Єдиний державний реєстр судових рішень < Копия >
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
07.12.10Справа №2а-2881/10/2770 м. Севастополя
12 год. 38 хв.
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
судді - Водяхіна С.А.;
при секретарі - Сингаєвської І.С.,
за участю:
представника позивача: Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя - Ксенз Олексія Миколайовича, довіреність від 19.01.2010 року № 80/9/10-0, службове посвідчення УСВ № 047358 від 28.08.2009 р.;
представника відповідача: Закритого акціонерного товариства "Норд" - в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомДержавної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя доЗакритого акціонерного товариства "Норд"про припинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Нахімовському районі м. Севастополя звернулась до суду з адміністративним позовом доЗакритого акціонерного товариства "Норд" про припинення юридичної особи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований в Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м.Севастополя (далі ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя) як платник податків та зборів, проте в порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" понад рік не надає податкову звітність, що є підставою для ухвалення судового рішення про припинення юридичної особи відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні, просив суд припинити юридичну особу - Закрите акціонерне товариство "Норд", заходи щодо підготовки документів для державної реєстрації припинення юридичної особи покласти на відповідача.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, про причини не прибуття або поважність причин неприбуття суд не повідомив, явку повноважного представника до суду не забезпечив.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
При таких обставинах суд вважає можливим вирішити справу за відсутністю відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи та наявні докази у справі, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, у підпорядкуванні якої знаходяться Державні податкові інспекції.
Згідно з п.17 ч. 1 ст. 11 "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно п. 8. ст. 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про систему оподаткування", платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні та фізичні особи, на яких відповідно до Закону покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Судом встановлено, що відповідач згідно зі статутом Закритого акціонерного товариства "Норд" (а.с. 11-13) є юридичною особою.
Відповідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи відповідач зареєстрований як юридична особа Нахімовською районною державною адміністрацією м. Севастополя 20.03.1995 р., адреса місцезнаходження за ЄДР: 99002, м.Севастополь, Нахімовський район, площа Захарова, б. 1, ідентифікаційний код юридичної особи за ЄДР 20741230 (а.с. 10).
Згідно з Довідкою від 03.09.2010 р. № б/н (Форма 4-ОПП) з 20.04.1995 року знаходиться на обліку в ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя як платник податків (а.с. 8).
Згідно з довідкою ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя від 02.09.2010 р. № 7100 відповідач станом на 01.09.2010 року не має заборгованості із сплати податків, зборів (обовязкових платежів) контролюючі у ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя. При цьому, як вбачається з довідки від 02.09.2010 р. № 7100, станом на 01.09.2010 року, інформації про відсутність заборгованості по іншим податкам та зборам ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя не має (а.с. 15).
Відповідно до довідки ДПІ у Нахімовському районі м.Севастополя від 09.09.2010 р. № 3702/9/15-1 відповідач з грудня 2008 року не надає податкову звітність до позивача (а.с. 4).
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Аналогічні норми місяться у ст.ст. 104, 110 Цивільного кодексу України, ст. 59 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 105 Цивільного кодексу України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи може бути покладено на орган управління юридичної особи.
З моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Статтею 35 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування відомості про внесення такого запису.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Згідно з ч. 2 ч. 1 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Частинами 3, 4 , 5 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлені наслідки постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, а саме.
Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису. З дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи застосовуються обмеження, які встановлені законом, зокрема частиною другою статті 35 цього Закону. Суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
Виходячи з аналізу наведених норм, вбачається, що підставами для припинення юридичної особи в результаті ліквідації є: рішення, прийняте засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом; судове рішення; рішенням органу державної влади, прийняте у випадках, передбачених законом.
При цьому, вказані підстави мають однакові правові наслідки, а саме створення ліквідаційної комісії, проведення ліквідаційної процедури, внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, повідомлення органів статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису для проведення вказаними органами відповідних заходів стосовно припинення юридичної особи.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 20.09.2010 року у Єдиному державному реєстрі щодо відповідача - Закритого акціонерного товариства "Норд", ідентифікаційний код юридичної особи: 20741230, містяться наступні відомості: юридична особа знаходиться у стані припинення; дата рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи - 21.01.2008 року; відомості про комісію з припинення: Кузнєцова Катерина Василівна (голова комісії) (а.с. 5-6).
Таким чином, відповідач - Закрите акціонерне товариство "Норд" на час розгляду справи вже знаходиться у стані припинення юридичної особи за рішенням засновників (учасників).
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Позивачем при зверненні до суду з позовом про припинення юридичної особи - Закритого акціонерного товариства "Норд" не було враховано наявність з січня 2008 року у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про рішення засновників (учасників) позивача про припинення юридичної особи та призначення комісії з припинення відповідача.
При цьому, у разі внесення до Єдиного державного реєстру таких відомостей, на орган податковий служби, у якому платник податків знаходиться на податковому обліку, покладається обовязок здійснити заходи, передбачені Розділом 8 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 р. № 80, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 р. за № 791/3231, а саме заходи щодо зняття юридичної особи з обліку платників податків в органах державної податкової служби.
Але доказів щодо здійснення таких заходів з січня 2008 року позивачем до суду не надано.
Згідно ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування їхніх посадових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідно до ст.ст. 18, 33, 34, 35, 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" наявність у Єдиному державному реєстрі відомостей щодо рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення такої особи та призначення комісії з припинення виключає можливість прийняття судового рішення про припинення відповідача та призначення комісії з припинення у порядку ст. 38 вказаного Закону.
При таких обставинах, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови буде складено 13.12.2010 р.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя< підпис >С.А. Водяхін
< З оригіналом згідно >
< Суддя ><підпис ><Суддя >