Ухвала суду № 128659342, 30.06.2025, Личаківський районний суд м.Львова

Дата ухвалення
30.06.2025
Номер справи
463/9577/24
Номер документу
128659342
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №463/9577/24

Провадження №1-кс/463/5960/25

У Х В А Л А

щодо відсторонення від посади

30 червня 2025 року слідчий суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, ОСОБА_6 , погоджене прокурором першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Дрогобич Львівської області, громадянину України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, -

встановив:

слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова з клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_7 від посади начальника 7 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Львівській області на строк два місяці, починаючи з дня винесення ухвали.

Клопотання обґрунтовує тим, що Слідчими Другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові (далі ДБР), за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024140000000010 від 11.01.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом Державної служби з надзвичайних ситуацій від 27.05.2021 № 191 «Про кадрові питання» старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_7 призначено на посаду начальника 7 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Львівській області (ЄДРПОУ 38345221, юридична адреса: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Зварицька, 9, далі 7 ДПРЗ).

Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді начальника 7 ДПРЗ на момент вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення та виконуючи організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 та ч. 3 ст. 18 КК України являвся службовою особою та працівником правоохоронного органу.

Перебуваючи на вказаній посаді у порушення вимог п.1, 1.2, 2.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (у редакції станом на 09.11.2023 року, далі Постанова № 168); пункту 11 Положення про ДСНС, пункту 2, 4 Методичних рекомендацій виплата додаткової винагороди здійснюється особам, які перебувають на штатних посадах (приступили до виконання обов`язків) за місцем проходження служби на підставі наказів керівників (начальників) органів управління (підрозділів); п.1, 3, 7-9, 11, 12, пп.5 п.13 Порядку та умов виплати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), (далі Порядок), затвердженого Наказом МВС від 26.01.2023 № 35, ОСОБА_8 , будучи службовою особою, та працівником правоохоронного органу, а також обізнаним із своїми посадовими обов`язками, Законами України та нормативно-правовими актами, якими встановлено порядок здійснення додаткових виплат особам рядового та начальницького складу підрозділів ДСНС під час дії воєнного стану, неналежно виконував свої обов`язки через несумлінне ставлення до них, у період часу з березня 2022 по жовтень 2023 року, вчинив службову недбалість, хоча повинен був й міг передбачити її наслідки, шляхом винесення наказів щодо здійснення виплат додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168 особам рядового і молодшого начальницького складу служби цивільного захисту 7 ДПРЗ, які не пройшли первинної професійної підготовки, що завдало тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам на загальну суму 733 450,98 гривень при наступних обставинах.

ОСОБА_8 , будучи начальником 7 ДПРЗ, всупереч обов`язку неухильного додержання вимог вищенаведених нормативно-правових актів, неналежно виконав свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи достовірно ознайомленим із вимогами Постанови № 168, окремим дорученням Голови ДСНС від 22.03.2022 № 021-01-одппу, Методичними рекомендаціями, Наказом № 35, Порядком підготовки, достовірно знаючи про наявність у власному підпорядкуванні осіб рядового і молодшого начальницького складу служби цивільного захисту 7 ДПРЗ, які не пройшли первинної професійної підготовки, всупереч наданих йому прав та обов`язків пов`язаних за посадою, перебуваючи за місцем своєї службової діяльності в будівлі 7 ДПРЗ за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Зварицька, 9, у точно не встановлений органом досудового розслідування час, допустив службову недбалість, хоча повинен був й міг передбачити її наслідки, шляхом проставлення власного підпису та винесення наступних наказів «Про додаткову винагороду»:

- наказу від 26.03.2022 № 14, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 6 774,19 грн. (за період з 01 березня по 25 березня 2022 року), хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 25.04.2022 № 19, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 5 806,45 грн. (за період з 26 березня по 31 березня 2022 року) та у сумі 24 000 грн. (за період з 01 квітня по 24 квітня 2022 року), хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 25.05.2022 № 23, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду: водію 38 ДПРЧ 6 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_10 у сумі 12 580,02 грн. (за період з 01 травня по 24 травня 2022 року); майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 6 000 грн. (за період з 25 квітня по 30 квітня 2022 року) та у сумі 23 225,81 грн. (за період з 01 травня по 24 травня 2022 року), хоча останні станом на дату винесення наказу не пройшли первинної професійної підготовки;

- наказу від 24.06.2022 № 28, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду: водію 38 ДПРЧ 6 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_10 у сумі 6 774,19 грн. (за період з 25 травня по 31 травня 2022 року) та у сумі 23 000 грн. (за період з 01 червня по 23 червня 2022 року); майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 6 774,19 грн. (за період з 25 травня по 31 травня 2022 року) та у сумі 23 000 грн. (за період з 01 червня по 23 червня 2022 року), хоча останні станом на дату винесення наказу не пройшли первинної професійної підготовки;

- наказу від 24.07.2022 № 34, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 24 червня по 30 червня 2022 року: водію 38 ДПРЧ 6 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_10 у сумі 7 000 грн.; майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 7 000 грн., хоча останні станом на дату винесення наказу не пройшли первинної професійної підготовки;

- наказу від 24.08.2022 № 39, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 липня по 30 липня 2022 року: водію 38 ДПРЧ 6 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_10 у сумі 30 000 грн.; майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 30 000 грн., хоча останні станом на дату винесення наказу не пройшли первинної професійної підготовки;

- наказу від 13.09.2022 № 41, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 серпня по 31 серпня 2022 року: водію 38 ДПРЧ 6 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_10 у сумі 30 000 грн.; водію 37 ДПРП 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_11 у сумі 30 000 грн.; пожежному-рятувальнику 7 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_12 у сумі 30 000 грн.; пожежному-рятувальнику 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_13 у сумі 30 000 грн.; майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 30 000 грн., хоча останні станом на дату винесення наказу не пройшли первинної професійної підготовки;

- наказу від 10.10.2022 № 43, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 вересня по 30 вересня 2022 року: водію 38 ДПРЧ 6 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_10 у сумі 30 000 грн.; водію 37 ДПРП 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_11 у сумі 30 000 грн.; пожежному-рятувальнику 7 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_12 у сумі 30 000 грн.; пожежному-рятувальнику 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_13 у сумі 30 000 грн.; майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 30 000 грн., хоча останні станом на дату винесення наказу не пройшли первинної професійної підготовки;

- наказу від 09.11.2022 № 46, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року: водію 38 ДПРЧ 6 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_10 у сумі 9 677,42 грн.; водію 37 ДПРП 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_11 у сумі 9 677,42 грн.; пожежному-рятувальнику 7 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_12 у сумі 9 677,42 грн.; пожежному-рятувальнику 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_13 у сумі 9 677,42 грн.; майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 30 000 грн., хоча останні станом на дату винесення наказу не пройшли первинної професійної підготовки;

- наказу від 21.12.2022 № 53, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 листопада по 30 листопада 2022 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 17 000 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 13.01.2023 № 3, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 грудня по 31 грудня 2022 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 30 000 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 13.02.2023 № 10, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 січня по 31 січня 2023 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 30 000 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 12.04.2023 № 32, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 березня по 31 березня 2023 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 5 806,45 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 15.05.2023 № 48, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 квітня по 30 квітня 2023 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 10 000 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 15.06.2023 № 66, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 травня по 31 травня 2023 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 10 000 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 17.07.2023 № 82, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 червня по 30 червня 2023 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 10 000 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 17.08.2023 № 97, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 липня по 31 липня 2023 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 10 000 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 12.09.2023 № 110, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 серпня по 31 серпня 2023 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 10 000 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 16.10.2023 № 121, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 вересня по 30 вересня 2023 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 10 000 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки;

- наказу від 16.11.2023 № 136, на підставі якого нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01 жовтня по 30 жовтня 2023 року майстру газодимозахисної служби 5 ДПРЧ 7 ДПРЗ ОСОБА_9 у сумі 10 000 грн., хоча остання станом на дату винесення наказу не пройшла первинної професійної підготовки.

Винесення начальником 7 ДПРЗ ОСОБА_14 вказаних наказів призвело до безпідставно нарахованої та виплаченої додаткової винагороди особам рядового і молодшого начальницького складу служби цивільного захисту 7 ДПРЗ на загальну суму 733 450,98 гривень, що відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 КК України у двісті п?ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Повідомлення ОСОБА_15 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, складено 27.06.2025 та цього ж дня вручено підозрюваному.

Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та доводять, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів крім домашнього арешту не може запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України, підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження, а саме: - матеріалами звіту внутрішнього аудиту ДСНС від 05.12.2024; - окремим дорученням Голови ДСНС від 22.03.2022 № 021-01-одппу «Про виплату додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту»; - відомостями щодо нарахованих та виплачених упродовж 2022-2023 років сум додаткової винагороди у 7 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Львівській області; - наказами начальника 7 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Львівській області від 26.03.2022 № 14; від 25.04.2022 № 19; від 25.05.2022 № 23; від 24.06.2022 № 28; від 24.07.2022 № 34; від 24.08.2022 № 39; від 13.09.2022 № 41; від 10.10.2022 № 43; від 09.11.2022 № 46; від 21.12.2022 № 53; від 13.01.2023 № 3; від 13.02.2023 № 10; від 12.04.2023 № 32; від 15.05.2023 № 48; від 15.06.2023 № 66; від 17.07.2023 № 82; від 17.08.2023 № 97; від 12.09.2023 № 110; від 16.10.2023 № 121; від 16.11.2023 № 136; - показаннями в якості свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_16 ; - іншими матеріалами кримінального провадження №42024140000000010 від 11.01.2024.

Вказані факти свідчать, що перебування ОСОБА_4 на посаді начальника 7 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Львівській області, сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Таким чином, на даний час ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину (ч. 2 ст. 367 КК України), за яке передбачене покарання у виді позбавлення волі від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та зі штрафом від 200 до 750 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або без такого, який був вчинений ним у період виконання службових обов`язків. Його дії, як і сам ОСОБА_8 , як особа, представляють підвищену суспільну небезпеку, а тому є всі підстави вважати, що останній, перебуваючи на вказаній посаді під час досудового розслідування кримінального провадження може знищувати та приховувати або спотворити речі, документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків вчиненого ним злочину, іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, використовуючи при цьому набуті ним зв`язки під час перебування його на вказаній посаді, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити вчиняти злочин, в якому підозрюється.

Обставинами, що дають підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, що мають істотне значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, є те, що кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється останній, безпосередньо пов`язане зі службовим становищем особи, оскільки під час виконання покладених законом службових обов`язків через несумлінне ставлення до них було допущено службову недбалість, яка полягала у безпідставному нараховані та виплаті додаткової винагороди особам рядового і молодшого начальницького складу служби цивільного захисту 7 ДПРЗ на загальну суму 733 450,98 гривень, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам. Відтак існує обґрунтований ризик, що ОСОБА_8 може вчиняти дії, спрямовані на ухилення від кримінальної відповідальності, змінювати або знищувати документи, впливати та підпорядкованих працівників тощо.

Також, з урахуванням здобутих соціальних зв`язків за час обіймання указаної посади підозрюваний може впливати на ключових свідків вчиненого кримінального правопорушення, у тому числі які ще на даний час не встановлені органом досудового розслідування, що може негативно позначитись на повноті, всебічності та об`єктивності судового розгляду та порушити принцип невідворотності покарання за вчинене кримінальне правопорушення.

Також, зважаючи на те, що злочинне діяння ОСОБА_4 , пов`язане із вчиненням кримінально караного діяння під час перебування на посаді начальника 7 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Львівській області, існує ризик того, що продовжуючи перебуваючи на займаній посаді останній знищить чи підробить речі і документи, що мають істотне значення для досудового розслідування, та у яких міститься інформація, що викриває протиправну діяльність останнього.

Беручи до уваги викладене, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що припинення та запобігання у подальшому протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_4 щодо перешкоджання кримінальному провадженню не можливе без відсторонення останнього від займаної ним посади, з метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваної, просить клопотання задовольнити.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, дав пояснення аналогічні викладеним у клопотанні та просив таке задовольнити.

Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечили. Зазначили, що в ході досудового розслідування усі працівники вже допитані, а документи вилучені, тобто усі необхідні докази органом досудового розслідування вже зібрані, що спростовує доводи клопотання про те, що перебуваючи на посаді, підозрюваний може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження. Крім цього, підозрюваний в ході виконання своїх трудових обов`язків здійснює виїзди на гасіння пожеж, зокрема і під час обстрілів, а тому враховуючи те, що на даний час проходить скорочення чисельності працівників ДСНС, відсторонення підозрюваного від посади матиме негативні наслідки для інших осіб. Також просили врахувати, що на утриманні підозрюваного перебуває малолітня дитина, 2023 року народження, а відсторонення підозрюваного від посади позбавить його єдиного джерела доходу. З урахуванням наведеного просили в задоволенні клопотання відмовити.

Заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного та його захисника, оглянувши та перевіривши надані матеріали клопотання, слідчий суддя встановив наступне.

ДБР проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024140000000010 від 11.01.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Наказом Державної служби з надзвичайних ситуацій від 27.05.2021 № 191 «Про кадрові питання» старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_7 призначено на посаду начальника 7 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Львівській області.

Як вбачається з повідомлення про підозру від 27.06.2025 ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, обґрунтованість якої підтверджується долученими до клопотання матеріали, а саме: - матеріалами звіту внутрішнього аудиту ДСНС від 05.12.2024; - окремим дорученням Голови ДСНС від 22.03.2022 № 021-01-одппу «Про виплату додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту»; - відомостями щодо нарахованих та виплачених упродовж 2022-2023 років сум додаткової винагороди у 7 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Львівській області; - наказами начальника 7 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Львівській області від 26.03.2022 № 14; від 25.04.2022 № 19; від 25.05.2022 № 23; від 24.06.2022 № 28; від 24.07.2022 № 34; від 24.08.2022 № 39; від 13.09.2022 № 41; від 10.10.2022 № 43; від 09.11.2022 № 46; від 21.12.2022 № 53; від 13.01.2023 № 3; від 13.02.2023 № 10; від 12.04.2023 № 32; від 15.05.2023 № 48; від 15.06.2023 № 66; від 17.07.2023 № 82; від 17.08.2023 № 97; від 12.09.2023 № 110; від 16.10.2023 № 121; від 16.11.2023 № 136; - показаннями в якості свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_16 .

Відповідно до ч.1, 2 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно з ч.1, 2 ст.157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Звертаючись до слідчого судді із клопотанням про відсторонення підозрюваного від посади, сторона обвинувачення посилається на те, що перебуваючи на цій посаді може знищувати та приховувати або спотворити речі, документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків вчиненого ним злочину, іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, використовуючи при цьому набуті ним зв`язки під час перебування його на вказаній посаді, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити вчиняти злочин, в якому підозрюється, оскільки кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється останній, безпосередньо пов`язане зі службовим становищем особи, який під час виконання покладених законом службових обов`язків через несумлінне ставлення до них допустив службову недбалість, яка полягала у безпідставному нарахуванні та виплаті додаткової винагороди особам рядового і молодшого начальницького складу служби цивільного захисту 7 ДПРЗ на загальну суму 733 450,98 гривень, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам. Відтак, на думку сторони обвинувачення, існує обґрунтований ризик, що ОСОБА_8 може вчиняти дії, спрямовані на ухилення від кримінальної відповідальності, змінювати або знищувати документи, впливати та підпорядкованих працівників тощо.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів клопотання ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні злочину ще в період з березня 2022 року по жовтень 2023 року, досудове розслідування триває з 2024 року, а тому слідчий суддя вважає необґрунтованими посилання сторони обвинувачення на те, що відсторонення підозрюваного від посади необхідне для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування.

Крім цього, ні зі змісту клопотання, ні з пояснень прокурора не можливо встановити на яких саме свідків, які перебувають у підпорядкуванні підозрюваного, останній може вплинути, а тому слідчий суддя вважає необґрунтованими посилання сторони обвинувачення на те, що відсторонення підозрюваного від посади необхідне для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконно впливати на свідків вчиненого ним злочину.

Посилання на можливість незаконного впливу підозрюваного на ключових свідків вчиненого кримінального правопорушення, які ще на даний час не встановлені органом досудового розслідування, не доводять, що потреби досудового розслідування на даний час виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного, що є обов`язковою умовою застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

В той же час, в ході розгляду клопотання встановлено, що підозрюваний здійснює виїзди на гасіння пожеж, зокрема і під час обстрілів, а тому враховуючи те, що на даний час проходить скорочення чисельності працівників ДСНС, відсторонення підозрюваного від посади матиме негативні наслідки для інших осіб.

Враховуючи наведене, оскільки стороною обвинувачення не доведено наявності достатніх підстав вважати, що відсторонення ОСОБА_4 від посади необхідне для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, слідчий суддя приходить до висновку, що підстави для відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади відсутні, а тому в задоволенні клопотання слід відмовити.

Керуючись вимогами статей 131, 132, 154, 156, 157, 309, 376, 395 КПК України,-

постановив:

в задоволенні клопотання старшого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, ОСОБА_6 , погодженому прокурором першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника 7 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Львівській області відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали складено 04.07.2025.

Суддя: ОСОБА_1