Рішення № 128735544, 09.07.2025, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2025
Номер справи
400/1068/25
Номер документу
128735544
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2025 р. № 400/1068/25 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, провизнання протиправним та скасування рішення від 16.01.2025 року № 143150018576; зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач-2), в якій просить:

«Визнати протиправним і скасувати Рішення № 143150018576 від 16.01.2025 про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723¬XII з 14.01.2025 з урахуванням до загального стажу державної служби періоду роботи в органах місцевого самоврядування.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області врахувати довідки від 14.01.2025 № 9 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели кваліфікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); № 10 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби; № І 1 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державної служби видані Адміністрацією Корабельного району Миколаївської міської ради».

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що їй протиправно відмовлено в призначенні пенсії відповідно до вимог Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII „Про державну службу (далі Закон № 889-VIII). Позивач вказує, що відповідач-2 не зарахував до стажу державної служби період її служби в органах місцевого самоврядування.

У відзивах на позовну заяву відповідачі проти позовних вимог заперечують та просять відмовити в позові, посилаючись на недостатність у позивача стажу державної служби.

У зв`язку з відсутністю заяв сторін про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, суд, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Безпосередньо, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV).

14.01.2025 позивач звернулася до відповідача-1 із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону № 889-VIII.

За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянув відповідач-2.

За наслідками розгляду заяви позивача відповідач-2 прийняв рішення від 16.01.2025 № 143150018576, яким відмовив позивачу в переведенні з пенсії за віком згідно з Законом № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII. Як підставу для відмови відповідач зазначив, що з 14.08.2001 позивач працює на посадах місцевого самоврядування, які з 05.07.2001 не відносяться до категорій посад державних службовців.

Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.7 цього розділу.

Згідно з пунктом 1.7 Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Згідно зі статтею 22 Закону України від 07.06.2001 № 2493-Ш «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі Закон № 2493-ІІІ ), до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби. Положення вказаного Закону не передбачають прийняття окремого порядку, щодо обчислення стажу служби в органах місцевого самоврядування.

Стаж державної служби обчислюється відповідно до статті 46 Закону України № 889-VIII та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229.

Пункт 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачає, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, стаж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування за періоди роботи (служби, навчання) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до законодавства, яке діяло до 01.05.2016, а за періоди роботи (служби, навчання) з 01.05.2016 відповідно до статті 46 Закону та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229.

Стаж державної служби, до набрання чинності Законом № 889-VIII, обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі Порядок № 283), додатку до нього та інших нормативно-правових актів.

Пункт 2 Порядку № 283 передбачає, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону № 2493-ІІІ, а також на інших посадах, не передбачених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Також до набрання чинності Законом № 2493-ІІІ на посадових осіб місцевого самоврядування поширювалась чинність Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу».

З набранням чинності Закону № 2493-ІІІ керівні працівники і спеціалісти місцевих рад набули статусу посадових осіб органів місцевого самоврядування.

Стаття 2 Закону № 2493-ІІІ визначає, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і одержує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до статті 22 Закону № 2493-ІІІ, до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється чинність цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Суд зазначає, відповідно до пункту 4 частини другої статті 46 Закону № 889-VIII, до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (в останній чинній редакції), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (№ 1058-1V), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2493-ІІІ, дія Закону України «Про державну службу» (№ 3723-ХІІ) поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (280/97-ВР), цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

За посадовими особами місцевого самоврядування, посади яких на момент набрання чинності цим Законом було віднесено до відповідних категорій та яким присвоєно ранг згідно з пунктом 5 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зберігається така сама категорія та присвоюється такий самий ранг з додержанням вимог цього Закону.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 889-VIII втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовувалася до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

З огляду на вищезазначене, суд дійшов переконання, що стаж роботи позивача на посадах в органах місцевого самоврядування повинен бути зарахований до стажу державної служби.

Суд дослідив копію трудової книжки позивача і установив, що позивач дійсно з 27.08.1991 до 01.10.2013 працювала на різних посадах в органах місцевого самоврядування.

За такого суд установив, що позивач має щонайменше 20 років стажу роботи, який має зараховуватися до стажу державної служби. Записи в трудовій книжці позивача свідчать, що станом на дату набрання чинності Законом № 889-VIII (01.05.2016) позивач працювала на посаді, стаж роботи на якій має зараховуватися до стажу державної служби.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання врахувати довідки від 14.01.2025 № 9 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели кваліфікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), № 10 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби; № 11 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державної служби видані Адміністрацією Корабельного району Миколаївської міської ради, суд вказує, що зазначені вимоги є передчасними, оскільки при розгляді заяви позивача відповідач і відмовив позивачу у переведенні на пенсію відповідно до Закону № 889.

Відтак, спору щодо застосування складових заробітної плати та довідки для призначення пенсії на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Відповідач ще не приймав рішення щодо переведення позивача на пенсію відповідно до Закону № 889 на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при переведенні з одного виду пенсії на інший будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Щодо зобов`язання відповідача-1 призначати та виплатити пенсію позивачу

Стосовно позовної вимоги позивача про зобов`язання призначити позивачу пенсію за віком, суд зазначає, що не наділений відповідними повноваженнями проводити розрахунок пільгового стажу позивача, оскільки це є дискреційні повноваження органів Пенсійного фонду України.

Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб`єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції.

Так, призначення та обрахунок пенсії є дискреційними повноваженнями пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

З урахуванням наведеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію вважає за можливе зобов`язати відповідача-2 зарахувати стаж роботи позивача у органах місцевого самоврядування та повторно розглянути її заяву від 14.01.2025 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», з урахуванням висновків суду у цій справі.

Вимоги до відповідача-1, задоволенню не підлягають, оскільки у спірних відносинах компетентним органом для розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, то саме цей орган і має завершити процедуру призначення позивачеві пенсії за віком.

Отже, позовні вимоги слід задовольнити частково.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір підлягає до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Судові витрати у справі становить судовий збір у сумі 1211,20 грн, сплачений за подання позовної заяви, належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2, з неправильних дій якого (прийняття оскаржуваного рішення) виник спір.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код: 13844159) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов`янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84122, ідентифікаційний код: 13486010) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.01.2025 № 143150018576.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати загального стажу державної служби ОСОБА_1 періоди її служби в органах місцевого самоврядування відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» і прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов`янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84122, ідентифікаційний код: 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1 211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Птичкіна