Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 761/24647/25
Провадження № 1-кс/761/16463/2025
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 ,захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024000420000005 від 23.01.2024у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.28, ч.1 ст.366 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
16.06.2025 до Шевченківського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024000420000005 від 23.01.2024у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.28, ч.1 ст.366 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному проваджені за № 72024000420000005 від 23.01.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України та за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до положення про Національний центр управління та випробувань космічних засобів (нова редакція) (надалі - НЦУВКЗ) № 7 від 24.01.2020 є бюджетною науково-випробувальною, науково-дослідною установою, яка належить до сфери управління Державного космічного агентства України (далі ДКА).
НЦУВКЗ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами ДКА, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.
НЦУВКЗ є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні, валютні та інші рахунки в органах Державної казначейської служби України та банках, печатку, штамп і бланки із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням.
Метою діяльності НЦУВКЗ є виконання заходів Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України та інших державних цільових науково-технічних програм, у тому числі в інтересах національної безпеки та оборони.
Основними напрямками діяльності НЦУВКЗ, серед іншого є: прийом, обробка, аналіз, зберігання наукової та спеціальної інформації з космічних апаратів, інших джерел інформації, надання результатів її обробки користувачам, зокрема оперативне інформаційне забезпечення відповідних державних органів влади (установ), вищих посадових осіб держави щодо оперативного виявлення загроз національній безпеці держави, та у рамках міжнародних проектів і програм.
НЦУВКЗ утримується за рахунок коштів державного бюджету.
Майно НЦУВКЗ є державною власністю і закріплюється за ним на праві оперативного управління, відповідно до якого він володіє, користується та розпоряджається майном у встановленому законодавством порядку та цим Положенням.
НЦУВКЗ має право укладати від свого імені договори, набувати майно, майнові та немайнові права, брати зобов`язання, бути позивачем і відповідачем у судах.
НЦУВКЗ зобов`язаний, серед іншого: проводити інвентаризацію майна НЦУВКЗ для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку, фінансової і бухгалтерської звітності та статистичної інформації згідно із законодавством та для закупівель товарів, робіт і послуг застосовувати процедури закупівель, визначені законом.
Начальник НЦУВКЗ відповідно до управління та кадрового забезпечення: приймає на посади та звільняє з посад керівників відокремлених структурних підрозділів та інших працівників НЦУВКЗ. Призначення, на посади та звільнення з посад, крім звільнення за власним бажанням, заступників начальника НЦУВКЗ, керівників філій (представництв) НЦУВКЗ здійснюється за погодженням з ДКА; визначає ступінь відповідальності своїх заступників та керівників структурних підрозділів НЦУВКЗ; затверджує положення про структурні підрозділи та посадові інструкції працівників НЦУВК3;
Наказом Голови Державного космічного агентства України № 9-к від 16.07.2020 продовжено трудові відносини з ОСОБА_4 , начальником Національного центру управління та випробувань космічних засобів , з 17 липня 2020 року на умовах нового контракту №1-2020 від 15.07.2020 відповідно до якого останній приступив до виконання обов`язків, якими передбачено, серед іншого, що: за цим контрактом Керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію НЦУВКЗ здійснювати поточне управління (керівництво) НЦУВК3, забезпечувати його високоефективну діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за НЦУВКЗ державного майна, а Орган управління зобов`язується створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці Керівника; Керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником НЦУВКЗ під час реалізації повноважень, функцій, обов`язків НЦУВКЗ, передбачених актами законодавства, Положенням про Національний центр управління та випробувань космічних засобів, іншими нормативними документами; Керівник діє на засадах єдиноначальності;
Окрім цього, відповідно до згаданого контракту Керівник має право: діяти від імені НЦУВКЗ, представляти його на всіх підприємствах, в установах та організаціях; укладати господарські та інші угоди.
Крім того до обов`язків ОСОБА_4 згідно контракту входить: вживати заходів, щодо ліквідації існуючої та недопущення виникнення нової заборгованості перед бюджетами всіх рівнів, з виплати заробітної плати (грошового забезпечення), прострочення кредиторської та дебіторської заборгованості. У разі необхідності надавати план заходів і графік погашення таких заборгованостей та звітувати перед Органом управління майном; забезпечувати цільове використання бюджетних коштів та закріпленого за ним майна; забезпечувати дотримання режиму економії ресурсів; забезпечувати збереження майна та інших матеріальних цінностей, що закріплені за установою на праві оперативного управління.
Таким чином ОСОБА_4 , як начальник НЦУВКЗ в період інкримінованих кримінальних правопорушень обіймав посаду, яка пов`язана із використанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, тобто згідно із ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою.
Наказом начальника НЦУВКЗ № 248-ос від 05.11.2020 на посаду начальника інформаційно-аналітичного центру Національного центру управління та випробувань космічних засобів призначено (далі інформаційно-аналітичний центр) ОСОБА_7 та відповідно до наказу та положення останній приступив до виконання обов`язків, якими передбачено, серед іншого, що: Начальник центру підпорядкований безпосередньо начальнику НЦУВКЗ; Начальник центру здійснює безпосереднє керівництво діяльністю центру, організовує вирішення поточних питань, визначає пріоритетні завдання, аналізує ефективність роботи підпорядкованих йому сил та засобів, забезпечує якісне та своєчасне виконання поставлених завдань; організовує роботу підрозділу на виконання завдань керівництва НЦУВКЗ, ДЗА, щодо: організації та отримання, обробки, аналізу інформації дистанційного зондування Землі (Д33) з космічних апаратів та інших джерел інформації з метою оперативного попередження виникнення джерел небезпеки, які загрожують національній безпеці України; організації вирішення завдань координації роботи із споживачами інформації, яку отримують засоби НЦУВКЗ в інтересах забезпечення національної безпеки та оборони, розвитку економіки України; Бере участь у розробці документів з питань міжнародного співробітництва (договорів, угод, контрактів, рішень тощо), їх супроводження, переклад і оформлення.
Окрім цього, відповідно до згаданого положення начальник центру несе персональну відповідальність за: неналежне виконання своїх обов`язків, неякісне або несвоєчасне виконання завдань; правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, в межах, визначених адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України, заподіяння матеріальної шкоди, в межах, визначених чинним цивільним законодавством; за порушення вимог антикорупційного законодавства.
Таким чином, ОСОБА_7 обіймав посаду, яка пов`язана із використанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, тобто згідно із ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою.
Відповідно до зайнятих посад ОСОБА_4 та ОСОБА_7 достовірно знали про необхідність в організації та отриманні, обробки, аналізу інформації дистанційного зондування Землі (Д33) з космічних апаратів та інших джерел інформації з метою оперативного попередження виникнення джерел небезпеки, які загрожують національній безпеці України.
Проте, на сьогодні, Україна немає власних космічних апаратів ДЗЗ надвисокої роздільності (0,5м). Тому для забезпечення потреб державних споживачів в інформації ДЗЗ, НЦУВКЗ опрацьовано можливість надання її від іноземних компаній-операторів космічних систем ДЗЗ.
У зв`язку із необхідністю в отриманні інформації дистанційного зондування Землі, НЦУВКЗ двічі оголошувало міжнародні торги на закупівлю Бортового ресурсу супутників дистанційного зондування Землі надвисокої розрізненості серії SuperView-1 (01, 02, 03, 04) та інших супутників типу SuperView (UA-2021-06-07-000273-a, UA-2021-05-25-002890-c), які двічі не відбулися через відсутність тендерних пропозицій.
19.07.2021 начальником інформаційно-аналітичний центу
ОСОБА_7 на підставі вимог пункту 1 частини 2 статті 40 розділу VII Закону України «Про публічні закупівлі» №? 922-VIII у редакції від 01.07.2021 «... якщо було двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом.», ініційовано здійснення закупівлі бортового ресурсу супутників дистанційного зондування Землі надвисокої розрізненості серії SuperView-1 (01, 02, 03, 04) та інших супутників типу Super View у компанії China Great Wall Industry Corporation (Китайська промислова корпорація «Велика стіна») (далі CGWIC), яку погодив начальник НЦУВКЗ ОСОБА_4 .
Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 10.08.2021, договір № 122/10/08 від 10.08.2021 укладено між НЦУВКЗ, в особі начальника Національного центру ОСОБА_4 та CGWIC в особі генерального директора відділу Департаменту комічної діяльності ОСОБА_10, відповідно до якого виконавець зобов`язується надати бортовий ресурс супутників дистанційного зондування Землі надвисокої розрізненості серії SuperView-1 (01, 02, 03, 04) та інших супутників типу Super View (код згідно з ДК 021:2015- 72310000-1) для проведення зйомок території України та поза її межами (за окремою домовленістю з Виконавцем).
Серед іншого, відповідно до умов вказаного договору визначено:
1.1.3. Виконавець має надати Замовнику 1366 умовних одиниць бортового ресурсу супутників Д33 із забезпеченням прямої передачі по радіоканалу отриманих сцен земної поверхні від супутників Д33 Виконавця на наземну станцію Замовника (згідно з Додатком 1);
3.1. Вартість Договору встановлена за результатами переговорів та становить 22 500 000,00 гривень (двадцять два мільйони п`ятсот тисяч гривень, 00 копійки). Оплата за цим Договором проводиться у доларах США.
3.4. Умови оплати повинні бути наступними:
Замовник здійснює оплати за фактичний обсяг наданих послуг на підставі рахунків і актів здачі-приймання послуг по курсу 2.
Усі розрахунки проводяться на підставі актів здачі-приймання послуг, але не пізніше 20 грудня 2021 року.
Виконавець надає довідку у довільній формі про кінцевого бенефіціара та завірені копії підтверджуючих документів.
4. Строк надання послуг
4.1. Виконавець зобов`язується надати послуги з надання бортового ресурсів супутників дистанційного зондування Землі (Д33) надвисокої розрізненості у строк з моменту підписання Договору до 20 грудня 2021 року.
4.2. Послуги можуть надаватись, у разі подовження договору, згідно з
п. 12.7. цього Договору.
12.1. Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31 грудня 2021 року, але у будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за Договором.
12.6. Для вирішення оперативних питань цього Договору Сторони призначають своїх офіційних представників. Від замовника - ОСОБА_8 , від виконавця - ОСОБА_9 .
12.7. Дія Договору може продовжуватись на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі що не перевищує 20% суми, визначеної у Договорі, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.
У подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 24.12.2021, начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 та генеральним директором відділу Департаменту комічної діяльності CGWIC ОСОБА_10 укладено додаткову угоду № l від 24.12.2021 до договору №?122/10/08 від 10.08.2021, якою сторонами погоджено внесення змін, через виникнення курсової різниці при купівлі валюти. За результатом внесених змін, вартість договору становить 22 249 694,80 гривень.
Після чого, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 25 травня 2021, начальник НЦУВКЗ ОСОБА_4 та начальник інформаційно-аналітичного центру ОСОБА_7 , умисно, протиправно, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, вступили в попередню злочинну змову, направлену на розтрату коштів НЦУВКЗ, зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах компанії CGWIC та розробили план злочинних дій із залученням невстановлених досудовим розслідуванням осіб.
Розроблений злочинний план ОСОБА_4 та ОСОБА_7 полягав в наступному:
?організувати та видати на НЦУВКЗ розпорядчі документи щодо необхідності організації проведення закупівлі бортовий ресурс супутників дистанційного зондування Землі надвисокої розрізненості серії SuperView-1
(01, 02, 03, 04) та інших супутників типу Super View (код згідно з ДК 021:2015- 72310000-1) для проведення зйомок території України та поза її межами;
?забезпечити організацію проведення торгів на закупівлю бортового ресурсу супутників дистанційного зондування Землі надвисокої розрізненості серії SuperView-1 (01, 02, 03, 04) та інших супутників типу SuperView (UA-2021-06-07-000273-a, UA-2021-05-25-002890-c);
?забезпечити організацію підписання договорів між НЦУВКЗ та CGWIC відповідно до якого виконавець зобов`язується надати бортовий ресурс супутників дистанційного зондування Землі надвисокої розрізненості серії SuperView-1 (01, 02, 03, 04) та інших супутників типу Super View (код згідно з ДК 021:2015- 72310000-1) для проведення зйомок території України та поза її межами;
?залучити невстановлену досудовим розслідуванням особу, яка в кожному конкретному випадку здійснюватиме виготовлення актів здачі-приймання послуг з внесенням завідомо неправдивих відомостей щодо кількісті переданих CGWIC одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу НЦУВКЗ;
?ввести в оману службових осіб НЦУВКЗ, а саме працівників бухгалтерії надавши останнім вказівку перерахувати грошові кошти на розрахункові рахунки CGWIC за начебто передані умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ, достовірно знаючи, про їх відсутність;
?після розтрати грошовими коштами НЦУВКЗ на користь CGWIC вчинити дії направлені на приховання вчинених злочинних дії.
Реалізуючи раніше розроблений злочинний план, невстановлена досудовим розслідуванням особа, діючи умисно за попередньою змовою із начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 та начальником інформаційно-аналітичного центру ОСОБА_7 , у проміжок часу з 10 серпня 2021 року по 21 вересня 2021 року, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, виготовила акт здачі-приймання послуг № 1/122 від 21.09.2021 відповідно до якого виконавець CGWIC виконав передбачені п. 1 договору послуги, а саме передав 382 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу замовника НЦУВКЗ.
Таким чином, до вказаного офіційного документу внесено невстановленою досудовим розслідуванням особою завідомо неправдиві відомості щодо кількісті переданих CGWIC одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу НЦУВКЗ, які на дату підписання акту 21.09.2021 становили 0 умовних одиниць.
Разом з тим, за невстановлених в ході досудового розслідування обставин, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 21.09.2021, з метою створення видимості реальності поставки, акт здачі-приймання послуг № 1/122 від 21.09.2021 підписаний та завірений печатками від НЦУВКЗ: відповідальною особою від замовника за здійснення господарської операції та правильність її оформлення начальником інформаційно-аналітичного центу ОСОБА_7 та замовником - начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 в свою чергу від CGWIC: відповідальною особою від виконавця за здійснення господарської операції та правильність її оформлення старшим менеджером Департаменту космічної діяльності Китайської промислової корпорації «Велика стіна» ОСОБА_9 та виконавцем - генеральним директором (першого) відділу Департаменту космічної діяльності Китайської промислової корпорації «Велика стіна» ОСОБА_10, надавши даному документу статусу офіційного, чим видали завідомо неправдивий офіційний документ.
Продовжуючи реалізацію розробленого раніше злочинного плану, керівник НЦУВКЗ ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищам, діючи умисно та протиправно, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з метою створення умов для фактичного перерахування грошових коштів НЦУВКЗ за начебто передані 382 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ від CGWIC, достовірно знаючи, про їх відсутність, видав розрахунок вартості іноземної валюти станом на 21.09.2021 на суму 6 237 907,20 грн. для проведення оплати за товар та який передав до бухгалтерії підприємства.
Працівники бухгалтерії НЦУВКЗ, не будучи обізнаними про злочинні плани ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, на підставі акту здачі-приймання послуг № 1/122 від 21.09.2021, розрахунку вартості іноземної валюти станом на 21.09.2021, згідно яких CGWIC нібито передано на адресу НЦУВКЗ 382 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ, та на виконання вказівки ОСОБА_4 перерахували державні кошти в сумі 6 237 907,20 грн. з рахунку НЦУВКЗ на рахунок CGWIC, тим самим ОСОБА_4 та ОСОБА_7 вчинили розтрату грошових коштів НЦУВКЗ.
Крім того, реалізуючи раніше розроблений злочинний план, невстановлена досудовим розслідуванням особа, діючи умисно за попередньою змовою із начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 та начальником інформаційно-аналітичного центру ОСОБА_7 , у проміжок часу з 22 вересня 2021 року по 26 жовтня 2021 року, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, виготовила акт здачі-приймання послуг № 2/122 від 26.10.2021 відповідно до якого виконавець CGWIC виконав передбачені п. 1 договору послуги, а саме передав 385 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу замовника НЦУВКЗ.
Таким чином, до вказаного офіційного документу внесено невстановленою досудовим розслідуванням особою завідомо неправдиві відомості щодо кількісті переданих CGWIC одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу НЦУВКЗ, які на дату підписання акту 26.10.2021 становили 6 умовних одиниць.
Разом з тим, за невстановлених в ході досудового розслідування обставин, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 26.10.2021, з метою створення видимості реальності поставки, акт здачі-приймання послуг № 2/122 від 26.10.2021 підписаний та завірений печатками від НЦУВКЗ: відповідальною особою від замовника за здійснення господарської операції та правильність її оформлення начальником інформаційно-аналітичного центу ОСОБА_7 та замовником - начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 в свою чергу від CGWIC: відповідальною особою від виконавця за здійснення господарської операції та правильність її оформлення старшим менеджером Департаменту космічної діяльності Китайської промислової корпорації «Велика стіна» ОСОБА_9 та виконавцем - генеральним директором (першого) відділу Департаменту космічної діяльності Китайської промислової корпорації «Велика стіна» ОСОБА_10, надавши даному документу статусу офіційного, чим видали завідомо неправдивий офіційний документ.
Продовжуючи реалізацію розробленого раніше злочинного плану, керівник НЦУВКЗ ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищам, діючи умисно та протиправно, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з метою створення умов для фактичного перерахування грошових коштів НЦУВКЗ за начебто передані 385 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ від CGWIC, достовірно знаючи, про їх відсутність, видав розрахунок вартості іноземної валюти станом на 26.10.2021 на суму 6 193 756,80 грн. для проведення оплати за товар та який передав до бухгалтерії підприємства.
Працівники бухгалтерії НЦУВКЗ, не будучи обізнаними про злочинні плани ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, на підставі акту здачі-приймання послуг № 2/122 від 26.10.2021, розрахунку вартості іноземної валюти станом на 26.10.2021, згідно яких CGWIC нібито передано на адресу НЦУВКЗ 382 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ, та на виконання вказівки ОСОБА_4 перерахували державні кошти в сумі 6 193 756,80 грн. з рахунку НЦУВКЗ на рахунок CGWIC, тим самим ОСОБА_4 та ОСОБА_7 вчинили розтрату грошових коштів НЦУВКЗ.
В подальшому, реалізуючи раніше розроблений злочинний план, невстановлена досудовим розслідуванням особа, діючи умисно за попередньою змовою із начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 та начальником інформаційно-аналітичного центру ОСОБА_7 , у проміжок часу з 27 жовтня 2021 року по 11 листопада 2021 року, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, виготовила акт здачі-приймання послуг № 3/122 від 11.11.2021 відповідно до якого виконавець CGWIC виконав передбачені п. 1 договору послуги, а саме передав 322 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу замовника НЦУВКЗ.
Таким чином, до вказаного офіційного документу внесено невстановленою досудовим розслідуванням особою завідомо неправдиві відомості щодо кількісті переданих CGWIC одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу НЦУВКЗ, які на дату підписання акту 11.11.2021 становили 145 умовних одиниць.
Разом з тим, за невстановлених в ході досудового розслідування обставин, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 11.11.2021, з метою створення видимості реальності поставки, акт здачі-приймання послуг № 3/122 від 11.11.2021 підписаний та завірений печатками від НЦУВКЗ: відповідальною особою від замовника за здійснення господарської операції та правильність її оформлення начальником інформаційно-аналітичного центу ОСОБА_7 та замовником - начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 в свою чергу від CGWIC: відповідальною особою від виконавця за здійснення господарської операції та правильність її оформлення старшим менеджером Департаменту космічної діяльності Китайської промислової корпорації «Велика стіна» ОСОБА_9 та виконавцем - генеральним директором (першого) відділу Департаменту космічної діяльності Китайської промислової корпорації «Велика стіна» ОСОБА_10, надавши даному документу статусу офіційного, чим видали завідомо неправдивий офіційний документ.
Продовжуючи реалізацію розробленого раніше злочинного плану, керівник НЦУВКЗ ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищам, діючи умисно та протиправно, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з метою створення умов для фактичного перерахування грошових коштів НЦУВКЗ за начебто передані 322 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ від CGWIC, достовірно знаючи, про їх відсутність, видав розрахунок вартості іноземної валюти станом на 11.11.2021 та 22.11.2021 на загальну суму 5 219 182,08 грн. для проведення оплати за товар та який передав до бухгалтерії підприємства.
Працівники бухгалтерії НЦУВКЗ, не будучи обізнаними про злочинні плани ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, на підставі акту здачі-приймання послуг № 3/122 від 11.11.2021, розрахунку вартості іноземної валюти станом на 11.11.2021 та 22.11.2021, згідно яких CGWIC нібито передано на адресу НЦУВКЗ 322 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ, та на виконання вказівки ОСОБА_4 перерахували державні кошти в сумі 5 219 182,08 грн. з рахунку НЦУВКЗ на рахунок CGWIC, тим самим ОСОБА_4 та ОСОБА_7 вчинили розтрату грошових коштів НЦУВКЗ.
Окрім цього, реалізуючи раніше розроблений злочинний план, невстановлена досудовим розслідуванням особа, діючи умисно за попередньою змовою із начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 та начальником інформаційно-аналітичного центру ОСОБА_7 , у проміжок часу з 12 листопада 2021 року по 16 грудня 2021 року, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, виготовила акт здачі-приймання послуг № 4/122 від 16.12.2021 відповідно до якого виконавець CGWIC виконав передбачені п. 1 договору послуги, а саме передав 141 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу замовника НЦУВКЗ.
Таким чином, до вказаного офіційного документу внесено невстановленою досудовим розслідуванням особою завідомо неправдиві відомості щодо кількісті переданих CGWIC одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу НЦУВКЗ, які на дату підписання акту 16.12.2021 становили 122 умовних одиниць.
Разом з тим, за невстановлених в ході досудового розслідування обставин, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 16.12.2021, з метою створення видимості реальності поставки, акт здачі-приймання послуг № 4/122 від 16.12.2021 підписаний та завірений печатками від НЦУВКЗ: відповідальною особою від замовника за здійснення господарської операції та правильність її оформлення начальником інформаційно-аналітичного центу ОСОБА_7 та замовником - начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 в свою чергу від CGWIC: відповідальною особою від виконавця за здійснення господарської операції та правильність її оформлення старшим менеджером Департаменту космічної діяльності Китайської промислової корпорації «Велика стіна» ОСОБА_9 та виконавцем - генеральним директором (першого) відділу Департаменту космічної діяльності Китайської промислової корпорації «Велика стіна» ОСОБА_10, надавши даному документу статусу офіційного, чим видали завідомо неправдивий офіційний документ.
Продовжуючи реалізацію розробленого раніше злочинного плану, керівник НЦУВКЗ ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищам, діючи умисно та протиправно, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з метою створення умов для фактичного перерахування грошових коштів НЦУВКЗ за начебто передані 141 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ від CGWIC, достовірно знаючи, про їх відсутність, видав розрахунок вартості іноземної валюти станом на 16.12.2021 на суму 2 345 122,00 грн. для проведення оплати за товар та який передав до бухгалтерії підприємства.
Працівники бухгалтерії НЦУВКЗ, не будучи обізнаними про злочинні плани ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, на підставі акту здачі-приймання послуг № 4/122 від 16.12.2021, розрахунку вартості іноземної валюти станом на 16.12.2021, згідно яких CGWIC нібито передано на адресу НЦУВКЗ 141 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ, та на виконання вказівки ОСОБА_4 перерахували державні кошти в сумі 2 345 122,00 грн. з рахунку НЦУВКЗ на рахунок CGWIC, тим самим ОСОБА_4 та ОСОБА_7 вчинили розтрату грошових коштів НЦУВКЗ.
Після цього, реалізуючи раніше розроблений злочинний план, невстановлена досудовим розслідуванням особа, діючи умисно за попередньою змовою із начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 та начальником інформаційно-аналітичного центру ОСОБА_7 , у проміжок часу з 17 грудня 2021 року по 21 грудня 2021 року, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, виготовила акт здачі-приймання послуг № 5/122 від 21.12.2021 відповідно до якого виконавець CGWIC виконав передбачені п. 1 договору послуги, а саме передав 136 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу замовника НЦУВКЗ.
Таким чином, до вказаного офіційного документу внесено невстановленою досудовим розслідуванням особою завідомо неправдиві відомості щодо кількісті переданих CGWIC одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ на адресу НЦУВКЗ, які на дату підписання акту 21.12.2021 становили 0 умовних одиниць.
Разом з тим, за невстановлених в ході досудового розслідування обставин, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 21.12.2021, з метою створення видимості реальності поставки, акт здачі-приймання послуг № 5/122 від 21.12.2021 підписаний та завірений печатками від НЦУВКЗ: відповідальною особою від замовника за здійснення господарської операції та правильність її оформлення начальником інформаційно-аналітичного центу ОСОБА_7 та замовником - начальником НЦУВКЗ ОСОБА_4 в свою чергу від CGWIC: відповідальною особою від виконавця за здійснення господарської операції та правильність її оформлення старшим менеджером Департаменту космічної діяльності Китайської промислової корпорації «Велика стіна» ОСОБА_9 та виконавцем - генеральним директором (першого) відділу Департаменту космічної діяльності Китайської промислової корпорації «Велика стіна» ОСОБА_10, надавши даному документу статусу офіційного, чим видали завідомо неправдивий офіційний документ.
Продовжуючи реалізацію розробленого раніше злочинного плану, керівник НЦУВКЗ ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищам, діючи умисно та протиправно, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з метою створення умов для фактичного перерахування грошових коштів НЦУВКЗ за начебто передані 136 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ від CGWIC, достовірно знаючи, про їх відсутність, видав розрахунок вартості іноземної валюти станом на 21.12.2021 на суму 2 253 726,72 грн. для проведення оплати за товар та який передав до бухгалтерії підприємства.
Працівники бухгалтерії НЦУВКЗ, не будучи обізнаними про злочинні плани ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, на підставі акту здачі-приймання послуг № 5/122 від 21.12.2021, розрахунку вартості іноземної валюти станом на 16.12.2021, згідно яких CGWIC нібито передано на адресу НЦУВКЗ 136 умовні одиниці бортового ресурсу супутників ДЗЗ, та на виконання вказівки ОСОБА_4 перерахували державні кошти в сумі 2 253 726,72 грн. з рахунку НЦУВКЗ на рахунок CGWIC, тим самим ОСОБА_4 та ОСОБА_7 вчинили розтрату грошових коштів НЦУВКЗ.
Разом з тим, з метою надання видимості законності господарським операціям, CGWIC на адресу НЦУВКЗ додатково надано 76 умовних одиниць бортового ресурсу супутників Д33, з яких у період часу з 22.12.2021 по 28.12.2021 у кількості 49 умовних одиниць, а з 16.02.2022 по 02.03.2022 у кількості 27 умовних одиниць.
Зважаючи на викладене, вищевказаними протиправними діями керівника НЦУВКЗ ОСОБА_4 , начальника інформаційно-аналітичний центу ОСОБА_7 , та невстановленими під час досудового розслідування особами, спричинено збитки НЦУВКЗ, на суму 16 398 075,46 грн., що більше ніж в 600 разів перевищувало неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.
У вищевказаних епізодах ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених: ч. 5 ст. 191 КК України, яке кваліфікується як розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах, за попередньою змовою групою осіб; ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, яке кваліфікується як видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримала, просила його задовольнити.
Підозрюваний та його захисник заперечували проти задоволення вказаного клопотання, просили у задоволенні клопотання відмовити, посилаючись на необгрунтованість підозри.
Слідчий суддя, вислухавши думки учасників судового процесу, вивчивши матеріали кримінального провадження, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.
Частиною першою ст. 154 КПК України визначено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених: ч. 5 ст. 191 КК України, яке кваліфікується як розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах, за попередньою змовою групою осіб; ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, яке кваліфікується як видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Наказом Голови Державного космічного агентства України № 9-к від 16.07.2020 продовжено трудові відносини з ОСОБА_4 , начальником Національного центру управління та випробувань космічних засобів , з 17 липня 2020 року на умовах нового контракту №1-2020 від 15.07.2020, відповідно до якого останній приступив до виконання обов`язків, якими передбачено, серед іншого, що: за цим контрактом Керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію НЦУВКЗ здійснювати поточне управління (керівництво) НЦУВК3, забезпечувати його високоефективну діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за НЦУВКЗ державного майна, а Орган управління зобов`язується створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці Керівника; Керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником НЦУВКЗ під час реалізації повноважень, функцій, обов`язків НЦУВКЗ, передбачених актами законодавства, Положенням про Національний центр управління та випробувань космічних засобів, іншими нормативними документами; Керівник діє на засадах єдиноначальності.
ОСОБА_4 , як начальник НЦУВКЗ, в період інкримінованих кримінальних правопорушень обіймав посаду, яка пов`язана із використанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, тобто згідно із ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою.
Наявність підстав підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення підтверджується документами, що містяться в матеріалах досудового розслідування.
Відповідно до ч. 5 ст. 165-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Згідно ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини:
1) правову підставу для відсторонення від посади;
2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;
3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Слід також зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов`язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Разом з тим, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.
При вирішені питання щодо відсторонення від посади, слідчим суддею враховано, що орган досудового розслідування довів, що такий захід дійсно необхідний для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді начальника Національного центру управління та випробувань космічних засобів, буде намагатися знищити, сховати або спотворити вказані речові докази, які мають значення для кримінального провадження.
Тлумачення наведених процесуальних норм у їх логічному зв`язку з положеннями Глави 4 КПК України, приводить до висновку, що під час вирішення питання щодо застосування, продовження запобіжних заходів оцінка доказів має спрямовуватись не на досягнення остаточного переконання у винуватості особи у вчиненні інкримінованого правопорушення, а має на меті встановити, чи є підозра обґрунтована.
Згідно з п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року). При цьому, обґрунтована підозра вимагає тільки наявності певних об`єктивних відомостей, які дають підстави переконання в тому, що особа вірогідно вчинила злочин.
Крім того, Європейський суд з прав людини у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи висунення обвинувачення.
Таким чином, згідно з практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Зокрема, за змістом підозри, яка міститься в матеріалах клопотання, ОСОБА_4 підозрюється у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, вчинене за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України.
Підозра ОСОБА_4 в інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях обґрунтовується зібраними в ході досудового розслідування доказами.
Розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, з урахуванням вищенаведеного слідчий суддя дійшов висновку, що слідчим доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади підозрюваного необхідне для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, знищити чи підробити речі та документи, які мають істотне значення для досудового розслідування, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При цьому, слідчим суддею також враховано правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
На думку слідчого судді, такі фактичні дані містяться в доданих до клопотання слідчого матеріалах, в зв`язку з чим, підозра ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, за викладених у клопотанні обставин, є обґрунтованою.
З огляду на зазначене, відсторонення підозрюваного від посади є необхідним для належного забезпечення кримінального провадження, дотримання завдань кримінального провадження, передбачених ст.2 КПК України та загальних засад кримінального провадження, передбачених ст.7 КПК України.
На підставі встановлених в судовому засіданні обставин та з врахуванням складу вчиненого правопорушення, займану посаду підозрюваним, наявність у нього зв`язків і стадії кримінального провадження щодо першочергового збирання доказів та існування вищенаведених ризиків слідчий суддя вважає за необхідне відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 від посади начальника Національного центру управління та випробувань космічних засобів, в межах строку досудового розслідування, до 13.08.2025.
Керуючись ст.ст.132, 154-156,309 КПК України
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від посади начальника Національного центру управління та випробувань космічних засобів (ЄДРПОУ 24507442) до 13.08.2025.
На ухвалу слідчого судді до Київського апеляційного суду прокурором, підозрюваним, його захисником може бути подана апеляційна скарга протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1