Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
10 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5622/24 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року позов у цій справі задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16 травня 2024 року №032950010438 про відмову в призначенні пенсії; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 травня 2024 року про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон №796-ХІІ), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
30 червня 2025 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 , подана в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року (а.с.96-98).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01 липня 2025 року розгляд заяви призначено у порядку письмового провадження (а.с.109).
Відповідач (боржник) Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області письмових пояснень щодо вказаної заяви до суду не надало.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновків, що заяву необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За правилами частин другої третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Ці норми узгоджуються із приписами частин першої, другої статті 370 КАС України щодо обов`язковості судового рішення, яке набрало законної сили, для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб та його виконанню.
Обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно із частиною шостою статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
За приписами частин першої, четвертої шостої статі 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання. Окрему ухвалу може бути винесено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій.
Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Судом встановлено, що виконуючи рішення суду від 04 вересня 2024 року у цій справі, яке набрало законної сили 23 грудня 2024 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 09 травня 2024 року про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку прийняло рішення від 21 січня 2025 року №032950010438 про відмову у призначенні пенсії (а.с.99).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 16 червня 2025 року відкрито виконавче провадження №78366553 з виконання виконавчого листа №3698/2025р., виданого 30 травня 2025 року Волинським окружним адміністративним судом в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 травня 2024 року про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (а.с.103).
При вирішенні поданої заяви суд враховує, що приймаючи 21 січня 2025 року рішення за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 09 травня 2024 року про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №140/5622/24, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило позивачу у призначенні пенсії через відсутність підстав для зменшення пенсійного віку, а саме проживання ОСОБА_1 в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01 січня 1993 року не менше трьох років (його період проживання/роботи в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01 січня 1993 року становить 01 рік 10 місяців).
Водночас суд наголошує на тому, що саме з таких підстав (тобто, відсутність факту проживання в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01 січня 1993 року не менше трьох років) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії від 16 травня 2024 року №032950010438, яке рішенням суду від 04 вересня 2024 року у цій справі визнано протиправним та скасовано.
Вказаним рішенням суду було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 травня 2024 року про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Це означає, що повторно розглядаючи заяву ОСОБА_1 від 09 травня 2024 року про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не може приймати рішення про відмову у призначенні пенсії з тих самих мотивів і підстав, з яких ним було прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії від 16 травня 2024 року №032950010438, яке скасоване у судовому порядку.
При прийнятті рішення від 21 січня 2025 року №2282/03-16 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідач не врахував висновки, викладені у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №140/5622/24, що свідчить про невиконання судового рішення.
Отже, оскільки рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у цій справі протиправно боржником не виконано (прийнято аналогічне рішення тому, яке було визнано протиправним та скасовано судом, тобто не враховано правову оцінку, надану судом у такому судовому рішенні), чим порушено вимоги статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 КАС України, то суд дійшов висновку про наявність правових та фактичних підстав для задоволення поданої заяви.
Крім того, у порядку частин першої, п`ятої статті 249 КАС України відповідача (боржника) необхідно зобов`язати вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, та встановити йому строк для надання відповіді.
Керуючись статтями 248, 249, 383 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними рішення від 21 січня 2025 року №032950010438 та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, вчинені на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №140/5622/24 щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 травня 2024 року про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, Одеська область, місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83, ідентифікаційний код юридичної особи 20987385) вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону невиконанню рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №140/5622/24 щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 травня 2024 року про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області строк для надання Волинському окружному адміністративному суду відповіді щодо вжитих заходів за цією ухвалою тридцять календарних днів з дня набрання окремою ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ж.В. Каленюк