Рішення № 128577421, 02.07.2025, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2025
Номер справи
580/4848/25
Номер документу
128577421
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2025 року справа № 580/4848/25 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каліновської А.В., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом Уманської окружної прокуратури до Маньківської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До заступника керівника Уманської окружної прокуратури (далі - позивач) до Маньківської селищної ради (далі відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Маньківської селищної ради щодо вчинення дій з набуття права комунальної власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 17,3389 га за кадастровим номером 7123187000:04:003:0358 в с. Попівка Маньківської територіальної громади Уманського району Черкаської області;

- зобов`язати Маньківську селищну раду вчинити дії, спрямовані на набуття права комунальної власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 17,3389 га за кадастровим номером 7123187000:04:003:0358 в с.Попівка Маньківської територіальної громади Уманського району Черкаської області.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач не вживає заходи щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 17,3389 га за кадастровим номером 7123187000:04:003:0358 в с. Попівка Маньківської територіальної громади Уманського району Черкаської області. Вищевказане свідчить про триваючу бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

Відповідач позов не визнав, просив суд у задоволенні позову відмовити, подав до суду відзив на позов, в якому вказав, що органом, що здійснює розпорядження земельною ділянкою із кадастровим номером 7123187000:04:003:0358 під водою (водним простором), на якій розташовано взятий в оренду водний об`єкт, є Черкаська обласна державна адміністрація. З огляду на зазначене, в даному випадку обов`язки проведення інвентаризації гідротехнічної споруди із складанням акта опису, оцінки, та розміщення у друкованих засобах масової інформації оголошення про взяття на облік безхазяйної гідротехнічної споруди для цілей аквакультури після отримання заяви про проведення такої інвентаризації покладаються на державу в особі Черкаської обласної державної адміністрації, а не на Маньківську селищну територіальну громаду в особі Маньківської селищної ради.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої він вважає, що доводи відповідача є необґрунтованими, а позов таким, що підлягає до повного задоволення.

Відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої він вважає, що доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до повного задоволення.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів, судом встановлено, що Уманською окружною прокуратурою встановлено, що на території Маньківської територіальної громади в с.Попівка Уманського району Черкаської області знаходиться земельна ділянка водного фонду площею 17,3389 га з кадастровим номером 7123187000:04:003:0358, в межах якої розміщена гідротехнічна споруда.

У межах водного об`єкта розташована гребля ґрунтова, насипна, однорідна, проїжджа, матеріал суглинок, довжина 184,6 м, ширина 14,2-19,2 м, висота 5,0 м. Водоскидна споруда гравітаційний шахтний водоскид, матеріал металеві конструкції, монолітний залізобетон та металево гофрована труба; вид регулювання ручне, шандори (дерев`яні заставки); пропускна спроможність 17,3 м/с.

Земельна ділянка із розташованим на ній водним об`єктом передана в оренду СФГ «Петровіт» на підставі договору від 27.04.2018, укладеного між Черкаською обласною державною адміністрацією та СФГ «Петровіт». Відповідно до п. 4 договору оренди об`єкт оренди не передається разом із гідротехнічною спорудою

Відповідно до листа Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області від 03.02.2025 № 170/01/10-25 у 2015 2019 роках на території області проводилася робота щодо інвентаризації водних об`єктів та гідротехнічних споруд області. Інвентаризація проводилася на виконання рішення Черкаської обласної ради № 39 16/VІ від 24.04.2015, яким рекомендовано сільським, селищним, міським та районним радам здійснити інвентаризацію гідротехнічних споруд, що входять до складу штучних водних об`єктів, прийняття їх у комунальну власність територіальних громад відповідно до розташування цих об`єктів на визначених територіях та запровадження платного користування гідротехнічними спорудами шляхом укладання договорів оренди нерухомого майна між відповідними радами і користувачами земельних ділянок водного фонду, забезпечивши цим самим страхування об`єктів оренди.

Відповідно з п. 2 «Протоколу наради обласної державної адміністрації щодо вирішення проблемних питань з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, що розташовані на водних об`єктах області, передачі їх на баланс сільським, селищним, міським радам, а також вирішення проблемних питань щодо інвентаризації та наданні в користування на умовах оренди водних об`єктів області» від 14.11.2016 інвентаризацію водних об`єктів та гідротехнічних споруд доручено провести районним державним адміністраціям області. На виконання зазначеного протоколу районними державними адміністраціями області створено комісії з проведення інвентаризації водних об`єктів (ставків) та гідротехнічних споруд на них. До складу комісій ввійшли представники управлінь агропромислового розвитку районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, районних відділів Держгеокадастру, представники районних секторів управління ДСНС або секторів з питань цивільного захисту та оборонної роботи, а також представники міжрайонних управлінь водного господарства.

Оскільки вищезазначена гідроспоруда на балансі Маньківської селищної ради не перебуває, право комунальної власності за сільською радою у встановленому Законом порядку не зареєстровано. Технічна документація на гідроспоруду не розроблялася. Відомості про технічний стан гідротехнічної споруди у Маньківській селищній раді відсутні, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 172 (далі - ЦК України) територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов`язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 10 вказаного Закону визначено статус сільських та селищних рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (зі змінами та доповненнями) визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме та нерухоме майно. Від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності органи місцевого самоврядування.

Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об`єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно зі ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

У свою чергу, ст. 26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.

Згідно з ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом (ст. 329 ЦК України).

Відповідно до ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

За визначенням ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (ч. 2 ст. 3 Закону).

Частиною чотирнадцятою статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства слідує, що до відання сільських, селищних, міських рад віднесено у тому числі, реєстрація та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади.

Тобто законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.

Отже, саме Маньківська селищна рада є уповноваженим органом для вжиття заходів щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 17,3389 га за кадастровим номером 7123187000:04:003:0358 в с. Попівка Маньківської територіальної громади Уманського району Черкаської області.

Судом встановлено, що відповідно до листа Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області від 03.02.2025 № 170/01/10-25 у 2015 2019 роках на території області проводилася робота щодо інвентаризації водних об`єктів та гідротехнічних споруд області. Інвентаризація проводилася на виконання рішення Черкаської обласної ради № 39 16/VІ від 24.04.2015, яким рекомендовано сільським, селищним, міським та районним радам здійснити інвентаризацію гідротехнічних споруд, що входять до складу штучних водних об`єктів, прийняття їх у комунальну власність територіальних громад відповідно до розташування цих об`єктів на визначених територіях та запровадження платного користування гідротехнічними спорудами шляхом укладання договорів оренди нерухомого майна між відповідними радами і користувачами земельних ділянок водного фонду, забезпечивши цим самим страхування об`єктів оренди.

Відповідно з п. 2 «Протоколу наради обласної державної адміністрації щодо вирішення проблемних питань з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, що розташовані на водних об`єктах області, передачі їх на баланс сільським, селищним, міським радам, а також вирішення проблемних питань щодо інвентаризації та наданні в користування на умовах оренди водних об`єктів області» від 14.11.2016 інвентаризацію водних об`єктів та гідротехнічних споруд доручено провести районним державним адміністраціям області. На виконання зазначеного протоколу районними державними адміністраціями області створено комісії з проведення інвентаризації водних об`єктів (ставків) та гідротехнічних споруд на них. До складу комісій ввійшли представники управлінь агропромислового розвитку районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, районних відділів Держгеокадастру, представники районних секторів управління ДСНС або секторів з питань цивільного захисту та оборонної роботи, а також представники міжрайонних управлінь водного господарства.

Однак вищезазначена гідроспоруда на балансі Маньківської селищної ради не перебуває, право комунальної власності за сільською радою у встановленому Законом порядку не зареєстровано. Технічна документація на гідроспоруду не розроблялася. Відомості про технічний стан гідротехнічної споруди у Маньківській селищній раді відсутні.

Отже, вищезазначене свідчить про триваючу бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що фактично належить територіальній громаді. Відсутність правовстановлюючих документів на нерухоме майно створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном, ризики безпідставного вибуття останнього з власності територіальної громади, інтереси якої селищна рада представляє, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав громади, тим самим порушує законодавчо встановлений порядок набуття й подальшої реалізації права власності та, відповідно, інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною майна територіальної громади, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовною заявою.

У порушення, ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Маньківською селищною радою не вжито заходів спрямованих на проведення інвентаризації гідротехнічних споруд із складанням акта опису, оцінки, не розміщено оголошення в друковані засоби масової інформації тощо.

Вищезазначена бездіяльність Маньківської селищної ради призводить до того, що відповідні гідротехнічні споруди не передаються в оренду за плату, а використовуються орендарем водного об`єкту безоплатно та сільська рада не отримує надходжень до місцевого бюджету від оренди відповідного майна. Разом із тим, оформлення права комунальної власності сільської територіальної громади на безгосподарські гідротехнічні споруди дасть можливість вирішувати питання збереження водних об`єктів для загального та спеціального водокористування, надавати в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічних споруд, запобігти виникненню надзвичайним ситуаціям пов`язаних з водним фактором, забезпечити безаварійний пропуск льодоходу, повені та паводків на водних об`єктах, забезпечить надходження до бюджету додаткових коштів.

Стосовно посилання відповідача на те, що органом, що здійснює розпорядження земельною ділянкою із кадастровим номером 7123187000:04:003:0358 під водою (водним простором), на якій розташовано взятий в оренду водний об`єкт, є Черкаська обласна державна адміністрація, суд зазначає наступне.

27.05.2021 набрав чинності Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423.

Відповідно до Закону розділ X Перехідних положень ЗК України доповнено пунктом 24: З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності; д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Таким чином землі водного фонду, розташовані за межами населених пунктів відповідно до вимог зазначеного Закону є землями комунальної власності, тому саме відповідач повинен вчинити дії з набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 17,3389 га за кадастровим номером 7123187000:04:003:0358 в с. Попівка Маньківської територіальної громади Уманського району Черкаської області.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначені чинним законодавством, чим допустив протиправну бездіяльність.

Судові витрати суб`єкту владних повноважень не відшкодовуються.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Маньківської селищної ради щодо вчинення дій з набуття права комунальної власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 17,3389 га за кадастровим номером 7123187000:04:003:0358 в с. Попівка Маньківської територіальної громади Уманського району Черкаської області.

Зобов`язати Маньківську селищну раду (20101, Черкаська обл., Уманський р-н, с-ще Маньківка, вул. Шевченка, 9; код ЄДРПОУ 25659958) вчинити дії, спрямовані на набуття права комунальної власності на безхазяйне майно, а саме - гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 17,3389 га за кадастровим номером 7123187000:04:003:0358 в с. Попівка Маньківської територіальної громади Уманського району Черкаської області.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА