Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6019/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся із позовом до Виконавчого комітету Луцької міської ради з наступними позовними вимогами:
1) визнати бездіяльність комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду виконавчого комітету Луцької міської ради, яка полягає у відмові розгляду заяви від 13.05.2025 про складення та надання акту про встановлення факту здійснення постійного догляду, протиправною;
2) зобов`язати комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду виконавчого комітету Луцької міської ради розглянути по суті заяву від 13.05.2025 у порядку, передбаченому Положенням про комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду, затвердженим рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 12.03.2025 № 167-1, з урахуванням висновків суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою забезпечення догляду за тіткою та для підтвердження факту здійснення постійного стороннього догляду, 13.05.2025 позивач особисто подав до виконавчого органу Луцької міської ради департаменту соціальної політики Луцької міської ради заяву про складання та видачу акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду. Заява була подана у порядку та за формою, визначеними у додатку до Положення №167-1, що підтверджується відривною частиною (корінцем) заяви з відміткою про її прийняття.
До заяви позивач надав усі передбачені законодавством документи, які необхідні для отримання акта про встановлення факту здійснення постійного догляду за його тіткою, ОСОБА_2 , особою з інвалідністю 1 групи (підгрупа «Б»), а також факт відсутності членів сім`ї другого ступеня споріднення, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані утримувати ОСОБА_2 .
Позивач вважає протиправною відмову відповідача щодо відмови у розгляді його заяви про встановлення факту здійснення постійного догляду від 13.05.2025 №2714, звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що позовна вимога ОСОБА_1 заявлена до суб`єкта владних повноважень, який не є учасником справи, до Виконавчого комітету Луцької міської ради жодних вимог не заявлено та позивачем оскаржується не його рішення.
Представник відповідача зауважив, що відповідно до пункту 14 до додатку 5 до Порядку №560 члени сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення норма цього підпункту поширюється на членів сім`ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
У даному пункті, не має згадки, про те, що за умови відсутності саме працездатних членів сім`ї, а визначено просто за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Той факт, що сестра тітки позивача ОСОБА_3 є пенсійного віку не означає, в розумінні пункту 14 до додатку 5 до Порядку №560 її можна вважати відсутньою особою.
Крім того представник відповідача вказав, що для військовозобов`язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім`ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв`язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про потребу члена сім`ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Зауважив, що вказані норми якісно відрізняються, і станом на 29.07.2024 взагалі не було передбачено якими повинні бути документи, які б підтверджували неможливість членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи на відміну від того, що ця норма містить зараз, а тому той факт, що позивачу 29.07.2024 було встановлено факт догляду за його тіткою ніяким чином не підтверджує той факт, що він це право має зараз, оскільки законодавство зазнало змін і для підтвердження цього факту вимагаються інші документи, яких позивач не надав.
З врахуванням наведеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 13.05.2025 позивач подав до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради заяву про складання та видачу акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Листом від 16.05.2025 №33.2-16/4382/2025 відповідач відмовив у складанні акту встановлення факту здійснення особою постійного догляду, у зв`язку з ненаданням заявником документів, які підтверджують неможливість членів сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю здійснювати постійний догляд.
Позивач з вказаним рішенням не погоджується, вважає його протиправним, а тому за захистом своїх прав та інтересів вирішив звернутися до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір`ю (батьком чи матір`ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Відповідно до пункту 14 частини першої цієї статті, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані члени сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім`ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Відповідно до пункту 61 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560), військовозобов`язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім`я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов`язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Військовозобов`язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов`язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п`ять осіб.
Відповідно до підпункту 14 додатка 5 Порядку №560 для військовозобов`язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім`ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв`язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про потребу члена сім`ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
Для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Суд вважає безпідставними доводи позивача про неправомірність відмови відповідача у складанні акту встановлення факту здійснення особою постійного догляду, оскільки в пункті 14 до додатку 5 до Порядку №560 не має згадки, про те, що за умови відсутності саме працездатних членів сім`ї, а визначено просто за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Відтак той факт, що сестра тітки позивача ОСОБА_3 є пенсійного віку не означає, в розумінні пункту 14 до додатку 5 Порядку №560 її можна вважати відсутньою особою або такою, що не може здійснювати постійного догляду за особою з інвалідністю I чи II групи.
Водночас, разом із заявою про встановлення факту здійснення особою постійного догляду позивачем було додано: копію пенсійного посвідчення ОСОБА_3 № НОМЕР_1 від 13.10.2015; копію паспорта ОСОБА_3 із даними про прізвище, ім`я та по батькові і реєстрацію місця проживання (перебування) серії НОМЕР_2 ; копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 , серії НОМЕР_3 , видане 13.10.1962.
Суд дійшов висновку, що оскільки позивачем не було до заяви додано документу, що підтверджує неможливість, зокрема, ОСОБА_3 здійснювати постійний догляд за своєю сестрою, який передбачений пунктом 14 до додатку 5 Порядку №560, відповідно останньому було відмовлено у розгляді його заяви про встановлення постійного догляду правомірно.
Крім того, суд звертає увагу, що пунктом 61 Порядку №560 встановлено, що заява має подаватися саме на ім`я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за якою здійснюється догляд.
Позивач визначив відповідачем Виконавчий комітет Луцької міської ради, але просить визнати бездіяльність Комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду виконавчого комітету Луцької міської ради, яка полягає у відмові розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.05.2025 про складення та надання акту про встановлення факту здійснення постійного догляду, протиправною та зобов`язати Комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду виконавчого комітету Луцької міської ради розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 13.05.2025 у порядку, передбаченому Положенням про комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду, затвердженим рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 12.03.2025 №167-1, з урахуванням висновків суду.
Разом з тим, до Виконавчого комітету Луцької міської ради жодних вимог не заявлено та не було подано відповідної заяви про встановлення факту здійснення постійного догляду.
Таким чином, позивач не виконав приписи пункту 61 Порядку №560, що має наслідком відмову у задоволенні його заяви.
З урахуванням встановлених обставин, суд не вбачає підстав для визнання протиправною відмови ОСОБА_1 у розгляді заяви від 13.05.2025 про складення та надання акту про встановлення факту здійснення постійного догляду та зобов`язання Комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду виконавчого комітету Луцької міської ради розглянути по суті заяву від 13.05.2025 у порядку, передбаченому Положенням про комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду, затвердженим рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 12.03.2025 № 167-1.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Відповідач: Виконавчий комітет Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 04051327).
Суддя В.В. Дмитрук