Рішення № 128789959, 10.07.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2025
Номер справи
200/8550/24
Номер документу
128789959
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 липня 2025 року Справа№200/8550/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області,

Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

провизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому (з урахуванням уточнених позовних вимог) просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що полягають у відмові в зарахуванні до її страхового стажу для призначення пенсії з 7 червня 2024 року періодів роботи: з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року в «Краматорськом Горпіщеторгі», з 16 грудня 1985 року по 17 лютого 1986 року та з 16 листопада 1992 року по 5 січня 1993 року - в ОРСі «Часівоярського вогнетривкого комбінату»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 7 червня 2024 року з урахуванням до страхового стажу періодів роботи: з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року в «Краматорськом Горпіщеторгі», з 16 грудня 1985 року по 17 лютого 1986 року та з 16 листопада 1992 року по 5 січня 1993 року - в ОРСі «Часівоярського вогнетривкого комбінату» (а.с. 1-5, 46).

Ухвалою суду від 13 грудня 2024 року позовна заява позивача залишена без руху, позивачу встановлений строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 39).

18 грудня 2024 року від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій остання зазначила уточнені позовні вимоги та до якої додала копію рішення відповідача від 24 січня 2024 року про призначення їй пенсії за віком (а.с. 44-47).

Ухвалою суду від 23 грудня 2024 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні (а.с. 51-52).

30 грудня 2024 року до суду від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи письмових доказів, до якої додано додаткові докази по справі (а.с. 56-64).

13 січня 2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі (а.с. 66-104).

14 січня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с. 107-111).

Ухвалою суду від 9 травня 2025 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області; запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати суду протягом п`ятнадцяти днів після отримання ухвали відзив на позов ОСОБА_1 ; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати суду протягом п`ятнадцяти днів після отримання ухвали: копію належним чином оформленого рішення, прийнятого за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 від 16 січня 2024 року про призначення пенсії, розрахунок її страхового стажу станом на час розгляду її заяви про призначення пенсії, пояснення з приводу не зарахування до страхового стажу позивача спірних в межах даної справи періодів її роботи; також зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду протягом десяти днів після отримання даної ухвали: копії заяв/звернень ОСОБА_1 від 22 січня 2024 року, 7 лютого 2024 року, 8 квітня 2024 року, у липні 2024 року, від 24 серпня 2024 року (та інших, якщо такі мали місце); копії рішень/листів, прийнятих за наслідком розгляду зазначених вище заяв/звернень (із поясненням щодо органу, які приймав ці рішення (складав листи за наслідком розгляду звернень)) (а.с. 118-119).

8 липня 2025 року судом отримано від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відзив на позов, витяг з електронної пенсійної справи позивача із рішенням № 053130011845 від 24 січня 2024 року (назва територіального органу, що прийняв це рішення, у наданому витязі відсутні; при цьому вказана дата та час розрахунку: 22 1 лютого 2024 року 21:40) ОСОБА_1 було перераховано пенсію з 29 листопада 2023 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування»; вид перерахунку «Уточнення показників середньої ЗП по НГ (річна) (масовий)); підстава [відомості відсутні]. У рішенні зазначено, що страховий стаж позивача складає 35 років 6 місяців 19 днів; розмір пенсії з 29 листопада 2023 року (всього) 5673,78 грн (а.с. 94). та довідку РС-право із розрахунком страхового стажу.

Ухвалою суду від 10 липня 2025 року встановлено, що позивач звернулась до суду із даним позовом без порушення процесуального строку для такого звернення.

Суд вважає за необхідне знаголосити, що станом на час прийняття даної ухвали Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не надано суду зазначені в ухвалі від 9 травня 2025 року документи.

Відповідно до ч. 5 ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи зобов`язані: […] 2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; […] 4) подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; […] 6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; […].

Згідно з ч.ч. 1, 2, ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст. 78цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача; суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Частиною 9 ст. 80 КАС України визначено, що у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами […].

Враховуючи наведене нормативно-правові приписи, а також беручи до уваги не надання відповідачами всіх витребуваних судом документів, суд вирішує справу на підставі наявних у справі доказів із врахуванням наведених приписів КАС України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні, у зв`язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позові та відповіді на відзив позивачем зазначено наступне.

ОСОБА_1 з 29 листопада 2023 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 26 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Страховий стаж для обчислення пенсії складає 40 років 5 місяців 19 днів.

У зв`язку із тим, що при обрахунку пенсії до її страхового стажу не були враховані періоди роботи з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року в «Краматорському Горпіщеторгі» та з 16 грудня 1985 року по 17 лютого 1986 року і з 16 листопада 1992 року по 5 січня 1993 року в ОРСі «Часовоярського вогнетривкого комбінату», позивач звернулась із відповідним запитом до архіву Бахмутської міської ради та до архівного відділу Краматорської міської ради.

Довідкою від 3 квітня 2024 року № 19-07-08/55 архівний відділ Бахмутської міської ради повідомив, що в архівному фонді № 93 «Коллективное торгово-производственное предприятие г. Часов-Яр» (мовою оригіналу) у відомостях із нарахування заробітної плати значиться, що заробітна плата нараховувалась (мовою оригіналу) « ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 : з січня по грудень включно 1985 року, з серпня 1987 року по листопад 1992 року включно, у січні 1993, у липні 1994 року»; у липні 1994 року у графі нарахування заробітної плати « ОСОБА_1 » (мовою оригіналу) зазначено «ув. 18.VII» (мовою оригіналу, так в документі). Накази з кадрових питань зазначеного підприємства за 1985-1994 роки, а також за попередні та наступні роки, на зберігання до архівного відділу не находили, тому для підтвердження факту роботи « ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )» були використані фінансові документи.

Довідкою від 12 листопада 2024 року № 23.07-05/808 архівний відділ Краматорської міської ради повідомив, що документи від «Краматорского горпищеторга» до архівного зберігання не надходили, тому надати документи, підтверджуючі стаж роботи на даному підприємстві немає можливості.

Позивач надала ці довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Листом від 15 серпня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивачу, що період її роботи в ОРСі «Часовоярського вогнетривкого комбінату» зараховано до її страхового стажу. До заяви було додано розрахунок стажу, згідно із яким пенсійним органом не було враховано до страхового стажу позивача періоди її роботи з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року в «Краматорському Горпіщеторгі» та з 16 грудня 1985 року по 17 лютого 1986 року і з 16 листопада 1992 року по 5 січня 1993 року в ОРСі «Часовоярського вогнетривкого комбінату».

За поясненням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до страхового стажу позивача не враховано ці періоди, так як в трудовій книжці міститься не чіткий відтиск печатки у записі про звільнення, що є порушенням вимог п. 4.1 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» від 29 липня 1993 року № 58.

Після неодноразового звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (в т.ч. і через «Урядову гарячу лінію») із заявами щодо врахування до страхового стажу зазначених періодів, вона отримала лист, в якому зазначено, що ґрунтовну відповідь щодо розрахунку її страхового стажу та порядку врахування не зарахованих періодів роботи їй було надано листом від 15 серпня 2024 року № 21684-18474/С-02/8-0500/24 її звернення від 10 липня 2024 року, яке надійшло з Пенсійного фонду України 18 липня 2024 року.

Позивач зазначає, що відповідальним за заповнення трудової книжки є підприємство-роботодавець. Виявлені пенсійним органом недоліки оформлення трудової книжки не можуть вважатися достатньою підставою для відмови для визначення стажу на підставі трудової книжки, оскільки внесення записів до відомостей про особу до трудової книжки не здійснювалось позивачем і її вина у нерозбірливості печатки у трудовій книжці відсутня.

На переконання позивача, пенсійний орган, не зарахувавши до її трудового (страхового) стажу при призначенні пенсії за віком зазначених періодів, порушив її право на отримання пенсії у належному розмірі (а.с. 1-5, 44-46, 107-108).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача з наступних підстав.

Згідно з матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , остання перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV.

Заява позивача від 16 січня 2024 року про призначення пенсії за принципом екстериторіальності опрацьовувалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яке й прийняло рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком.

Звернення позивача від 7 лютого 2024 року про перерахунок пенсії у зв`язку із наданням додаткових документів було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Звернення позивача від 8 квітня 2024 року було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Отже, Головне управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області рішень щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу позивача певних періодів її роботи не приймало, у зв`язку із чим не може бути належним відповідачем у справі.

Щодо позовних вимог про зобов`язання здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії, відповідач зазначив, що суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, на свій розсуд розраховувати страховий стаж, оскільки це є втручанням в дискреційні повноваження органів Фонду, якими останні наділені як юридичні особи публічного права. Обраний позивачем спосіб захисту порушує дискрецію органів Фонду на визначення підстав, за яких здійснюється призначення та перерахунок пенсії або приймається рішення про відмову в її призначенні та перерахунку.

Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с. 66-70).

У відповіді на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області позивач зазначила, що після прийняття відповідного рішення відповідач повинен був повідомити її про його прийняття, але в супереч чинного законодавства не зробив цього і лише після неодноразових звернень ОСОБА_1 з листа від 15 серпня 2024 року вона дізналась про неврахування при призначенні пенсії до її страхового стажу періоду роботи з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року в «Краматорськом Горпіщеторзі» (з підстав не чіткого відтиску печатки у записі про звільнення у трудовій книжці) та періодів роботи з 16 грудня 1985 року по 17 лютого 1986 року і з 16 листопада 1992 року по 5 січня 1993 року в ОРСі «Часовоярського вогнетривкого комбінату».

Отже, фактично датою, з якої позивач дізналася про своє порушене право, є 15 серпня 2024 року.

Також позивач наголошує, що в даному випадку порушення її прав має триваючий характер, а тому, враховуючи, що позовні вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням у складі страхового стажу спірних періодів, заявлені з 7 червня 2024 року, - строк звернення до суду з даним позовом позивачем не пропущений.

Позивач стверджує, що після опрацювання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області її заяви від 8 квітня 2024 року, вона неодноразово зверталася для вирішення питання - останній раз на Урядову «гарячу лінію» 24 серпня 2024 року № СО-17707381, зареєстровано за вх. № 22776/С-0500-24. Як з`ясувалось пізніше, останнє звернення було направлено для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. За результатом його розгляду позивач отримала відповідь саме від Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області.

Враховуючи наведене, належним відповідачем в даній справі позивачем визначено саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та відхилити доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, викладені ним у відзиві на позовну заяву (а.с. 107-108).

