Рішення № 128644883, 02.07.2025, Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
02.07.2025
Номер справи
483/135/25
Номер документу
128644883
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 483/135/25

Провадження № 2/483/257/2025

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

23 червня 2025 року м. Очаків

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Рак Л.М.

за участю секретаря Кучерової Д.С.,

прокурора Чехліної В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням прокурором власних технічних засобів поза межами приміщення суду за допомогою системи «EasyCon» в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом Миколаївської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області до ОСОБА_1 , третя особа фермерське господарство «Південь Агросвіт Очаків» про конфіскацію земельних ділянок,

В С Т А Н О В И В :

28 січня 2025 року Миколаївська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа фермерське господарство «Південь Агросвіт Очаків» (далі ФГ «Південь Агросвіт Очаків»), предметом якого є: конфіскація у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області земельних ділянок ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) з кадастровими номерами 4825180500:01:000:0108 площею 1,42 га та 4825180500:01:000:0451 площею 0,66 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Куцурубської сільської ради Очаківського району Миколаївської області.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 , який є громадянином рф, на підставірозпорядження головиОчаківської районноїдержавної адміністрації№ 337від 24жовтня 2005року,згідно зсписком додатком,передано увласність двіземельні ділянкидля веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва загальноюплощею 2,08га,з них1,42га риллібогарної та0,66га виноградниківв межахтериторії Дмитрівськоїсільської радиОчаківського районуМиколаївської області.На підставівказаного розпорядження ОСОБА_1 16грудня 2005року виданодержавні актисерії ЯБномер 422506та серіїЯБ номер422507на правовласності наземельні ділянкиз кадастровиминомерами 4825180500:01:000:0108 площею 1,42 га та 4825180500:01:000:0451 площею 0,66 га відповідно. З відомостей з Державного земельного кадастру вбачається, що державна реєстрація спірних земельних ділянок як об`єктів цивільних прав проведена 16 грудня 2005 року, земельні ділянки сформовані, віднесені до земель сільськогосподарського призначення, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Право власності за відповідачем на вказані земельні ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано 18 січня 2017 року за № 18680181 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4825180500:01:000:0108 та за № 18677332 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4825180500:01:000:0451. 01 грудня 2016 року між ОСОБА_1 та ФГ «Південь Агросвіт Очаків» укладено договір оренди спірних земельних ділянок, про що у Державному реєстрі речових прав 31 січня 2017 року вчинено записи № 18841774 та № 18842266. За умовами вказаних договорів оренди спірні земельні ділянки на строк 49 років передано у користування фермерському господарству для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Водночас, ОСОБА_1 громадянство України у встановленому законодавством порядку ніколи не набував, документи, що посвідчують таке громадянство компетентними органами йому ніколи не видавались, натомість дана особа є громадянином рф та документований національним паспортом іноземця. Враховуючи, що ОСОБА_1 має статус нерезидента та ним добровільно не відчужено земельні ділянки упродовж встановленого законодавством України річного строку, такі ділянки підлягають конфіскації за рішенням суду. Посилаючись на те, що вказані земельні ділянки використовуються ОСОБА_1 з порушенням вимог ст.ст. 13, 14, 41 Конституції України, ст.ст. 80, 81, 145 Земельного кодексу України та вони мають бути конфісковані у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області, прокурор просила про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь Миколаївської окружної прокуратури сплаченого судового збору за подачу позовної заяви.

Прокурор в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити. Пояснила, що відповідач є громадянином рф та є власником земельних ділянок сільськогосподарського призначення на підставі розпорядження голови Очаківської районної державної адміністрації № 337 від 24 жовтня 2005 року. Відповідно до норм Земельного кодексуУкраїни він зобов`язаний був відчужити зазначені земельні ділянки протягом року з часу набуття їх у власність. Оскільки відповідач вимоги закону не виконав, спірні земельні ділянки підлягають конфіскації. Проти винесення заочного рішення у справі прокурор не заперечувала.

Представник Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника, позовні вимоги підтримує та не заперечує щодо винесення заочного рішення у справі.

Відповідач ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи у порядку, передбаченому п. 2 ч.ч. 7, 11 ст. 128, ч. 3 ст. 131 ЦПК України, до суду не з`явився та не повідомив про причини своєї неявки.

Представник третьої особи ФГ «Південь Агросвіт Очаків», в судове засідання не з`явився, про причин неявки суд не повідомив, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Суд на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України, враховуючи згоду прокурора і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим ухвалити заочне рішення.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , який є громадянином рф, на підставі розпорядження голови Очаківської районної державної адміністрації № 337 від 24 жовтня 2005 року, згідно з Списком, додатком до розпорядження, передано у власність дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 2,08 га, з яких: 1,42 га риллі богарної та 0,66 га виноградників, що розташовані в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області (а.с. 20-21).

На підставівказаного розпорядження ОСОБА_1 16грудня 2005року виданодержавні актина правовласності:серії ЯБномер 422506на земельнуділянку зкадастровим номером 4825180500:01:000:0108площею 1,42га тасерії ЯБномер 422507на земельнуділянку зкадастровим номером 4825180500:01:000:0451 площею 0,66 га (а.с. 25-28).

Згідно з відомостями з Державного земельного кадастру державна реєстрація спірних земельних ділянок як об`єктів цивільних прав проведена 16 грудня 2005 року, земельні ділянки сформовані, віднесені до земель сільськогосподарського призначення, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

16 грудня 2005 року ОСОБА_1 , країною громадянства/реєстрації якого є рф, має паспорт громадянина рф серія та номер: НОМЕР_2 , виданий 26.02.2003 Управлінням внутрішніх справ Іскітимського району Новосибирської області, код підрозділу 542-018, за яким було встановлено його особу, зареєстрував право власності на спірні земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, реєстраційний номер 18680181 та 18677332, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 408865787 від 21 січня 2025 року (а.с. 29-31, 45).

18 січня 2017 року ОСОБА_1 належні йому земельні ділянки передав в оренду ФГ «Південь Агросвіт Очаків» на підставі договору оренди від 01 грудня 2016 року, строк дії договору визначено 49 років, про що у Державному реєстрі речових прав 31 січня 2017 року вчинено записи № 18841774 та № 18842266 (а.с. 82-86).

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» заява на проведення реєстраційних дій у паперовій формі подається за умови встановлення особи заявника. Особа іноземця або особи без громадянства встановлюється за національним, дипломатичним чи службовим паспортом іноземця або іншим документом, що посвідчує особу іноземця або особи без громадянства.

Зі змісту відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що під час проведення реєстраційних дій щодо речових прав на спірну земельну ділянку державним реєстратором встановлено особу відповідача ОСОБА_1 на підставі паспорту громадянина рф (а.с. 29-31).

При цьому відповідно до ч. 5 ст. 12 зазначеного вище Закону України відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом.

З відповіді Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області № 4801.3.4-437/48.1-25 від 22 січня 2025 року слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортом громадянина України, паспортом громадянина України для виїзду за кордон, посвідкою на тимчасове або постійне проживання на території України не документувався (а.с. 44).

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 громадянство України в установленому законодавством порядку ніколи не набував, документи, що посвідчують таке громадянство компетентними органами йому ніколи не видавались, натомість останній є громадянином рф та документований національним паспортом іноземця (паспортом громадянина рф).

Згідно зі ст.13Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ст. 14 Конституції України).

Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом (ст. 41 Конституції України).

Правовий статус та порядок використання, зокрема, земель сільськогосподарського призначення визначено Земельним кодексом України.

У відповідності до ч. ч. 1-3 ст.1Земельного кодексуУкраїни земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

За змістом ч. 4 ст. 22 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземним громадянам, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.

Згідно з ч.ч. 3-4 ст. 81Земельного кодексуУкраїни іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті. Землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Аналіз положень ст.ст. 22, 81 Земельного кодексу України свідчить про те, що іноземні громадяни та особи без громадянства можуть набувати право власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення на підставі цивільно-правових угод та прийняття спадщини, а на землі сільськогосподарського призначення лише шляхом прийняття спадщини, інших підстав для отримання земель сільськогосподарського призначення у власність даною категорією громадян не передбачено.

З системного аналізу норм земельного законодавства можна зробити висновок, що землі сільськогосподарського призначення на постійній основі можуть належати тільки громадянам України.

Відповідно до ч. 5 ст. 41 Конституції України конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Пунктом 10 ч. 1 ст. 346 ЦК України визначено конфіскацію як одну з підстав припинення права власності.

Згідно зі ст. 356 ЦК України до особи може бути застосовано позбавлення права власності на майно за рішенням суду як санкція за вчинення правопорушення (конфіскація) у випадках, встановлених законом.

Згідно з ч. «е» ст. 140Земельного кодексуУкраїни підставами припинення права власності на земельну ділянку є: не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно доп.в ст. 143Земельного кодексуУкраїни примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: конфіскації земельної ділянки.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 145Земельного кодексуУкраїни визначено, що якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У разі, якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.

У разі невиконання цієї вимоги настають наслідки, передбачені ч.ч. 2, 4 ст. 145 Земельного кодексу України, а саме, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах.

З урахуванням того, що право власності відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України виникає після одержання власником документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, та його державної реєстрації, після чого на зазначені правовідносини повністю поширюються гарантії права власності, то обчислення річного строку «добровільного» відчуження слід починати від часу одержання іноземним громадянином чи особою без громадянства державного акта на право приватної власності на земельну ділянку.

Суд, з урахуванням наведених норм матеріального права, оцінивши у відповідності до вимог ст.89ЦПК України надані сторонами докази і встановивши, що ОСОБА_1 , як іноземець, набувши 16 грудня 2005 року право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, не відчужив їх протягом строку, встановленого ст. 81 Земельного кодексу України, дійшов висновку, що спірні земельні ділянки підлягають конфіскації за рішенням суду на підставі ст. 145 Земельного кодексу України,а томупозовні вимогипрокурора єобґрунтованими тапідлягають задоволенню.

Розподіляючи судові витрати, суд виходить з положень ст. 141 ЦПК України, та стягує з відповідача на користь Миколаївської обласної прокуратури 6056 грн. в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України,

В И Р І Ш И В :

Цивільний позов Миколаївської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області до ОСОБА_1 , третя особа фермерське господарство «Південь Агросвіт Очаків» про конфіскацію земельних ділянок задовольнити.

Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області (ЄДРПОУ 39825404) земельну ділянку, що належить ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) із кадастровим номером 4825180500:01:000:0108 площею 1,42 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Куцурубської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.

Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області (ЄДРПОУ 39825404) земельну ділянку, що належить ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) із кадастровим номером 4825180500:01:000:0451 площею 0,66 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Куцурубської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.

Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) на користь Миколаївської обласної прокуратури 6056(шістьтисяч п`ятдесятшість)гривень в рахунок сплаченого судового збору.

Рішення є заочним і може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, воно може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржене позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених вище строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення складено 02 липня 2025 року.

Головуючий: