Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 583/2786/25
3/583/1151/25
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 липня 2025 року м. Охтирка
Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Соколова Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, що надійшли від Охтирського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою : АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
з участю особи щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , його представника адвоката Білери П.П.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 19.06.2025 о 23 год. 20 хв. в с. Хухра по вул. Помаранчевої Революції, 2, керував автомобілем марки «Шкода»,державний номернийзнак НОМЕР_1 ,з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота та почервоніння зіниць очей. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора Драгер 6820 чи в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
11.07.2025 до суду надійшло клопотання адвоката Білери П.П. про закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 через грубі порушення працівників поліції, допущені при складанні протоколу. В клопотанні зазначає, що при складанні протоколу ОСОБА_1 не були роз`яснені його права, передбачені ст. 63 Конституції та ст. 268 КУпАП. Через те, що ОСОБА_1 був відсутній під час складання протоколу, то він був позбавлений права подати свої пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також мотиви відмови від його підписання. Вважає, що допущені працівником поліції порушення при складанні адміністративного протоколу щодо ОСОБА_1 позбавляють суд можливості здійснити повне, всебічне і об`єктивне з`ясування обставин справи. Оскільки всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачуться на користь особи, вважає, що у суду є усі підстави для закриття провадження у справі.
ОСОБА_1 в суді своєї вини не визнав та пояснив, що працівники поліції незаконно склали на нього протокол, в той час коли він не порушував будь яких правил дорожнього руху. Крім того, при складанні протоколу йому не були роз`яснені права та і взагалі він був відсутній при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Адвокат Білера П.П. в суді підтримав письмове клопотання, подане до суду, просив закрити провадження у справі з підстав, викладених у клопотанні.
Допитаний у суді свідок ОСОБА_2 пояснив, що 19.06.2025 близько 23 год. 30 хв. він був у центрі с. Хухра біля магазину «Колобок», коли в цей час під`їхав ОСОБА_1 та працівники поліції, які казали, що він їхав на дальньому світлі фар. Потім працівники поліції сказали, що відчувають від ОСОБА_1 запах алкоголю, пропонували пройти йому огляд на стан сп`яніння. ОСОБА_1 нічого не відповів на це працівникам поліції і вони з ним разом пішли додому. Поліцейські не роз`яснювали ОСОБА_1 ніяких прав. Через контузію ОСОБА_1 взагалі не вживає спиртне.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , його захисника, свідка, приходжу до такого.
Відповідно до п.п."а" пункту 2.9 Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Невиконання вказаних вимог утворюють склад правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст.130 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з частинами 1-3 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Факт скоєння правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 36712 від 19.06.2025, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП щодо змісту, оскільки в протоколі зазначено дату його складання, дані про службову особу, яка його склала, та особу, що притягується до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення та суть правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, протокол підписаний особою, яка його склала. Особа, щодо якої складено протокол, від підпису та надання письмових пояснень відмовилася шляхом залишення місця події, про що зазначено в протоколі.
ОСОБА_1 було виписано направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, однак огляд не проводився в зв`язку з відмовою останнього.
Відеозаписом, доданим до протоколу, зафіксовано керування ОСОБА_1 транспортним засобом та його відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Суд вважає, що водій на вимогу працівників поліції має беззастережно виконати їх законну вимогу та пройти огляд на стан сп`яніння у медичному закладі, що прямо передбачено п.2.5 ПДР України та абз.3 ч.2ст.16 Закону України «Про дорожній рух», які покладають на водія безумовний обов`язок виконати передбачені законом вимоги поліції, в тому числі про проходження огляду на стан сп`яніння.
Так, з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп`яніння шляхом залишення місця події.
Відеозаписом зафіксовано, як працівник поліції оголосив ОСОБА_1 його права (23:22:16), передбачені законом та неодноразово пропонував пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння.
На думку суду, дії працівників поліції узгоджуються з вимогами Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі та Інструкції про порядок виявлення водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, а кваліфікація дій ОСОБА_1 відповідає кваліфікуючим ознакам норми ч.1 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
В зв`язку з цим вважаю, що твердження ОСОБА_1 , його захисника та свідка про те, що ОСОБА_1 не були роз`яснені права, а також те, що протокол був складений у його відсутність, не заслуговують на увагу, мають формальний характер та спрямовані на ухилення від адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення.
Залишення місця події ОСОБА_1 суд розцінює як відмову від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння..
Докази, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Таким чином винуватість ОСОБА_1 є доведеною поза розумним сумнівом, такі його дії слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
При призначенні стягнення враховую характер правопорушення, особу, що притягується до адміністративної відповідальності.
Обставин, що обтяжують відповідальність чи пом`якшують відповідальність, не встановлено.
Врахувавши наведене, доходжу висновку про накладення стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, що відповідає тяжкості та наслідкам скоєного правопорушення, забезпечить недопущення скоєння правопорушень на подальше.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, що притягується до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17000 грн ( сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік (населений пункт : Сумська область/м. Суми, отримувач : ГУК Сум. обл./Сумська обл./, код отримувача : 37970404, Банк отримувача : Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA628999980313090149000018001, код класифікації доходів бюджету : 21081300, найменування податку : Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі).
Строк позбавлення права керування транспортними засобами рахувати з моменту набрання постановою суду законної сили.
У відповідності із ст. 307 та ч. 2 ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605, 60 грн (шістсот п`ять грн 60 коп.) (населений пункт м. Київ, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м.Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку : UA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходів бюджету: 22030106, найменування податку: судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області Наталія СОКОЛОВА