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у відзиві на позов також заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи заперечення наступним.

16 січня 2024 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком, яка була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 24 січня 2024 року № 053130011845 позивачу було призначено пенсію за віком з 29 листопада 2023 року з урахуванням страхового стажу 31 рік 6 днів.

Порядком підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (Порядок № 637) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з п. 3 Порядку № 637 підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20 липня 1974 року № 162, усі записи в трудовій книжці вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Запис про звільнення завіряється відповідною печаткою.

В ході розгляду поданих позивачем документів до страхового стажу не було враховано періоди трудової діяльності згідно із записами у трудовій книжці НОМЕР_1 , оформленої із порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах та організаціях від 20 червня 1974 № 162, а саме:

з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року (записи про період роботи засвідчено печаткою, не придатною для читання);

з 10 січня 1985 року по 18 липня 1994 року (назва організації на печатці, якою засвідчено запис про звільнення, не відповідає назві організації при прийнятті на роботу, інформація про перейменування (реорганізацію) відсутня).

Зауважено, що в позовній заяві відсутні вимоги про скасування рішення Головного управління від 24 січня 2024 року № 053130011845 про призначення пенсії за віком.

Просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у зв`язку із відсутністю протиправних дій з боку управління (а.с. 124-126).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_5 (далі ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, паспорт НОМЕР_2 від 23 липня 2009 року, РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 27 лютого 2023 року № 1426-5002608314 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; фактичне місце проживання/перебування згідно з довідкою ВПО: АДРЕСА_2 (а.с. 6-9, 15-19, 82-85).

Перший відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади (а.с. 72-75).

Другий відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, код ЄДРПОУ 20632802, зареєстроване місцезнаходження: 25009, Україна, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, буд. 7а, є органом державної влади (а.с. 117, 128).

Як встановлено судом, 16 січня 2024 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Краматорськ) із заявою про призначення пенсії за віком, яку зареєстровано за № 225 (а.с. 79-80).

Відповідно до розписки-повідомлення до заяви від 16 січня 2024 року позивачем було додано наступні документи: паспорт серії НОМЕР_4 , довідку про ідентифікаційний номер, пам`ятку, трудову книжку НОМЕР_1 від 8 серпня 1983 року, диплом, два свідоцтва про шлюб (а.с. 80, 10-19, 86-87).

Як вбачається з розписки-повідомлення, жодних додаткових документів позивачу не було запропоновано надати (відповідні графи не заповнені) (а.с. 80).

Згідно із записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 8 серпня 1983 року, позивач:

- з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року працювала в «Краматорському міськпромторзі»; звільнена у зв`язку з переведенням у відділ робочого постачання Часов Ярського вогнетривкого комбінату (записи №№ 1, 2);

- з 10 січня 1985 року по 18 липня 1994 року працювала в ОРС [відділ робочого постачання] Часів-Ярського вогнетривкого комбінату (Часів-Ярське орендне виробничо-торгівельне підприємство):

з 10 січня 1985 року по 18 серпня 1987 року - касиром їдальні № 3 відділу робочого постачання (записи №№ 3, 4);

з 19 серпня 1987 року по 26 березня 1989 року - продавцем магазину № 10 (записи №№ 4, 5);

з 27 березня 1989 року по 25 березня 1990 року - економістом планового відділу (записи №№ 5, 6);

з 26 березня 1990 року по 9 серпня 1990 року - продавцем ІІ категорії в магазині № 33 (записи №№ 6, 7);

з 10 серпня 1990 року по 18 липня 1994 року - бухгалтером громадського харчування; звільнена по ст. 36 п. 5 КЗпП України з переведенням для подальшої праці у виконкомі міської ради народних депутатів (записи №№ 7, 8) (а.с. 10-13, 14).

Відповідно до пояснень відповідачів заява ОСОБА_1 про призначення пенсії за принципом екстериторіальності розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яке 24 січня 2024 року прийняло рішення про призначення позивачу пенсії за віком (суду замість копії рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, підписаного відповідною посадовою особою Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, надано витяг з електронної пенсійної справи позивача, якій не містить назви пенсійного органу, що його прийняв - замість цього у витязі вказано назву пенсійного органу, на обліку в якому перебуває позивач: "Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області") (а.с. 47, 93, 135).

Як вбачається з вказаного рішення, ОСОБА_1 з 29 листопада 2023 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» (довічно). Крім іншого у рішенні зазначено: вік заявниці - 60 років 1 місяць 18 днів; заявниця продовжує працювати; ВПО; воєнний стан; страховий стаж - 31 рік 0 місяців 6 днів; розмір пенсії з 29 листопада 2023 року (всього) 4383,17 грн (а.с. 47, 93).

Відповідно до довідки РС-право при розгляді заяви позивача від 16 січня 2024 року періоди її трудової діяльності другим відповідачем було зараховано до страхового стажу заявниці (в загальній кількості 31 рік 0 міс 6 днів) наступним чином:

- з 1 вересня 1981 року по 27 червня 1983 року - навчання у вищих/середн. НЗ (1 рік 9 місяців 27 днів);

- з 19 липня 1994 року по 31 січня 2003 року (8 років 6 місяців 13 днів);

- з 3 лютого 2003 року по 31 грудня 2003 року (0 років 10 місяців 29 днів);

- з 1 січня 2004 року по 30 грудня 2016 року (13 років 0 місяців 0 днів);

- з 5 січня 2017 року по 31 грудня 2023 року (6 років 8 місяців 27 днів) (а.с. 32, 88, 100, 136).

22 січня 2024 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України подала звернення, яке зареєстроване за вх. № 1549/С-0500-24 (копія зазначеного звернення суду не надана) (а.с. 27).

Листом від 30 січня 2024 року (вих. № 2188-1549/С-02/8-0500/24) у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 22 січня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило заявниці, що на підставі її заяви від 16 січня 2024 року їй було призначено пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 29 листопада 2024 року; страховий стаж враховано по 31 грудня 2023 року та складає 31 рік 6 днів. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу склав 0,31000.

У листі зазначено, що до нього додаються виписки з протоколу про призначення пенсії та розрахунку заробітної плати та страхового стажу (а.с. 27).

Відповідно до пояснень першого відповідача (зв.бік а.с. 68), 7 лютого 2024 року позивач звернулась із заявою № 598 про перерахунок пенсії «Допризначення у зв`язку з наданням додаткових документів» (пояснень щодо документів, доданих до заяви, відповідачем не надано), яке було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області та здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 : до страхового стажу зараховано періоди догляду позивачем за дитиною до 3-х років з 18 лютого 1986 року по 17 лютого 1989 року та з 6 січня 1993 року по 18 липня 1994 року [не є спірними в межах даної справи]; в іншій частині 15 лютого 2024 року винесено рішення № 0531300111845 «про відмову» (копії вказаного рішення суду не надано).

Відповідно до витягу з електронної пенсійної справи позивача, рішенням № 053130011845 (дата прийняття зазначеного рішення та назви територіального органу, що прийняв це рішення у наданому витязі з електронної пенсійної справи позивача відсутні; при цьому вказана дата «розрахунку»: 21 лютого 2024 року) ОСОБА_1 було перераховано пенсію з 29 листопада 2023 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування»; вид перерахунку «Уточнення показників середньої ЗП по НГ (річна) (масовий)); підстава [відомості відсутні]. У рішенні зазначено, що страховий стаж позивача складає 35 років 6 місяців 19 днів; розмір пенсії з 29 листопада 2023 року (всього) 5673,78 грн (а.с. 94).

Згідно із архівною довідкою від 3 квітня 2024 року № 19-07-08/55, виданої архівним відділом Бахмутської міської ради, в архівному фонді № 93 «Колективне торгівельне-виробниче підприємство м. Часов-Яр» в відомостях нарахування заробітної плати значиться, що заробітна плата (мовою оригіналу) « ОСОБА_6 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 » нараховувалась: з січня по грудень включно 1985 року, з серпня 1987 року по листопад 1992 року включно, у січні 1993, у липні 1994 року [зазначені періоди нарахування заробітної плати не є спірними в межах даної справи].

Також у довідці зазначено, що відділ робочого постачання Часовоярського комбінату вогнетривких виробів у 1991 році перейменований в Часов-Ярське орендне виробничо-торгівельне підприємство; згідно з рішенням виконкому Артемівської міської ради від 2 вересня 1994 року № 605 Часов-Ярське орендне виробничо-торгівельне підприємство перейменовано в Колективне торгівельне-виробниче підприємство м. Часов-Яру (а.с. 14).

За поясненням відповідача, 8 квітня 2024 року позивач звернулась із заявою № 3121 про перерахунок пенсії («Допризначення у зв`язку з наданням додаткових документів»), яка (за поясненнями першого відповідача) була за принципом екстериторіальності опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. За наслідком розгляду зазначеної заяви було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 29 листопада 2023 року: до її страхового стажу зараховано наступні періоди: з 15 січня 1985 року по 15 грудня 1985 року, з 15 серпня 1987 року по 15 листопада 1992 року, з 15 січня 1993 року, з 1 липня 1994 року по 15 липня 1994 року (зв.бік а.с. 68).

Відповідно до витягу з електронної пенсійної справи позивача, рішенням № 053130011845 (дата прийняття зазначеного рішення та назви територіального органу, що прийняв це рішення у наданому витязі з електронної пенсійної справи позивача відсутні; при цьому вказана дата «розрахунку»: 18 квітня 2024 року) ОСОБА_1 було перераховано пенсію з 1 березня 2024 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування»; вид перерахунку «У зв`язку із уточненням даних в ЕПС, 01.03.2024»; підстава «видалити 94 ос». У рішенні зазначено, що страховий стаж позивача складає 40 років 5 місяців 19 днів; розмір пенсії з 1 березня 2024 року (всього) 6417,77 грн (а.с. 95).

Відповідно до довідки РС-право після перерахунку «у зв`язку з допризначенням, додатк. док-ти (абз. 3, п. 1.7 Порядку № 22-1) (з переглядом ЗП)», періоди трудової діяльності ОСОБА_1 були зараховані до її страхового стажу (в загальній кількості 40 років 5 місяців 19 днів) наступним чином:

- з 1 вересня 1981 року по 27 червня 1983 року - навчання у вищих/середн. НЗ (1 рік 9 місяців 27 днів);

- з 19 липня 1994 року по 31 січня 2003 року (8 років 6 місяців 13 днів);

- 15 січня 1985 року по 15 грудня 1985 року (0 років 11 місяців 1 день);

- 18 лютого 1986 року по 14 серпня 1987 року, догляд за дитиною до 3 років (1 рік 5 місяців 27 днів);

- 15 серпня 1987 року по 15 листопада 1992 року (5 років 3 місяці 1 день);

- 6 листопада 1993 року по 14 січня 1993 року догляд за дитиною до 3 років (0 років 0 місяців 9 днів);

- 15 січня 1993 року по 31 січня 1993 року (0 років 0 місяців 17 днів);

- 1 лютого 1993 року по 30 червня 1994 року, догляд за дитиною до 3 років (1 рік 5 місяців 0 днів);

- 1 липня 1994 року по 15 липня 1994 року (0 років 0 місяців 15 днів);

- 16 липня 1994 року по 18 липня 1994 року, догляд за дитиною до 3 років (0 років 0 місяців 3 дні);

- 19 липня 1994 року по 31 січня 2003 року (8 років 6 місяців 13 днів);

- з 3 лютого 2003 року по 31 грудня 2003 року (0 років 10 місяців 29 днів);

- з 1 січня 2004 року по 30 грудня 2016 року (13 років 0 місяців 0 днів);

- з 5 січня 2017 року по 31 грудня 2023 року (6 років 11 місяців 27 днів);

Всього 40 років 5 місяців 19 днів (а.с. 33, 64, 100, 111).

У липні 2024 року позивач звернулась до Пенсійного фонду України зі зверненням, яке супровідним листом від 17 липня 2024 року (вих. № 29820-39328/С-03/8-2800/24) було переадресоване для розгляду за належністю до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та зареєстроване першим відповідачем 18 липня 2024 року за вх. № 18474/С-0500-24 (а.с. 28-29).

Листом від 15 серпня 2024 року (вих. № 21684-18474/С-02/8-0500/24) у відповідь на зазначене звернення Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області повідомило позивачу, що з 29 листопада 2023 року вона перебуває на обліку в Головному управлінні як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Стаж для обчислення пенсії складає 40 років 5 місяців 19 днів. При призначенні пенсії до страхового стажу не враховано періоди роботи згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року - оскільки не чіткий відтиск печатки у записі про звільнення, що є порушенням вимог п. 4.1 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» від 29 липня 1993 року № 58; період роботи в ОРС «Часовоярського вогнетривкого комбінату» зараховано до страхового стажу. Також роз`яснено, що відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, для врахування вищевказаного періоду роботи на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника, ОСОБА_1 має право особисто звернутись до територіального органу Пенсійного України разом із зазначеними свідками для складання відповідного Акту. Вказано, що разом із листом позивачу направляється розрахунок стажу на одному аркуші (а.с. 29, 63).

24 серпня 2024 року позивач звернулась на Урядову «гарячу лінію» зі зверненням № СО-17707381 (вх. № 22776/С-0500-24), яке було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та за наслідком розгляду якого листом від 17 вересня 2024 року (вих. № 25168-22776/С-02/8-0500/24) позивачу було повідомлено, що ґрунтовну відповідь щодо розрахунку стажу та порядку врахування не зарахованих періодів роботи їй було надано листом від 15 серпня 2024 року (вих. № 21684-18474/С-02/8-0500/24) на її звернення від 10 липня 2024 року, яке надійшло з Пенсійного фонду України 18 липня 2024 року (вх. № 18474/С-0500-24), яку було направлена на поштову адресу, вказану у зверненні (а.с. 30).

Листом Архівного відділу Краматорської міської ради від 12 листопада 2024 року (вих. № 23.07-05/808) у відповідь на запит позивача щодо надання архівної довідки про стаж роботи на підприємстві «Краматорський Горпіщеторг» за період з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року повідомлено, що документи даного підприємства на архівне зберігання не надходили та надати довідку про стаж роботи на вказаному підприємстві в них не має можливості. Рекомендовано звернутись до правонаступника «Горпіщеторга» - ПрАТ «Продторгсервіс» (код ЄДРПОУ 20316194), що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Щербакова, буд. 1 (а.с. 31, 58).

Листом від 7 грудня 2024 року, який було направлено позивачем на поштову адресу ПрАТ «Продторгсервіс» (Донецька область, м. Краматорськ, вул. Щербакова, буд. 1), позивач просила підтвердити її стаж роботи на підприємстві «Краматорський Горпіщеторг» за період з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року (а.с. 59-61).

23 грудня 2024 року лист позивача від 7 грудня 2024 року було повернуто ОСОБА_1 з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 59).

Будучі не згодною із не зарахуванням до її страхового стажу спірних періодів, позивач звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Статтею 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов`язком держави.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закон № 1058-IV) принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цимЗаконом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються цим законом.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Закономта досягли встановленого цим Закономпенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: […] з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року […].

Частиною 1 ст. 24 Закону № 1058-ІV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 2 цієї ж статті страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Частиною 4ст. 24 Закону № 1058-ІVвизначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цимЗаконом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основнимдокументом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), також встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином, за періоди до впровадження персоніфікованого обліку відповідно до чинного законодавства основним та достатнім документом (за наявності відповідних записів в ній), що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як встановлено судом, другим відповідачем за результатом розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 16 січня 2024 року та доданих до заяви документів, а також із врахуванням даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, було встановлено (підтверджено) наявність у ОСОБА_1 страхового стажу в загальній кількості 31 рік 0 місяців 6 днів.

При цьому другим відповідачем не були враховані до страхового (трудового) стажу позивача, зокрема, періоди її роботи з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року (працювала в «Краматорському міськпромторзі») та з 10 січня 1985 року по 18 липня 1994 року (працювала в ОРС Часів-Ярського вогнетривкого комбінату, Часів-Ярському орендному виробничо-торгівельному підприємстві).

За поясненням відповідачів - оскільки не чіткий відтиск печатки у записі про звільнення з Краматорського міськпромторгу, а також назва підприємства на печатці, якою засвідчено запис про звільнення 18 липня 1994 року з Часів-Ярського орендного виробничо-торгівельного підприємства) не відповідає назві підприємства, яке приймало позивача на роботу (ОРСа Часів-Ярського вогнетривкого комбінату), а інформація про перейменування (реорганізацію) відсутня.

Надаючи оцінку не врахуванню другим відповідачем записів у трудовій книжці позивача про спірні періоди її роботи, суд виходить з такого.

Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_1 від 8 серпня 1983 року:

- з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року вона працювала в «Краматорському міськпромторзі»; звільнена у зв`язку з переведенням у відділ робочого постачання Часов Ярського вогнетривкого комбінату (записи №№ 1, 2) (а.с. 10-13).

Запис про звільнення позивача з Краматорського міськпромторгу у зв`язку із переведенням у ОРСа Часов Ярського вогнетривкого комбінату засвідчений печаткою, якість якої не дозволяє встановити її зміст.

Разом із цим суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР від 20 липня 1974 року № 162 (далі - Інструкція № 162), яка була чинною станом на час внесення до трудової книжки позивача зазначених записів, заповнення трудової книжки вперше провадиться адміністрацією підприємства […]. У трудову книжку вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення […].

Відповідно до п. 2.3 цієї ж Інструкції всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу чи звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Згідно з п. 2.13 Інструкції № 162 у графі 3 розділу «Відомості про роботу» пишеться повне найменування підприємства. Під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 вказується дата прийому на роботу. У графі 3 пишеться: «Прийнято або призначено в такий цех, відділ, підрозділ, ділянку, виробництво» із зазначенням їх конкретного найменування, а також найменування роботи, професії або посади та присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, здійснюються: для робітників - відповідно до найменувань професій, зазначених у Єдиному тарифно-кваліфікаційному довіднику робіт та професій робітників, для службовців - відповідно до найменувань посад, зазначених у Єдиній номенклатурі посад службовців, або відповідно до штатного розкладу.

Відповідно до п. 2.19Інструкції № 162у графі 4 зазначається підстава для внесення запису до трудової книжки - наказ (розпорядження) керівника підприємства, дата його видання та номер.

Пунктом 8.1 Інструкції № 162 встановлено, що контроль за дотриманням порядку ведення трудових книжок у період внесення до трудової книжки позивача записів №№ 1-3 здійснювався в порядку, передбаченому постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 6 вересня 1973 року № 656 «Про трудові книжки робітників і службовців».

Згідно з п. 18 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС № 656 від 6 вересня 1973 року «Про трудові книжки робітників та службовців» відповідальність за організацію робіт з ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. Відповідальність за своєчасне та п р а в и л ь н е заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання і видачу несе спеціально уповноважена особа, призначена наказом (розпорядженням) керівника підприємства, установи, організації.

Аналіз вказаних вище правових норм дозволяє дійти висновку, що обов`язок правильності заповнення трудової книжки особи покладається на роботодавця або уповноважену ним особу, які здійснюють заповнення трудової книжки вперше, а не на працівника, а тому, на переконання суду, наявність таких недоліків в трудовій книжці позивача не може бути підставою для не зарахування до її страхового стажу згідно з записами в трудовій книжці.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що підставою для призначення пенсії є встановлення наявності відповідного стажу роботи.

Другий відповідач, не зараховуючи період роботи позивача з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року до її страхового (трудового) стажу, не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 28 лютого 2018 року у справі № 428/7863/17, від 4 вересня 2018 року у справі № 423/1881/17, від 29 березня 2019 року у справі № 548/2056/16-а, де вказав, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Зауважень до правильності внесення з а п и с і в у трудову книжку НОМЕР_1 стосовно періоду трудової діяльності позивача з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року відповідачами не висловлено.

У постанові від 21 лютого 2018 року у справі № 687/975/17 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що не врахування суб`єктом владних повноважень (в даному випадку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області) записів у трудовій книжці позивача №№ 1, 2 з підстав не чіткого зображення печатки підприємства-працедавця, якою завірено запис про звільнення, є надмірним формалізмом.

Щодо не врахування другим відповідачем до страхового стажу позивача періоду її роботи в Часів-Ярському вогнетривкого комбінату (Часів-Ярському орендному виробничо-торгівельному підприємстві), суд виходить зтакого.

