Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 562/2280/24
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.06.2025 року Суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Саган Л.В., за участю захисника - адвоката Сауха Р.П., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділення поліції№ 6Рівненського районногоуправління поліціїГУНП вРівненській областіпро притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , офіційно не працевлаштованого,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
роз`яснивши правопорушнику права, передбачені ст.268 КУпАП, -
в с т а н о в и в :
09червня 2024рокуо 01год.30хв. у с.Кунин Рівненського району (раніше Здолбунівського району) Рівненської області по вул.Новій, 3 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки "Опель Омега", номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп`яніння, чим порушив вимоги пункту 2.9 "а" Правил дорожнього руху.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в скоєнні інкримінованого правопорушення не визнав. Пояснив суду, що 09 червня 2024 року він ремонтував свій автомобіль "Опель Омега", номерний знак НОМЕР_1 , за місцем проживання свого кума ОСОБА_2 у селищі Мізоч Рівненського району (раніше Здолбунівського району) Рівненської області. Йому допомагав товариш ОСОБА_3 . Коли вони з товаришем поверталися додому в с.Кунин Рівненського району Рівненської області, близько 01 год. 00 хв. 09червня 2024року біля магазину "Сотка" в селищі Мізоч Рівненського району Рівненської області його транспортний засіб "Опель Омега", номерний знак НОМЕР_1 , зупинив незнайомий чоловік і попросив підвезти його до с.Кунин. У цей час він перебував за кермом автомобіля у тверезому стані. По дорозі незнайомий йому чоловік попросив у нього дозволу сісти за кермо його автомобіля, на що він погодився. Коли незнайомий чоловік, перебуваючи за кермом його автомобіля, об`їжджав яму, яка знаходилася на проїзній частині, то не впорався з керуванням, внаслідок чого автомобіль з`їхав на узбіччя та перекинувся. У результаті дорожньо-транспортної пригоди він та його товариш ОСОБА_3 отримали тілесні ушкодження. Приблизно через 15 хв. після скоєння ДТП приїхала швидка медична допомога та працівники поліції. Швидка допомога доставила його в лікарню, однак він від госпіталізації відмовився. Чи були завдані тілесні ушкодження незнайомому чоловіку, йому не відомо, оскільки, коли приїхали працівники поліції і швидка медична допомога, то на місці скоєння дорожньо-транспортної пригоди незнайомого чоловіка не було. Вважає, що працівники поліції безпідставно склали щодо нього протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, чим порушили чинне законодавство. Просить закрити провадження у справі в зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Вислухавши пояснення правопорушника, захисника, свідка, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно доч.5 ст.14 Закону України «Про дорожній рух»учасники дорожнього руху зобов`язані: знати і неухильно дотримуватись вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Згідно з п.2.9 "а" Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп`яніння визначається ст.266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду" від 17 грудня 2008 року № 1103 та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858.
Відповідно до цих нормативних актів оглядові підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного чи іншого сп`яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Положеннями частин 1-3 ст.266 КУпАП визначено, що особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Пунктом 12 Розділу ІІІнструкції "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженоїНаказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735(далі Інструкція) встановлено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу Iцієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.
Відповідно до п.9 Розділу ІІ Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров`я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно з ч.4ст.266 КУпАПогляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, повністю та об`єктивно підтверджується зібраними по справі доказами, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 850745 від 05 липня 2024 року, результатом токсикологічного дослідження № 531 від 10 червня 2024 року, постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 29 липня 2024 року в справі №562/2281/24, письмовими поясненнями свідка ОСОБА_4 від 13 серпня 2024 року, відеозаписом з нагрудної камери поліцейського та іншими доказами по справі.
Зазначені вище докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки оформлені у визначеному процесуальним законом порядку. Підстав вважати їх недопустимими суд не вбачає.
Протокол про адміністративне правопорушення, який складений з виконанням процесуальних вимог уповноваженою особою, є документом, який офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій і є одним з основних джерел доказів.
Протокол проадміністративне правопорушеннясерії ААД№ 850745від 05липня 2024року підписано ОСОБА_1 і будь-яких заперечень під час його складання протокол не містить.
Матеріали провадження не містять відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження скаржником цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Згідно рапорта поліцейського СРПП відділення поліції № 6 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області Макарука Л. від 09 червня 2024 року, після скоєння дорожньо-транспортної пригоди водія ОСОБА_1 відразу було госпіталізовано в лікарню, тому огляд на стан сп`яніння водія проводився в медичному закладі.
Як вбачається з результату токсикологічного дослідження № 531 від 10 червня 2024 року, вміст алкоголю у крові ОСОБА_1 станом на 09 червня 2024 року о 03 год. 00 хв. становить 2,9 проміле.
Постановою Здолбунівського районногосуду Рівненськоїобласті від29липня 2024року всправі №562/2281/24,яка набралазаконної сили07жовтня 2024року, ОСОБА_1 визнано винниму скоєнніправопорушення,передбаченого ст.124КУпАП,та застосованоадміністративне стягненняу видіштрафу врозмірі 850гривень.За змістомпостанови суду,09червня 2024рокуо 01год.30хв. у с.Кунин Рівненського району (раніше Здолбунівського району) Рівненської області по вул.Новій, 3 водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки "Опель Омега", номерний знак НОМЕР_1 , був неуважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не вибрав безпечної швидкості руху, чим порушив вимоги пунктів 2.3 "б", 12.1 Правил дорожнього руху, в результаті чого не впорався з керуванням та допустив з`їзд за межі проїзної частини з подальшим перекиданням транспортного засобу.
З відеозапису з нагрудної камери поліцейського, який міститься у матеріалах справи, вбачається, що 09 червня 2024 року о 01 год. 30 хв. у с.Кунин Рівненського району Рівненської області по вул.Новій, 3 ОСОБА_1 перебував за кермом транспортного засобу та підтвердив, що вживав алкогольні напої, а саме: пиво.
Пояснення свідка ОСОБА_3 (який є товаришем правопорушника ОСОБА_1 ) про те,що закермом автомобілябув незнайомийчоловік,а не ОСОБА_1 , суд визнаєнеправдивими та розцінює як сприяння правопорушнику уникнути відповідальності за вчинене правопорушення.
Заперечення правопорушником ОСОБА_1 факту керування транспортним засобом розцінюються судом, як обраний спосіб захисту, з метою уникнення від відповідальності.
Доводи захисника Сауха Р.П. про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи та повністю спростовуються дослідженими в судовому засіданні доказами, які узгоджуються між собою та є такими, що повністю відповідають обставинам справи. Жодних доказів про порушення законодавства працівниками поліції (висновок службового розслідування, оскарження дій, рішення суду тощо) ОСОБА_1 та його захисник суду не надали.
За таких обставин направлені до суду матеріали та їх аргументація, на думку суду, не являються сумнівними, узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».
Оцінюючи докази в сукупності, суд вважає їх достовірними і достатніми для визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Невизнання вини правопорушником в інкримінованому адміністративному правопорушенні суд розцінює як обраний спосіб захисту з метою уникнути відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.
Пом`якшуючих та обтяжуючих відповідальність обставин судом не встановлено.
Враховуючи характер та ступінь небезпеки вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, суд вважає за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно положень ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст.40-1, ч.1 ст.130, 221, 280, 283, 284 КУпАП, -
п о с т а н о в и в :
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, та піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (Сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (Один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ 37993783), банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 605 (Шістсот п`ять) грн. 60 коп.
На підставі ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ч.1 ст.308 КУпАП).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ч.2 ст.308 КУпАП).
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Здолбунівський районний суд Рівненської області.
С у д д я