Рішення № 128698117, 07.07.2025, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.07.2025
Номер справи
755/21845/24
Номер документу
128698117
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №:755/21845/24

Провадження №: 2/755/2005/25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

"07" липня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Гончарука В.П., з секретарем Печуркіною Я.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги виплачених надміру, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської у м. Києві державної адміністрації, звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 залишок переплати допомоги на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням за період з 01.07.2022 по 31.08.2022 в сумі 3 866,22 грн, на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та понесені судові витрати в сумі 3 028,00 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 звернулася до Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 11.01.2021, зокрема, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, враховуючи карантинні обмеження через скриньку розміщену на території Управління.

Рішенням Управління від 03.03.2021 ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням з 01.01.2021 по 28.02.2021 у розмірі 10075,00 грн на двох дітей.

На адресу Управління надійшов лист Служби у справах дітей та сім`ї Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 26.04.2021 № 103008-1700, яким Управління було повідомлено, що неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 які перебували в Центрі захисту дітей «Наші діти» 20.04.2021 року повернуто на виховання піклувальнику ОСОБА_1 .

Рішенням Управління від 01.06.2021 ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням з 01.05.2021 по 30.04.2022 у розмірі 7885,41 грн на двох дітей.

Розпорядженням Управління від 22.06.2021 проведено перерахунок допомоги з 01.07.2021 по 30.04.2022 у розмірі 8460,41 грн.

Розпорядженням Управління від 23.11.2021 проведено перерахунок допомоги з 01.12.2021 по 30.04.2022 у розмірі 9000,41 грн.

Розпорядженням Управління від 25.05.2022 продовжено строк виплати допомоги з 01.06.2022 по 30.06.2022 у розмірі 9000,41 грн .

ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 08.07.2022, зокрема, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Рішенням Управління від 01.08.2022 призначено допомогу з 01.07.2022 по 30.09.2022 у розмірі 6424,82 грн з урахуванням виплаченого.

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Київський виплатний центр) звернувся листом від 11.06.2024 № 04/1453-12 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати державної допомоги допомоги на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням з отримувача допомоги ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 по 31.08.2022 в сумі 3866,22 грн.

Управління надіслало рекомендований лист від 24.09.2024 № 37/18-10848 Відповідачці з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру, оскільки при відпрацюванні заяви від 08.07.2022 встановлено, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї більше, ніж середньомісячний сукупний дохід за попередній період призначення допомоги.

Станом на дату подання позову допомоги ОСОБА_1 не повернула на рахунок Київського виплатного центру залишок переплати допомоги на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням за період з 01.07.2022 по 31.08.2022 у розмірі 3866,22 грн.

16 грудня 2024 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва відкрито провадження в справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін.

Відповідачем копію ухвали, копію позовної заяви з доданими до неї документами не було отримано, конверт разом з вказаними документами повернувся до суду із відміткою поштового відділення «за закінченням встановленого строку зберігання».

Позивачем до суду додаткових заяв, пояснень подано не було, відповідачем не використано право подання відзиву на позовну заяву.

18 грудня 2024 року третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, копію ухвали, копію позовної заяви з доданими до неї документами отримав, що підтверджується довідкою Дніпровського районного суду м. Києва про доставку електронного листа.

За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

За наведених обставин, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Згідно Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» Громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям. (ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»)

Розпорядженням Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 17.01.2024 № 22 «Про зміну найменування Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації» змінено найменування на Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації та затверджено Положення про Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код 37397200), дата запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 02.09.2024.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 11.01.2021, зокрема, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, враховуючи карантинні обмеження через скриньку розміщену на території Управління.

Рішенням Управління від 03.03.2021 ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням з 01.01.2021 по 28.02.2021 у розмірі 10075,00 грн на двох дітей.

На адресу Управління надійшов лист Служби у справах дітей та сім`ї Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 26.04.2021 № 103008-1700, яким Управління було повідомлено, що неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 які перебували в Центрі захисту дітей «Наші діти» 20.04.2021 року повернуто на виховання піклувальнику ОСОБА_1 .

Рішенням Управління від 01.06.2021 ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням з 01.05.2021 по 30.04.2022 у розмірі 7885,41 грн на двох дітей.

Розпорядженням Управління від 22.06.2021 проведено перерахунок допомоги з 01.07.2021 по 30.04.2022 у розмірі 8460,41 грн.

Розпорядженням Управління від 23.11.2021 проведено перерахунок допомоги з 01.12.2021 по 30.04.2022 у розмірі 9000,41 грн.

Розпорядженням Управління від 25.05.2022 продовжено строк виплати допомоги з 01.06.2022 по 30.06.2022 у розмірі 9000,41 грн .

ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 08.07.2022, зокрема, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Рішенням Управління від 01.08.2022 призначено допомогу з 01.07.2022 по 30.09.2022 у розмірі 6424,82 грн з урахуванням виплаченого.

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Київський виплатний центр) звернувся листом від 11.06.2024 № 04/1453-12 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати державної допомоги допомоги на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням з отримувача допомоги ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 по 31.08.2022 в сумі 3866,22 грн.

Управління надіслало рекомендований лист від 24.09.2024 № 37/18-10848 Відповідачці з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру, оскільки при відпрацюванні заяви від 08.07.2022 встановлено, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї більше, ніж середньомісячний сукупний дохід за попередній період призначення допомоги.

Станом на дату подання позову допомоги ОСОБА_1 не повернула на рахунок Київського виплатного центру залишок переплати допомоги на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням за період з 01.07.2022 по 31.08.2022 у розмірі 3866,22 грн.

Згідно підпункту 4 пункту 1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок № 1751), цей Порядок визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», зокрема, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Згідно пункту 26 Порядку № 1751 допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Якщо на дитину (дитину з інвалідністю) виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей з інвалідністю відповідно до законодавства) розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між 2,5 розміру прожиткового мінімуму (для дитини з інвалідністю, над якою встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму) для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії , аліментів, стипендії, державної допомоги. При цьому розмір призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги враховується як середньомісячний розмір зазначених виплат, отриманих на дитину за попередні 12 календарних місяців.

Якщо дітям (на дітей), над якими встановлено опіку чи піклування, за попередні 12 календарних місяців не нараховувалися аліменти, пенсія, державна допомога, стипендія, така допомога призначається в розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, - 3,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно абзацу 1 п. 34 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» (в редакції постанов КМУ № 315 від 21.04.2005, №1060 від 01.08.2006 року), допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам (вдовам, вдівцям), матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно пункту 49 Порядку № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 46, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, особам, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)

Відповідно частин 1, 3 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги виплачених надміру є обґрунтованим та таким підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1215 ЦК України, якою передбачено повернення безпідставно отриманої допомоги за відсутності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028,00 грн., які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п. 34, п. 46, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 280-281, 354, 355 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги виплачених надміру - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, суму коштів грошової допомоги, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями у розмірі 3 866,22 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської у м. Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028,00 грн.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 07 липня 2025 року.

Учасники справи:

Позивач - Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської у м. Києві державної адміністрації (02125, м. Київ. вул. Остафія Дашкевича, буд. 7-а, корп. 1, код ЄДРПОУ 37397200);

Відповідач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр.-т Л. Гузара, буд. 7, код ЄДРПОУ 22886300).

Суддя: