Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 297/1017/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2025 року м. Берегове
Берегівський районний суд Закарпатської області в особі: головуючого ГЕЦКО Ю. Ю., при секретарі Ісак О. І., за участю прокурора Міндак В. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Керівника Берегівської окружної прокуратури Дениса Гіряка в інтересах держави в особі заінтересованої особи Великоберезької сільської ради Берегівського району Закарпатської області про передачу безхайної нерухомої речі у комунальну власність,
встановив
Керівник Берегівської окружної прокуратури Денис Гіряк звернувся в суд з заявою в інтересах держави в особі заінтересованої особи Великоберезької сільської ради Берегівського району Закарпатської області про передачу безхайної нерухомої речі у комунальну власність.
Свою заяву мотивує тим, що на території Великоберезької територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться об`єкт нерухомого майна нежитлове приміщення (кімната відпочину пожежників), який має ознаки безхазяйності.
Так, на початку 2020 року Нижньореметівською сільською радою, правонаступником якої є Великоберезька сільська рада Закарпатської області, розпочато процедуру визнання вищезазначеного об`єкту безхазяйним.
Зокрема, комісією у складі голови комісії Подмятнікова О.В. та її членів: Сабова В.А., Сімчери Р.М., Маргітича Я.М. проведено обстеження та здійснено опис нежитлового приміщення, про що складено та підписано акт обстеження безхазяйного об`єкта нерухомості від 20.02.2020.
Рішенням Нижньореметівської сільської ради від 06.05.2020 № 342 затверджено вказаний акт обстеження.
Також, з метою взяття безхазяйної нерухомої речі на облік, рішенням виконавчого комітету Нижньореметівської сільської ради № 24 від 18.12.2019 «Про присвоєння поштових адрес» присвоєно адресу вищезазначеному безхазяйному нежитловому приміщенню (кімнаті відпочинку пожежників) АДРЕСА_1 .
В подальшому, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, нежитлове приміщення (кімната відпочину пожежників), загальною площею 22,8 м.кв. взято на облік, як безхазяйне нерухоме майно за № 18693 на підставі рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна державного реєстратора Берегівської районної державної адміністрації за індексним номером 53679753 від 19.08.2020.
Згідно з технічним паспортом № 15041 від 21.01.2025, який виготовлений комунальним підприємством «Берегівське бюро технічної інвентаризації Берегівської міської ради» на замовлення Великоберезької сільської ради, за адресою: вул. Центральна, 54ж, с. Верхні Ремети Берегівського району розташоване нежитлове приміщення (кімната відпочину пожежників) загальною площею 22,8 м. кв., до складу якої входять: приміщення площею 22,8 м. кв.
З метою пошуку можливих власників даного безхазяйного майна на території Великоберезької територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, органом місцевого самоврядування опубліковані оголошення у засобах масової інформації (публікація в газеті ««Регіональні новини» № 61832 від 07.10.2023).
З дня взяття на облік нежитлового приміщення (кімнати відпочину пожежників) в с. Верхні Ремети Берегівського району Закарпатської області минуло більше одного року, при цьому ніяких звернень чи заперечень з питань належності зазначеного майна на оголошення в засобах масової інформації до Великоберезької сільської ради не надходило.
Крім того, з`ясовано, що вищезазначене майно знаходиться на земельній ділянці, яка не сформована та перебуває у комунальній власності Великоберезької сільської ради.
Таким чином, окружною прокуратурою встановлено, що з дня взяття на облік вищезгаданого безхазяйного нерухомого майна минуло більше року, власника вказаного майна не виявлено, такий у Великоберезьку сільську раду з підтверджуючими документами з метою зняття з обліку як безхазяйного майна не звертався, а тому даний об`єкт підлягає передачі у власність територіальної громади.
Отже, станом на березень 2025 року не зважаючи на вжиття органом місцевого самоврядування заходів щодо обліку вказаного безхазяйного майна та спливу річного строку з дня його взяття на облік, вказаний об`єкт нерухомості як безхазяйний територіальній громаді не переданий, відповідне право власності не зареєстровано, чим порушуються інтереси держави в особі Великоберезької сільської ради Закарпатської області.
Прокурор МіндакВ.В.в судовому засіданні заяву підтримав та просив задовольнити її в повному обсязі.
Заінтересована особи Великоберезької сільської ради Берегівського району визнала заявні вимоги та просили їх повністю задовольнити.
Перевіривши матеріали справи, з`ясувавши повно і всебічно обставини, на які заявник посилалася, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на ствердження цих обставин в їх сукупності, суд вважає заяву задовольнити, виходячи з наступного.
Згідно п. 1-3 ст. 335 Цивільного кодексу України, безхазяйною є річ, яка не має власника.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Статтею 333 ЦПК України визначено, що суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Зважаючи на те, що нежитлове приміщення (кімнату відпочину пожежників) взято на облік як безхазяйну нерухому річ і сплив один рік з дня взяття її на облік, об`єкт може бути передано у комунальну власність територіальної громади Великоберезької сільської ради Закарпатської області.
Відповідно до ст. 13 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За приписами ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме, нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальної громади села.
Згідно ч. 1, 2, 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Згідно п. 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
У свою чергу, ст. 26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
Права суб`єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради. ( п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно ст. 3 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» суб`єктами добровільного об`єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.
Відповідно до п. 1, 3 ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закон.
Об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 712-р від 12.06.2020 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Закарпатської області», до переліку територіальних громад області віднесено Великоберезьку сільську раду, до складу якої включено і Нижньореметівську сільську раду.
Крім того, рішенням Великоберезької сільської ради № 110 від 18.03.2021 припинено юридичну особу Нижньореметівську сільську раду шляхом приєднання до Великоберезької сільської ради.
Пунктом 1 вказаного рішення встановлено, що Великоберезька сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Нижньореметівської сільської ради.
Таким чином, Великоберезька сільська рада є правонаступником прав та обов`язків Нижньореметівської сільської ради.
Відтак, єдиним та безальтернативним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Великоберезької об`єднаної територіальної громади (с. Верхні Ремети, вул. Центральна, 54ж) є Великоберезька сільська рада Закарпатської області.
Разом із тим, передача у комунальну власність територіальної громади нерухомого майна нежитлового приміщення (кімнати відпочину пожежників), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 дасть можливість ефективного вирішення питань збереження та використання даного об`єкта за його цільовим призначенням.
Відсутність в органу місцевого самоврядування юридично закріпленого права на розпорядження таким об`єктом нерухомого майна позбавляє сільську раду можливості здійснення контролю за використанням його за цільовим призначенням, з дотриманням норм чинного законодавства та отримання до місцевого бюджету надходжень від орендної плати за його використання чи реалізацію. Разом з цим, наявність на території сільської ради безхазяйного майна призводить до його руйнації, що може мати тяжкі наслідки, захаращеності прилеглої території, сприяє несанкціонованому та безоплатному використанню таких об`єктів в особистих інтересах іншими особами.
Провівши аналіз вищевказаних документів у їх сукупності, зіставивши їх дані, суд прийшов до висновку, що безхазяйне нерухоме майно нежитлове приміщення (кімнату відпочину пожежників), загальною площею 22,8 м. кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 слід передати у комунальну власність Великоберезької територіальної громади в особі Великоберезької сільської ради Закарпатської області.
Керуючись ст. ст.12,81,259,263-265, 293, 316, 319 ЦПК України,
вирішив:
Заяву задовольнити.
Передати безхазяйне нерухоме майно нежитлове приміщення (кімнату відпочину пожежників), загальною площею 22,8 м. кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у комунальну власність Великоберезької територіальної громади в особі Великоберезької сільської ради Закарпатської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення до Закарпатського апеляційного суду через Берегівський районний суд.
Суддя Юрій ГЕЦКО