Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2025 р. № 640/5356/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку спрощеного позовного провадження розглянув адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ГЛОБАЛ ВИЖН", вул. Сім`ї Кульженків, 35,м. Київ,04202,
до відповідачаКиївського міського центру зайнятості, вул. Жилянська, 47Б,м. Київ,01033,
проскасування наказу від 28.12.2020 №1926 в частині, зобов`язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ГЛОБАЛ ВИЖН" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київського міського центру зайнятості (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Київського міського центру зайнятості № 1926 від 28.12.2020 «Про прийняття рішення щодо видачі та продовження дії, скасування та внесення змін у дозволи на застосування праці іноземців та осіб без громадянства» в частині скасування дозволу на застосування праці іноземця № 88089 від 07.09.2020 на ім`я ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Київський міський центр зайнятості поновити дозвіл на застосування праці іноземця № 88089 від 07.09.2020 на ім`я ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що оскаржуваний наказ прийнятий безпідставно, без належного встановлення обставин, порушує законні права та інтереси позивача, а отже підлягає скасуванню.
Від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, у якому він заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки норми чинного законодавства покладають на роботодавця обов`язок щодо укладення з іноземцем чи особою без громадянства трудового договору (контракту) не пізніше як за 90 календарних днів з дати видачі дозволу та у десятиденний строк після укладення трудового договору (контракту) надати його копію, засвідчену роботодавцем, територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції; під час карантину Київський міський центр зайнятості працював в особливому режимі, з 17.03.2020 проводив консультації щодо оформлення дозволів на застосування праці іноземців в телефонному режимі, електронною поштою та біля приміщення КМЦЗ були розміщені скриньки для отримання кореспонденції; відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 42-10 Закону України «Про зайнятість населення» територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, скасовує виданий дозвіл у разі неподання роботодавцем у встановлений цим Законом строк до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, копії трудового договору (контракту), укладеного з іноземцем або особою без громадянства, якщо подання такої копії є обов`язковим відповідно до цього Закону; оскільки позивачем не дотримано законодавчо встановлений строк на подання копії трудового договору, то відповідачем правомірно скасовано дозвол на застосування праці іноземця № 88089 від 07.09.2020 на ім`я ОСОБА_1
09.03.2021 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва було відкрито провадження в адміністративній справі № 640/5356/21 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 року прийнято до свого провадження справу №640/5356/21 та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
07.09.2020 Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЛОБАЛ ВИЖН" було видано дозвіл № НОМЕР_1 на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на ім`я громадянина Індії ОСОБА_1 .
06.10.2020 позивачем через скриньку, що розташована за адресою Центру надання адміністративних послуг Шевченківської РДА в м. Києві: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 26/4, подав засвідчену копію укладеного з директором трудового договору.
05.01.2021 року позивач отримав повідомлення Київського міського центру зайнятості №17-11377/10-27/20 від 29.12.2020 року, яким йому було проінформовано, що у зв`язку з неподанням роботодавцем у строк, встановлений ч. 4 ст. 42-7 Закону України «Про зайнятість населення» копії трудового договору (контракту), укладеного з іноземцем, відповідно до наказу Київського міського центру зайнятості №1926 від 28.12.2020 року скасовано дозвіл на застосування праці іноземця №88089 від 07.09.2020.
Позивач вважає такий наказ протиправним та оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття регламентуються Законом України «Про зайнятість населення».
Відповідно до п. 8-3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» іноземний найманий працівник - це іноземець або особа без громадянства, який/яка працює за трудовим договором в українського роботодавця згідно із законодавством України.
Згідно з абз. 2 ч. 4 ст. 3 Закону України «Про зайнятість населення» іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений строк, приймаються роботодавцями на роботу на підставі дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, виданого в порядку, визначеному цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 1 ст. 42 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що роботодавці мають право на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Відповідно до п. 17 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань видають роботодавцям дозволи на застосування праці іноземців та осіб без громадянства з веденням обліку таких дозволів.
Аналіз наведених положень дає суду підстави дійти до висновку, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений строк, приймаються роботодавцями на роботу на підставі дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, виданого в порядку, визначеному цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 42-7 Закону України «Про зайнятість населення» регламентується порядок прийняття заяв про видачу або продовження дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, про внесення змін до такого дозволу та порядок прийняття рішень про видачу, продовження дії або внесення змін до такого дозволу.
Так, відповідно до ст. 42-7 Закону України «Про зайнятість населення» територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, надає роботодавцю опис прийнятих документів одразу після прийняття від нього заяви про видачу дозволу, заяви про продовження дії дозволу, заяви про внесення змін до дозволу та документів, що подаються разом з відповідною заявою.
Територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом наступного робочого дня після прийняття заяви здійснює перевірку заяви та доданих до неї документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви.
У разі відсутності підстав, передбачених частиною третьою статті 42-8 цього Закону, територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, приймає рішення про видачу або продовження дії, або внесення змін до дозволу у строки, встановлені статтею 42-6 цього Закону, та протягом двох робочих днів надсилає роботодавцю копію цього рішення поштою з повідомленням про вручення та електронною поштою із зазначенням платіжних реквізитів для внесення плати (у разі прийняття рішення про видачу або продовження дії дозволу), а також розміщує на офіційному веб-сайті територіального органу державної служби зайнятості інформацію про прийняте рішення та платіжні реквізити для внесення плати.
Роботодавець зобов`язаний укласти з іноземцем чи особою без громадянства трудовий договір (контракт) не пізніш як за 90 календарних днів з дати видачі дозволу та у десятиденний строк після укладення трудового договору (контракту) надати його копію, засвідчену роботодавцем, територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Як вбачається з матеріалів справи, трудовий договір позивачем було укладено протягом 90 календарних днів з моменту видачі відповідного дозволу.
Водночас, факт укладення позивачем трудового договору покладає на Товариство з обмеженою відповідальністю "ГЛОБАЛ ВИЖН" обов`язок щодо подання у десятиденний строк після укладення трудового договору її копію, засвідченою роботодавцем, територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Проте, в порушення 10-денного строку повідомлення про укладений трудовий договір, ТОВ "ГЛОБАЛ ВИЖН" надіслало засвідчену копію договору до КМЦЗ тільки 06.10.2020.
Щодо можливості подачі копії трудового договору до КМЦЗ під час карантину, то варто зазначити наступне.
11.03.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (в подальшому найменування постанови викладено в іншій редакції: «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»).
Зазначеною постановою в Україні з 12.03.2020 запроваджено карантин.
Київський міський центр зайнятості перейшов на особливий режим роботи, спрямований на запобігання поширенню коронавірусу та забезпечення прав громадян. На період карантину було обмежено особистий прийом відвідувачів. Спілкування фахівців служби з клієнтами стало дистанційним - за телефоном або електронною поштою. Клієнтам КМЦЗ була надана можливість надіслати документи до центру у скан-копіях на електронну адресу або подати їх, використавши при цьому скриньку, яка була спеціально облаштована біля приміщення КМЦЗ.
Так, Київський міський центр зайнятості у своєму відзиві на адміністративний позов ТОВ "ГЛОБАЛ ВИЖН" надав пояснення з цього приводу, зазначивши, що копію трудового договору (контракту) можна подати у два способи: на електронну пошту центру зайнятості, що розміщена на офіційному сайті КМЦЗ, або через скриньку для кореспонденції безпосередньо у КМЦЗ.
Натомість, ТОВ "ГЛОБАЛ ВИЖН" не надав ніяких підтверджень, що ним вчасно у десятиденний строк з моменту укладення відповідного трудового договору було вчинено спробу подати її засвідченої копії до КМЦЗ.
Задля обґрунтування правомірності не надсилання копії трудового договору у визначений 10-дений строк з моменту їх укладення ТОВ "ГЛОБАЛ ВИЖН" посилається на пп. 3 ч. 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», відповідно до якого установлено, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Суд до таких посилань ставиться критично, оскільки вказаною нормою було зупинено строки звернення за отриманням адміністративних та інших послуг, а також строків надання таких послуг. Натомість, у позивача існував обов`язок подати належним чином засвідчені копії трудових договорів до КМЦЗ, що не можна кваліфікувати як адміністративну послугу, а тому поширення на ці правовідносини вказаної норми пп. 3 ч. 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» є недоречним.
Оскільки наявними матеріалами справи підтверджується, що позивачем не дотримано законодавчо визначений строк на подання роботодавцем до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, копії трудового договору, укладеного з іноземцями, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно скасовано дозвол, яким було видано Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЛОБАЛ ВИЖН".
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЛОБАЛ ВИЖН" (вул. Сім`ї Кульженків, 35,м. Київ,04202, ідентифікаційний код 43699075 ) до Київського міського центру зайнятості (вул. Жилянська, 47Б,м. Київ,01033, ідентифікаційний код 03491091) про скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар