Рішення № 128669748, 07.07.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2025
Номер справи
420/13707/25
Номер документу
128669748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/13707/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби України (Львівська площа,8, м.Київ, 04053) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, за результатом якого позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Одеській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 27.03.2025 №12679668/3137108853 про відмову в реєстрації податкової накладної №20 від 10.12.2024 року;

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Одеській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 27.03.2022 №12679666/3137108853 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 28.01.2025 року;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ФОП ОСОБА_1 №20 від 10.12.2024 року на суму 267300,00 грн. (в тому числі ПДВ 44 550,00 грн.) датою подання;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ФОП ОСОБА_1 №1 від 28.01.2025 року на суму 94 884,00 грн. (в тому числі ПДВ 15 814,00 грн.) датою подання;

стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (Місцезнаходження: вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, Код ЄДРПОУ 44069166) на користь ФОП ОСОБА_1 (Місцезнаходження: АДРЕСА_2 , Код НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі у розмірі 12 112 гривень 00 копійок;

стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (Місцезнаходження: вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, Код ЄДРПОУ 44069166) на користь ФОП ОСОБА_1 (Місцезнаходження: АДРЕСА_2 , Код НОМЕР_1 ) витрати на правову допомогу понесені у зв`язку з необхідністю подання позову до суду та супроводження справи у суді у сумі 30000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ані в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, ані в оскаржуваному рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної відповідачем не конкретизовано, які саме документи необхідно було надати. Враховуючи викладене, позивачем надано пояснення в дозвільній формі та надано такі документи, які на його думку були необхідні для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній. При цьому, конкретні первинні та розрахункові документи окремо у позивача не витребовувалися. Таким чином рішення суб`єкта владних повноважень не містить чіткої підстави його прийняття, що свідчить про його необґрунтованість. Крім того, у квитанції також відсутній конкретний перелік копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

Ухвалою суду від 06 травня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

До суду від відповідача надійшов відзив, в якому останній зазначає, що позивачем разом з повідомленням не надано всіх необхідних документів, передбачених п. 5 Порядку №520, а саме первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, у зв`язку із чим було винесено оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Позовні вимоги в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є передчасними, в той час, як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання контролюючого органу повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.

Наголошує, що комісія ГУ ДПС у Одеській області приймала оскаржувані рішення на підставі тих документів, які надавались на розгляд комісії, а ті документи, які додатково надавались позивачем разом із позовною заявою не були враховані комісією з підстав їх відсутності на час прийняття рішень. Також зауважено, що обов`язок підтвердження правомірності, обґрунтованості, повноти формування даних бухгалтерського і податкового обліку належними документами первинної фінансово-бухгалтерської звітності покладається саме на суб`єкт господарювання. Контролюючий орган, здійснюючи заходи податкового контролю, аналізує, досліджує, співставляє дані, що містяться не лише в документах фінансової звітності, а й первинних документах. Враховуючи, що на момент прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної позивач не виконав всіх умов визначених законом, не надав необхідних документів на підтвердження реальності господарської операції, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовної заяви у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ФОП ОСОБА_1 здійснює свою підприємницьку діяльність з 2019 року. КВЕД за якими працює ФОП: 45.31. Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, 77.31. Надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування, 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 45.32. Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, 46.14. Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткуванням, суднами та літаками, 46.61. Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням, 52.21. Допоміжне обслуговування наземного транспорту, 49.41. Вантажний автомобільний транспорт.

11.11.2024 року між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «КАМІНСЬКЕ-АГРО» (код ЄДРПОУ 43587068) було укладено Договір оренди сільськогосподарської техніки з екіпажем (водієм) №1111/24.

Згідно умов Договору ФОП ОСОБА_1 передає в строкове користування технічно справну обладнану належним чином сільськогосподарську техніку з екіпажем, що має достатню підготовку та дозволи на керування сільськогосподарською технікою, а ТОВ «КАМІНСЬКЕ-АГРО» зобов`язується оплатити цю оренду.

За фактом виконання робіт було складено: Акт здачі-приймання робіт №7 від 10.12.2024 року на суму 267300,00 грн. (в тому числі ПДВ 44 550,00 грн.), відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 складено та подало на реєстрацію податкову накладну №20 від 10.12.2024 року, на суму 267 300,00 грн., в тому числі ПДВ 44 550,00 грн.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 24.03.2025 №9428075922, яку була отримана через електронний кабінет, зазначено що відповідно до п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постанвою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, реєстрація ПН/РК від 10.12.2024 №20 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Податкова накладна складена та подана платником податку що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено: показник «D»=5.9661%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

24.03.2025 року Позивач направив до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена №20 від 10.12.2024.

Разом з Повідомленням на підтвердження реальності господарської операції та підтвердження невідповідності п.8 критеріям ризиковості ФОП ОСОБА_1 було надано 59 документів.

Так, разом з Повідомленням на підтвердження реальності господарської операції та підтвердження невідповідності п.8 критеріям ризиковості, надавались наступні документи: копія Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань; копія паспорту, коду ОСОБА_1 , копія Довідки від 28.04.2023 року №ШЗ-74558-Ф/Л, копія повідомлення 20-ОПП, квитанцією; копія Свідоцтва про реєстрацію машини реєстраційний номер НОМЕР_2 ; копія податкової накладної від 10.12.2024 року №20 з повідомленням про отримання звітності та квитанцією від 24.03.2025 року №9428075922 про зупинення реєстрації податкової накладної, копія Пояснень ФОП ОСОБА_1 ; копія Договору №1111/24 від 11.11.2024; копія Акту прийому-передачі до Договору №1111/24 від 11.11.2024 р. від 11.11.2024 р., копія Акту приймання передачі робіт від 10.12.2024 року №7; копія виписки банку від за 12.12.2024 року; копія Договору від 10.04.2024 року №71037; копія Договору поставки запчастин від 08.10.2024 року №0810/202/24 ЗЧ, копія Договору купівлі-продажу від 01.12.2024 року №7, копія Договору оренди від 01.04.2024 року №02-2024, копія Видаткової накладної від 28.01.2025 року №1, копія Видаткової накладної від 06.12.2024 року №29, копія Видаткової накладної від 01.11.2024 року №0000114592, копія Видаткової накладної від 06.11.2024 року №16872, копія Видаткової накладної від 27.11.2024 року №232666, копія Видаткової накладної від 13.11.2024 року №5725, копія Видаткової накладної від 13.11.2024 року №0000118385, копія Видаткової накладної від 21.11.2024 року №0000120750, копія Видаткової накладної від 21.11.2024 року №0000120754, копія Видаткової накладної від 25.11.2024 року №0000121260, копія Видаткової накладної від 26.11.2024 року №17472, копія Видаткової накладної від 27.11.2024 року №4342, копія Видаткової накладної від 05.12.2024 року №183, копія Видаткової накладної від 05.12.2024 року №184, копія Видаткової накладної від 05.12.2024 року №185, копія Видаткової накладної від 06.12.2024 року №186, копія Видаткової накладної від 06.12.2024 року №188, копія Видаткової накладної від 06.12.2024 року №СТ-37365, копія Видаткової накладної від 09.12.2024 року №17775, копія Видаткової накладної від 09.12.2024 року №570193, копія Видаткової накладної від 09.12.2024 року №570205, копія Видаткової накладної від 12.12.2024 року №0000124984, копія Видаткової накладної від 13.12.2024 року №0000125208, копія Видаткової накладної від 16.12.2024 року №СТ-38282, копія Видаткової накладної від 16.12.2024 року №СТ-38281, копія Видаткової накладної від 07.01.2025 року №106, копія Видаткової накладної від 18.07.2024 року №ЩН80000211, копія Видаткової накладної від 30.08.2024 року №ЩН80000229, копія Видаткової накладної від 08.10.2024 року №ЩН80000253, копія Видаткової накладної від 15.10.2024 року №СТ-30589, копія Видаткової накладної від 17.01.2025 №431, копія Видаткової накладної від 07.01.2025 №1880, копія Видаткової накладної від 07.01.2025 №1882, копія Видаткової накладної від 07.01.2025 №1883, копія Видаткової накладної від 20.01.2025 №9249, копія Видаткової накладної від 17.01.2025 №9661, копія Видаткової накладної від 17.01.2025 №9662, копія Видаткової накладної від 17.01.2025 №9663, копія Видаткової накладної від 08.01.2025 №8329, копія Видаткової накладної від 30.09.2024 №СТ-6910, копія Видаткової накладної від 19.08.2024 №СТ 3812.

За результатами розгляду наданих Позивачем пояснень та доданих до пояснень підтверджуючих господарські операції документів, Комісією було прийнято Рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12679668/3137108853 від 27.03.2025 р., згідно якого прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: "надання платником податку первинних документів, складених із порушенням законодавства…первинних документів щодо постачання придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських, документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунківфактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних "

01.12.2024 року між ФОП ОСОБА_1 та Селянське (Фермерське) Господарство «МАРІЧКА» код ЄДРПОУ 25948697) було укладено Договір купівлі-продажу товару №9. Згідно умов Договору ФОП ОСОБА_1 передає в товар, деталі для техніки згідно видаткових накладних, а Селянське (Фермерське) Господарство «МАРІЧКА» зобов`язується оплатити цей товар.

За фактом передання товару було складено та надано видаткову накладну від 28.01.2025 року №1.

28.01.2025 року Селянське (Фермерське) Господарство «МАРІЧКА» було сплачено передоплату по купівлі товару на суму 94884,00 грн. (в тому числі ПДВ 15814,00 грн.).Так, відповідно до норм діючого законодавства «по першій події» ФОП ОСОБА_1 було складено та подано на реєстрацію податкову накладну №1 від 28.01.2025 року, на суму 94884,00 грн., в тому числі ПДВ 15814,00 грн.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 13.02.2025 №9029232535, яку була отримана через електронний кабінет, зазначено що відповідно до п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, реєстрація ПН/РК від 28.01.2025 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=3.4251%, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

24.03.2025 року Позивач направив до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена №1 від 28.01.2025.

Разом з Повідомленням на підтвердження реальності господарської операції та підтвердження невідповідності п.1 критеріям ризиковості ФОП ОСОБА_1 було надано 56 документів.

Так, разом з Повідомленням на підтвердження реальності господарської операції та підтвердження невідповідності п.8 критеріям ризиковості, надавались наступні документи: копія Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копія паспорту, коду ОСОБА_1 , копія Довідки від 28.04.2023 року №ШЗ-74558-Ф/Л, копія повідомлення 20-ОПП, квитанцією; копія Свідоцтва про реєстрацію машини реєстраційний номер НОМЕР_2 ; копія податкової накладної від 28.01.2025 року №1 з повідомленням про отримання звітності та квитанцією про зупинення реєстрації податкової накладної, копія Пояснень ФОП ОСОБА_1 ; копія Договору №9 від 01.12.2024; копія виписки банку від за 28.01.2025 року; копія Договору від 10.04.2024 року №71037; копія Договору поставки запчастин від 08.10.2024 року №0810/202/24 ЗЧ, копія Договору купівлі-продажу від 01.12.2024 року №7, копія Договору оренди від 01.04.2024 року №02-2024, копія Видаткової накладної від 28.01.2025 року №1, копія Видаткової накладної від 06.12.2024 року №29, копія Видаткової накладної від 01.11.2024 року №0000114592, копія Видаткової накладної від 06.11.2024 року №16872, копія Видаткової накладної від 27.11.2024 року №232666, копія Видаткової накладної від 13.11.2024 року №5725, копія Видаткової накладної від 13.11.2024 року №0000118385, копія Видаткової накладної від 21.11.2024 року №0000120750, копія Видаткової накладної від 21.11.2024 року №0000120754, копія Видаткової накладної від 25.11.2024 року №0000121260, копія Видаткової накладної від 26.11.2024 року №17472, копія Видаткової накладної від 27.11.2024 року №4342, копія Видаткової накладної від 05.12.2024 року №183, копія Видаткової накладної від 05.12.2024 року №184, копія Видаткової накладної від 05.12.2024 року №185, копія Видаткової накладної від 06.12.2024 року №186, копія Видаткової накладної від 06.12.2024 року №188, копія Видаткової накладної від 06.12.2024 року №СТ-37365, копія Видаткової накладної від 09.12.2024 року №17775, копія Видаткової накладної від 09.12.2024 року №570193, копія Видаткової накладної від 09.12.2024 року №570205, копія Видаткової накладної від 12.12.2024 року №0000124984, копія Видаткової накладної від 13.12.2024 року №0000125208, копія Видаткової накладної від 16.12.2024 року №СТ-38282, копія Видаткової накладної від 16.12.2024 року №СТ-38281, копія Видаткової накладної від 07.01.2025 року №106, копія Видаткової накладної від 18.07.2024 року №ЩН80000211, копія Видаткової накладної від 30.08.2024 року №ЩН80000229, копія Видаткової накладної від 08.10.2024 року №ЩН80000253, копія Видаткової накладної від 15.10.2024 року №СТ-30589, копія Видаткової накладної від 17.01.2025 №431, копія Видаткової накладної від 07.01.2025 №1880, копія Видаткової накладної від 07.01.2025 №1882, копія Видаткової накладної від 07.01.2025 №1883, копія Видаткової накладної від 20.01.2025 №9249, копія Видаткової накладної від 17.01.2025 №9661, копія Видаткової накладної від 17.01.2025 №9662, копія Видаткової накладної від 17.01.2025 №9663, копія Видаткової накладної від 08.01.2025 №8329, копія Видаткової накладної від 30.09.2024 №СТ-6910, копія Видаткової накладної від 19.08.2024 №СТ 3812.

За результатами розгляду наданих Позивачем пояснень та доданих до пояснень підтверджуючих господарські операції документів, Комісією було прийнято Рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12679666/3137108853 від 27.03.2025 р., згідно якого прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: "надання платником податку первинних документів, складених із порушенням законодавства…первинних документів щодо постачання придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських, документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ".

Позивач вважає оскаржувані рішення відповідача протиправними та за їх скасуванням звернувся до суду.

Перевіряючи правомірність оскаржуваного рішення, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п п.12,13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 , після надходження податкової накладної до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та перевірка, за результатами якої формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної.

Відповідно до п.3 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0,20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до п.5,6 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до п.2,3,4,5,7,9,11 «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Зі змісту квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних вбачається, що контролюючий орган сформував висновок про відповідність податкової накладної п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, що є достатнім для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Додатком 1 до Порядку №1165 визначені критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема згідно з п.8 таким критерієм є контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій/розрахунку коригування.

Згідно з встановленою Порядком №1165 формою рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) якщо воно приймається з підстави визначеною у п.8 Критеріїв, то податкова інформація розшифровується, що є логічно-послідовним з огляду на те, що інші критерії є зрозумілими та не потребують розшифровки. У встановленій Порядком №1165 формі рішення вказується «Підстава (зазначається відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та, у разі відповідності п.8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація)».

Згідно висновків Верховного Суду у постанові від 10 квітня 2020 у справі №819/330/18, які враховуються судом, відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, для кожного критерію передбачений самостійний список документів, за умови подання якого, приймається рішення про реєстрацію податкової накладної. При цьому загальне посилання на Вичерпний перелік документів контролюючим органом не є достатнім, а перелік документів, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення контролюючим органом, повинен бути конкретизований та чіткий. Дотримання вимоги чіткості і недвозначності щодо інформації, яка зазначена в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів.

Недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим необмеженої дискреції. Вказане, на думку суду, призвело до прояву суб`єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов`язки, мета яких - реєстрація податкової накладної.

Крім того, в оскаржуваних рішеннях не зазначено конкретних причин відмови в реєстрації податкових накладних №20 від 10.12.2024 року, №1 від 28.01.2025 року, оскільки не зазначено чіткого переліку документів, яких не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (в рішенні зазначено про необхідність підкреслення тих документів, яких не вистачає).

Таким чином, оскаржувані рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області від 27.03.2025 №12679668/3137108853, від 27.03.2022 №12679666/3137108853 є необґрунтованими та протиправними, а тому підлягають скасуванню судом.

Враховуючи протиправність оскаржуваних рішень відповідач має бути зобов`язаний судом здійснити реєстрацію податкових накладних №20 від 10.12.2024 року, №1 від 28.01.2025 року, в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх направлення до податкового органу.

Відповідно до п. 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В даному випадку, зобов`язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, у зв`язку із чим, враховуючи протиправність оскаржуваних рішень відповідач має бути зобов`язаний судом здійснити реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її направлення до податкового органу.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.

Щодо стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч.2 ст.134 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Згідно з ч.3 ст.134 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Позивачем вищезазначених документів до суду надано не було.

Таким чином, станом на час прийняття рішення по справі позивачем не надано копії договору про надання правової допомоги № 02/11 від 28.11.2024, що є умовою відповідно до вимог ч.3 ст.134 Кодексу адміністративного судочинства України для вирішення питання щодо розподілу судових витрат на надання правничої допомоги.

Відповідно на час розгляду справи у суду також відсутні підстави для розподілу судових витрат у частині витрат на правничу допомогу адвоката.

Враховуючи те, що позовні вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні є похідними вимогами від визнання протиправними та скасування рішень Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної, сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 2422,40 грн. у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України має бути стягнута з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача..

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби України (Львівська площа,8, м.Київ, 04053) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 27.03.2025 №12679668/3137108853, від 27.03.2022 №12679666/3137108853.

Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №20 від 10.12.2024 року, №1 від 28.01.2025 року, складену Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_2 ), датою їх фактичного подання на реєстрацію.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 12112,00 грн.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст.295 КАС України.

Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст.255 КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко