Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
08 липня 2025 р. Справа № 120/16677/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування позовних вимог, з урахуванням заяви про їх збільшення, позивач зазначив, що в липні 2025 року відповідачем проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ "Хмільницьке", за результатами якої складено акт №464/34-00-07-06/00692245 від 23.07.2024, та в подальшому прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.08.2024 за №56134000706, яким накладено на позивача штраф в розмірі 17680,00 грн та податкове повідомлення-рішення від 21.11.2024 за №81334000706, яким накладено на позивача штраф в розмірі 35360,00 грн.
Позивач вважає вказані податкове повідомлення-рішення протиправними, оскільки товариство не може бути платником рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України в зв`язку з припиненням дії в кінці 2018 року дозволів на експлуатацію РЕЗ. Відповідно, позивач вважає, що товариство не мало обов`язку в спірний період подавати декларації з рентної плати (місячну), в частині додатку "Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України".
Ухвалою від 18.12.2024 судом відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (у письмовому провадженні). Крім того, встановлені сторонам строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного адміністративного позову. Зазначив, що за даними акту перевірки, позивачем до перевірки були надані дозволи на експлуатацію абонентського радіоелектронного засобів безпосереднього аналогового УKX радіозв`язку, які діяли у період перевірки з 01.10.2017 по 31.12.2023 та видані Українським державним центром радіочастот: від 28.12.2017 №AP-05-0290328, №AP-05-0290330, №AP-05- 0290329, №AP-05-0290323, №AP-05-0290322, №AP-05-0290335, №AP-05-0290336, №AP-05-0290325, №AP-05-0290332, № AP-05-0290333, № AP-05-0290334, № AP-05-0290327, №AP-05-0290326, № AP-05-0290324, дійсні до 19.10.2022, місце розташування - переносна.
За даними акта перевірки, ТОВ «Хмільницьке» з грудня 2019 року не подає звітність, а саме податкову декларацію з рентної плати (місячна), в частині додатку «Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України», у зв`язку з тим, що радіостанціі портативні були передані в оренду ТОВ "Зерно- Агротрейд" (ТОВ "Зерно-Агротрейд" було взято дозволи на себе, але ТОВ "Хмільницьке" не анулювало власні дозволи, які діють по теперішній час).
09.01.2025 представником позивача подано відповідь на відзив, в якому останній наполягав на задоволенні позовних вимог та наголосив на тому, що зазначені в Акті перевірки та відзиві на позовну заяву дозволи на експлуатацію абонентського радіоелектронного засобів безпосереднього аналогового УKX радіозв`язку були анульовані ще до початку перевіряємого періоду (01.10.2018), що підтверджується листом ДП "Український державний центр радіочастот" від 04.09.2018 за №Ф05/1-13/3/442.
Ухвалою від 13.01.2025 задоволено заяву представника позивача від 30.12.2024 про збільшення позовних вимог. Встановити Південному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків додатковий час для подачі до суду відзиву на збільшені позовні вимоги позивача.
21.01.2025 від відповідача отримано відзив на збільшені позовні вимоги, зміст якого за своєю суттю є аналогічним змісту відзиву на позовну заяву, поданому до суду 03.01.2025.
Ухвалою від 23.06.2025 витребувати в Державного підприємства "Український державний центр радіочастот" наступні додаткові докази та інформацію, а саме:
- документально підтверджену інформацію про те, з якої дати Товариству з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" анульовано Дозволи на експлуатацію абонентського радіоелектронного засобу безпосереднього аналогового УКХ радіозв`язку: №АР-05-0290324, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290325, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290326, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290330, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290334, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290336, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290328, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290333, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290335, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290331, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290332, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290329, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290322, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290327, дійсний до 19.10.2022; №АР-05-0290323, дійсний до 19.10.2022;
- належним чином засвідчену копію рішення про анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ, посилання на яке міститься в листі Державного підприємства "Український державний центр радіочастот" від 04.09.2018 за №Ф05/1-13/3/442;
- документально підтверджену інформацію про наявність/відсутність в період з грудня 2019 року по березень 2024 року інших чинних Дозволів на експлуатацію абонентського радіоелектронного засобу безпосереднього аналогового УКХ радіозв`язку, виданих Товариству з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке".
04.07.2025 до суду надійшли витребувані в Державного підприємства "Український державний центр радіочастот" додаткові докази та інформація.
Інших заяв по суті справи від сторін спору до суду не надходило.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що в період з 15.05.2024 по 16.07.2024 відповідачем відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. 77.1, ст. 77, пп. 69.352 ст. 69 під.10 р. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, відповідно до плану- графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків за 2024 рік, на підставі наказу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 01.05.2024 №75 проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ "Хмільницьке" (код ЄДРПОУ 00692245), з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх податків та зборів, передбачених Податковим кодексом України, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи, за період діяльності з 01.10.2018 по 31.03.2024 відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (додаток 1 до першого примірника акта перевірки, який є його невід`ємною частиною).
За результатами перевірки складено Акт від 23.07.2024 за №464/34-00-07-06/00692245 «Про результати планової виїзної документальної перевірки ТОВ «Хмільницьке», в якому, окрім іншого, встановлено порушення ТОВ "Хмільницьке" підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16, пункту 49.2 статті 49, пункту 254.6 статті 254 ПК України, а саме не подання податкових декларацій з рентної плати (місячна), в частині додатку "Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України" з грудня 2019 по березень 2024 року.
Не погодившись з висновками Акту перевірки позивачем 05.08.20024 направлено заперечення №1748 до акту перевірки. 27.08.2024 позивач отримав Відповідь на заперечення №2022/6/34-00-07-06, в якій відповідачем висновки акту перевірки залишені без змін та прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.08.2024 за №56134000706, яким до позивача застосовано штрафну санкцію на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України в сумі 17 680 грн. за не подання податкових декларацій з рентної плати (місячна) в частині додатку «Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України» з грудня 2019 по березень 2024 року.
В подальшому, позивачем було подано скаргу до ДПС України №1874 від 16.09.2024, в тому числі на податкове повідомлення рішення №56134000706 від 27.08.2024.
04.12.2024 позивачем отримано Рішення про результати розгляду скарги від 25.10.2024 №34475/6/99-00-06-01-01-06, згідно якого ДПС України збільшило податкове повідомлення рішення Південного МУ ДПС по роботі з ВПП від 27.08.2024 №56134000706 у частині застосування штрафу у сумі 35 360 грн., а скаргу підприємства залишено без задоволення.
Вважаючи такі податкові повідомлення-рішення контролюючого органу протиправними та прийнятими в порушення норм чинного законодавства, позивач звернувся до суду з позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (Далі ПК України, Кодекс ), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1 ст.1 ПК України).
Згідно з пп. 16.1.3. п.16.1. ст.16 ПК України визначено, що платники податку зобов`язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до з п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. (п. 46.1 ст.46 ПК України)
Згідно з п.49.1 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно з п.49.2 ст.49 ПК України платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Підпунктом 49.18.2. п.49.18 ст.49 ПК України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п. 257.1 ст. 257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрали для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти i нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.
Згідно з пп. 254.1.4 п. 254.1 ст. 254 ПК України платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для формування висновку про те, що обов`язок подавати декларацію з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, виникає в суб`єкта господарювання який є загальним користувачем радіочастотного ресурсу України та якому надано право користуватися радіочастотним ресурсом України.
Судом враховано, що питання користування радіочастотним ресурсом України в спірні періоди було врегульовано двома законами, а саме: до 01.01.2022 діяв Закон України "Про радіочастотний ресурс України" від 01.06.2000 № 1770-III, а з 01.01.2022 діє Закон України "Про електронні комунікації" від 16.12.2020 № 1089-IX.
У відповідності до п.п. 1 та 3 ч. 2 ст. 30 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" користування радіочастотним ресурсом України в період виникнення спірних правовідносин здійснювалось на підставі: ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб`єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг; дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматором.
