Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №760/25886/21
Провадження №1-кс/760/8839/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2021 року м. Київ
Слідчий суддя Солом?янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Васильківського відділу Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 , захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління ГУ СБУ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Васильківського відділу Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №42021110000000218 від 12 серпня 2021 року,
про відсторонення від посади ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тирасполь Республіки Молдова, громадянина України, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий в ОВС слідчого управління ГУ СБУ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_6 , звернувся до слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим з прокурором Васильківського відділу Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 , про відсторонення від посади ОСОБА_7 від посади державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста «Бориспіль» Київської митниці Державної митної служби України строком на два місяці.
В обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №42021110000000218, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 12.08.2021, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.27, ч.3 ст.368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу Київської митниці Державної митної служби України від 15.07.2021 № 204-0 «Про призначення посадових осіб» ОСОБА_7 призначено на посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 5 митного поста «Бориспіль» Київської митниці Державної митної служби України.
Відповідно до посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення № 5 митного посту «Бориспіль» Київської мизниці, затвердженої 01.07.2021 в.о. начальника Київської митниці, ОСОБА_7 на вказаній посаді здійснює митний контроль та митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що перемішуються через митний кордон України суб?єктами ЗЕД та громадянами, перевірку документів та відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, здійснює митний огляд (огляд товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України) та визначає необхідність проведення додаткових форм контролю, при необхідності використовує технічні засоби митного контролю, здійснює виїзд на митний огляд поза місцем розташування підрозділу. Здійснює митний контроль та митне оформлення гуманітарної допомоги. Здійснює в межах компетенції контроль за діяльністю митних складів, складів тимчасового зберігання, вантажних митних комплексів, авторизованих економічних операторів розташованих в зоні діяльності митниці. Створює Картки-особові рахунки днатникав податків шляхом відкриття Інформативних карток при здійсненні митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами. Застосовує відповідно до закону заходи митно-тарифного та нетарифного регулювання під час переміщення товарів через митний кордон України. Здійснює контроль за правильністю класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності, поданих до митного оформлення та після завершення процедур їх митного контролю та митного оформлення. Здійснюе контроль правильності визначення митної вартості товарів. Контролює повноту та своєчасність сплати митних платежів. Здійснює контроль за визначенням країни походження та застосуванням декларантом податкових пільг. Здійснює аналіз та управління ризиками з метою визначення форм та обсягів митного контролю. Проводить заходи щодо запобігання та протидії контрабанді, боротьби з порушенням митних правил, а також ініціювання та складання протоколів про порушення митних правил (в межах повноважень). Здійснює контроль за діяльністю митних брокерів та їх представників (агентів" з митного оформлення), Митних складів, складів тимчасового зберігання, вантажних митних комплексів, вільних митних зон комерційного або сервісного типу, авторизованих економічних операторів.
Таким чином, в силу займаної посади ОСОБА_7 здійснює функції представника влади, а також обіймає постійно в органі державної влади посаду, пов?язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто згідно з ч.3 ст.18 та п. 1 примітки до ст.364 КК України є службовою особою.
Згідно із ст.ст.3, 22 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктам, на яких поширюється дія цього закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов?язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.
Однак, діючи всупереч своєї посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного посту «Бориспіль» Київської митниці ОСОБА_7 став на шлях зловживання своїм службовим становищем та налагодив схему одержання неправомірної вигоди від фізичних осіб, шляхом безперешкодного оформлення товарів під виглядом несупроводжуваного багажу, що переміщувався через митний кордон України, у зоні діяльності відділу митного оформлення №5 митного посту «Бориспіль» Київської митниці, за наступних обставин.
У період часу до 11 серпня 2021 року, за невстановлених досудовим слідством обставин, з метою одержання неправомірної вигоди, ОСОБА_7 вступив у попередню змову з громадянином України ОСОБА_9 , з яким розподілив функції, спрямовані на досягнення злочинного умислу. Так, на ОСОБА_8 покладались обов?язки у вигляді отримання неправомірної вигоди начебто за надання брокерських послуг від фізичних осіб, які здійснюватимуть оформлення несупроводжуваного багажу без фактичного перетину фізичною особою державного кордону України. Після чого, ОСОБА_9 повинен передавати вказану неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів ОСОБА_7 , якиЙ використовуючи своє службове становище буде безперешкодно розмитнювати зазначений товар під виглядом несупроводжуваного багажу.
11.08.2021 громадянка України ОСОБА_10 , перебуваючи та території ВМО № 5 митного поста «Бориспіль» Київської митниці, здійснювала отримання відправлення у вигляді запчастин до автомобілів, де познайомилась з ОСОБА_9 та ОСОБА_7 та надала останнім свій мобільний номер телефону.
Через деякий час на мобільний номер ОСОБА_10 зателефонував ОСОБА_7 та домовився про зустріч. В ході зустрічі ОСОБА_7 повідомив, що для подальшого безперешкодного розмитнення товарів їй необхідно працювати з ОСОБА_9 , який буде заздалегідь готувати документи та розмитнювати товар, за що ОСОБА_10 через ОСОБА_9 повинна буде надавати йому неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів.
08.09.2021 до зони діяльності відділу митного оформлення № 5 митного поста «Бориспіль» Київської митниці на ім?я ОСОБА_10 надійшло відправлення за ВМД № 010-00027720, яке слідувало з Об?єднаних Арабських Еміратів із вмістом автомобільних запчастин вагою 117 кг, вартість яких згідно інвойсу № WG21/0907 становить 5 616 доларів США.
В подальшому 16.09.2021 ОСОБА_9 , перебуваючи у попередній змові з ОСОБА_7 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи із корисливих мотивів, висунули ОСОБА_10 прохання про передачу їм неправомірної вигоди у сумі 900 доларів США за безперешкодне розмитнення товару, що надійшов за ВМД № 010-00027720 під виглядом несупроводжуваного багажу.
Так, 21.09.2021 ОСОБА_7 , перебуваючи у попередній змові з ОСОБА_9 , знаходячись на своєму робочому місці у відділі митного оформлення №5 митного посту «Бориспіль» Київської митниці, за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Гора, вул. Бориспіль-7, з метою отримання неправомірної вигоди, розуміючи, що автомобільні запчастини, які надійшли з Об?єднаних Арабських Еміратів за ВМД № 010-00027720 на ім?я ОСОБА_10 , не є несупроводжуваним багажем, здійснив його розмитнення.
Надалі того ж дня, приблизно о 15 год. 45 хв. ОСОБА_9 , перебуваючи у попередній змові з ОСОБА_7 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, знаходячись у приміщенні будівлі № 8302 ДП МА «Бориспіль» за адресою: Київська обл., Бориспільський р-н., с.Гора, Бориспіль-7, на висловлене ним незаконне прохання, одержав від ОСОБА_10 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 900 доларів США, за нездійснення ОСОБА_7 в інтересах ОСОБА_10 дій, у вигляді не складання протоколу про порушення митних правил та безперешкодне розмитнення товару у вигляді автозапчастин, що 08.09.2021 згідно ВМД № 010-00027720 надійшли з Об?єднаних Арабських Еміратів, через митний кордон України на ім?я ОСОБА_10 .
У подальшому цього ж дня під час обшуку у ОСОБА_9 виявлений та вилучений предмет неправомірної вигоди в розмірі 900 доларів США (що згідно офіційного курсу Національного банку України станом на 21.09.2021 становило 24 030 (двадцять чотири тисячі тридцять) грн.
Таким чином, ОСОБА_7 здійснив одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе, за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становиша, тобто скоїв злочин, передбачений ч.3 ст. 368 КК України.
21 вересня 2021 року ОСОБА_7 затримано у порядку ст. 208 КК України.
22 вересня 2021 року органом досудового розслідування за погодженням із прокурором, в порядку ст. 278 КПК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Тирасполь Республіки Молдова, працюючому на посаді державного інспектора відділу митного оформлення № 5 митного поста «Бориспіль» Київської митниці Державної митної служби України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянину України, зі слів раніше не судимому, повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
Вищевказані обставини у своїй сукупності дають підстави підозрювати громадянина України ОСОБА_7 у тому, що він здійснив одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе, за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, тобто скоїв злочин, передбачений ч.3 ст. 368 КК України, і підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження: протоколами допиту свідка ОСОБА_10 ; протоколами за результатами проведення негласних слідчих(розшукових) дій; протоколами обшуків; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Санкція ч.3 ст. 368 КК України, яка інкримінується підозрюваному, передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 (п?яти) до 10 (десяти) років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Відповідно до наказу Київської митниці Державної митної служби України від 15.07.2021 №204-0 «Про призначення посадових осіб» ОСОБА_7 призначено на посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 5 митного поста «Бориспіль» Київської митниці Державної митної служби України.
Перебуваючи на зазначеній посаді, використовуючи свої службові повноваження та зв?язки з колегами по службі, ОСОБА_7 може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Згідно ч.1 ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Відповідно до ч.1 ст.155 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що припинення та запобігання в подальшій протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_7 щодо перешкоджання кримінальному провадженню, не можливо без відсторонення його від займаної посади.
В судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання та просив його задовольнити з підстав, зазначених у ньому.
Захисник підозрюваного просив відмовити у задоволенні клопотання про відсторонення підозрюваного від займаної посади, оскільки зазначені у клопотанні обставини, які на думку органу досудового розслідування, дають підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста «Бориспіль» Київської митниці Державної митної служби України, може незаконними засобами впливати на свідків, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а також може вчинити інші аналогічні правопорушення, не підтверджені жодними доказами, здобутими в ході досудового розслідування.
Підозрюваний підтримав позицію свого захисника.
Заслухавши сторони кримінального провадження, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, вважаю, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до положень ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
За положеннями ч.1 ст.158 КПК України, прокурор, а щодо члена Національного агентства з питань запобігання корупції Генеральний прокурор України або його заступник, має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.
Для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження слідчий, прокурор зобов`язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Слід також зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов`язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Згідно ст.43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Разом з тим, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.
Розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, з урахуванням вищенаведеного слідчий суддя прийшов до висновку, що на даний час доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади підозрюваного необхідне для припинення або запобігання його протиправній поведінці, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, які працюють та перебувають у його підпорядкуванні, знищити або спотворити речові докази.
Так, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів чи інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин. На думку слідчого судді, такі фактичні дані містяться в доданих до клопотання прокурора матеріалах, в зв`язку з чим, підозра про ймовірну причетність ОСОБА_1 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за викладених у клопотанні обставин, є обґрунтованою.
Таким чином, відсторонення підозрюваного від посади є необхідним для належного забезпечення кримінального провадження, дотримання завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 КПК України та загальних засад кримінального провадження, передбачених ст. 7 КПК України.
За встановлених в судовому засіданні обставин слідчий суддя вважає за необхідне застосувати захід забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення підозрюваного ОСОБА_7 від посади державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста «Бориспіль» Київської митниці Державної митної служби України, в межах строку досудового розслідування, тобто до 22 листопада 2021 року включно.
Керуючись ст.131, 154-157 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В :
Клопотання задовольнити.
Відсторонити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади державного інспектора відділу митного оформлення №5 митного поста «Бориспіль» Київської митниці Державної митної служби України на строк до 22 листопада 2021 року включно.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п?яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1