Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" липня 2025 р. справа № 300/2876/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення за №121130004830 від 07.11.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком достроково, та зобов`язання призначити пенсію з 02.10.2024, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, заявник, ОСОБА_1 ), 28.04.2025 звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також відповідач, орган пенсійного забезпечення, Управління, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в призначенні пенсії від 07.11.2024 №121130004830;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити мені з 02.10.2024 пенсію за віком достроково, відповідно до Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні".
Дана позовна заява до суду надійшла через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 25.04.2025" та підписана електронно-цифровим підписом позивача Безручко Ірини Вячеславівни.
Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправні, на переконання позивача, дії відповідача щодо відмови у призначені пенсії за віком достроково на підставі Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні".
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 10.08.2024 звільнено з посади інженера 1 категорії з останнього місця роботи у зв`язку зі скороченням штату працівників. Позивач 13.08.2024 зареєструвалась, як безробітна у Лисичанському міському центрі зайнятості, де перебувала на обліку. З огляду на відсутність роботи для позивача, Лисичанським міським центром зайнятості видано клопотання від 01.10.2024 до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію. З метою реалізації свого права на пенсійне забезпечення ОСОБА_1 01.11.2024 звернулась через Веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на підставі клопотання державного центру зайнятості про достроковий вихід на пенсію.
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, за принципом екстериторіальності, розглянуло заяву позивача від 01.11.2024 та прийняло рішення №121130004830 від 07.11.2024, яким останній відмовлено у призначенні пенсії. Вказана відмова обґрунтована тим, що клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 за №К120801102024001 та довідка Лисичанського міського центру зайнятості від 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/001 видані з порушенням частини 1 статті 49 Закону України "Про зайнятість населення", оскільки недотримано семиденного строку для пошуку особі роботи, а довідка не містить підстав її видачі.
За доводами ОСОБА_1 семиденний строк пошуку підходящої роботи, встановлений частиною 1 статті 49 Закону України "Про зайнятість населення" передбачає право особи на достроковий вихід на пенсію за відсутності для неї підходящої роботи більш ніж семи днів поспіль та більше, в спірному випадку підходящої роботи позивачу не знайшлося протягом цих перших семи днів та по 01.10.2024. Водночас, пунктом 6 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не встановлено такої вимоги, як необхідності дотримання семиденного строку на пошук підходящої роботи та 30 денного на звернення для реєстрації в службу зайнятості, і надають право громадянам на достроковий вихід на пенсію, лише за ознакою звільнення особи за рішенням власника через скорочення штату або реорганізацію.
Позивач стверджує, що довідка Лисичанського МЦЗ від 24.10.2024 це інформаційний документ, який засвідчує лише певні юридичні обставини, події та період їх настання, і взагалі не має відношення до процедури розгляду заяви про призначення пенсії та ніяк не регулюється статтею 49 Закону України "Про зайнятість населення". Для розгляду заяви про призначення пенсії не вимагається, додана ОСОБА_1 з власної ініціативи, як додатковий інформаційний документ, який був в наявності. Позивачем також зазначено, що дата звільнення підтверджується трудовою книжкою та відомостями державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування, розпорядником якого є відповідач, та в якому зазначено дату звільнення 10.08.2024. Просить задовольнити позовні вимоги.
Також, 28.04.2025 одночасно з адміністративним позовом позивач подала заяву, в якій просить суд відстрочити сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.
В обґрунтування такого клопотання вказує, що її майновий стан є незадовільним, а розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача, на підтвердження вказаного подав відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 02.05.2025 відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також КАС України). Одночасно судом витребувано у сторін додаткові письмові докази, необхідні для розгляду справи (а.с.30-31).
Пунктом 1 ухвали суду від 02.05.2025 відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі №300/2876/25.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скерувало на адресу суду відзив від 16.05.2025 за №0900-0803-7/26000 на позовну заяву, реєстрацію якого здійснено судом 21.05.2025 за вх.№13841/25 (а.с.33-44). Орган пенсійного забезпечення не погоджується з доводами ОСОБА_1 , викладеними у позовній заяві, вказує на їх безпідставність та необґрунтованість, з огляду на наступне.
Як зазначає відповідач, позивач 01.11.2024 звернулась через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, та за наслідками розгляду вказаної заяви, за принципом екстериторіальності, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прийняло рішення від 07.11.2024 за №121130004830 про відмову у призначенні пенсії за віком. Як слідує зі змісту копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , останню з 10.08.2024 звільнено з роботи з посади інженера 1 категорії ТОВ "Спецсервіс-Енерго" у зв`язку зі скороченням штатної чисельності на підставі пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. Водночас, згідно наказу від 10.08.2024 за №24-Б5 "Про звільнення з посади ОСОБА_1 " позивача звільнено із займаної посади з 05.08.2024. Відповідно до довідки виданої Лисичанським МЦЗ від 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/001 ОСОБА_1 перебувала на обліку як безробітна з 13.08.2024 по 01.10.2024.
За доводами Управління, клопотання Лисичанського міського центру зайнятості від 01.10.2024 за №Е120801102024001 та довідка від 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/001 видані з порушенням частини 1 статті 49 Закону України "Про зайнятість населення". Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.06.2025 залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі по тексту також третя особа, ГУ ПФУ в Полтавській області) (а.с.45-46).
Третя особа через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему скерувала до суду клопотання із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 18.06.2025", реєстрацію якого проведено судом 18.06.2025 за вх.№16565/25 (а.с.49-119).
У коментованому клопотання представник ГУ ПФУ в Полтавській області зазначив, що ОСОБА_1 на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває, пенсію не отримує. Позивач зверталась до органів Пенсійного фонду України із заявами про призначення пенсії від 04.10.2024, від 11.10.2024, від 18.10.2024, від 25.10.2024, від 01.11.2024, від 08.11.2024, від 14.11.2024, від 28.11.2024, від 06.12.2024, від 14.12.2024, від 23.12.2024, від 07.02.2025, від 19.02.2025, від 06.03.2025, від 15.03.2025, від 31.03.2025, від 13.04.2025, від 23.04.2025, від 14.12.2025, від 14.06.2025 за наслідками розгляду яких прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком.
ОСОБА_1 подала до суду через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему заяву із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 03.07.2025", яку зареєстровано судом 04.07.2025 за вх.№18116/25 (а.с.120). У вказаній заяві позивач повідомила про те, що документи, які підтверджують понесення витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи та їх сплати, будуть подані не пізніше п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову у справі №300/2876/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення за №121130004830 від 07.11.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком достроково, та зобов`язання призначити пенсію з 02.10.2024.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, письмових пояснень, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 01.11.2024 через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України скерувала заяву про призначення пенсії за віком (а.с.7). До означеної заяви позивачем, серед іншого, долучено копії трудової книжки серії НОМЕР_2 (а.с.55-59), довідки Лисичанського МЦЗ від 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/0001 (а.с.21, 82), клопотання про достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 за №К120801102024001 (а.с.22, 105).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, розглянувши за принципом екстериторіальності заяву позивача від 01.11.2024, прийняло 07.11.2024 рішення №121130004830 про відмову в призначенні пенсії (надалі по тексту також спірне рішення, оскаржуване рішення) (а.с.42).
Як слідує зі змісту оскаржуваного рішення, вік заявниці на дату звернення становить 59 років 02 місяці 07 днів, за даними трудової книжки серії НОМЕР_2 від 07.08.1987 та серії НОМЕР_1 віл 15.07.2024 враховано всі періоди.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви, встановлено, що представлене клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 за №К120801102024001 та довідка Лисичанського МЦЗ віл 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/001 видані з порушенням частини 1 статті 49 Закону України "Про зайнятість населення", зокрема, недотримано семиденний строк для пошуку особі підходящої роботи. В довідці вказано, що заявницю зареєстровано як безробітну 13.08.2024, припинено реєстрацію 01.10.2024, окрім того, довідки не містить підстав видачі.
Також коментоване рішення містить інформацію про те, що згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 15.07.2024 ОСОБА_1 звільнена 10.08.2024, а згідно наданого наказу про звільнення з 05.08.2024.
Згідно розрахунку стажу (Форми РС-право), складеного під час вирішення питання про наявність підстав для призначення пенсії за віком, страховий стаж ОСОБА_1 становить 40 років і 24 дні (зворотній бік а.с.42).
Наданими до пояснень третьою особою документами засвідчується, що позивач також зверталась до органів Пенсійного фонду України із заявами про призначення пенсії від 04.10.2024, від 11.10.2024, від 18.10.2024, від 25.10.2024, від 01.11.2024, від 08.11.2024, від 14.11.2024, від 28.11.2024, від 06.12.2024, від 14.12.2024, від 23.12.2024, від 07.02.2025, від 19.02.2025, від 06.03.2025, від 15.03.2025, від 31.03.2025, від 13.04.2025, від 23.04.2025, від 14.12.2025, від 14.06.2025 за наслідками розгляду яких прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком (а.с.60-108).
Суд зазначає, що спірним у цій справі є рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в призначенні пенсії від 07.11.2024 за №121130004830, прийняте за заявою від 01.11.2024. Решта відмов ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, оформлені рішеннями відповідних територіальних органів Пенсійного фонду України не є спірними у даній справі, а відтак, судом, у межах розгляду цієї адміністративної справи, не досліджуються мотиви та підстави їх прийняття.
Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в призначенні пенсії від 07.11.2024 за №121130004830, ОСОБА_1 звернулась з цим позовом до суду з метою захисту свого порушеного права на пенсійне забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що склалися в даній адміністративній справі, суд зазначає наступне.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (надалі по тексту також Закон №1058-IV).
За змістом пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком, 2) пенсія по інвалідності, 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника (частина 1 статті 9 Закону №1058-IV).
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону №1058-IV.
За змістом частини 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 років.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону.
Приписами частин 1, 2 статті 49 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 за №5067-VI (надалі по тексту також - Закон №5067-VI) унормовано, що особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за умови їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності протягом семи календарних днів підходящої для них роботи, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Виплата пенсії, призначеної достроково згідно з цією статтею, допомоги на поховання та оплата послуг за їх доставку у період до досягнення особою пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", здійснюються Пенсійним фондом України за рахунок коштів, що сплачуються Фондом загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, встановленому Фондом загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
Підтвердження страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, передбаченого Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", здійснюється шляхом обміну інформацією між Фондом загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України у визначеному ними порядку за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
З вище наведених положень пункту 6 частини першої статті 115 Закону №1058-IV та статті 49 Закону №5067-VI слідує, що умовами для призначення дострокової пенсії за віком є:
(1) розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників (пункт 1 статті 40 КЗпП України);
(2) на день звільнення особі має залишатись не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
(3) реєстрація особи протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції;
(4) відсутність протягом семи календарних днів підходящої для особи роботи;
(5) наявність у особи страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058-IV.
Повертаючись до фактичних обставин справи, судом з`ясовано, що ОСОБА_1 01.11.2024 через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України скерувала заяву про призначення пенсії за віком (а.с.7).
До означеної заяви позивачем, серед іншого, долучено копії трудової книжки серії НОМЕР_2 (а.с.55-59), довідки Лисичанського МЦЗ від 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/0001 (а.с.21, 82), клопотання про достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 за №К120801102024001 (а.с.22, 105).
Згідно запису №2 трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 15.08.2024 ОСОБА_1 з 10.08.2024 звільнена у зв`язку зі скороченням чисельності та штатом працівників відповідно до пункту 1 статті 40 КзПП України (зворотній бік а.с.18).
Відповідно до пункту 1 статті 40 КзПП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках, зокрема, змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Таким чином, звільнення ОСОБА_1 відбулось на підставі пункту 1 статті 40 КзПП України, відтак, дотримано першу умову для призначення дострокової пенсії за віком згідно пункту 6 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV та статті 49 Закону № 5067-VI.
Як слідує з наявної копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 від 29.07.2000, ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10), а згідно запису №2 трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 15.08.2024 заявника звільнено з роботи 10.08.2024 (зворотній бік а.с.18).
Вік позивача станом на дату звернення із заявою про дострокове призначення пенсії становив 59 років 02 місяці 07 днів, що додатково засвідчується відомостями з рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 07.11.2024 за №121130004830.
Відтак, станом на дату звільнення (10.08.2024) ОСОБА_2 виповнилось 58 років, 11 місяців і 17 днів, а до досягнення 60 річчя останній залишалось 1 рік і 14 днів, тобто не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Умовою для дострокового призначення пенсії також є наявність у особи страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV.
За змістом абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Згідно розрахунку стажу (Форми РС-право), складеного під час вирішення питання про наявність підстав для призначення пенсії за віком, страховий стаж ОСОБА_1 становить 40 років і 24 дні, що є достатнім для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 6 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі по тексту також - Порядок №22-1).
Згідно з абзацами 37-39 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, - особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону: трудова книжка, копія наказу (розпорядження) про звільнення або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб; клопотання про достроковий вихід на пенсію, видане регіональними, міськими, районними, міськрайонними центрами зайнятості Державної служби зайнятості (при призначенні пенсії згідно з пунктом 6 частини першої статті 115 Закону).
Так, Лисичанський міський центр зайнятості видав клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 за №К120801102024001 згідно якого, просив розглянути питання про достроковий вихід ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с.22).
Також довідкою Лисичанського МЦК від 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/0001 засвідчується, що ОСОБА_1 перебувала на обліку як безробітна в Лисичанському МЦЗ з 13 серпня 2024 року по 01 жовтня 2024 року (а.с.21).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, розглянувши за принципом екстериторіальності заяву позивача від 01.11.2024, прийняло 07.11.2024 рішення №121130004830 про відмову в призначенні пенсії (а.с.42).
За результатами розгляду документів, доданих до заяви, встановлено, що представлене клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 за №К120801102024001 та довідка Лисичанського МЦЗ віл 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/001 видані з порушенням частини 1 статті 49 Закону України "Про зайнятість населення", зокрема, недотримано семиденний строк для пошуку особі підходящої роботи. В довідці вказано, що заявницю зареєстровано як безробітну 13.08.2024, припинено реєстрацію 01.10.2024, окрім того, довідки не містить підстав видачі.
Також коментоване рішення містить інформацію про те, що згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 15.07.2024 ОСОБА_1 звільнена 10.08.2024, а згідно наданого наказу про звільнення з 05.08.2024.
Надаючи оцінку доводам ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, викладеним у спірному рішенні, суд зазначає наступне.
Згідно запису №2 трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 15.08.2024 ОСОБА_1 з 10.08.2024 звільнена у зв`язку зі скороченням чисельності та штатом працівників відповідно до пункту 1 статті 40 КзПП України (зворотній бік а.с.18).
Як слідує зі змісту Витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування від 16.10.2024 (а.с.23-25), в графі "Відомості про періоди трудових відносин з 2000 року (відповідно до звітних відомостей" міститься інформація про те, що ОСОБА_1 перебувала в трудових відносинах за основним місцем роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Спецсервіс-енерго" з 15.07.2024 по 10.08.2024 (звільнена на підставі пункту 1 статті 40 КзПП (Наказ №24-Б5 від 10.08.2024)) (а.с.24).
Відповідно до наказу Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецсервіс-енерго" віл 10.08.2024 за №24-Б5 "Про звільнення з посади ОСОБА_1 ", позивача, інженера 1-ї категорії відділу проектування з 05 серпня 2024 року звільнено у зв`язку зі скороченням чисельності та штату працівників, згідно пункту 1 статті 40 КзПП України (а.с.106).
Частиною 2 статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
В свою чергу, суд звертає увагу на те, що попри доводи Управління про звільнення позивача не 10.08.2024, а 05.08.2024 органом пенсійного забезпечення не враховано відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, за якими ОСОБА_1 перебувала в трудових відносинах за основним місцем роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Спецсервіс-енерго" з 15.07.2024 по 10.08.2024 (а.с.24).
Відповідно до статті 47 КЗпП України роботодавець зобов`язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (стаття 116) та провести з ним розрахунок у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.
Датою видачі наказу Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецсервіс-енерго" за №24-Б5 "Про звільнення з посади ОСОБА_1 " є 10.08.2024, така ж календарна дата про звільнення позивача міститься і у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 від 15.08.2024, а також у Витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування від 16.10.2024 (а.с.23-25).
За змістом частини 4 статті 90 КАС України суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вказане, ОСОБА_1 звільнено з Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецсервіс-енерго" саме 10.08.2024, а не 05.08.2024, як зазначає Управління у спірному рішенні.
Відлік строку для реєстрація особи територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, у спірному випадку, як умови для призначення дострокової пенсії за віком, слід розпочинати саме з 10.08.2024.
Стосовно доводів Управління про недотримання семиденного строк для пошуку особі підходящої роботи, суд зазначає наступне.
З Єдиного державного реєстру судових рішень (із повним доступом) судом з`ясовано, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №360/1378/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 18.10.2024 № 121130004830;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 11.10.2024, з урахуванням правових висновків суду, викладених у цьому рішенні (https://reyestr.court.gov.ua/Review/124641909).
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 у справі №360/1378/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - залишено без задоволення. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року у справі № 360/1378/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - залишено без змін (https://reyestr.court.gov.ua/Review/128222093).
Таким чином, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №360/1378/24, за наслідками апеляційного перегляду, набрало 18.06.2025 законної сили (https://reyestr.court.gov.ua/Review/124641909).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №360/1378/24, яке набрало законної сили встановлено наступні обставини:
"…На виконання ухвали суду від 06.01.2025 Луганським обласним центром зайнятості було подано до суду лист від 09.01.2025 № 48/12-25, в якому повідомлено:
" ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_4 ) перебувала на обліку в Лисичанському міському центрі зайнятості, як безробітна з 13.08.2024 року по 01.10.2024 року. ОСОБА_3 звільнена 10.08.2024 року з ТОВ "СПЕЦСЕРВІС-ЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ 38504880) за скороченням чисельності штату, згідно п. 1 ст. 40 КЗпП України. Має вищу освіту за спеціальністю інженер з механізації та автоматизації виробничих процесів. Професійний досвід на посаді: інженер з проектно-кошторисної роботи - 33 роки; інженер-проектувальник - 0 років 2 місяці.
У період перебування безробітною особою опрацьовані пропозиції попиту на ринку праці за посадою інженера: 14.08.2024 ДНІПРОВСЬКА ФІЛІЯ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ" - відмова особи/поважна, (підприємство знаходиться не за місцем проживання особи); 23.08.2024 ПОЛТАВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам), РЕГІОНАЛЬНА ФІЛІЯ "ПІВДЕННА ЗАЛІЗНИЦЯ" АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам).
А також, 03.09.2024 ТОВ "ЛІТІЗ", інженер-конструктор - відмова особи/поважна (не за фахом); 05.09.2024 ДП "УКРНАУКАГЕОЦЕНТР" - відмова роботодавця (вакансія зайнята); 30.09.2024 ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ЛАЙФ-БУД", інженер-проектувальник - відмова особи/поважна (не за фахом).
У вказаному періоді ОСОБА_4 були видані направлення на працевлаштування: № 16502407180005003 від 23.08.2024, ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ ПОЛТАВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, інженер - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам); № 16502408140007002 від 23.08.2024 ТОВ "УНІВЕРСАЛЬНА МОНТАЖНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ", інженер з проектно-кошторисної роботи - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам); № 16502402090014004 від 26.09.2024 для працевлаштування на робоче місце (вакансію): контролер енергонагляду АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" - відмова особи/поважна (робота не за фахом).
Відповідно пункту 31 "Порядку реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу" затвердженого Постановою КМУ від 30 березня 2023 р. № 446 (далі - Порядок), ОСОБА_3 , як зареєстрована безробітна, трудовий договір з якою розірвано з ініціативи власника у зв`язку із скороченням штату працівників, якій на день звільнення залишилося не більш як півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зареєструвалася у центрі зайнятості протягом 30 календарних днів з дати звільнення та не була працевлаштована у зв`язку з відсутністю для неї протягом семи календарних днів підходящої роботи відповідно до статті 46 Закону України "Про зайнятість населення" (під час воєнного стану - відповідно до абзаців вісімнадцятого - двадцятого пункту 52 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про зайнятість населення") та наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" скористалася правом на достроковий вихід на пенсію за віком. 01.10.2024 року безробітна подала до Лисичанського міського центру зайнятості заяву щодо отримання клопотання до Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію.
Розглянувши заяву безробітної ОСОБА_5 , відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про зайнятість населення", Лисичанським міським центром зайнятості видано клопотання від 01.10.2024 року № К120801102024001 (вих. № 779/03-24) про достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"
На підставі абзацу 27 частини 1 пункту 32 Порядку ОСОБА_5 припинено реєстрацію безробітного з 01.10.2024 року (з дня видачі клопотання на достроковий вихід на пенсію)…".
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина 4 статті 78 КАС України).
Таким чином, Лисичанським обласним центром зайнятості підтверджено реєстрацію позивача у державній службі зайнятості як безробітної у період з 13 серпня 2024 року по 01 жовтня 2024 року, а також факт відсутності для неї підходящої роботи протягом семи календарних днів.
Також є безпідставними доводи ГУ ПФУ в Івано-Франківській області про те, що клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 за №К120801102024001 мало бути складене Лисичанським МЦЗ саме на восьмий день перебування позивача на обліку як безробітної особи, оскільки такої умови для призначення особі дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 6 частини першої статті 115 Закону №1058-IV не визначено.
За змістом частини 3 статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За приписами пункту 4.2 розділу IV Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
- ідентифікує заявника (його представника);
- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
- проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;
- з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
- повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
- сканує документи, на створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
- надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
- повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
- повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Слід враховувати приписи пункту 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1, за змістом якого право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
В контексті досліджуваного правого регулювання слід відзначити, що право органів, які призначають пенсію, вимагати від фізичних осіб дооформлення прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, не повинно нівелювати обов`язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено у абзаці 7 пункту 4.7 Порядку №22-1.
В даному випадку орган пенсійного забезпечення не здійснив жодних дій, спрямованих на отримання відомостей або додаткових документів, на підставі яких можна було б переконатися у достовірності інформації зазначеної у клопотанні на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 за №К120801102024001 та довідці Лисичанського МЦЗ віл 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/001
Разом з тим, несвоєчасне складання територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, не може позбавляти таку безробітну особу особливих гарантій, визначених статтею 49 Закону № 5067-VI.
У разі виникнення сумнівів щодо достовірності поданих позивачем документів, складених Лисичанським МЦЗ, відповідач, згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-IV, мав право перевірити обґрунтованість їх видачі та достовірність, звернутися до Лисичанського МЦЗ за отриманням документів, що стали підставою для оформлення клопотання та довідки.
Матеріали адміністративної справи позбавлені доказів звернення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області до Лисичанського міського центру зайнятості із вимогою про перевірку достовірності складених останнім документів, серед іншого, в частині дотримання семиденного строку для пошуку особі підходящої роботи.
З огляду на вказане, ОСОБА_1 дотримано умови для призначення дострокової пенсії за віком визначені пунктом 6 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV та статтею 49 Закону № 5067-VI.
Суд пам`ятає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до положень статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Підсумовуючи, суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в рішення за №121130004830 від 07.11.2024 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, обираючи ефективний спосіб захисту порушеного права, та періоду, що підлягає захисту, суд керується такими мотивами.
В адміністративному позові ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в призначенні пенсії від 07.11.2024 №121130004830;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити мені з 02.10.2024 пенсію за віком достроково, відповідно до Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні".
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Так, відповідно до пунктів 4.1, 4.2, абзацу 3 пункту 4.3 і пункту 4.10 Порядку №22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Після призначення пенсії електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Із вказаного слідує, що після реєстрації заяви позивача, органом пенсійного забезпечення, який її розглядав і вирішував за принципом екстериторіальності питання про наявність чи відсутність права на призначення пенсії за віком в розумінні Порядку №22-1 є Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку (пункт 1 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV).
В адміністративному позові ОСОБА_1 просить зобов`язати призначити останній пенсію з 02.10.2024, разом з тим, із заявою про призначення пенсії позивач звернулась 01.11.2024.
Саме в межах розгляду вказаної заяви ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прийнято оскаржуване рішення за №121130004830 від 07.11.2024 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
Таким чином, датою відновлення порушеного права ОСОБА_1 є 01.11.2024 (дата звернення із заявою, за наслідками якої прийнято спірне рішення), а не 02.10.2024, як визначено останньою у позовній заяві.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
В силу вимог частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Водночас, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина 2 статті 9 КАС України).
У разі задоволення позову суд, застосовуючи припису пункту 10 частина 2 статті 245 КАС України, може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (абзац 2 частини 4 статті 245 КАС України).
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, зважаючи на встановлення у справі не виконання відповідачем при розгляді заяви позивача власних повноважень в належному і повному обсязі, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 07.11.2024 за №121130004830 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 з 01.11.2024 пенсію за віком відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.
Інші сформовані позовні вимоги та їх формулювання, на переконання суду, поглинаються (враховуються) при вирішенні даного спору, за сформованими вище висновками і вирішення спору по суті.
Розподіляючи між сторонами судові витрати суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина 1 статті 139 КАС України).
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.07.2025 звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову у справі №300/2876/25.
За приписами абзацу 2 частини 5 статті 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналіз вказаної правової норми свідчить, що, за існуючих обставин, основною умовою для стягнення судових витрат з іншої сторони на користь особи, є понесення таких витрат особою.
Суд не стягує з відповідача витрати по сплаті судового збору так як останні позивачем фактично не понесені
ОСОБА_1 подала до суду заяву у якій повідомила про те, що документи, які підтверджують понесення витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи та їх сплати, будуть подані не пізніше п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Абзацами 1 і 2 частини 7 статті 139 КАС України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За правилами статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, серед інших, і витрати на професійну правничу допомогу (частина 3 статті 132 КАС України).
Згідно статті 134 КАС України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Таким чином, позивачем, на виконання вимог статті 134 КАС України, не надано суду належних доказів, які підтверджують понесення ОСОБА_1 витрат на правничу допомогу, з огляду на вказане, у суду відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування останніх.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 07.11.2024 за №121130004830 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 з 01.11.2024 пенсію за віком відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ;
відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м.Івано-Франківськ, 76018;
третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України Полтавській області (ідентифікаційний код юридичної особи 13967927), вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, 36000.
Суддя Чуприна О.В.