Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/13271/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Комунального підприємства "ОПІШНЯ-АГРО" Опішнянської селищної ради до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку про моніторинг,
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство "Опішня-Агро" Опішнянської селищної ради (надалі КП "Опішня-Агро") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку про моніторинг, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати Висновок Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2024-08-19-000584-а від 23.10.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що КП "Опішня-Агро" проведено та повністю виконано процедуру в термін до 11.09.2024, що засвідчено звітом про результати проведення процедури закупівлі UA-2024-08-19-000584-a, дата формування звіту: 11.09.2024. За доводами підприємства, звіт було опубліковано в строк до винесення наказу про проведення моніторингу. Проте Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області відповідно до наказу від 30.09.2024 № 83-3 розпочато моніторинг закупівель, у тому числі закупівлі підприємства UA-2024-08-19-000584-a6 з 30.09.2024 по 21.10.2024. За твердженням позивача, сам момент винесення наказу щодо проведення моніторингу та процедури є незаконною, оскільки суперечить вимогам законодавства; проведення моніторингу органом державного фінансового контролю поза межами строку дії договору про закупівлі не узгоджується з положеннями абзацу другого частини першої статті 8 Закону України "Про публічні закупівлі", що є достатньою і самостійною підставою для скасування оскаржуваного висновку. Позивачем також зазначено, що зауваження відповідача носять суто формальний характер, оскільки жодне з них не пов`язано із забезпеченням ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенням конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганням проявам корупції у цій сфері, розвитком добросовісної конкуренції.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
28.11.2024 до суду надійшов відзив від відповідача, у якому представник відповідача не погоджується з доводами позивача щодо порушення вимог статті 8 Закону України "Про публічні закупівлі". За твердженням відповідача, позивач помилково ототожнює звіт про результати проведення закупівлі із звітом про виконання договору про закупівлю, указані звіти оприлюднюються на різних стадіях проведення процедури закупівлі.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що КП "Опішня-Агро" проведено та повністю виконано процедуру в термін до 11.09.2024, що засвідчено звітом про результати проведення процедури закупівлі UA-2024-08-19-000584-a, дата формування звіту: 11.09.2024. Таким чином, звіт про результати проведення процедури закупівлі дійсно було опубліковано в строк до винесення наказу про проведення моніторингу. Фактичне виконання договору та зобов`язань по ньому було виконано 21.09.2024, що засвідчено відміткою ДКСУ на видатковій накладній №СТ-6208 від 16.09.2024 та платіжній інструкції №61 від 16.09.2024. Дана інформація не запитувалась контролюючим органом та не бралась до уваги.
У запереченнях відповідачем зазначено, що належним підтвердженням виконання сторонами умов договору про закупівлю при закінчення строку його дії можна вважати опублікований замовником в електронній системі закупівель звіт про виконання цього договору. Відповідно, неопублікування звіту про виконання договору про закупівлю в електронній системі закупівель дає підстави уважати, що строк (термін) дії договору про закупівлю не закінчився. За твердженням відповідача, при закінченні строку дії договору про закупівлю, який визначений у такому договорі, за відсутності в електронній системі закупівель звіту про виконання такого договору, орган державного фінансового контролю вправі провести моніторинг процедури закупівлі. Однак, замовником на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель не оприлюднено звіт про виконання договору про закупівлю UA2024-08-19-000584-a, що свідчить про його дію.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що 19.08.2024 КП "Опішня-Агро" в електронній системі закупівель "РгоZогго" було розміщено оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями UА-2024-08-19-000584-а на закупівлю "Мінітрактор DONGFENG DF 404 G2 реверс".
Згідно з даними, розміщених в електронній системі, подана одна тендерна пропозиція від ТОВ СТ-ПРОЗОРО.
Відповідно до протоколу №4 рішення уповноваженої особи КП "Опішня-Агро" від 01.09.2024 № 4 ТОВ СТ-ПРОЗОРО визнано переможцем процедури закупівлі з подальшим укладенням договору.
27.08.2024 відбувся розгляд тендерної пропозиції ТОВ СТ-ПРОЗОРО, після чого визнано переможцем та направлено повідомлення про укладення договору.
11.09.2024 між КП "Опішня-Агро" та ТОВ СТ-ПРОЗОРО укладено договір № 43 про закупілю.
30.09.2024 начальником управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби І.Салогуб винесено наказ № 83-З "Про початок моніторингу закупівель".
За результатами моніторингу закупівлі відповідачем складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі Комунального підприємства "Опішня-Агро" Опішнянської селищної ради UА-2024-08-19-000584-а, який затверджено начальником Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області 21.10.2024 (23.10.2024 оприлюднено в електронній системі).
У констатуючій частині рішення зазначено таке.
"Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Комунального підприємства "Опішня-Агро" Опішнянської селищної ради (далі Замовник) на 2024 рік UAP-2024-08-19-000725-a; тендерну документацію, затверджену рішенням уповноваженої особи замовника від 10.08.2024 № 10/08-8 та оприлюднену 19.08.2024 о 09 год 07 хв; тендерну документацію зі змінами, затверджену рішенням уповноваженої особи замовника від 19.08.2024 № 19/08-9, оприлюднену 19.08.2024 о 09 год 16 хв; тендерну пропозицію учасника ТОВ СТ-ПРОЗОРО; протокольне рішення уповноваженої особи Комунального підприємства "Опішня-Агро" Опішнянської селищної ради від 01.09.2024 № 4; повідомлення про намір укласти договір від 05.09.2024; договір про закупівлю від 11.09.2024 № 43 на суму 465000,00 грн, у т.ч. ПДВ 77500,00 грн з ТОВ СТ- ПРОЗОРО; відповіді замовника на запити органу державного фінансового контролю, оприлюднені 02.10.2024 та 03.10.2024 в електронній системі закупівель. Моніторингом питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення замовником чинного законодавства в частині не оприлюднення переліку змін до тендерної документації. Так, замовником в порушення абзацу 4 пункту 54 Особливостей та пункту 3 частини першої статті 10, абзацу 2 частини другої статті 24 Закону № 922 не оприлюднено перелік змін до тендерної документації, оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель 19.08.2024 о 09 год. 07 хв. Відповідно до абзацу 4 пункту 54 Особливостей та абзацу 2 частини другої статті 24 Закону № 922 замовник разом із змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення. Під час моніторингу встановлено, що замовником в електронній системі закупівель оприлюднено тендерну документацію, затверджену рішенням уповноваженої особи від 10.08.2024 № 10/08-8, яка оприлюднена 19.08.2024 о 09 год. 07 хв, при цьому, встановлено факт внесення змін до неї, а саме: - в пункті 4.4 "Строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт)" розділу І "Загальні положення" тендерної документації "Строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) до 25.08.2024 року" на "Строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) до 31.08.2024 року"; - в таблиці 1 Додатку 5 (технічні вимоги до предмета закупівлі) до тендерної документації "Період постачання товару(ів): протягом строку визначеного умовами Договору (до 25 серпня 2024 року, якщо іншого строку не визначено умовами Договору" на "Період постачання товару(ів): протягом строку визначеного умовами Договору (до 31 серпня 2024 року, якщо іншого строку не визначено умовами Договору)". Вищевказані зміни до тендерної документації та Додатку 5 (технічні вимоги до предмета закупівлі) до тендерної документації оприлюдненої замовником 19.08.2024 о 09 год. 16 хв. в новій редакції тендерної документації, затвердженої рішенням уповноваженої особи замовника від 19.08.2024 № 19/08-9. При цьому, замовник не оприлюднив перелік змін до тендерної документації окремим файлом в електронній системі закупівель, чим порушив абзац 4 пункту 54 Особливостей, пункт 3 частини першої статті 10, абзацу 2 частини другої статті 24 Закону № 922. Також, моніторингом установлено, що замовником в порушення пункту 7 частини першої статті 10 Закону № 922 порушено строки оприлюднення інформації про закупівлю, а саме протокольного рішення уповноваженої особи Комунального підприємства "Опішня-Агро" Опішнянської селищної ради від 01.09.2024 № 4 (щодо розгляду тендерних пропозицій учасника та визначення переможця процедури закупівлі), яке затверджено 01.09.2024 № 4 та оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель 05.09.2024. Відповідно до пункту 7 частини першої статті 10 Закону № 922 замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження. Окрім того, замовником на порушення пункту 8 частини першої статті 10 Закону № 922 повідомлення про намір укласти договір про закупівлю оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель 05.09.2024 чим порушено строки оприлюднення інформації про закупівлю, оскільки рішення уповноваженої особи замовника щодо розгляду тендерних пропозицій учасника затверджено 01.09.2024 та мало бути оприлюднено протягом одного дня з дня його затвердження. Відповідно до пункту 8 частини першої статті 10 Закону № 922 замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі. Таким чином, замовником несвоєчасно оприлюднено протокол рішення уповноваженої особи замовника, щодо розгляду тендерних пропозицій учасника та визначення переможця процедури закупівлі та повідомлення про намір укласти договір про закупівлю в електронній системі закупівель, чим порушено пункти 7 та 8 частини першої статті 10 Закону № 922. Окремо слід зазначити, що замовником у протокольному рішенні уповноваженої особи замовника, щодо розгляду тендерних пропозицій учасника та визначення переможця процедури закупівлі від 01.09.2024 № 4, вказано, що замовником "…відповідно до вимог п. 40 Постанови №1178, замовник 27.08.24, 00:01 Замовник звернувся до учасника з вимогою про усунення невідповідностей, шляхом оприлюднення в системі публічних закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в електронній системі закупівель. На виконання зазначеної вимоги Учасником до 27.08.2024 00:00 було завантажено до системи публічних закупівель інформацію та документи, що підтверджують відповідність учасника вимогам, визначеним у Документації…". Проте, відомості веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель не свідчать, що Замовником надавалася Учаснику вимога про усунення невідповідностей, а учасник надавав на таку вимогу відповідь. Моніторингом питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону № 922 та Особливостей, встановлено порушення замовником чинного законодавства, а саме пункту 1 частини другої, абзацу 1 частини третьої статті 22 Закону № 922 та абзацу 1 пункту 28 Особливостей з огляду на наступне. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 22 Закону № 922 у тендерній документації зазначаються такі відомості, зокрема, інструкція з підготовки тендерних пропозицій. Згідно з абзацом 1 частини третьої статті 22 Закону № 922, тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. Абзацом 1 пункту 28 Особливостей визначено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону № 922 з урахуванням цих Особливостей. При цьому, в пункті 44 Особливостей передбачено вичерпний перелік підстав для відхилення. Так, згідно абзацу 8 підпункту1 пункту 44 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли учасник процедури закупівлі є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь/ Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь/ Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації/ Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/ Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь/ Ісламської Республіки Іран (за винятком товарів походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176). Поряд з цим, абзацом 1 пункту 28 Особливостей визначено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону № 922 з урахуванням цих Особливостей. Так, замовником в тендерній документації у підпункті 1 пункту 3 "Відхилення тендерних пропозицій" розділу 5 "Оцінка тендерної пропозиції" зазначено, зокрема: "…є юридичною особою резидентом Російської Федерації/Республіки Білорусь державної форми власності, юридичною особою, створеною та/або зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь, та/або юридичною особою, кінцевим бенефіціарним власником (власником) якої є резидент (резиденти) Російської Федерації/Республіки Білорусь, або фізичною особою (фізичною особою підприємцем) резидентом Російської Федерації/Республіки Білорусь, або є суб`єктом господарювання, що здійснює продаж товарів, робіт, послуг походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь (за винятком товарів, робіт та послуг, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування"). Отже, на дату проведення процедури закупівлі № UA-2024-08-19-000584-a чинна редакція Особливостей зі змінами від 09.07.2024, викладена з інформацією щодо заборони здійснення закупівель товарів походженням, в тому числі, з Ісламської Республіки Іран, а також інформації щодо випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА. Також, моніторингом даного питання встановлено, що абзацом першим пункту 31 Особливостей визначено, що тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону. Так, замовником в тендерній документації у пункті 1 "Кінцевий строк подання тендерної пропозиції" розділу 4 "Подання та розкриття тендерної пропозиції" зазначено, що "..тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону". Тоді як, на дату проведення вищевказаної закупівлі (19.08.2024) чинна редакція Особливостей зі змінами від 09.07.2024, викладена з вимогами, що тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону. Враховуючи викладене, тендерна документація замовником складена з порушенням пункту 1 частини другої статті 22, абзацу 1 частини третьої статті 22 Закону № 922 та пунктів 28 Особливостей. Крім цього, моніторингом вищезазначеного питання встановлено. Згідно з абзацом 10 пункту 28 Особливостей тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації. Поряд з цим, відомості веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель свідчать, що замовником вищезазначені окремі додатки до тендерної документації відсутні, чим порушено абзац 10 пункту 28 Особливостей. Моніторингом питання відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця встановлено порушення замовником чинного законодавства в частині наступного. Так, на виконання вимоги тендерної документації замовника (додаток 6 "Форма Пропозиція" до тендерної документації) учасником ТОВ "СП-ПРОЗОРО" у складі тендерної пропозиції завантажено файл "Документи пропозиції (6).pdf", де наявний документ "Пропозиція" від 26.08.2024 №1212, в якому міститься пункт 7 "Строк виконання зобов`язань за умовами договору (з боку учасника): 2 (два) календарних днів (з дня отримання заявки від замовника)". Разом з цим, пунктом 5.1 укладеного між замовником та переможцем Договору від 11.09.2024 № 43 передбачено: "Термін виконання зобов`язань за Договором: Постачальник повинен поставити товари та передати Замовнику протягом 5 (п`яти) календарних днів з дня отримання заявки від Замовника…". Поряд з цим, пунктом 18 Особливостей визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, що не забезпечено замовником. При цьому, відповідно до підпункту 2 пункту 21 Особливостей договір про закупівлю послуги є нікчемним у разі укладення договору про закупівлю з порушенням вимог пункту 18 цих Особливостей. Таким чином, замовником укладено договір про закупівлю від 11.09.2024 № 43 на суму 465000,00 грн, у тому числі ПДВ 77500,00 грн. з порушенням вимог пункту 18 Особливостей. За даними веб-порталу https://spending.gov.ua/ замовником сплачено в повному обсязі за договором про закупівлю товарів від 11.09.2024 № 43".
Позивач не погодився з цим висновком Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби щодо проведення моніторингу процедури закупівлі та звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному висновку Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби щодо проведення моніторингу процедури закупівлі № UА-2024-08-19-000584-а, суд дійшов таких висновків.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади на момент оголошення спірної закупівлі визначалися Законом України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922-VIII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі за текстом - Закон №922-VIII).
Згідно з частиною першою статті 8 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.
Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев`ятій статті 3 цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі за текстом Закон № 2939-ХІІ) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Пунктом 7 цього Положення передбачено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Відповідно до статті 5 Закону № 2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об`єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Частиною другою статті 8 Закону № 922-VІІІ передбачено, що рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Частиною шостою статті 8 Закону № 922-VІІІ передбачено, що за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Принципами публічних закупівель відповідно до статті 5 Закону № 922-VІІІ є: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону № 922-VІІІ замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: 1) оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю: оголошення про проведення відкритих торгів - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж; оголошення про проведення конкурентного діалогу - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж; оголошення про проведення торгів з обмеженою участю - не пізніше ніж за 30 днів до кінцевої дати отримання документів, поданих на кваліфікаційний відбір.
Частиною першою статті 16 Закону № 922-VІІІ передбачено, що замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Відповідно до частини другої статті 16 Закону № 922-VІІІ замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: 1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; 3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); 4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 16 Закону № 922-VІІІ у разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини). Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб`єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Під час проведення торгів із обмеженою участю замовником застосовуються всі кваліфікаційні критерії, встановлені частиною другою цієї статті.
Пунктом 2 частини другої статті 22 Закону № 922-VІІІ визначено, що тендерна документація повинна містити, зокрема, один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об`єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 25 Закону № 922-VІІІ замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції. У разі якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції/пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції. Розмір забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення тендеру/спрощеної закупівлі на закупівлю робіт та 3 відсотків у разі проведення тендеру/спрощеної закупівлі на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією/оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Відповідно до частин першої та третьої статті 28 Закону № 922-VІІІ перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни/приведені ціни тендерних пропозицій/пропозицій. Розкриття тендерних пропозицій/пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям/умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, а також з інформацією та документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель одразу після завершення електронного аукціону. У разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні, електронною системою закупівель автоматично розкриваються всі файли тендерної пропозиції, крім інформації про ціну/приведену ціну тендерної пропозиції.
Протокол розкриття тендерних пропозицій/пропозицій формується та оприлюднюється електронною системою закупівель автоматично в день розкриття тендерних пропозицій/пропозицій.
За приписами частин першої, дев`ятою, одинадцятою та дванадцятою статті 29 Закону № 922-VІІІ оцінка тендерних пропозицій/пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, шляхом застосування електронного аукціону. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично.
Після оцінки тендерних пропозицій/пропозицій замовник розглядає на відповідність вимогам тендерної документації/оголошення про проведення спрощеної закупівлі тендерну пропозицію/пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною.
У разі відхилення тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію/пропозицію у списку пропозицій, розташованих за результатами їх оцінки, починаючи з найкращої, у порядку та строки, визначені цією статтею.
Якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації до проведення оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за дотриманням законодавства у сфері публічних закупівель шляхом їх моніторингу, за результатами здійснення якого посадовою особою складається висновок про результати моніторингу закупівлі.
При виявленні порушень законодавства у сфері публічних закупівель орган державного фінансового контролю у висновку здійснює його опис та зазначає про спосіб його усунення.
Отже, з метою усунення виявленого під час моніторингу порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель у висновку має міститися вимога зобов`язального характеру, яка є обов`язковою для виконання.
Аналогічний правовий висновок наведено у постанові Верховного Суду від 05.05.2021 у справі № 160/4421/20.
Згідно з частиною третьою статті 8 Закону № 922-VIII повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.
Частиною другою статті 8 Закону № 922-VІІІ передбачено, що рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Як встановлено судом, Управлінням Північно-східним офісом Держаудитслужби в Полтавській області на підставі наказу від 30.09.2024 № 83-3 відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 10 Положення про Північно-східний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, здійснено моніторинг процедури закупівлі "Мінітрактор DONGFENG DF 404 G2 реверс", ідентифікатор закупівлі UА-2024-08-19-000584-а, яку проведено КП "Опішня-Агро" щодо дотримання позивачем законодавства у сфері публічних закупівель .
У переліку процедур закупівель (додаток до вищезазначеного наказу від 30.09.2024) наведено підстави для здійснення моніторингу закупівлі виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
Тобто, наведена підстава законодавчо визначена у пункті 4 частини другої статті 8 Закону № 922-VІІІ.
Також з огляду на зазначені приписи та встановлені обставини, повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі оприлюднено в електронній системі закупівель у строк, визначений частиною третьою статті 8 Закону № 922-VIII.
За результатами моніторингу закупівлі складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 23.10.2024, який оприлюднено в електронній системі закупівель відповідно до норм частини шостої статті 8 Закону № 922-VIII.
У якості підстав позову позивач вказує на проведення моніторингу закупівлі після закінчення строку дії укладеного з переможцем процедури закупівлі договору про закупівлю № 43 від 11.09.2024.
Оцінюючи наведені твердження позивача, суд виходить з наступного.
Як наведено у постанові Верховного Суду від 29.11.2023 у справі № 200/5201/22: моніторинг може здійснюватися протягом усього періоду проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії. Тобто, орган державного фінансового контролю може проводити моніторинг процедури закупівлі лише в період дії договору про закупівлю.
Відповідно до частини першої статті 41 Закону № 922-VIII договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Частиною першою статті 631 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) передбачено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.
Згідно з частиною третьою статті 180 Господарського кодексу України (далі ГК України) при укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
При цьому частиною сьомою статті 180 ГК України визначено, що строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов`язання сторін, що виникли на основі цього договору. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.
Водночас, частиною першою статті 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з приписами статті 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до пункту 1.1 договору про закупівлю № 43 від 11.09.2024 (далі Договір) постачальник зобов`язується у 2024 році поставити замовникові товар згідно з кодом ДК 021:2015 (СРV 2008)-16700000-2-Трактори, а саме: Трактор КАТА КЕ454, що зазначено в специфікації, яка додається до цього Договору і є його невід`ємною частиною, а замовник прийняти і оплатити визначені умовами даного Договору товари.
Пунктом 3.1. Договору визначено, що вартість цього Договору становить 465000,00 грн, у т.ч. ПДВ 77500,00 грн (вартість Договору визначається з урахуванням розділу V "Податок на додану вартість" Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 10.4 Договору дія Договору припиняється: з 31.12.2024; достроково за згодою сторін, у строк визначений сторонами в установленому давим Договором порядку; інших підстав, передбачених чинним законодавством України, та умовами цього Договору.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання Договору ТОВ "СТ-ПРОЗОРО" поставив позивачу Трактор КАТА КЕ454, що підтверджується копією видаткової накладної № СТ-6208 від 16.09.2024. Крім того, позивачем здійснено оплату за Договором у сумі 465000,00 грн, у тому числі ПДВ у сумі 77500,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 61 від 16.09.2024 з відміткою про оплату 21.09.2024.
З огляду на наведені обставини, дія договору про закупівлю №43 від 11.09.2024, укладеного між позивачем та ТОВ "СТ-ПРОЗОРО", не закінчилася на момент проведення моніторингу відповідачем.
Крім того, Закон № 922-VIII містить спеціальні норми щодо звітування про виконання договору про закупівлю.
Так, пунктом 12 частини першої статті 10 та частиною дев`ятою статті 41 Закону № 922-VIII визначено, що замовник має обов`язок опублікувати в електронній системі закупівель звіт про виконання договору про закупівлю упродовж 20 робочих днів з дня: закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами; або виконання сторонами договору про закупівлю; або розірвання договору про закупівлю.
Таким чином, належним підтвердженням виконання сторонами умов договору про закупівлю при закінчення строку його дії можна вважати опублікований замовником в електронній системі закупівель звіт про виконання цього договору. Відповідно, неопублікування звіту про виконання договору про закупівлю в електронній системі закупівель дає підстави уважати, що строк (термін) дії договору про закупівлю не закінчився.
З цього виходитья, що при закінченні строку дії договору про закупівлю, який визначений у такому договорі, за відсутності в електронній системі закупівель звіту про виконання такого договору, орган державного фінансового контролю вправі провести моніторинг процедури закупівлі.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 29.11.2023 у справі № 200/5201/22.
Таким чином, відповідач мав повноваження щодо проведення моніторингу процедури закупівлі "Мінітрактор DONGFENG DF 404 G2 реверс", ідентифікатор закупівлі UА-2024-08-19-000584-а.
Щодо неоприлюднення замовником переліку змін до тендерної документації.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 10 Закону № 922-VIII замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: зміни до тендерної документації та роз`яснення до неї (у разі наявності) у машинозчитувальному форматі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз`яснень.
Частиною другою статті 24 Закону № 922-VIII визначено, що замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 цього Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше семи днів.
Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції тендерної документації додатково до початкової редакції тендерної документації. Замовник разом із змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться.
У разі несвоєчасного надання замовником роз`яснень щодо змісту тендерної документації електронна система закупівель автоматично призупиняє перебіг тендеру.
Для поновлення перебігу тендеру замовник повинен розмістити роз`яснення щодо змісту тендерної документації в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менш як на сім днів.
Зазначена у цій частині інформація оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону.
Відповідно до пункту 3-7 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 922-VIII установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 відповідно до пункту 3-7 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (надалі Особливості №1178).
Згідно з пункту 3 Особливостей №1178 замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
В абзаці четвертому пункту 54 Особливостей №1178 наведено, що зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.
З матеріалів справи вбачається, що 19.08.2024 о 09:07 позивачем в електронній системі закупівель оприлюднено тендерну документацію.
У пункті 4.4. Розділу І тендерної документації було викладено: "строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) до 25.08.2024" та у таблиці 1 Додатку № 5 зазначено: "до 25.08.2024 року, якщо іншого строку не визначено умовами Договору"
19.08.2024 о 09:16 позивачем в електронній системі закупівель оприлюднено тендерну документацію зі змінами, у якій пункт 4.4. Розділу І тендерної документації було викладено в наступній редакції: "строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) до 31.08.2024" та таблиця 1 Додатку № 5: "до 31.08.2024 року, якщо іншого строку не визначено умовами Договору".
Водночас, зміни до тендерної документації окремим файлом позивачем не викладено.
Таким чином, позивачем порушено вимоги абзацу четвертого пункту 54 Особливостей № 1178 та пункту 3 частини першої статті 10, абзацу другого частини другої статті 24 Закону № 922-VIII.
Щодо порушення пунктів 7, 8 частини першої статті 10 Закону № 922-VIII, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 7, 8 частини першої статті 10 Закону № 922-VIII замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:
- протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;
- повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Водночас, замовником протокол розгляду тендерних пропозицій та повідомлення про намір укласти договір про закупівлю затверджено протоколом № 4 від 01.09.2024, однак, оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель 05.09.2024, чим порушено строки оприлюднення інформації про закупівлю.
Щодо порушення пункту 1 частини другої, абзацу першого частини третьої статті 22 Закону № 922-VIII та абзацу першого пункту 28 Особливостей №1178 суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 22 Закону № 922-VIII у тендерній документації зазначаються такі відомості, зокрема, інструкція з підготовки тендерних пропозицій.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 22 Закону № 922-VIII тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Абзацом першим пункту 28 Особливостей №1178 визначено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону № 922 з урахуванням цих Особливостей.
При цьому в пункті 44 Особливостей передбачено вичерпний перелік підстав для відхилення. Так, згідно з абзацом восьмим підпункту 1 пункту 44 Особливостей № 1178 замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли учасник процедури закупівлі є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь/ Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь/ Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації/ Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/ Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь/ Ісламської Республіки Іран (за винятком товарів походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".
Водночас, у тендерній документації замовника у підпункті 1 пункту 3 "Відхилення тендерних пропозицій" розділу 5 "Оцінка тендерної пропозиції" зазначено абзац восбмий підпункту 1 пункту 44 зазначено у попередній редакції, яка втратила чинність, а саме замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли учасник процедури закупівлі є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь, крім випадків коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь (за винятком товарів, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".
Таким чином, позивачем порушено вимоги пункту 1 частини другої, абзацу першого частини третьої статті 22 Закону № 922-VIII та абзацу першого пункту 28 Особливостей №1178.
Щодо порушення абзацу десятого пункту 28 Особливостей № 1178.
Згідно з абзацом десятим пункту 28 Особливостей №1178 тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.
Водночас, перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі, окремим файлом позивачем не викладено.
Отже, позивачем порушено вимоги абзацу десятого пункту 28 Особливостей №1178.
Щодо порушення пункту 18 Особливостей № 1178.
Пунктом 18 Особливостей № 1178 визначено, умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.
З електронної системи закупівель вбачається, що учасником ТОВ "СП-ПРОЗОРО" у складі тендерної пропозиції завантажено файл "Документи пропозиції (6).pdf", де наявний документ "Пропозиція" від 26.08.2024 №1212, у якому міститься пункт 7 "Строк виконання зобов`язань за умовами договору (з боку учасника): 2 (два) календарних днів (з дня отримання заявки від замовника)".
Водночас, пунктом 5.1 укладеного між замовником та переможцем договору від 11.09.2024 № 43 передбачено: "Термін виконання зобов`язань за Договором: Постачальник повинен поставити товари та передати Замовнику протягом 5 (п`яти) календарних днів з дня отримання заявки від Замовника…".
Отже, суд погоджується з порушенням позивачем вимог пункту 18 Особливостей № 1178.
Щодо визначеного відповідачем способу усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини сьомої статті 8 Закону № 922-VІІІ у висновку обов`язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.
Згідно з абзацом другим частини восьмої статті 8 Закону № 922-VІІІ протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Відповідно до частини десятої статті 8 Закону № 922-VІІІ у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.
За приписами частини дев`ятнадцятої статті 8 Закону № 922-VІІІ форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 № 552 затверджено форму висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та Порядок заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі.
Відповідно до пункту 3 розділу III "Порядок заповнення констатуючої частини форми висновку" Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 № 552, у разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов`язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов`язання щодо їх усунення.
У розділі ІІІ. Порядок заповнення констатуючої частини форми висновку цього Порядку №552 визначено, що у пункті 1 зазначаються:
1) дата закінчення моніторингу процедури закупівлі відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі";
2) питання, що стало предметом аналізу дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель, перелік проаналізованих документів та інформації, інші дії органу державного фінансового контролю, яких було вжито відповідно до законодавства для забезпечення проведення моніторингу процедури закупівлі;
3) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого(их) за результатами моніторингу процедури закупівлі, із зазначенням:
структурної одиниці нормативно-правового акта, норми якої порушено, його виду, найменування суб`єкта нормотворення, дати прийняття та його реєстраційного індексу (крім законів), заголовка, а в разі відсилання до зареєстрованого нормативно-правового акта - також дати і номера його державної реєстрації в Міністерстві юстиції України. Під час зазначення структурної одиниці закону зазначається лише її заголовок (крім законів про внесення змін);
найменування та реквізитів документів, на підставі яких зроблено висновок про наявність порушення (у разі потреби також деталізуються суть та обставини допущення порушення).
У пункті 2 заповнюється висновок про наявність чи відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель за кожним із питань, що аналізувалися.
У разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов`язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов`язання щодо їх усунення.
Отже, відповідно до вимог законодавства чинного на час надання відповідачем висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, замовник - позивач мав право у разі незгоди з інформацією, викладеною у висновку, оскаржити його до суду.
Суд зазначає, що відповідач, з огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, висунув зобов`язання здійснити заходи, направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущено порушення та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб`єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Суд враховує, що з огляду на положення Закону України "Про публічні закупівлі", у висновку обов`язково зазначаються, зокрема, опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Чинним законодавством, яке регулює діяльність органів державного фінансового контролю, не визначено яке саме зобов`язання має міститись у висновках про результати проведення моніторингу процедур закупівель.
Визначений відповідачем спосіб усунення порушення не суперечить приписам статті 8 Закону №922, а саме: оскаржена вимога містила не лише визначення про зобов`язання вчинення дій щодо недопущення порушень у подальшому та запропоновано можливий шлях усунення порушень, а саме: дії, які повинен вчинити замовник, та варіанти дій на вибір позивача.
Суд приймає до уваги і позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 02.06.2022 (справу №160/2951/20), суть якої полягає в тому, що у разі якщо у вимозі не зазначено конкретного способу її виконання (що за позицією позивача мало місце у спірному випадку), то вказана обставина не позбавляє підконтрольного об`єкта звернутися до контролюючого органу з метою отримання певних роз`яснень.
У висновку відповідач конкретизував, яких саме заходів має вжити позивач, визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, що свідчить про його чіткість та визначеність.
Аналогічні висновки були також висловлені Верховним Судом у постановах від 02.03.2023 у справі №160/4436/21), від 26.10.2022 у справі № 420/693/21), від 10.11.2022 у справі № 200/10092/20, від 24.01.2023 у справі № 280/8475/20, від 31.01.2023 у справі № 260/2993/21.
Таким чином, доводи позивача щодо неможливості виконати відповідні заходи чи відсутності конкретизації у спірному висновку є безпідставними.
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Нормами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення позову.
Інші доводи позивача є безпідставними та не впливають на висновки суду.
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, у разі задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень.
Проте у цій справі суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, у зв`язку з чим відсутні підстави для відшкодування судових витрат, понесених позивачем.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 243-246, 250, 255, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог Комунального підприємства "Опішня-Агро" Опішнянської селищної ради (вул. Перемоги, буд. 3, Опішня, Зіньківський район, Полтавська область, 38164, код ЄДРПОУ 43967489) до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області (вул. Шевченка, 1, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 40478572) про визнання протиправним та скасування висновку відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Канигіна Т.С.