Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №760/6212/25 3/760/2805/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2025 року суддя Солом?янського районного суду м. Києва Педенко А.М. розглянувши матеріали, що надійшли з Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності керівника ТОВ «АГРОЕНЕРГОІНВЕСТ» (ЄДРПОУ:43311131), що в м. Київ, вул. Олександра Пироговського, буд. 19, корп. 4 Б, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство невідоме, місце реєстрації та проживання невідомо,
за ч. 2 ст. 163-1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
З протоколу про адміністративне правопорушення № 548/АПр/26-15-04-06-18 від 12.02.2025 вбачається, що посадовою особою, головним державним інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузі неспеціалізованої оптової торгівлі управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у м. Києві Дзюбишиною С.В. , при проведенні камеральної перевірки даних, задекларованих в податковій звітності з податку на прибуток за півріччя 2024 року ТОВ «АГРОЕНЕРГОІНВЕСТ», встановлено, що посадова особа ОСОБА_1 , керівник ТОВ «АГРОЕНЕРГОІНВЕСТ» вчинив правопорушення: вимог п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями, що відображено в акті перевірки від 23.01.2025 № 3911/ж5/26/15-04-06-01/43311131 за півріччя 2024 року.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з`явивився, хоча був належним чином повідомлений, про причини неявки суд не повідомив, заяв чи клопотань на адресу суду не надходило.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України» згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п.1 ст.6 даної Конвенції.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Стаття 254 КУпАП передбачає, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Проте, протокол про адміністративне правопорушення № 548/АПр/26-15-04-06-18 від 12.02.2025 зазначеним вимогам не відповідає. Так, складений протокол, не містить інформації про документ, який посвідчує особу правопорушника, його підпису та запису про відмову від його підписання, в протоколі також відсутні пояснення Д ОСОБА_1 та підтвердження роз`яснення йому прав та обов`язків передбачених ст. 268 КУпАП.
Окрім того, другий примірник протокол про адміністративне правопорушення не вручений ОСОБА_1 .
В складеному протоколі відсутня інформація про отримання другого примірника особі, що притягається до адміністративної відповідальності, а саме ОСОБА_1 .
Диспозицією ч. 1 ст.163-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення порядку ведення податкового обліку, надання аудиторських висновків. Дана диспозиція є банкетною, а отже передбачає відповідальність за конкретні норми встановлені чинним податковим законодавством України. Відповідно до складеного протоколу про адміністративне правопорушення, не конкретизовано, які саме дії або бездіяльність становили об`єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Так, відповідно п.12 Розділу ІІ до «Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення» від 02.07.2016 № 566, у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в податковому органі. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до податкового органу для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 278 КУпАП регламентовано, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи, чи сповіщено особу, яка бере участь у розгляді справи, про часі місце її розгляду.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи викладене та те, що основним доказом винуватості ОСОБА_1 є протокол про адміністративне правопорушення № 548/АПр/26-15-04-06-18 від 12.02.2025, який не відповідає вимогам ст. 256, ст. 268 КУпАП, і вказані вище недоліки перешкоджають всебічному, повному і об`єктивному з`ясуванню обставин даної справи і не можуть бути усунуті в ході розгляду справи, суд вважає за необхідне відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі відносно посадової особи - керівника ТОВ «АГРОЕНЕРГОІНВЕСТ» (ЄДРПОУ:43311131), що в м. Київ, вул. Олександра Пироговського, буд. 19, корп. 4 Б, ОСОБА_1 , закрити за відсутності в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст.163-1 ч. 1, 245, 247 ч. 1 п. 1, 254, 256, 278, 280 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження № 3/760/2805/25 у справі № 760/6212/25 про притягнення до адміністративної відповідальності керівника ТОВ «АГРОЕНЕРГОІНВЕСТ» (ЄДРПОУ: 43311131), що в м. Київ, вул. Олександра Пироговського, буд. 19, корп. 4 Б, ОСОБА_1 , за ч.1 ст. 163-1 КУпАП закрити у зв`язку із відсутністю події адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через районний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: А. М. Педенко