Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2025 р. № 400/4559/24 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту Відповідач), з вимогами про:
- визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо не підготовки та не направлення до Комісії Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідки про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413);
- зобов`язання Військову частину НОМЕР_1 направити до Комісії Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413).
Позовні вимоги обґрунтовані тим , що 04.09.2023 року, під час проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 Позивач приймав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. Водночас, відповідачем не було підготовлено та подано до комісії Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку за формою згідно з додатку 6 до Порядку № 413, що порушує право позивача на отримання статусу учасника бойових дій.
Ухвалою від 25.03.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.
Цією ж Ухвалою витребувано у військової частини НОМЕР_1 копії бойових розпоряджень №7506 від 01.09.2023 та №37591 від 01.10.2023 р., які стали підставою для включення ОСОБА_1 в Додаток №1 до Наказу №3370 від 01.10.2023 р.(п.61 додатку).
Ухвалою від 25.03.2025 року суд витребував у Галузевому державному архіві Міністерства оборони України (Одеському територіальному відділі ГДА Міноборони) відомості про запис в журналі бойових дій та копії бойових розпоряджень виданих Оперативно-тактичним угрупуванням « ІНФОРМАЦІЯ_2 » молодшому лейтенату ОСОБА_1 в період його перебування у розпорядженні ОТУ «Соледар» 04.09.2023 р. та 05.09.2023р.
28.03.2025 р. Відповідач подав відзив на позовну заяву, де зазначив, що у Військовій частині НОМЕР_1 відсутні будь-які підтверджуючи документи, які б свідчили про видання Позивачеві бойового розпорядження та які саме завдання виконувались позивачем. Обов`язковою умовою для надання особам статусу учасника бойових дій, відповідно до п. 4 Порядку № 413 та додатку 2 Листа начальника Кадрового центру Збройних Сил України, є надання, відповідних наказів, витяг з журналу бойових дій військової частини, та бойові розпорядження які містить суть постановленої до виконання бойової задачі. Тобто, ОСОБА_1 , за весь період проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 (з 24.06.2022 по 05.12.2023) виконував службові обов`язки, а безпосередньої участі в бойових діях не приймав. Із витягу наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04.09.2023 № 255 та витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.09.2023 № 256, вбачається лише те, що ОСОБА_1 , 04.09.2023 прибув з пункту постійної дислокації військової частини на полігон АДРЕСА_3 , а 05.09.2023 вибув із ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до пункту постійної дислокації АДРЕСА_2 . Відповідно, відмітка в журналі бойових дій військової частини, яка підтверджує факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів, відсутня, що є обов`язковою умовою для отримання статусу учасника бойових дій(один із пунктів переліку документів). Відповідач вважає, що Позивачем не доведено, та не додано жодного доказу про безпосередню його участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
31.03.2025 р. на виконання ухвали суду від 25.03.2025 р. військовою частиною НОМЕР_1 надано витяг з бойового розпорядження №7506 від 01.09.2023. Стосовно бойового розпорядження №37591 від 01.10.2023 р. Відповідач повідомляє, що ОСОБА_1 лише 04.09.2023 приймав безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією рф проти України.
Фактичні обставини справи становленні судом:
Позивач у період з 24.06.2022 року по 05.12.2023 року, включно, проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
Наказом командира Військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 27.10.2023 року позивача переведено до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) від 05.12.2023 року № 241 позивач прийняв посаду та приступив до виконання службових обов`язків.
Під час проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 позивач 04.09.2023 року приймав безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Водночас, відповідачем не було підготовлено та подано до комісії Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку за формою згідно з додатку 6 до Порядку № 413.
Листом від 09.04.2024 року № 3586 ІНФОРМАЦІЯ_4 направив запит до Військової частини НОМЕР_1 про направлення на адресу РТЦКа довідки про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України для укомплектування особової справи.
Листом від 12.04.2024 року № 0666/35/2668 Військовою частиною НОМЕР_1 було відмовлено у наданні запитуваної довідки з мотивів, що позивач протягом проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 (з 24.06.2022 року по 05.12.2023 року) виконував службові обов`язки, а безпосередньої участі в бойових діях не приймав.
Релевантні джерела права
Закон №3551-XII визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
За визначенням положень статті 4 Закону №3551-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону №3551-XII учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Механізм надання статусу учасника бойових дій, зазначений в абзаці 1 пункту 19 частини першої статті 6 Закону №3551-XII, визначений Порядком №413.
Як зазначено у абзаці другому пункту 2 Порядку №413 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), статус учасника бойових дій надається, крім інших, військовослужбовцям Збройних Сил, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема, які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва).
У відповідності до абзацу десятого пункту 4 Порядку №413 для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, підставою для надання статусу учасника бойових дій є довідка за формою згідно з додатком 6.
Особи, зазначені в абзаці десятому пункту 4 Порядку №413, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань (абзац одинадцятий пункту 4 Порядку №413).
Абзацом п`ятим пункту 6 Порядку №413 установлено, що для надання статусу учасника бойових дій особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6.
Згідно ж пункту 8 Порядку №413, у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
Зміст наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що обов`язковою умовою для надання статусу учасника бойових дій є встановлення факту безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та виконання нею особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань. Наявність таких обставин є правовою підставою для подачі командирами (начальниками) військових частин (органів, підрозділів) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6.
За приписами статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (далі Закон №1932-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) бойові дії це форма застосування з`єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння); район воєнних (бойових) дій це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.
Як зазначено у постанові Верховного Суду від 27 червня 2024 року у справі №200/3996/23, постановка бойових завдань підрозділам (елементам бойового порядку) здійснюється бойовим наказом, під час ведення бою (дій) або в інших умовах бойової обстановки бойовим розпорядженням. Зазвичай вони доводяться до командирів підрозділів в усній формі.
У бойовому наказі вказується: висновки з оцінювання противника; завдання, які виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій військової частини (підрозділу), а також завдання сусідів і розмежувальні лінії з ними; бойове завдання військової частини (підрозділу) та замисел бою (дій); бойові завдання штатним і доданим підрозділам (елементам бойового порядку); норма витрат ракет і боєприпасів на виконання бойового завдання; місце і час розгортання ОКП (ксП) та напрямок його переміщення, порядок передачі управління; час готовності до виконання завдання та порядок доповіді замислу старшому командиру.
У бойовому розпорядженні зазвичай командир вказує: стислі відомості про положення та характер дій противника; завдання, що виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій підрозділів; бойове завдання підпорядкованим підрозділам; час готовності до бою (дій). За необхідності у ньому можуть бути зазначені завдання військової частини (підрозділу), сусідів та інші дані.
Бойові (попередні бойові) розпорядження і вказівки, які віддає командир усно, записуються в журнал відданих і отриманих розпоряджень, у якому відображається: дата, час і зміст розпоряджень, спосіб їх передачі або отримання, кому вони передані або повинні бути передані, від кого отримані.
Висновки суду
Судом встановлено, що відповідно до наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04 вересня 2023 року №255 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 відряджено з пункту постійної дислокації військової частини на полігон АДРЕСА_3 04 вересня 2023 року та вирішено вважати його таким, що прибув до оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05 вересня 2023 року №256 вирішено вважати молодшого лейтенанта ОСОБА_1 таким, що 05 вересня 2023 року вибув із оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до пункту постійної дислокації військової частини.
Суд скористався наданим йому процесуальним законодавством інструментами, спрямованими на всебічне, повне та об`єктивне з`ясування всіх обставин у справі, та ухвалою суду від 25.03.2025 р. витребував у військової частини НОМЕР_1 копії бойових розпоряджень №7506 від 01.09.2023 та №37591 від 01.10.2023 р., які стали підставою для включення ОСОБА_1 в Додаток №1 до Наказу №3370 від 01.10.2023 р.(п.61 додатку).
31.03.2025 р. Відповідач на вимогу суду надав Витяг з бойового розпорядження військової частини НОМЕР_1 №7506 від 01.09.2023, де зазначено, що 04.09.2023 р. молодший лейтенант ОСОБА_1 , офіцер резерву 4 запасної роти отримав бойове розпорядження.
Крім того, підтвердженням про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях свідчить наказ командира ВЧ НОМЕР_1 від 01 жовтня 2023 року №3370 «Про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям 4 запасної роти військової частини НОМЕР_1 за вересень 2023 року» на бойове розпорядження від 01 вересня 2023 року №7506, як на підставу для виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди за відповідний період вересня 2023 року (№ 61 колонка 5 додатку 1 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 01.10.2023 №3370) (а.с. 21)
Слід також зазначити, що відповідні документи (бойові накази (бойові розпорядження), журнали бойових дій, журнали ведення оперативної обстановки, бойового донесення або постової відомості, рапорти (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь кожного військовослужбовця у бойових діях, у виконання бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах) не можуть знаходитися у позивача, оскільки оформлюються начальником (командиром) підрозділу, де проходить службу (куди відряджений) військовослужбовець.
Крім того, Відповідач, вказавши на тривалість виконання бойових (службових) завдань в контексті обсягу та виду документів, які підтверджують їх здійснення (менше чи більше ніж 30 календарних днів), помилково застосував норми Порядку №413, які врегульовують порядок надання статусу учасника бойових дій особам, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення.
Положення ж порядку надання статусу учасника бойових дій особам, що брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, які наведені вище Судом у цій постанові, не пов`язують надання відповідного статусу із тривалістю виконання означених завдань.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не підготовки та не направлення до Комісії Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідки про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413).
3. Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) направити до Комісії Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 08.07.2025 р.
Суддя Н. В. Лісовська