Рішення № 128676128, 04.07.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2025
Номер справи
160/26706/24
Номер документу
128676128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2025 рокуСправа №160/26706/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тулянцевої І.В.

розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 22.11.2024 року, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відносно неперерахування ОСОБА_1 пенсії за віком, як учасника бойових дій, з 28 грудня 2017 року, та зобов`язати зробити такий перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовної заяви зазначається, що позивач 28.12.2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення пенсії за віком, як учасник бойових дій, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, та надав усі необхідні документи, в тому числі довідку від 28.11.2017 р. № 2793, видану ІНФОРМАЦІЯ_1 про проходження військової служби в період з 09.11.1981 р. по 21.12.1983 р. та посвідчення учасника бойових дій. Позивач зазначає, що оскільки із наданих документів неможливо було з`ясувати право на даний вид пенсії, управлінням був направлений запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 на витребування додаткових документів, а саме, довідки про період участі у бойових діях. В довідці, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 № 238 від 31.01.2018 р. зазначено, що дані про період участі у бойових діях позивача відсутні, тому був направлений запит до Центрального архіву міністерства оборони рф. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду було зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_4 надати довідку про підтвердження участі у бойових діях. На виконання рішення суду ІНФОРМАЦІЯ_5 до Головного управління Пенсійного фонду України була направлена довідка №6467 від 24.11.2023 року. Позивачем також зазначено, що він надав усі необхідні документи при зверненні із заявою 28.12.2017 року за призначенням пенсії, а отже, він має право на здійснення перерахунку пенсії як учаснику бойових дій, саме з 28.12.2017 року. Позивач вважає протиправними дії відповідача та такими, що порушують його права, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 15 жовтня 2024 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

На виконання ухвали суду від 15.10.2024 року на адресу суду від позивач, 22.11.2024 року надійшов уточнений адміністративний позов.

Ухвалою суду від 28 листопада 2024 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином завірену копію матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Копію ухвали про відкриття провадження у справі отримано представником відповідача 04.12.2024 року, про що в матеріалах справи міститься довідка про доставку електронного листа та представником позивача 17.12.2024 року про що в матеріалах справи міститься розписка.

Правом подання відзиву на позовну заяву в установлений термін відповідач не скористався.

Частиною першою статті 261 КАС України визначені особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі), суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На виконання ухвали суду від 28.11.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 26.12.2024 року було надано належним чином завірену копію матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з 30.05.2022 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV.

З 15 січня 1998 року ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_1 , яке видане ІНФОРМАЦІЯ_7 АДРЕСА_1 .

28 грудня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", додавши зокрема видану ІНФОРМАЦІЯ_3 довідку від 28.11.2017 року №2793 про проходження військової служби з 09.11.1981 року по 21.12.1983 року та копію посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 15.01.1998 року.

02 січня 2018 року Соборний відділ обслуговування громадян Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі направив запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 про надання довідки щодо підтвердження періоду проходження військової служби та періоду участі у бойових діях в Демократичній Республіці Афганістан ОСОБА_1 , в період з 1981 по 1983 роки.

31 січня 2018 року ІНФОРМАЦІЯ_8 листом за вих. №238 повідомив пенсійний орган, що ОСОБА_1 видана довідка про проходження військової служби від 28.11.2017 р. № 2793, а також зазначив, що для підтвердження періоду проходження служби направлено запит до Центрального архіву Міністерства оборони російської федерації, після отримання відповіді на який буде видана довідка.

12 квітня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення, яке оформлене листом №50/03-06/13, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю довідки, яка підтверджує участь у бойових діях. Зазначене рішення мотивоване тим, що відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок. Повідомлено, що оскільки із наданих документів неможливо було з`ясувати право на даний вид пенсії, управлінням був направлений запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 на витребування додаткових документів, а саме, довідки про період участі у бойових діях. Також зазначено, що в довідці, виданій ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначено, що дані про період участі позивача у бойових діях, відсутні, у зв`язку із чим був направлений запит до Центрального архіву міністерства оборони рф. Тому, управління немає можливості призначити пенсію відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Доказів оскарженні вказаного рішення матеріали справи не містять, а судом не встановлено.

30 травня 2022 року позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV.

За результатами розгляду вищезазначеної заяви позивачу призначена пенсія за віком з 30.05.2022 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV.

Не погоджуючись з діями ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ненадання до пенсійного органу довідки про підтвердження участі у бойових діях, позивач звернувся із позовом до суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 року по справі №160/8905/20 позовну заяву - задоволено частково. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_9 відносно ненадання довідки-підтвердження до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про прийняття ОСОБА_1 у період червня 1982 р. - грудня 1983 р. участі в бойових діях по наданню інтернаціональної допомоги в Демократичній Республіці Афганістан та зобов`язано надати таку довідку-підтвердження. У задоволенні решти позовної заяви - відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.11.2023 року по справі №160/8905/20 апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_10 - залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 - залишено без змін.

На виконання рішення суду від 07.12.2022 року по справі №160/8905/20 ІНФОРМАЦІЯ_5 24.11.2023 року було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку №6495 від 25.11.2023 року про підтвердження участі позивача в бойових діях по наданню інтернаціональної допомоги в Демократичній Республіці Афганістан з червня 1982 року по грудень 1983 року та 28.11.2023 року отримано пенсійним органом, що підтверджується відміткою про отримання, яка міститься на супровідному листі ІНФОРМАЦІЯ_9 .

01 квітня 2024 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з адвокатським запитом про здійснення позивачу з 28.12.2017 року перерахунку пенсії за віком, як учаснику бойових дій на підставі довідки №6495 від 25.11.2023 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 .

10 квітня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом №0400-010304-8/72548 повідомило представника позивача про те, що запитувана інформація (копії документів) містить інформацію з обмеженим доступом, а в долучених до адвокатського запиту документах відсутня згода ОСОБА_1 на обробку та поширення персональних даних, надати запитувану інформацію неможливо.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії, як учаснику бойових дій з 28.12.2017 року, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України від 22.10.1993 № 3552-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3552-XII).

Відповідно до статті 4 Закону № 3552-XII ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Згідно із пунктом 13 абзацу 1 статті 6 Закону № 3552-XІІ учасниками бойових дій визнаються військовозобов`язані, які призивалися на навчальні збори і направлялися до Афганістану в період ведення там бойових дій.

Як зазначено у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 8 лютого 1994 року № 63 та затвердженому нею Переліку держав і періодів бойових дій на їх території, бойові дії в Афганістані, під час яких йому надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ проходили в період із квітня 1978 року по грудень 1989 року.

За приписами частини першої статті 18 Закону № 3552-XII ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.

Статтею 12 Закону № 3552-XII встановлено пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, зокрема, учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Отже, в розумінні наведених норм, законодавцем передбачено надання пільг саме учасникам бойових дій, зокрема, підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, для встановлення зазначеного підвищення пенсії заявником має бути підтверджено факт участі у бойових діях.

Відповідно до змісту пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції від 07.09.2023 року на момент надання довідки про підтвердження учасника бойових дій та виникнення права на перерахунок пенсії і встановлення відповідного підвищення пенсії) передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов`язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п`ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Згідно пункту 6 частини 2.1 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, а саме: військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації: документи про проходження військової служби (служби); довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації; посвідчення учасника бойових дій.

Форма та зміст довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2), затверджено Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637.

Згідно із розпискою-повідомленням від 28.12.2017 року, ОСОБА_1 до заяви про призначення пенсії за віком, як учасника бойових дій, додано наступні документи: копія трудової книжки серії НОМЕР_2 ; копія посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 ; копія військового квитка серії НОМЕР_3 ; копія паспорта серії НОМЕР_4 ; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру; довідка з ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.11.2017 року №2793 про проходження позивачем військової служби у період з 09.11.1981 року по 21.12.1983 року, копія диплома серії НОМЕР_5 . У вищезазначеній розписці-повідомленні відповідальними службовими особами пенсійного органу позивачу роз`яснено та повідомлено про документи, яких недостатньо для призначення відповідної пенсії, так, зокрема зазначено про надання довідки з військового комісаріату про участь у бойових діях, а також вказано про строк подання таких документів 27.03.2018 року. Суд зауважує, що у вищезазначеній розписці-повідомленні міститься підпис позивача про те, що він ознайомлений із переліком документів, яких не вистачало для призначення пенсії за віком.

Також судом встановлено, що позивач оскаржував дії ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо ненадання довідки про участь у бойових діях передбачену Додатком №2 до Порядку №637, за результатами такого оскарження та на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 року по справі №160/8905/20, яке набрало законної сили 09.11.2023 року, ІНФОРМАЦІЯ_5 21.11.2023 року виготовлено довідку за №6495 про участь позивача у бойових діях у період червня 1982 року по грудень 1983 року (відповідно до форми передбаченої Додатком №2 до Порядку №637), та направлено її до пенсійного органу супровідним листом №6567 від 24.11.2023 року, і отримано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 28.11.2023 року, що підтверджується штампом про реєстрацію вхідної кореспонденції №29089/6.

Тобто, довідка за №6495 про участь позивача у бойових діях у період червня 1982 року по грудень 1983 року (відповідно до форми передбаченої Додатком №2 до Порядку №637), була отримана ГУ ПФУ в Дніпропетровській області тільки 28.11.2023 року.

Проте матеріали справи не містять доказів звернення позивача з відповідною довідкою (про участь у бойових діях), як при першому зверненні до пенсійного органу 28.12.2017 року, так і при повторному 30.05.2022 року. Натомість, суд бере до уваги той факт, що позивачем не отримано зазначену довідку через протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_9 , а також те, що відповідачем отримано вказану довідку 28.11.2023 року.

Між тим суд заважує, що вимоги пункту 6 частини 2.1 Розділу ІІ Порядку №22-1 позивачем було дотримано саме 28.11.2023 року, також суд зазначає, що зазначені положення щодо переліку документів застосовуються як при призначенні пенсії, так і при здійсненні її перерахунку.

Аналіз документів, поданих ОСОБА_1 свідчить про те, що він є учасником бойових дій. Відповідно до даних протоколу призначення пенсії форми РС-право (станом на 25.02.2024 року) загальний стаж роботи позивача складає 32 роки 11 місяців 13 днів.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи позивачу призначено пенсію за віком 30.05.2022 року. Станом на момент призначення пенсії за віком, позивачу виповнилося повних 61 рік.

Крім того, як встановлено судом на момент призначення позивачу пенсії за віком останній не надав до пенсійного органу довідки які б підтверджували його участь у бойових діях згідно Додатку №2 до Порядку №637, натомість 24.11.2023 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 року по справі №160/8905/20 ІНФОРМАЦІЯ_5 направлено до пенсійного органу довідку за №6495, якою підтверджено участь позивача у бойових діях у період червня 1982 року по грудень 1983 року (відповідно до форми передбаченої Додатком №2 до Порядку №637).

Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу визначення моменту з якого позивачу мала бути перерахована пенсія за віком із застосуванням пільг, передбачених Законом № 3552-XІІ. З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу 4 пункту 1.8 Розділу І Порядку №22-1 у разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Аналізуючи вищезазначені положення Закону 1058 та Порядку №22-1 суд приходить до висновку, що оскільки право на підвищення пенсії у позивача виникло з моменту отримання пенсійним органом довідки про підтвердження участі у бойових діях, яка передбачена Порядком №22-1, то і перерахунок пенсії позивача мав бути здійснений відповідачем з 01.12.2023 року (з першого числа наступного місяця, коли настали обставини для підвищення пенсії, а саме після 15 числа).

Крім того, матеріалами справи не підтверджено та не доведено позивачем, що пенсію за віком йому призначено з 28.12.2017 року, а відтак суд вважає помилковою позицію позивача щодо здійснення перерахунку пенсії саме з 28.12.2017 року, відтак позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

Матеріалами справи не підтверджено оскарження позивачем рішення ПФУ про відмову у призначенні пенсії за віком №50/03-06/13 від 12.04.2018 року (за результатами розгляду заяви від 28.12.2017 року), натомість підтверджено призначення пенсії за віком 30.05.2022 року.

Позивач пов`язує порушення своїх прав з діями відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії за віком, як учасника бойових дій. Таким чином, позивач фактично не погоджується з нездійсненням нарахування та виплат підвищень та пільг до пенсії передбачених Законом № 3552-XІІ.

Під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи чи інтереси фізичних або юридичних осіб, в тому числі не прийняття рішення у випадках, коли таке рішення повинно бути прийнято відповідно до вимог закону. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити.

В свою чергу дії - це юридичні факти, які пов`язані з волею суб`єктів правовідносини; це поведінка людей; зовнішнє вираження волі людини. Відмінна риса даного виду юридичних фактів полягають у тому, що норми права пов`язують з ними юридичні наслідки саме в силу вольового характеру юридичних дій.

Юридичні дії - це вчинки особи, акти державних органів, інших суб`єктів, що відбуваються за волевиявленням суб`єкта правовідносин.

Як вже було зазначено, відповідачем після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_9 довідки за №6495 про участь позивача у бойових діях у період червня 1982 року по грудень 1983 року (відповідно до форми передбаченої Додатком №2 до Порядку №637) не переглянуто пенсійну справу позивача та не здійснено перерахунок його пенсії з урахуванням пільг та підвищень, передбачених Законом № 3552-XІІ.

Аналізуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що саме бездіяльністю відповідача, а не діями порушуються права позивача.

Отже суд приходить до висновку, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача буде визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягала у нездійсненні з 01.12.2023 року перерахунку та виплати пенсії за віком позивача з урахуванням пільг та підвищень пенсії, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій, що в свою чергу є підставою для зобов`язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком, як учаснику бойових дій з 01.12.2023 року, з урахуванням пільг та підвищень пенсії, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягала у нездійсненні ОСОБА_1 з 01.12.2023 року перерахунку та виплати пенсії за віком з урахуванням пільг та підвищень пенсії, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 ) перерахунок та виплату пенсії за віком, як учаснику бойових дій з 01.12.2023 року, з урахуванням пільг та підвищень пенсії, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева