевірки відмовився.

Також 18 грудня 2019 року працівниками ГУ ДПС у Київській області складено акт відмови від підписання акта перевірки про те, що ОСОБА_1 , працівник ТОВ «СВГ-Транс» оператор АЗС за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Хотів, вул. Юності від підписання акта перевірки відмовився.

На підставі висновків акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.02.2020 № 0002023201, яким на підставі абз.9 ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах роздрібна торгівля алкогольними напоями, пивом, та/або тютюновими виробами» застосовано суму штрафних (фінансових) у розмірі 250 000,00 грн.

У матеріалах справи також наявний договір оренди щебенево-асфальтованого майданчику від 01.08.2019 № 01-08/О, відповідно до якого ОСОБА_2 (як орендодавець) передає ТОВ «СВГ-Транс (як орендар) у строкове користування щебенево-асфальтований майданчик за адресою Київська область, Києво-Святошинський район, с. Хотів, вул. Юності для здійснення роздрібної торгівлі пальним.

Правова позиція суду обґрунтована таким.

Податковий кодекс України (далі ПК України, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

Стаття 80.

80.1. Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

80.2. Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального;

80.4. Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.

80.5. Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

80.7. Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб`єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

80.10. Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Стаття 83. Матеріали, які є підставами для висновків під час проведення перевірок

83.1. Для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків, зокрема, є:

83.1.1. документи, визначені цим Кодексом;

83.1.2. податкова інформація;

83.1.7. мультимедійна інформація (фото, відео-, звукозапис), отримана (виготовлена) контролюючими органами.

Стаття 86. Оформлення результатів перевірок

86.1. Результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов`язаний його підписати.

Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі Закон № 481, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин, закон втратив чинність на підставі Закону № 3817-IX від 18.06.2024).

Стаття 15.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Стаття 17.

За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень;

Висновки суду.

Доводи позивача в обґрунтування протиправності спірного податкового-повідомлення рішення зводяться до того, що Товариство здійснювало діяльність на АГЗП у Києво-Святошинському районі, с. Хотів, вул. Юності, але з 01.07.2019 діяльності там не здійснює. Водночас така особа, як ОСОБА_1 ніколи не працював у ТОВ «СВГ-Транс».

Тобто, позивач вважає, що відповідач провів фіктивну перевірку непрацюючого об?єкта до якої залучили невідому особу, як працівника Товариства, а тому податкове повідомлення-рішення від 18.02.2020 № 0002023201 є незаконним та має бути скасовано судом.

По суті установленого податковим органом порушення доводів не наведено.

Зі свого боку суд звертає увагу, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог Закону № 481.

Водночас, наявні у матеріалах письмові докази не дають підстав вважати, що податковим органом порушено порядок проведення фактичних перевірок.

Таким чином, суд вважає, що акт перевірки та додані до нього письмові пояснення працівника Товариства та матеріали фотофіксації є належними доказами, установлених відповідачем порушень. Натомість позивачем жодними доказами виявлений факт роздрібного продажу пального за відсутності ліцензії не спростовано.

Суд зазначає, що установлений ч. 2 ст. 77 КАС України обов?язок доказування, не виключає виконання позивачем вимог ч. 1 ст. 77 КАС України, відповідно до якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Ураховуючи викладене, суд вважає, що податковим органом доведено належними, допустимими та достовірними доказами обґрунтованість прийняття спірного податкового повідомлення рішення, що позивачем не спростовано. Тому суд дійшов висновку, що у позові належить відмовити.

Оскільки у позові відмовлено, то підстави для розподілу судового збору відсутні

Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «СВГ Транс» до Головного управління ДПС у Київській області про визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.02.2020 № 0002023201 відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення

Повний текст рішення суду складено 15.07.2025.

Суддя І.В. Буряк