Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2025 р. Справа № 120/16139/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши в місті Вінниці за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач), яка подана її представником адвокатом Ревером С.В., до Пенсійного фонду України (далі відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Заявлені позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю Пенсійного фонду України стосовно ОСОБА_1 щодо виконання абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів в частині, що стосується проведення перерахунку її пенсії, а саме неповідомлення Пенсійним фондом України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п`ятиденний строк Службі зовнішньої розвідки України.
Ухвалою суду відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні). Крім того, цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі ГУ ПФУ у Вінницькій області, третя особа).
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного позову. Зазначив, що наказом Пенсійного фонду України від 24 лютого 2022 року №32 здійснено переведення Пенсійного фонду України з мирного на воєнний стан. Міністерством соціальної політики України до Кабінету Міністрів України направлено лист від 25 березня 2022 року № 3065/0/2-22/54, в якому зазначено, що реалізація механізму обміну інформацією про одержувачів пенсій, визначеного Постановою № 144, в умовах війни може спричинити ризики доступу до персональних даних, що наражатиме на небезпеку осіб зазначеної категорії та членів їхніх сімей. З метою усунення таких ризиків Мінсоцполітики вважає за доцільне забезпечити невідкладне проведення визначеного Постановою № 144 перерахунку пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів, після закінчення правового режиму воєнного стану в Україні. Зазначену позицію погоджено Кабінетом Міністрів України, про що зазначено в листі Віце-прем`єр-міністра України Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 29 березня 2022 року № 8045/1/1-22. На основі вищевказаного відповідач вважає, що обов`язок повідомити головні управління про підстави для перерахунку пенсій у Пенсійного фонду України виникнуть лише після припинення дії воєнного стану. У зв`язку з наведеним у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Також і від третьої особи ГУ ПФУ у Вінницькій області до суду надійшли письмові пояснення, згідно яких останнє проти позову заперечує. Вказує, що ОСОБА_1 з 04.10.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію в разі втрати годувальника, як пенсіонера Служби безпеки України відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з чим така пенсія позивачці не підлягає перерахунку відповідно до постанови КМ України від 23.02.2022 № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів».
Інших заяв по суті справи від учасників спору до суду не надходило.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію у разі втрати годувальника чоловіка ОСОБА_2 згідно норм Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
23.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №144 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів" (далі Постанова № 144), яка набрала чинності 26.02.2022, пунктом 1 якої постановлено перерахувати з 1 серпня 2021 року пенсії, призначені за нормами Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон), особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби) виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців.
Як свідчать матеріали справи, 16.10.2024 позивач через свого представника звернулась до ГУ ПФУ у Вінницькій області із запитом щодо здійснення їй з 01.08.2021 перерахунку пенсії у разі втрату годувальника ОСОБА_2 у відповідності до Постанови №144.
Листом від 25.10.2024 ГУ ПФУ у Вінницькій області повідомило позивача про те, що її покійний чоловік (годувальник) ОСОБА_2 був звільнений із органів Служби безпеки України з посади старший радіотехнік інженерно-технічного відділу 7 служби СБУ, а тому не може вважатися таким, що звільнений із розвідувальних органів в розумінні Постанови № 144.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиконання ним вимог частини 1 пункту 4 Постанови №144 протиправною, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
За змістом частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пунктом 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років відповідних категорій військовослужбовців.
24 жовтня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 вересня 2020 року № 912-ІХ Про розвідку (далі - Закон № 912-ІХ).
За нормами частини третьої статті 42 Закону № 912-ІХ, які набрали чинності 01 січня 2021 року, посадові оклади співробітників розвідувальних органів встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, встановлених Кабінетом Міністрів України для відповідних посад державної служби та посад інших категорій працівників у центральних органах виконавчої влади зі спеціальним статусом, посад військовослужбовців Збройних Сил України із коефіцієнтом: для співробітників кадрового складу 1,8; для співробітників, які не належать до кадрового складу, 1,4.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 729 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, яка набрала чинності 17 липня 2021 року, внесено зміни до Постанови № 704, зокрема пункт 4 доповнено абзацами такого змісту: Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом: для військовослужбовців кадрового складу 1,8; для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, 1,4.
Отже, оскільки згідно з Постановою № 729 збільшено посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів, а також інші складові їх грошового забезпечення, то це є підставою для перерахунку пенсії такої категорії військовослужбовців на підставі статті 63 Закону №2262-XII.
Як вже наголошувалося судом вище, 26 лютого 2022 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів», пунктом 1 якої постановлено перерахувати з 01 серпня 2021 року пенсії, призначені за нормами Закону № 2262-XII, особам з числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) виходячи з визначеного Постановою № 704 розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців.
При цьому пунктом п. 4 Постанови №144 визначено порядок дій державних органів щодо проведення перерахунку пенсії та строки виконання, зокрема Пенсійному фонду України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою повідомити своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п`ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.
Таким чином, з 01 серпня 2021 року у органів Пенсійного фонду України виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії.
В даному ж випадку, найбільш ключовим та спірним питанням у цій справі є те, чи відносився чоловік позивачки (годувальник) ОСОБА_2 до категорії військовослужбовців розвідувальних органів.
Так, з матеріалів справи слідує, що наразі позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію в разі втрати годувальника як пенсіонерка Служби безпеки України за свого покійного чоловіка ОСОБА_2 , який згідно тих відомостей, що наявні в пенсійного органу, був звільнений із органів Служби безпеки України з посади старшого радіотехніка інженерно-технічного відділу 7 служби СБУ, що підтверджується долученими до матеріалів справи протоколом розрахунку пенсії за пенсійною справою 0202010782 (СБУ) та листом ГУ ПФУ у Вінницькій області від 25.10.2024.
Натомість, позивачка у позові зазначає, що її чоловік ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , яка увійшла в структуру створеної Указом Президента України від 14 жовтня 2004 року Служби зовнішньої розвідки України, та яка згідно ст. 5 Закону України «Про Службу зовнішньої розвідки України» є правонаступником розвідувального органу Служби безпеки України, який ліквідовано.
Проте, вказані обставини свого належного підтвердження будь-якими письмовими доками не знайшли, оскільки позивачем не надано жодного доказу про те, що, по-перше ОСОБА_2 дійсно проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , а по-друге, що вказана військова частина входила в структуру розвідувального органу СБУ.
Тобто, викладені у позовній заяві доводи про належність військової служби ОСОБА_2 в СБУ України до служби в розвідувальному органі ґрунтуються виключно на словах, непідтверджених документально.
Ба більше, залишаючи з цього приводу позовну заяву без руху суд запропонував позивачу (представнику позивача) надати відповідні докази щодо проходження військової служби ОСОБА_2 в розвідувальних органах.
На виконання цих вказівок суду представником позивача було надано копію листа Служби зовнішньої розвідки України від 14.12.2024 №3/6180/17 в якому зазначено про те, що ОСОБА_2 не проходив військову службу в СЗРУ та не був звільнений з цього розвідувального органу.
Отже, цей лист Служби зовнішньої розвідки України жодним чином не підтверджує обставини проходження ОСОБА_2 військової служби в розвідувальному органі. Будь-яких інших належних доказів на підтвердження вказаних обставин зі сторони позивача надано не було.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частин першої та другої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Разом із тим в розумінні частини першої статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
При вирішенні спорів даної категорії справ, необхідно врахувати, що відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України, обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень.
Проте, у разі надання суб`єктом владних повноважень доказів на підтвердження правомірності власної поведінки чи прийнятого рішення, позивач (особа) має спростувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини першої статті 77 КАС України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Так, в даному випадку з тих доказів, які надані територіальним органом Пенсійного фонду України слідує, що чоловік позивачки був звільнений з органів Служби безпеки України. Натомість, належних та допустимих доказів про те, що ОСОБА_2 проходив військову службу та був звільнений саме з розвідувальних органів (СБУ чи СЗРУ) позивачем надано не було та таких судом не встановлено.
А оскільки з урахуванням положень Постанови № 144 перерахунку підлягає пенсія призначена згідно із Законом № 2262-ХІІ лише особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів, належність ОСОБА_2 до яких в межах існуючого спору позивачем не підтверджено, тому правових підстав для задоволення цього позову та покладення на відповідача обов`язку вчинити відповідні дії згідно вимог Постанови №144 наразі не має.
Рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях чи спірних доводах, не підтверджених документально.
За приписами частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Отже, враховуючи те, що матеріали справи не містять доказів проходження військовослужбовцем військової служби в розвідувальному органі та, як наслідок, застосування до спірних правовідносин положень Постанови № 144, то у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
При цьому суд зазначає, що відмова у задоволенні вимог цього позову не може слугувати перешкодою для можливості повторного звернення позивача до суду в межах спірних правовідносин у випадку здобуття нових доказів чи обставин на підтвердження належності ОСОБА_2 до категорії військовослужбовців розвідувальних органів.
Враховуючи положення статті 139 КАС України підстав для розподілу судових витрат у справі не має.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні вимог адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 10.07.25.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 );
Відповідач: Пенсійний фонд України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, код ЄДРПОУ 00035323);
Третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
СуддяСлободонюк Михайло Васильович