В даному випадку, з матеріалів справи судом встановлено, що користування радіочастотним ресурсом України позивач здійснював на підставі отриманих в грудні 2017 року дозволів на експлуатацію абонентського радіоелектронного засобу безпосереднього аналогового УКХ радіозв`язку, а саме: №АР-05-0290324, №АР-05-0290325, №АР-05-0290326, №АР-05-0290330, №АР-05-0290334, №АР-05-0290336, №АР-05-0290328, №АР-05-0290333, №АР-05-0290335, №АР-05-0290331, №АР-05-0290332, №АР-05-0290329, №АР-05-0290322, №АР-05-0290327, №АР-05-0290323.
Суд відмічає, що саме чинність, на переконання податкового органу, відповідних Дозволів, номери яких відображені відповідачем в Акті від 23.07.2024 за №464/34-00-07-06/00692245, слугували підставою для формування посадовими особами відповідача висновків про наявність в ТОВ "Хмільницьке" обов`язку щодо подання податкових декларацій з рентної плати (місячна) за період з грудня 2019 року по березень 2024 року.
Разом з тим, позивач в позовній заяві наголошував на тому, що за заявою ТОВ "Хмільницьке", поданою до Державного підприємства "Український державний центр радіочастот", з 04.09.2018 анульовано дію відображених в Акті перевірки Дозволів.
Відповідні доводи сторони позивача знайшли своє документальне підтвердження матеріалами справи, зокрема узгоджуються із змістом листа Державного підприємства "Український державний центр радіочастот" від 04.09.2018 за №Ф05/1-13/3/442.
Крім того, на виконання вимог ухвали суду від 23.06.2025, Державне підприємство "Український державний центр радіочастот" листом від 03.07.2025 за №80/09.4.2/8559/25 підтвердило те, що відповідно до Закону України "Про радіочастотний ресурс України", який втратив чинність з 01.01.2022, та заяви користувача ТОВ "Хмільницьке" від 20.08.2018 №1138, ДП "Український державний центр радіочастот" були з 04.09.2018 анульовані наступні дозволи на експлуатацію радіоелектронних засобів:
- №АР-05-0290324 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290325 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290326 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290330 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290334 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290336 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290328 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290333 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290335 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290331 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290332 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290329 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290322 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290327 від 28.12.2017;
- №АР-05-0290323 від 28.12.2017.
Також, у зазначеному листі ДП "Український державний центр радіочастот" повідомило суд про те, що в період з грудня 2019 року по березень 2024 року ТОВ "Хмільницьке" дозволи на експлуатацію радіоелектронних засобів ЦДЦР не видавались.
Отже, оскільки 04.09.2018 були анульовані попередньо видані ТОВ "Хмільницьке" дозволи на експлуатацію радіоелектронних засобів, нових дозволів позивач не отримував, то, відповідно, вересень 2018 року був останнім місяцем, в якому позивач мав обов`язок подавати відповідні податкові декларації.
З огляду на встановлені обставини, застосування до позивача штрафних санкцій за неподання декларації за період з грудня 2019 року по березень 2024 року є помилковим, адже, в силу положень п.49.2 ст.49 ПК України, в зазначений період позивач не мав обов`язку подавати податковому органу Декларацію з рентної плати (місячну), в тому числі в частині додатку "Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України".
За таких обставин суд вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 27.08.2024 за №56134000706 та від 21.11.2024 за №81334000706 є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини дають підстави для висновку, що позов належить задовольнити.
Вирішуючи питання щодо судового збору у справі, суд зазначає, що відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від його сплати, а тому, керуючись положенням статті 139 КАС України судові витрати у вигляді судового збору не підлягають розподілу.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 27.08.2024 за №56134000706 та від 21.11.2024 за №81334000706.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" судовий збір в розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" (вул. Заводська, 2, с. Війтівці, Хмільницький район, Вінницька область, 22050, код ЄДРПОУ 00692245)
Відповідач: Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Шевченка, 15/1, с. Одеса, 65015, код ЄДРПОУ ВП 44104032)
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна