Постанова № 12849819, 08.12.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2010
Номер справи
10233/10/1570
Номер документу
12849819
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №2а- 10233/10/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2010 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іванова Е.А.

секретар Чиженко А.О.

за участю представника позивача Принц Н.М. (за довіреністю)

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості населення до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Білгород-Дністровський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить стягнути з останньої на користь Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості кошти у розмірі 11538,25 грн.

В ході розгляду справи позивач зменшив розмір позовних вимог з 11538,25 грн. до 7500,25 грн., посилаючись на те, що відповідач частково сплатила заборгованість у розмірі 4038,00 грн..

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до заяв відповідача ОСОБА_2, остання була взята на облік до Білгород-Дністровського районного центру зайнятості та отримувала допомогу по безробіттю під час перебування на обліку у центрі зайнятості. Але відповідно до листа Управління пенсійного фонду України у м. Білгород-Дністровський, встановлено, що ОСОБА_2, яка перебувала на обліку у центрі зайнятості працювала в Управлінні комунального господарства смт. Сергіївна з одержанням заробітної плати, хоча в заявах про надання статусу безробітного відповідач зазначала, що трудовою діяльністю не займається, не має заробітку та інших доходів, передбачених законодавством, не є найманим працівником. За час перебування на обліку у Центрі зайнятості Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 безпідставно отримала допомогу по безробіттю в сумі 11538,25 грн. та позивач вважає, що сума допомоги підлягає стягненню з відповідача. З метою досудового врегулювання спору та вирішення питання добровільного повернення коштів Центр зайнятості надіслав відповідачу претензію з повідомленням про добровільне повернення коштів. Але відповідачем сума безпідставно отриманих коштів була сплачена тільки частково, а саме у розмірі 4038 грн. Тому позивачем був зменшений розмір позовних вимог до 7500,25 грн., яку він і просить стягнути з відповідача.

В судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги та просив стягнути з відповідача суму заборгованості в розмірі 7500,25 грн.

Відповідач в судовому засіданні позов визнала та погодилася сплатити на користь Білгород-Дністровського районного центру зайнятості в розмірі 7500,25 грн., яку вона отримала в якості допомоги по безробіттю.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначає Закон України «Про зайнятість населення».

Відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення»для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення»Державна служба зайнятості реєструє безробітних і подає їм у межах своєї компетенції допомогу, в т. ч. і грошову.

Згідно Положення «Про державну службу зайнятості», затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24 червня 1991 р. N 47 «Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР «Про зайнятість населення»Державна служба зайнятості реєструє безробітних, забезпечує їх працевлаштування, в тому числі за бажанням направляє безробітних на сезонні та оплачувані громадські роботи, виплачує допомогу по безробіттю, матеріальну допомогу по безробіттю, надає одноразову матеріальну допомогу безробітним та членам сімей, які перебувають на їх утриманні, а також матеріальну допомогу громадянам, які проходять підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості, надає безпроцентні позики безробітним для зайняття підприємницькою діяльністю.

В абзаці 5 пункту 7 вищезгаданого Положення визначено, що районні, міськрайонні, міські та районні центри зайнятості несуть відповідальність за раціональне використання коштів державного фонду сприяння зайнятості населення, що знаходяться в їх розпорядженні.

Статтею 34 Закону України «Про зайнятість населення»передбачено, що контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється серед інших органів інспекціями служби зайнятості.

Відповідно до п. 1 Положення «Про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 р. N 47 «Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР «Про зайнятість населення» (далі Положення), інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості.

Відповідно до підпункту «в»пункту 6 Положення, інспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює контроль за додержанням громадянами законодавства про зайнятість населення, рекомендацій служби зайнятості в період вирішення питання про працевлаштування та виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги по безробіттю.

Правовідносини щодо зайнятості населення регулюються Законом України «Про зайнятість населення».

Стаття 1 п. 3 цього Закону визначає, що в Україні до зайнятого населення належать зокрема, громадяни, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.

Статтею 2 цього Закону визначено поняття безробітні, якими визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_2 зверталася до Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості із заявами про надання її статусу безробітної від 20.10.2006 року (а.с.6), 22.11.2007 року (а.с.7), 01.12.2008 року (а.с.8) та 30.11.2009 року (а.с.9).

У своїх заявах ОСОБА_2 зазначала, що заробітку, або інших доходів, передбачених законодавством не має, не є найманим працівником, договори цивільно-правового характеру не укладала, пенсію на пільгових умовах не отримує та як фізична особа підприємець не зареєстрована.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.

Як вже було встановлено ОСОБА_2 декілька разів зверталася до центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного.

На підставі вказаних заяв Наказом Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості від 20.10.2006 року № НТ061020 відповідачу ОСОБА_2 був наданий статус безробітного з 20.10.2006 року та призначена допомога по безробіттю, а також розпочата її виплата (а.с.31).

Відповідно до п.п. 1 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.

Наказом від 03.04.2007 року № НТ 070403 ОСОБА_2 припинено виплату допомоги по безробіттю в звязку з працевлаштуванням з 31.03.2007 року, а також відповідача знято з обліку як безробітну (а.с.32).

Судом встановлено, що відповідно до наказу Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості від 22.11.2007 року № НТ071122 ОСОБА_2 вдруге було надано статус безробітного на підставі її заяви, призначена допомога по безробіттю та розпочата її виплата (а.с.33).

Відповідно до Наказу Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості від 03.04.2008 року № НТ080403 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку громадян, які шукають роботу з 01.04.2008 року (а.с.33).

Втретє ОСОБА_2 відповідно до її заяви був наданий статус безробітного наказом Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості від 01.12.2008 року № НТ081201. Цим же наказом, їй призначена допомога по безробіттю та розпочата її виплата (а.с.34).

Наказом Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості від 30.04.2009 року ОСОБА_2 було припинено виплату допомоги по безробіттю, а також знято з обліку громадян, які шукають роботу з 29.04.2009 року в звязку з працевлаштуванням (а.с.34).

Також судом встановлено, що ОСОБА_2 вчетверте зверталася до Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості із заявою про надання її статусу безробітного та на підставі вказаної заяви, Наказом від 30.11.2009 року № НТ091130 її був наданий статус безробітної, призначена допомога по безробіттю та розпочата її виплата (а.с.35).

Наказом від 01.06.2010 року № НТ 100601 ОСОБА_2 була припинена виплата допомоги по безробіттю та остання знята з обліку громадян, які шукають роботу з 29.05.2009 року (а.с.35).

Судом встановлено, що відповідно до наказів про надання ОСОБА_2 статусу безробітного їй виплачувались платежі, в якості допомоги по безробіттю (а.с.45-50).

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Але як встановлено в судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 у порушення положень Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування на випадок безробіття»не повідомила центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення.

Цей факт підтверджується листом Управління Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровський Одеської області від 14.09.2010 року № 4600/05, відповідно до якого УПФ України у м. Білгород-Дністровський повідомляє Білгород-Дністровський міськрайонний центр зайнятості про те, що ОСОБА_2 під час отримання допомоги по безробіттю одночасно працювала в Управлінні комунального господарства смт. Сергіївка з одержанням заробітної плати (а.с.10).

Факт перебування відповідача ОСОБА_2 у трудових відносинах з КП Управління комунального господарства смт. Сергіївка підтверджується між іншим наказом № 64-к від 27.06.2007 року, відповідно до якого ОСОБА_2 була прийнята на роботу за сумісництвом на посаду прибиральниці ЖКГ смт. Сергіївка з 27.07.2007 року на підставі її заяви (а.с.28), наказом № 337-К від 04.11.2010 року КП Управління комунального господарства смт. Сергіївка відповідно до якого ОСОБА_2 була звільнена з посади прибиральниці ЖКГ смт. Сергіївна за власним бажанням з 03.11.2010 року (а.с.29), довідкою КП «Управління комунального господарства смт. Сергіївка»від 09.11.2010 року № 34, відповідно до якої ОСОБА_2 працювала в Управлінні комунального підприємства смт. Сергіївка на посаді прибиральниці з 27.06.2007 року по 03.11.2010 року (а.с.27), а також довідкою КП «Управління комунального господарства смт. Сергіївка»(а.с.30,40).

В судовому засіданні встановлено, що з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання та надання соціальних послуг за періоди з.20.10.2006 року по 30.03.2007 року з 22.11.2007 року по 31.03.2008 року, 0 01.12.2008 року по 28.04.2009 року, з 30.11.2009 року по 28.05.2010 року відповідачу виплачена допомога по безробіттю в сумі 11538,25 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості (а.с.26).

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1,(далі Порядку) у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Пункт 7 Порядку передбачено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Наказу Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості від 20.09.2010 року № 254 були вжиті заходи по поверненню ОСОБА_2 коштів, отриманих незаконно як допомогу по безробіттю (а.с.11).

Також судом встановлено, що на адресу ОСОБА_2 була відправлена претензія від 20.09.2010 року № 2504/13/06 на суму 11538,25 грн., що підлягає сплаті відповідачем протягом 15 днів, з дня отримання вказаної претензії (а.с.13).

Дана претензія була отримана відповідачем 20.09.2010 року про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, в якому є підпис відповідача про отримання (а.с.13).

Судом встановлено, що на виконання претензії ОСОБА_2 сума заборгованості по сплаті незаконно отриманих коштів була сплачена частково, в сумі 4038 грн., що підтверджується видатковим рахунком від 25.10.2010 року, відповідно до якого ОСОБА_2 сплатила кошти в сумі 538 грн. (а.с.25), видатковим рахунком від 15.11.2010 року, відповідно до якого ОСОБА_2 сплатила заборгованість у сумі 2000 грн. (а.с.42), видатковим рахунком від 29.11.2010 року, з якого вбачається, що ОСОБА_2 сплатила заборгованість у сумі 500 грн. (а.с.43) та видатковим рахунком від 25.11.2010 року відповідно до якого відповідачем сплачено борг у сумі 1000 грн. (а.с.44).

Відповідно до п. 8 Порядку, у разі неповернення коштів, незаконно виплачених в якості допомоги по безробіттю у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Оскільки на час розгляду судом справи, відповідачем не повернуті кошти, які виплачені їй як допомога по безробіттю, суд вважає за необхідне позов задовольнити та стягнути з відповідача суму допомоги, яка отримана нею безпідставно, тобто не будучи безробітною в сумі 7500,25 грн.

Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості населення до ОСОБА_2 задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідент. номер НОМЕР_1, місцезнаходження: Одеська обл. АДРЕСА_1) на користь Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості населення кошти у розмірі -7500,25грн. на р/р 37173300900011 банк УДК в Б-Дністровському районі, одержувач Білгород-Дністровський міськрайонний центр зайнятості код 20988545, МФО 828011.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова виготовлена у повному обсязі 08 грудня 2010 року.

Суддя Е.А.Іванов

08 грудня 2010 року.