Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 489/4726/25
Провадження № 3/489/1417/25
Інгульський районний суд міста Миколаєва
Постанова
іменем України
01 липня 2025 року місто Миколаїв
Суддя Інгульського районного суду міста Миколаєва Рибіцька К.О., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Головного управління ДПС у Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , керівника ТОВ «Автошлях Трейд», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 155-1 КУпАП,
встановила:
Згідно зпротоколом проадміністративне правопорушення№350від 09.06.2025,вбачається що30.05.2025о 16:07год вході фактичноїперевірки керівникомТОВ «АВТОШЛЯХТРЕЙД»,яким є ОСОБА_1 , роздруковано Х-звіт денний від 30.05.2025 о 16:07:29, в якому зазначено залишки нафтопродуктів на момент проведення перевірки, та в присутності посадових осіб контролюючого органу знято залишки пального за адресою: вул. Інгульська перша, буд. 1/Л, Інгульський р-н, м. Миколаїв, Миколаївська область, що відображено в Акті зняття залишків товарно-матеріальних цінностей (пального), які знаходяться за адресою місця перевірки. За результатами проведеної фактичної перевірки АЗС, розташованої за адресою: вул. Інгульська перша, буд, 1/Л, Інгульський р-н, м. Миколаїв, Миколаївська область ТОВ «АВТОШЛЯХ ТРЕЙД» (код за ЄДРПОУ: 41793466) встановлено нестачу: 59,07 л «Бензин А-95 Євро 5» (резервуар №2) за ціною реалізації 48,0 грн на загальну суму 2835,36 грн, та нестачу 195,76 л «Диз. паливо Євро 5» (резервуар №4) за ціною реалізації 44,0 грн на загальну суму 8613,44 грн, що свідчить про реалізацію пального без застосування реєстратора розрахункових операцій та невидачу відповідного розрахункового документу за продане пальне, що є порушенням п.1, п.2 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року М265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями. Вищевказані порушення відображені в акті фактичної перевірки ТОВ «АВТОШЛЯХ ТРЕЙД» від 09.06.2025 №8516/Ж5/14/29/07/41793466.
ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності раніше в 2025 році, а саме: на підставі постанови Корабельного районного суду м. Миколаєва №3/488/400/25 від 17.04.2025 згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №114 від 24.02.2025 року за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, та на підставі постанови Інгульського районного суду міста Миколаєва №489/1508/25 від 24.04.2025, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №113 від 24.02.2025 за скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не з`явилася двічі, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялася шляхом направлення судової повістки, телефонограмою, за допомогою СМС повідомлення та оголошенням на сайті судової влади. Таким чином, судом вжито всіх можливих заходів для своєчасного виклику особи до суду. До суду не надходило клопотання про відкладення розгляду справи.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Також уп.41рішення усправі «Пономарьовпроти України» від 03.04.2008 року ЄСПЛконстатував,що «сторонив розумніінтервали часумають вживатизаходів,щоб дізнатисьпро станвідомого їмсудового провадження».
З протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ознайомлений під підпис, відтак обізнаний про те, що протокол перебуває на розгляді в суді, виходячи із практики ЄСПЛ, зобов`язаний вживати заходів для того, щоб дізнатись простан відомогойому судовогопровадження,зокрема отримати судову повістку та з`явитися до суду для розгляду вказаної справи.
Згідно зі ст. 6 Конвенції із захисту прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Суддя враховує, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, самостійно, відповідно до принципу диспозитивності, вирішує питання щодо участі в судовому засіданні.
Отже, оскільки від особи не надходило клопотання про відкладення розгляду справи та остання мала достатньо часу та можливостей реалізувати своє право викласти свої аргументи щодо протоколу про адміністративне правопорушення, тому суддя вважає можливим провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, суд виходить з того, що якщо особисто особа не з`явилася у судове засідання, а суддя вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення (постанови), не відкладаючи розгляд справи, то він може вирішити таку справу. При цьому, основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності чи її захисника, а можливість вирішення справи у відповідному судовому засіданні на підставі наявних доказів.
Також суд враховує той факт, що участь особи в суді при розгляді справи про адміністративне правопорушення вказаної категорії не є обов`язковою.
Таким чином, беручи до уваги розумний строк розгляду справи, відсутність клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, а також відсутність обґрунтованого клопотання необхідності відкладення розгляду справи, суддя приходить до висновку про можливість та доцільність розгляду справи у відсутність особи, відносно якої складено протокол.
Дослідивши матеріали, що знаходяться у справі (протокол про адміністративне правопорушення; копію акта фактичної перевірки від 09.06.2025 №8516/Ж5/14/29/07/41793466 з додатками; копію наказу №712-п від 28.05.2025; копії направлень на перевірку від 30.05.2025; копію запиту про надання документів (копій документів) від 30.05.2025), суд дійшов таких висновків.
Диспозиція ч. 1 ст. 155-1 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно з ч.2 ст.155-1 КУпАП, встановлено відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення.
Відповідно до п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Актом фактичної перевірки та актом зняття залишків товарно-матеріальних цінностей (пального) підтверджується нестача на АЗС, розташованій за адресою: вул. Інгульська перша, буд, 1/Л, Інгульський р-н, м. Миколаїв, Миколаївська область ТОВ «АВТОШЛЯХ ТРЕЙД», а саме: 59,07 л «Бензин А-95 Євро 5» (резервуар №2) за ціною реалізації 48,0 грн на загальну суму 2835,36 грн, та нестачу 195,76 л «Диз. паливо Євро 5» (резервуар №4) за ціною реалізації 44,0 грн на загальну суму 8613,44 грн.
Вказане свідчить про реалізацію пального без застосування реєстратора розрахункових операцій та невидачу відповідного розрахункового документу за продане пальне, що є порушенням п.1, п.2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Постановою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 24.04.2025 по справі №489/1508/25 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Оцінивши сукупність досліджених доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, дійсно повторно допустила порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності.
Таким чином, встановлені суддею обставини вказують на наявність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні інкримінованого їй правопорушення та своїми діями вона вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 155-1 КУпАП.
Враховуючи особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (вдруге протягом року притягується), обставини вчинення адміністративного правопорушення, вважаю за доцільне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу для посадових осіб в межах санкції ч. 2 ст.155-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, на яку накладено стягнення, підлягає стягненню судовий збір в дохід держави.
Керуючись статтями 252,266,280,283,284,285 КУпАП, суддя
постановила:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 155-1 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255 (двісті п`ятдесят п`ять) грн (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач коштів: УК у м.Миколаїв/Інгульський р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, рахунок отримувача: UА448999980313070106000014482).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Інгульський районний суд міста Миколаєва.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя К.О. Рибіцька