Згідно з відомостями трудової книжки серії НОМЕР_1 від 8 серпня 1983 року:

- 10 січня 1985 року позивач прийнята на роботу до ОРС [відділ робочого постачання] Часів-Ярського вогнетривкого комбінату (запис № 3);

- 18 липня 1994 року звільнена з роботи з Часів-Ярського орендного виробничо-торгівельного підприємства) (запис № 8) (а.с. 10-13).

Згідно з архівною довідкою № 19-07-08/55 від 3 квітня 2024 року, виданою архівним відділом Бахмутської міської ради (наданої позивачем пенсійному органу в межах тримісячного строку після звернення із заявою про призначення пенсії) 3 квітня 2024 року, Відділ робочого постачання Часовоярського комбінату вогнетривких виробів перейменований в Часов-Ярське орендне виробничо-торгівельне підприємство у 1991 році (а.с. 14).

Суд знов наголошує, що обов`язок правильності заповнення трудової книжки особи та відповідальність за неправильне заповнення трудової книжки покладається на роботодавця або уповноважену ним особу, а не на працівника.

Отже, відсутність запису у трудовій книжці позивача про перенайменування підприємства-працедавця (Відділ робочого постачання Часов Ярського комбінату вогнетривких виробів - у Часов Ярське орендне виробничо-торгівельне підприємство) не може мати своїм наслідком не врахування періоду роботи особи на вказаному підприємстві.

Суд вважає за необхідне зазначити, що підпунктом 2 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»затвердженоПостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, далі - Порядок № 22-1) передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. […].

Згідно з п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє з м і с т і н а л е ж н е о ф о р м л е н н я наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про ф а к т р о б о т и (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 1 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; у разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, […]; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр […].

Відповідно до п. 3.3 розділу ІІІ Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, н а д а є […] д о п о м о г у особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Отже, пенсійний орган, який приймає від особи заяву про призначення пенсії та додані до неї документи (в особі структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб), визначає, зокрема, чи надано особою всі необхідні для призначення пенсії документи, чи є необхідність надання додаткових документів та визначає перелік документів, які особа має надати додатково, та повідомляє особу про необхідність їхнього надання.

Згідно з п. 1.9 Порядку № 22-1 у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, «орган, що призначає пенсію», п и с ь м о в о повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше т р ь о х м і с я ц і в із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Судом встановлено, що всупереч приписам п. 1.9, п. 4.2 Порядку № 22-1 позивачу не пропонувалось надати у термін до 3-х місяців додаткові документи (доказів на підтвердження зворотнього матеріали справи не містять).

Пунктом 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Крім цього, 17 лютого 2022 року Верховною Радою України прийнятийзакон № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру»(набрав чинності 15 грудня 2023 року, далі- Закон № 2073-ІХ), який відповідно до ст. 1 регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб`єктів, які відповідно дозаконууповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.

Згідно з ч. 1ст. 2 Закону № 2073-ІХ: адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб`єкт, який відповідно дозаконууповноважений здійснювати функції публічної адміністрації (п. 1); адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов`язків окремої особи (осіб) (п. 3); адміністративна процедура - визначенийзакономпорядок розгляду та вирішення справи (п. 5); […] особа - фізична особа […], (п. 8); процедурна дія - дія адміністративного органу, що вчиняється під час розгляду справи, але якою справа не вирішується по суті (п. 9); процедурне рішення - рішення адміністративного органу, що приймається під час розгляду справи, але яким справа не вирішується по суті (п. 10); […].

Отже, дія вказаногозаконурозповсюджується і на процедуру розгляду органами Пенсійного фонду України заяв громадян про призначення пенсії.

Відповідно до ч. 1ст. 4 Закону № 2073-ІХпринципами адміністративної процедури є: 1) верховенство права; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.

Згідно з ч.ч. 1, 2ст. 8 Закону № 2073-IXадміністративний орган забезпечує належність та п о в н о т у з`ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує в с і о б с т а в и н и, що мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 2ст. 12 Закону № 2073-ІХ адміністративний орган зобов`язаний у порядку,встановленомузаконом, забезпечувати реалізацію права особи на доступ до інформації, що пов`язана з прийняттям та виконанням адміністративного акта стосовно неї. Учасник адміністративного провадження має право знати про початок адміністративного провадження та про своє право на участь у такому провадженні, а також право на ознайомлення з матеріалами відповідної справи.

Згідно з ч.ч. 2, 3ст. 17 Закону № 2073-IXадміністративний орган зобов`язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодозмісту їхніх прав та обов`язків. Особамає право у передбаченомузакономпорядку витребовувати та / абонадавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи.

Відповідно до ч. 1ст. 28 Закону № 2073-IXучасники адміністративного провадження (в тому числі особа, питання про право, свободу чи законний інтерес або обов`язок якої вирішується в адміністративному акті (адресат), п. 1 ч. 1ст. 27 Закону № 2073-IX) мають право: 1) отримувати від адміністративного органу роз`яснення щодо порядку здійснення адміністративного провадження, а також щодо змісту своїх прав та обов`язків у межах адміністративного провадження, визначених законом; 2) брати участь в адміністративному провадженні особисто або через своїх представників; 3) ознайомлюватися з матеріалами справи […] отримувати інформацію про процедурні дії та процедурні рішення, вчинені (прийняті) під час здійснення адміністративного провадження; […] 5) отримувати та надаватидокументи, інші докази, що стосуються обставин справи; […] 7) подавати клопотання про: […] в) витребування документів або відомостей, необхідних для розгляду та вирішення справи; […].

Згідно із ч. 2 цієї ж статті учасники адміністративного провадження зобов`язані: 1) подати до адміністративного органу у порядку, встановленомузаконом, наявні у них документи та інші докази, необхідні для здійснення адміністративного провадження; […] 4) сумлінно виконувати вимоги, встановлені цимЗакономта іншими актами законодавства.

Частиною 1ст. 47 Закону № 2073-IXстановлено, що під час підготовки справи до розгляду та вирішення, […] адміністративний орган встановлює наявність та достатність матеріалів у справі, а також за н е о б х і д н о с т і: 1) витребовує додатково документи та відомості, що перебувають у володінні органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, що належить до сфери його управління; 2) залучає до участі в адміністративному провадженні адресата, повідомляє йому правові підстави початку адміністративного провадження та можливі наслідки прийняття адміністративного акта; […] 5) надає учасникам адміністративного провадження можливість п о д а т и до к у м е н т и, клопотання, пояснення та зауваження, д о в е с т и обставини, що мають значення для вирішення справи; […].

Згідно з ч.ч. 1, 2ст. 48 Закону № 2073-IXадміністративний орган витребовує документи та відомості, необхідні для вирішення справи, з дотриманням принципу офіційності. Орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належить до сфери його управління, зобов`язані за запитом адміністративного органу надати йому необхідні для вирішення справи документи та відомості, що перебувають у його володінні, протягом трьох робочих днів з дня отримання запиту, якщо інший строк не визначенозакономабо відповідним запитом адміністративного органу.

Відповідно дост. 52 Закону № 2073-IXадміністративний орган […] повинен неупереджено дослідити в с і обставини справи, у тому числі ті, що є сприятливими, а також ті, що є несприятливими для учасників адміністративного провадження. […].

Проаналізувавши наведені нормиЗакону № 2073-IX, а такожЗакону № 1058-IVта приписи Порядку № 22-1, суд висновує, що другий відповідач при розгляді заяви позивача про призначення пенсії від 16 січня 2024 року та доданих до неї документів мав залучити позивача до процедури розгляду її заяви, роз`яснити останній про намір не зараховувати певні періоди її роботи до страхового (трудового) стажу та запропонувати надати додаткові документи, але не зробив цього.

На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з не врахування при розгляді заяви позивача про призначення пенсії записів у її трудовій книжці про періоди її роботи з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року та з 10 січня 1985 року по 18 липня 1994 року - є необґрунтованими та протиправними (такими, що порушили право позивача на належний соціальний захист).

Як наслідок, позовні вимоги позивача в частині визнання таких дій протиправними підлягають задоволенню.

Визначаючись щодо належного способу захисту порушеного права позивача, суд виходить з такого.

Згідно із ч.ч. 1-2ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: […] 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечитьзаконуі забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У п. 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об`єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Беручи до уваги наведене, враховуючи, що судом встановлено протиправність не зарахування пенсійним органом при розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії до її страхового (трудового) стажу спірних періодів її роботи (з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року, з 16 грудня 1985 року по 17 лютого 1986 року та з 16 листопада 1992 року по 5 січня 1993 року), суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача і в частині зобов`язання пенсійний орган здійснити перерахунок призначеної їй пенсії за віком з 7 червня 2024 року із зарахуванням до її страхового (трудового) стажу зазначених періодів.

У зв`язку із тим, що заява позивача від 16 січня 2024 року розглядалась не першим, а другим відповідачем, суд вважає за необхідне зобов`язати саме Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії позивача та зарахувати вказані періоди до її страхового (трудового) стажу.

Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити їй виплату перерахованої пенсії, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні зазначених позовних вимог у зв`язку із їх передчасністю, так як Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області матиме можливість виплатити позивачу перераховану пенсію лише після здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахунку пенсії на виконання даного судового рішення.

Таким чином, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією про сплату ID: 3632-4411-1401-5957 від 7 грудня 2024 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету Україн, позивачем при зверненні до суду із даним позовом було сплачено судовий збір у загальній сумі 968,96 грн (а.с. 34, 38).

Беручи до уваги, що дії з не зарахування до страхового (трудового) стажу позивача були вчинені другим відповідачем, керуючись приписами ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути саме з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь позивача витрати останньої зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.

Керуючись ст.ст.2-4, 6, 9,12,72-78,90,94,139,242, 245, 255,262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, зареєстроване місцезнаходження: 25009, Україна, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, буд. 7а) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що полягають не зарахуванні до страхового (трудового) стажу ОСОБА_1 при розгляді її заяви про призначення пенсії від 16 січня 2024 року періодів її роботи: з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року, з 16 грудня 1985 року по 17 лютого 1986 року та з 16 листопада 1992 року по 5 січня 1993 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 7 червня 2024 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком із зарахуванням до її страхового (трудового) стажу періодів роботи: з 9 серпня 1983 року по 10 грудня 1984 року, з 16 грудня 1985 року по 17 лютого 1986 року та з 16 листопада 1992 року по 5 січня 1993 року.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, зареєстроване місцезнаходження: 25009, Україна, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, буд. 7а) витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна