Рішення № 128576361, 01.07.2025, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2025
Номер справи
440/10238/24
Номер документу
128576361
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/10238/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Полтавській області №7962/0406 від 30.05.2024, №7960/0406 від 30.05.2024 та №7958/0406 від 30.05.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що штрафні санкції за порушення граничних строків сплати самостійно визначених податкових зобов`язань з екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 3619732,15 грн, за розміщення відходів у спеціально відведених місцях в сумі 148489,53 грн, за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення в сумі 7868318,82 грн за І квартал 2022 року у період з 01.03.2020 і до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються. Пізніша дата прийняття пункту 69.1 Перехідних положень ПК України не виключає необхідності та можливості застосування пункту 52-1 Перехідних положень ПК України. Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ не була зупинена дія пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України щодо звільнення від відповідальності, як і не виключена така з ПК України.

Також позивачем зауважено, що при формуванні акту перевірки та при прийнятті оскаржуваних

рішень податковий орган не зважив на ті обставини, в яких підприємство провадило свою діяльність (обстріли, руйнування), не врахував висновків ТПП України (щодо воєнного стану) та не розтлумачив ситуацію на користь платника податків, як до того зобов`язує Податковий кодекс України. Не враховано відповідачем і обставину щодо дати фактичної сплати позивачем податкового зобов`язання до бюджету, яка здійснена без невиправданого зволікання, що є свідченням добросовісної поведінки платника податків в умовах війни та завданих йому руйнувань. Отже, на переконання позивача, контролюючий орган мав можливість і повинен був при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень рішень застосувати положення пункту 113.6 ПК України та обрахувати штрафні санкції з коефіцієнтом 50%, однак порушив приписи пункту 113.6 ПК України.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

У наданому до суду відзиві на позовну заяву /а.с. 51-54/ представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених п.п.112.8.9 п.112.8 ст.112 Кодексу (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому, вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються. Отже, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, переважають норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов`язків у випадках та за умов, передбачених п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу. Тому, норма п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання з екологічного податку на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану. Законом №2260-ІХ було внесено зміни до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу. Відповідно до нової редакції цієї норми тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків. З огляду на вищенаведене, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкового зобов`язання в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, а саме з 01.03.2020 по 26.05.2022. Крім того, у разі неможливості виконання податкових обов`язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, платники податків на дату набрання чинності наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 мали можливість подати до контролюючого органу не пізніше 30.09.2022 заяву про відсутність можливості виконання своїх податкових обов`язків разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, що підтверджують таку неможливість, проте від платника ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" такої заяви на адресу ГУ ДПС у Полтавській області не надходило.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/10238/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.

У відповіді на відзив на позовну заяву, що надійшла до суду 18.09.2024 /а.с. 67/, позивач наполягає на тому, що заперечуючи проти позову, відповідач у відзиві зазначає, що пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України має перевагу над пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України. Позивач не погоджується з таким висновком, вказуючи, що обидві норми діяли в часі разом і створили правову невизначеність, тому відповідач мав застосувати пункт 56.21 статті 56 ПК України. Зауважував, що з даного приводу Верховний Суд в своїх рішеннях у справі №520/18349/23 (постанова від 02.04.2024) та №380/7070/23 (постанова від 07.02.2024) зазначив, що законні очікування платника податків щодо незастосування відповідальності в період дії "ковідного захисту" охоплюються дією пункту 52-1 Перехідних положень ПК України. Однак, різне тлумачення в ході правозастосування викликає підпункт 69.1 пункту 69 Перехідних положень ПК України, в редакції, яка набула чинності з 27.05.2022. Також зроблено висновки щодо правової невизначеності і відсутності переваги однієї норми над іншою.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 42225136, перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Полтавській області, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 16/.

ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" відповідно до пункту 240.1 статті 240 Податкового кодексу України є платником екологічного податку, що учасниками справи не заперечується.

Позивачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з екологічного податку за 1 квартал 2022 року від 06.07.2022 (зареєстровано в податковому органі за вх.№9132323539 від 19.07.2022) з:

- додатком 1 "Розрахунок №1 за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення" від 06.07.2022, в якому платником самостійно задекларовано податкове зобов`язання до сплати на суму 3 619 732,15 грн;

- додатком 1 "Розрахунок №2 за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення" від 06.07.2022, в якому платником самостійно задекларовано податкове зобов`язання до сплати на суму 7 868 318,82 грн;

- додатком 3 "Розрахунок №1 за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах" від 06.07.2022, в якому платником самостійно задекларовано податкове зобов`язання до сплати на суму 148 489,53 грн /а.с. 25-29/.

Згідно наявних у матеріалах справи платіжних інструкцій вищевказані податкові зобов`язання фактично сплачені товариством 07.09.2022 /а.с. 30-32/.

23.04.2024 головним державним інспектором Кременчуцького відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Полтавській області Бондаренко О.М. на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкового зобов`язання з екологічного податку за І квартал 2022 року (адміністративний район 1603) по ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ".

За наслідками камеральної перевірки складено акт від 23.04.2024 №5453/16-31-04-06-03/42225136 (далі - акт перевірки) /а.с. 33-35/, в якому встановлено порушення платником ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" пункту 250.2 статті 250 та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України щодо терміну сплати узгоджених сум грошового зобов`язання з екологічного податку:

- за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення по коду бюджетної класифікації 19010100 за 1 квартал 2022 року при граничному строку сплати - 01.08.2022, за даними ІКП фактично сплачено 07.09.2022;

- за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення по коду бюджетної класифікації 19011000 за 1 квартал 2022 року при граничному строку сплати - 01.08.2022, за даними ІКП фактично сплачено 07.09.2022;

- за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах по коду бюджетної класифікації 19010300 за 1 квартал 2022 року при граничному строку сплати - 01.08.2022, за даними ІКП фактично сплачено 07.09.2022.

Акт перевірки надіслано позивачу засобами поштового зв`зку та отримано останнім 02.05.2024, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 58/.

На підставі висновків акту перевірки Головним управлінням ДПС у Полтавській області 30.05.2024 прийняті податкові повідомлення-рішення за формою "Ш":

- №7962/0406, яким товариству нараховано штрафні санкції з екологічного податку на загальну суму 361 973,22 грн за порушення термінів сплати узгоджених сум податкового зобов`язання з екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення по коду бюджетної класифікації 19010100 за 1 квартал 2022 року /а.с. 36/;

- №7960/0406, яким товариству нараховано штрафні санкції з екологічного податку на загальну суму 14 848,95 грн за порушення термінів сплати узгоджених сум податкового зобов`язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах по коду бюджетної класифікації 19010300 за 1 квартал 2022 року /а.с. 37/;

- №7958/0406, яким товариству нараховано штрафні санкції з екологічного податку на загальну суму 786 831,89 грн за порушення термінів сплати узгоджених сум податкового зобов`язання з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення по коду бюджетної класифікації 19011000 за 1 квартал 2022 року /а.с. 38/.

Зазначені вище податкові повідомлення-рішення направлені контролюючим органом на податкову адресу ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" та 03.06.2024 вручені платнику податків /а.с. 58 зі звороту/.

В результаті оскарження позивачем вищевказаних податкових повідомлень-рішень в адміністративному порядку ДПС України рішенням про результати розгляду скарги від 09.08.2024 №24450/6/99-00-06-03-02-06 залишила без змін податкові повідомлення-рішення, а скаргу - без задоволення /а.с. 39-40/.

Не погодившись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" звернулося до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, є Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема, своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах (підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України).

Згідно з пунктом 86.2 статті 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 31.1 статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

За змістом пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

В силу вимог пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 240.1 статті 240 розділу VІІІ "Екологічний податок" ПК України визначено, що платниками податку є суб`єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти;

розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання);

утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу (пункт 250.1 статті 250 ПК України).

Пунктом 250.2 статті 250 ПК України встановлено, що платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації:

за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об`єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об`єктів;

за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк - за місцем перебування платника на податковому обліку у контролюючих органах.

Відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов`язання регламентована статтею 124 ПК України.

Так, за приписами пункту 124.1 статті 124 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім грошового зобов`язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Якщо зарахування коштів з електронного рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в оплату узгодженої суми грошового зобов`язання, визначеного в уточнюючому розрахунку до податкової декларації, здійснюється на наступний операційний день, штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

З аналізу вказаних правових норм слідує, що на платника податків покладено обов`язок щодо сплати суми податкового зобов`язання, зазначеної у поданій ним податковій декларації з екологічного податку, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Недотримання вказаних строків сплати (перерахування) грошового зобов`язання свідчить про наявність порушення, за яке пунктом 124.1. статті 124 Податкового кодексу України передбачена відповідальність у вигляді штрафу, розмір якого залежить від тривалості затримки сплати грошового зобов`язання.

Суд враховує, що 18.03.2020 набрав чинності Закон від 17.03.2020 № 533-IX, яким підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнено пунктом 52-1, який, з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 № 540-IX та Законом України від 13.05.2020 №591-ІХ, передбачив, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан, який в подальшому на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 03.03.2022 №2118-IX (надалі також - Закон №2118-IX).

Цим Законом, який набрав чинності 07.03.2022, підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений абзацом першим пункту 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Крім того, Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений і підпунктами 69.1 та 69.9 пункту 69 такого змісту:

"У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні";

"Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи".

З огляду на прийняття Закону України № 2142-IX від 24.03.2022 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" у підпункті 69.1 слова "трьох місяців" замінені словами "шести місяців".

12.05.2022 Верховна Рада України прийняла Закон №2260-IX, який набрав чинності 27.05.2022 та яким підпункт 69.1 пункту 69 "Перехідних положень" ПК України викладений у такій редакції:

"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року".

Відповідно до нової редакції підпункту 69.9 пункту 69 Перехідних положень ПК України у зв`язку із набранням чинності Закону від 12.05.2022 №2260-IX для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

Закон від 12.05.2022 №2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 Перехідних положень ПК України виклав у редакції, відповідно до якої у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з набуттям чинності Законом від 12.05.2022 №2260-IX встановлене підпунктом 69.1 пункту 69 "Перехідних положень" ПК України звільнення від відповідальності стало залежним від доведення, у визначеному законодавством порядку, можливості або неможливості платником виконання свого обов`язку, зокрема, щодо подання звітності, сплати податків та зборів.

Відповідний Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225.

При цьому законодавець припинив дію мораторію з 27.05.2022, поновивши з цього моменту обов`язок, зокрема, подання звітності, сплати податків та зборів, передбачивши, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року".

Законом України від 13.12.2022 №2836-IX, який набрав чинності 03.01.2023, підпункт 69.1 викладено в редакції, яка передбачив, зокрема, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року; строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року).

Предметом спору у цій справі є податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 30.05.2024 №7962/0406, яким позивачу нараховано штрафні санкції з екологічного податку на загальну суму 361 973,22 грн за порушення термінів сплати узгоджених сум податкового зобов`язання з екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення по коду бюджетної класифікації 19010100 за 1 квартал 2022 року; №7960/0406, яким товариству нараховано штрафні санкції з екологічного податку на загальну суму 14 848,95 грн за порушення термінів сплати узгоджених сум податкового зобов`язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах по коду бюджетної класифікації 19010300 за 1 квартал 2022 року; №7958/0406, яким товариству нараховано штрафні санкції з екологічного податку на загальну суму 786 831,89 грн за порушення термінів сплати узгоджених сум податкового зобов`язання з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення по коду бюджетної класифікації 19011000 за 1 квартал 2022 року.

Із розрахунку штрафних санкцій за цими податковими повідомленнями-рішеннями слідує, що розмір штрафної санкції у 10 % визначено відповідно до п. 124.1. статті 124 ПК України у зв`язку з несвоєчасною сплатою товариством узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання з екологічного податку.

Як свідчать матеріали справи, ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" подано до контролюючого органу податкову декларацію з екологічного податку за 1 квартал 2022 року від 06.07.2022 (зареєстровано в податковому органі за вх.№9132323539 від 19.07.2022) за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 з: - додатком 1 "Розрахунок №1 за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення" від 06.07.2022, в якому платником самостійно задекларовано податкове зобов`язання до сплати на суму 3 619 732,15 грн; - додатком 1 "Розрахунок №2 за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення" від 06.07.2022, в якому платником самостійно задекларовано податкове зобов`язання до сплати на суму 7 868 318,82 грн; - додатком 3 "Розрахунок №1 за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах" від 06.07.2022, в якому платником самостійно задекларовано податкове зобов`язання до сплати на суму 148 489,53 грн.

Граничний термін сплати вказаних зобов`язань - 01.08.2022, фактична дата сплата зобов`язань - 07.09.2022 (затримка на 37 днів).

Суд враховує, що відповідно до пункту 3 Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України та переліків документів на підтвердження, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 (в подальшому Порядок № 225), у разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Згідно із пунктом 4 Порядку №225 у разі відсутності у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу, платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов`язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов`язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

Відповідно до пункту 7 Порядку №225, платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов`язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Отже, з огляду на те, що позивачем у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього Порядку заяви у довільній формі та відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку, відповідно до вимог Порядку №225, до контролюючого органу не надано, позивач вважався таким, що має можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Суд вважає безпідставними посилання позивача на те, що у спірному випадку застосуванню підлягали саме приписи пункту 52-1, а не пункту 69.1 Перехідних положень ПК України, оскільки як вже зазначалося судом вище з набуттям чинності Законом від 12.05.2022 №2260-IX - 27.05.2022, дія мораторію застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовується.

Суд бере до уваги, що відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Варто зазначити, що ПК України не містить визначення поняття "вина", однак умови, за яких особа вважається винною, наведені у пункті 112.1 та пункті 112.2 статті 112 ПК України, відповідно до яких особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

При цьому, необхідно враховувати, що вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

Таким чином, умовами, які визначають вину особи, у розумінні ст. 112 ПК України є:

- встановлення можливості дотримання особою правил та норм, за порушення яких Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжиття цією особою достатніх заходів щодо їх дотримання;

- доведення контролюючим органом того, що вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

У постановах від 16.03.2023 у справі № 600/747/22-а, від 03.08.2023 у справі №520/22505/21, від 22.08.2023 у справі №520/18519/21 Верховний Суд сформулював позицію, яка, якщо її систематизувати, полягає в тому, що відповідальність, передбачена пунктом 124.1 статті 124 ПК України, не пов`язана із встановленням/доведенням вини платника податків у формі умислу у вчиненому діянні (дії або бездіяльності). Для притягнення до фінансової відповідальності платника податків згідно з цією нормою за загальним правилом достатнім є виявлення факту допущення платником податків порушення строку сплати узгодженої суми грошового зобов`язання. Водночас, обов`язковою умовою, з якою законодавець пов`язує настання відповідальності у вигляді штрафу за пунктами 124.2 та 124.3 статті 124 ПК України є доведення контролюючим органом вини платника податків у формі умислу, а саме, - що платник податків мав можливість вжити заходи щодо дотримання правил та норм ПК України, але умисно не вчиняв певні дії щодо сплати узгодженої суми грошового зобов`язання.

Зважаючи на те, що до позивача застосовано штрафні санкції відповідно до пункту 124.1. статті 124 ПК України, встановлення/доведення вини платника податків у формі умислу є необов`язковим.

Обставин, передбачених пунктом 112.8. статті 112 ПК України, що звільняють позивача від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень, контролюючим органом не встановлено, як і не встановлено їх судом в ході розгляду справи.

З урахуванням затримки сплати позивачем податкових зобов`язань з екологічного податку (більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання) контролюючим органом правомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що контролюючий орган мав можливість і повинен був при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень рішень застосувати положення пункту 113.6 ПК України та обрахувати штрафні санкції з коефіцієнтом 50%.

Відповідно до пункту 113.6. статті 113 ПК України у разі наявності хоча б однієї обставини, що пом`якшує відповідальність, розмір штрафу становить 50 відсотків від розміру, встановленого відповідною статтею цього Кодексу.

Перелік обставин, які пом`якшують відповідальність особи, міститься у статті 112-1 ПК України, яка передбачає, що до обставин, що пом`якшують відповідальність особи за вчинення правопорушень, належать: вчинення діяння під впливом погрози, примусу або через матеріальну, службову чи іншу залежність; вчинення діяння при збігу тяжких особистих чи сімейних обставин; самостійне повідомлення платником податків про вчинене ним правопорушення (крім складів правопорушень, передбачених статтями 123 та 125-1 цього Кодексу) (пункт 112-1.1).

Контролюючий орган може визнати обставинами, що пом`якшують відповідальність особи, також і інші обставини, не передбачені пунктом 112-1.1 цієї статті (пункту 112-1.2.).

Суд зазначає, що обставини, на які посилається позивач (ракетні обстріли, руйнування під час воєнного стану), могли бути підставою для звернення позивача до контролюючого органу із заявою про неможливість виконання податкових обов`язків у встановленому законодавством порядку, проте доказів реалізації позивачем права підтвердити неможливість виконання ним обов`язків, що мало б наслідком звільнення від відповідальності, до суду не надано. Водночас такі обставини не віднесені ПК України імперативно до обставин, що пом`якшують відповідальність особи за вчинення правопорушень, тому відсутні підстави для висновку про обов`язок контролюючого органу розрахувати розмір штрафу відповідно до пункту 113.6. статті 113 ПК України.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд доходить висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідача прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством, обґрунтовано, у зв`язку з чим позовні вимоги щодо визнання їх протиправними та скасування задоволенню не підлягають.

Отже, у позові належить відмовити у повному обсязі.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Зважаючи на те, що судом у позові відмовлено, а відповідачем не понесено судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" (вул. Свіштовська, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 42225136) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код ВП 44057192) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.В. Довгопол